Ubuntu 11.10-Cairo Dock ve Compiz ile Cube ayarlari

Başlatan berat01, 13 Ocak 2012 - 21:05:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berat01

Merhaba arkadaslar,

http://www.youtube.com/watch?v=4nUvzmJ-LtM

Böyle bir video buldum youtubeda. Ben anlatimi cok acik buldum ve paylasmak istedim. Dil Almanca ama görüntü oldugu icin sorun olmaz sanirim. Umarim baskasinin da isine yarar.

Internet kotasi olan arkadaslar icin NOT: Video uzunlugu 34 dakikadir, kotaya dikkat

yavuz21

@berat01 saol bu tür paylaşımlara forumun ihtiyaçı var böyle konulu anlatımları paylaşmak lazım bilmeyenlere kodlarla bişeyler anlatmak yerine bu videoları izletmek daha öğretici olur.

heartsmagic

Kendi adıma konuya şerh düşeyim. Görsel veya videolu anlatıma karşı değilim, fakat daha öğretici olduğu konusuna itiraz edebilirim. Forum olarak zaten bazı meseleleri komutlarla (kod değil) yaptırtmak zorundayız, bunun yanında komutlar içeren belgelendirmeler yine de çok faydalıdır. İşin arka planı öğrenilir, daha hızlı uygulanır (kopyala yapıştır), hata çıktısı almak mümkündür. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yavuz21

@heartsmagic burda yaptığınız iş gerçekten zor komutlar olmazssa konuların %90ı çözülemez çok haklısınız ama ilk başlarda benim gözümü bayağı bir korkutmuştu. Komutlarla hataları ufak yanlışları tespitte zorluk çekmiyoruz pek çok işlemi pratik olarak yapıyoruz  ama görsel arayüzlerin artaması Linux kullanımını arttıracakdır  çünkü bilgisayar kullanıyorum diyen insanların %70 i sadece internet explorer kullanmayı biliyor :D

berat01

@yavuz21: önemli degil, insallah birilerinin isine yarar.
@heartmagic: Kardes aslinda evet haklisin komutlarla bir konuyu yada problemi daha ayrintili inceleme sansimiz oluyor. Ben de kendimi bu konuda gelistirmeye calisiyorum. Ancak yardimi alan kisi her zaman komutlarin ne oldugunu anlayamiyor(kendimden biliyorum :) ). Yani sadece Copy-Paste yapiyor. Yavuz21 gibi benim de gözümü komutlar ilk baslarda korkutmustu. Bu yüzden forumda ikisinin birden olmasi daha iyidir bence.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ocak 2012 - 23:17:49
Görsel veya videolu anlatıma karşı değilim, ...

Forum için görüşüm yukarıdaki gibi, yorumları o tarafa kaydırmamak için bu ifadeleri eklemiştim zaten. Kısacası karşı değilim. Benim itirazım şu noktaya:

Alıntı yapılan: yavuz21 - 13 Ocak 2012 - 21:27:54
... bilmeyenlere kodlarla bişeyler anlatmak yerine bu videoları izletmek daha öğretici olur.

Daha öğretici olmaz, daha az zahmete girmelerine neden olur, o da bir ihtimal. Örneğin php, apache, mysql kuracaklarsa sadece iki üç satırı kopyalayıp yapıştırmaları daha kolaydır. Gözümüz korkmasın kısacası bence.

Forumda görsel olarak da, videolarla da anlatım yapılabilir. Gerçi ben şahsım adına konuşayım (yönetim adına değil), internet dünyasındaki benim nazarımda çöplükten başka bir şey olmayan klasik forumlardaki gibi otun botun resimlerle sayfa sayfa anlatılmasına karşıyım. Anlatılacak şeyler var, cidden anlatılmayacak şeyler var. Kısacası bu konuda seçici olmak gerekiyor.

yavuz21

Hocam yeni yeni windowsdan çıktık siz bu yolda koşuyyorsunuz biz daha emeklemeye yeni başladık  Windowsun next next rahatlığına  alıştık.  Gerçi  O rahatlık bize battığı için burdayız linuxa alışınca bu küçük şeylere neden bu kadar canımızı sıktığımıza güleceğiz belkide..

heartsmagic

Ben emeklerken de böyleydim Linux'a geçtiğimde, kısacası mesele alışkanlıklardan ziyade kabullenmeler bence. "Next-next" rahatlığı diyorsan ve Ubuntu'nun (genel anlamda da dağıtımların) bugünkü durumlarından şikayet ediyorsan bence ilk zamanları hiç bilme, hiç duyma. Şu an Ubuntu veya diğer dağıtımlardaki uygulama kurma rahatlığı hiçbir Windows sürümünde yok. Bir komutla ya da uygulama merkezinde yapılacak bir aramayla uygulama kurup kullanma rahatlığı ne kadar şikayet edilebilir bir şeydir ki?

