[Çözüldü]Gnome-Shell üzerindeki uygulamaları görünmez kılmak

Başlatan alorak, 03 Şubat 2012 - 20:28:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alorak

Evet arkadaşlar bu aplikasyonlardan bazılarının hiç gözükmesini istemiyorum. Bunu tam olarak hangi dosya veya dizinden ayarlayabiliriz ki?
özgürlük için

alquirel

alorak

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Şubat 2012 - 21:34:40
Aplikasyonlar?
Uygulamalar diye mi çevrildi bilmiyorum o yüzden öyle yazmıştım. Applications'ların yani uygulama kısayolları diye de geçebilir belki onları azaltmak istiyorum. ki kullanmadığım daha doğrusu aktif kullanmadığım uygulamaları terminalden kendim açabilirim ama aktif programları da şelde gözükmesini isterim. Program yükledikçe ilk açışta epey yavaşlatıyor shell'i bir kere açtıktan sonra cache'e alsa gerek hızlanıyor ama o yüzden kullanmadıklarımın kısayollarının da gözükmesine gerek olmadığını düşündüm.
özgürlük için

alquirel

Evet uygulamalar olarak geçiyor. Sen öyle deyince neresi olduğunu çıkaramadığım için sormak zorunda kaldım.
Denemedim ama %99 orada gözüken uygulamalar /usr/share/applications dizini altındaki başlatıcı dosyalardır.
Uygulamayı kaldırmadan oradaki simgesini listeden çıkartmak istiyorsan bahsettiğim dizindeki öğeleri bi azalt.
Büyük ihtimalle sorununa çözüm olacaktır. Ancak dediğim gibi denemedim, ama öyle olması lazım ;)

alorak

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Şubat 2012 - 21:48:02
Evet uygulamalar olarak geçiyor. Sen öyle deyince neresi olduğunu çıkaramadığım için sormak zorunda kaldım.
Denemedim ama %99 orada gözüken uygulamalar /usr/share/applications dizini altındaki başlatıcı dosyalardır.
Uygulamayı kaldırmadan oradaki simgesini listeden çıkartmak istiyorsan bahsettiğim dizindeki öğeleri bi azalt.
Büyük ihtimalle sorununa çözüm olacaktır. Ancak dediğim gibi denemedim, ama öyle olması lazım ;)

Eski gnome'da launcher ayarlarken orda kullanılıyordu. Başka bir yerde kullanılıyor mu peki oradaki launcherlar? Aslında gnome-shell'in ordan çekişinin nerede olduğunu da sormak istemiştim. Ama bir düşününce başka bir yerde karşıma çıkabilcek bir dizin değil gibi sanki..
özgürlük için

alquirel

Alıntı yapılan: alorak - 03 Şubat 2012 - 21:51:36
Başka bir yerde kullanılıyor mu peki oradaki launcherlar?

Elbette ki. O dosyayı nereye koyarsan koy, işe yarar. Mesela bir de Quick Launch diye bir eklenti var, o da o .desktop dosyalarını ~/.local/share/gnome-shell/quicklaunch dizininde arıyor. Hatta, ismini hatırlamıyorum ama bir başka eklenti de ~/.local/user/apps dizininde arıyor.

Sen /usr/share/applications dizininin altındakilerle bir dene. Olursa anlamış oluruz :)
(Denerken silmek yerine başka yere taşıma işlemi de yapabilirsin.)

alorak

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Şubat 2012 - 21:57:42
Elbette ki. O dosyayı nereye koyarsan koy, işe yarar. Mesela bir de Quick Launch diye bir eklenti var, o da o .desktop dosyalarını ~/.local/share/gnome-shell/quicklaunch dizininde arıyor. Hatta, ismini hatırlamıyorum ama bir başka eklenti de ~/.local/user/apps dizininde arıyor.

Sen /usr/share/applications dizininin altındakilerle bir dene. Olursa anlamış oluruz :)
(Denerken silmek yerine başka yere taşıma işlemi de yapabilirsin.)

zaten meşhur panel docklet eklentisinden önce quicklaunch kullanıyordum o dizine atmıştım bikaç program. şimdi daha ötesi için shell'i de azaltıyım dedim. ama başka bir şeye bağımlılığı olup olmadığını bilemedim usr/share/app'dekileri. evet ordan düzenleniyor denedim. onun nereden çekildiğini de bulabilirsek tam olcak.aslında farklı bir klasöre atıp shell'de o klasörü de çekmeyi düşünebilirim :) biraz araştırayım yine de bazı şeylerden emin oldum yardımlarınla.
özgürlük için

alquirel

Onun nereden çekildiği derken neyi kastediyorsun tam anlayamadım ama o dizinin daha öncesi yok.
Yani sen bir uygulama kurarken (apt-get install) kurulumun adımlarından biri de o dizine bir başlatıcı koymaktır.
Yani o dizin o başlatıcıları bir yerden çekmiyor.

alorak

şeyi demek istedim. usr/share/gnome/ içerisinde default.list var mesela. (ayrıca bunun içerisinde de launcherlar var ve onlar da shell'de gözüküyor) default.list'in asıl yeri /etc/gnome/defaults.list'miş. biraz araştırayım hele. tam yerini bulabilecek miyim aradığım şeyin. Bu dosya belirli uzantıları açmak için varsayılan program ve ikonlarını içeriyor olabilir ama asıl aramak istediğim shell'de gözükmek için usr/share/application klasörünü öntanımlı olduğu hangi dosya aracılığıyla çekiyor bunu merak ettim :)

şu adreste birkaç dosya var. denemelere devam:
http://superuser.com/questions/298198/gnome-shell-application-menu-customization

kısaca olay /etc/xdg/menus içerisindeki gnome-applications.menu'da bitiyor..
özgürlük için