Bu yazdıklarımı da tartışma minvalinde değil, bilgilendirme amaçlı yazıyorum.

berat01

Komut ile hatalar görülebilir ayiklanabilir. Bilgisayarimda sunu yaptigimda söyle oluyor diye yardim isteyen birisine en iyi komutlar araciligiyla yardim edilebilir cünkü hata ciktilari görülebilir. Bu konuda hemfikiriz.

Ancak ben bu videonun ise yaramaz(Cöplük) oldugunu kesinlikle düsünmüyorum, benim isime yaradi. Gördügüm kadariyla da videoyu henüz begenmeyen cikmamis, yani baskalarinin isine de yaramis demek ki. Senin videolu anlatima karsi olmaman gibi ben de kodlu(Komutlu) anlatima karsi degilim. Ancak bir isletim sisteminin en büyük hedeflerinden biri kullanici rahatligidir. Ben burada su hatayi nasil düzeltirim diye soran bir arkadasa yardim etmiyorum. Sadece böyle bir video var belki birisi faydalanir diye paylasiyorum. Komutlarla nasil yapilir ilgilenen varsa zaten baska kaynaklara basvuracaktir.

Bilgisayar biliminde kullandigimiz bir cok program kullanici rahatligi sunmaya calisiyor. Örnegin javada kod yaziyorsak ve programimiz her hangi bir nükleer tesiste yada bir ucak sisteminde kullanilmayacaksa neden daha karisik olan alt seviye bir dil kullanalim. Yada Eclipsede ön tanimli siniflari kullanmak yerine neden hepsini kendimiz yazalim. Olay ilgi meselesidir.

Ben de bunu tartisma amacli degil, düsüncelerimi belirtme amacli yaziyorum.

heartsmagic

Kendimi iyi ifade ettiğimi düşünsem bile sanırım arada bazı şeyler kaçmış. Ben bu video için çöp demedim, o cümlemi okursan çöp olarak nitelendirdiğim şeyin, kendilerine mütevazı! bir şekilde paylaşım forumu diyen, sağdan soldan (ç)alıntı içeriği basan, hemen hepsinde hiç gerek olmamasına rağmen sürüsüne bereket resimli anlatım olan forumlardır.

Bir diğer mevzu ise kullanıcı rahatlığını istemiyor gibi görünmem. Böyle bir şey yine yok, eğer öyle olsaydı kendim Ubuntu kullanmazdım. Çok şükür elimden her dağıtımı kullanmak gelir. Zaten yazdıklarımın kaynağı sen değil, @yavuz21'in yorumuydu: "... bilmeyenlere kodlarla bişeyler anlatmak yerine bu videoları izletmek daha öğretici olur." Dikkat, daha öğretici olmaz sadece daha rahat az zahmete girmelerine neden olur, o da belki demiştim. Kısacası rahatlık olacaksa rahatlık olsun elbette. Fakat, yine aynı görüşü savunuyorum: Resimli anlatım yapılacak konular var, yapılmayacak konular var.

berat01

Ben de söyledigim gibi komutlara karsi degilim. Görüntülü anlatimlar arasinda ise yarayan sey vardir, ise yaramayan sey vardir. Söyledigim gibi bu video benim isime yaradi o yüzden paylastim, umarim baska bir arkadasin da isine yarar diye paylastim. Ama burada komutlar kullanilmasin her sey görsel olsun demedim, demem zaten. Bir seyleri ögrenmek ise insanin kendisine bagli bir seydir, acip bir seyi kurcalaya kurcalaya yine ögrenirsin. Mesela komutlari forumdan alip copy paste yaparak ne kadar ögrenilebilir ki. Misal daha 15 dakika önce kütüphanede karsilastigim linuxü sadece komutlardan olusan bir sistem sanan bir arkadasa Software Center, Cairo Dock ve LXDE yi gösterdim ve kendisi de ubuntu kurup deneyecegini söyledi. Görsel seylerin de cekici yönü cok yüksek. Dedigim gibi kendimi daha gelistirmeye calisiyorum ve 4 aylik bir linux kullanicisiyim. Ilerde komutlarla da yeni kullanicilara yardim edecek düzeye gelebilirim umarim.

heartsmagic

@berat01, aynı şeylerden bahsedip ortak noktaya varamıyoruz sanki :) Ben senin paylaştığın video için yararsız demedim, itiraz ettiğim noktaya ilk iletime dönüp tekrar bakabilirsin.

Forumdan kopyala yapıştırla bir şey öğrenilmez tabi, ne yaptığını araştırmalı ki insan ancak öğrensin. Arayüzü öğrenmek kolaydır, kurcalaya kurcalaya bile öğrenebilir bir kullanıcı. Fakat bir gün bir değişiklik sonrasında uçbirimle karşı karşıya kaldığında, Linux'un belki de en kuvvetli, en esnek özelliklerinden birini kullanması gerekebilir: Uçbirimden temel komutlarla iş görebilmek.

berat01

@heartsmagic: Özür dilerim kusura bakma, ben de gereksiz yere savunmaya gectim anlasilan :)

heartsmagic

Sorun değil @berat01, mesele ortak paydada buluşabilmek.