Ubuntu tabanlı dağıtımlara ne oldu ?

Başlatan experotux, 19 Kasım 2011 - 23:25:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

experotux

Genelinin sesi soluğu çıkmıyor...
Sadece Pinguy OS ve Mint yeni bir sürüm yayınladılar...
Ama Zorin ve Ultimate edition gibi dağıtımlarda ses yok....
Sanırım bu Gnome3 olayı sıkıntı yaratıyor....
Yeterince özelleştirme yapılamayışı doğal olarak bu dağıtımları da etkiliyor olmalı...
Ya da başka sorunları da olabilir....
Ama merak ettim neden hala yeni sürüm yayınlamadılar ?
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

decent

Sırf sen sordun diye Zorin geliştiricisine rica ettim, yeni sürüm geliyor :D

zorin-os-5.2-core-32.iso   2011-Nov-19 15:18:44   376M    application/octet-stream

İşin şakası bir tarafa, bu dağıtımların belli bir takvimi yoktur ve yeni sürüm çıkarma isteği/tarihi, geliştiricinin tasarrufuna kalmıştır.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır

decent

experotux

Verdiğin link de bulunan sürüm bence öylesine konmuş olmalı
Çünkü standard iso boyutunda değil
Ayrıca zorin sitesinde bu sürüm ile ilgili bilgi bulamadım
İnsanlar ikiye ayrılır

decent

Haklısın, benim için de beklemediğim bir gelişmeydi, sen sorduktan sonra ftp dizinine bakıp görmüştüm. :)
Haber, bilgi, duyuru vs. yok.
Demek ki yola çıkmışlar, kısa zamanda yeni sürüm gelebilir.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır

decent

Aslında Ftp dizininde MD5 dosyası olsa indirip bakabilirdik, ne olduğunu anlamak kolay olurdu.
Ne olduğu belli olmayan anormal bir ISO dosyası -gibi görünüyor-.

alquirel

Alıntı yapılan: experotux - 19 Kasım 2011 - 23:25:04
Sanırım bu Gnome3 olayı sıkıntı yaratıyor....
Yeterince özelleştirme yapılamayışı doğal olarak bu dağıtımları da etkiliyor olmalı...

İletilerinde sürekli Gnome 3 sürümünü kötüleme hissediyorum.
Olur olmadık yerlerden kendine bi bahane bulup Gnome 3 sürümünü kötülüyorsun.

Alev eklentisi çalışmamış Gnome 3 sorunlu.
Herkesin sistemi normal sürede kapanırken senin sistemin geç kapanıyor Gnome 3 sorunlu.
Ubuntu tabanlı dağıtımlar yeni sürüm çıkarmamış Gnome 3 sorunlu.

Umarım bir art niyet yoktur.

experotux

Bütün masaüstü yöneticileri benim dostumdur merak etme
Sonuçta hepimiz özgür yazılım kullanıcısı ve savunucusuyuz
Ama kişisel tercihler duruma göre değişebiliyor
Ayrıca Ubuntu  11.04  sürümünün 3 saniyede kapanıp 11.10 sürümünün 14 saniyede kapanması normal bir durum değil bence
Masaüstü yöneticisinden değilse o zaman sistemin genelinde olan bir sorun bu
ki bana göre sorun  ama size göre olmayabilir

Bende 10.10 sürümü  1 sn
11.04 sürümü 3 sn
11.10 sürümü 14 sn de kapanıyor

Sence sebep ne olabilir ?
İnsanlar ikiye ayrılır

bytan

Diğer başlıkta açıklamasını da yazdım, elma ile armutu karıştırırsanız sağlıklı yargılarda bulunamazsınız. Tüm bir işletim sistemini değerlendirirken salt kapanış süresine bakarak sorun gördüğünü söylemek, hele ki daha bir süre önce kendi dağıtımını yapacağını söyleyen biri için, sistem yapısı hakimiyeti açısından garip bir durum oluyor.

Madem Gnome3 konusunda belli bir yargıya varmışsın, mutlaka bir araştırma yapmışsındır. Örneğin sadece kapanış süresine yoğunlaşacak olsaydın:

1- 11.10 standart halde kapanış süresi ne kadar?
2- 11.10 Gnome3 kurulu halde kapanış süresi ne kadar?
3- 11.10 standart halde kapanırken hangi işlemler ne kadar süre alıyor?
4- 11.10 Gnome3 kurulu halde kapanırken hangi işlemler ne kadar süre alıyor?
5- 3 ve 4 numaralı ölçümün karşılaştırma sonucu nedir?
6- 5 numaralı sonucun Gnome3 ile bağlantısı nedir?
7- 11.04 standart halde kapanırken hangi işlemler ne kadar süre alıyor?
8- 3 ve 7 numaralı ölçümün karşılaştırma sonucu nedir?
9- 8 numaralı sonucun Gnome3 ile bağlantısı nedir?
10- ...

gibi soruları kendine sormuşsundur. Daha bunun açılış ve kullanım ölçümleri var ki, tüm bunlardan sonra sürümleri birbirleriyle karşılaştırıp değerlendirelim ve varsa sorun, bu sorunun Gnome3 ile olan bağlantısını ortaya koyalım.

Dağıtımların çıkışlarındaki gecikmeyi bile Gnome3'e bağlayan sen bunların hangilerini yaptın ve bu sonuca ulaştın?

Alıntı Yapki bana göre sorun  ama size göre olmayabilir

Ben de bu tür başlıkları gördükçe farklı şeyler düşünüyorum. Bu durumda, bana göre sorun olan sana göre de sorundur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

experotux

Sevgili dostum lütfen geçmişi karıştırmadan yorum yapalım
O konu  KAPANDI......

Asıl konuya dönecek olursak etraflı analizvari yorumunda haklısın
Ama ben bir geliştirici gözü ile değil kullanıcı gözü ile olaya bakıyorum ve buna göre yorum yapıyorum
Ben bana göre gnome 3 den oluyor dedim diye illa ki sebep bu demek değil
Ha insanlar bu sözleri kaale alır diyorsan bu konuda da haklısın
Ama ben arkadaşlarıma Ubuntunun ne kadar hızlı açılıp kapandığını ballandıra ballandıra anlattıktan sonra arkadaşa yüklediğim son sürüm Ubuntunun söyledğim sürenin 5 katı sürede kapandığnı gördüğünde ne cevap vereceğimi bilemiyor olmam benim suçum değil

Ben çevreme Linux u anlatırken sadece güvenli olmasını değil ayrıca oldukça görsel ve hızlı olduğu konusunda da etkileyici sözler sarfediyorum ve överek anlattığım dağıtımlarında beni yarı yolda bırakmamasını istiyorum

Eğer gerçekten bir sorun yoksa bu konuyu burada kapatalım

İnsanlar ikiye ayrılır

baybilimci

Bence geliştiriciler birleşse daha yararlı dağıtımlar çıkartılabilir. Ayrı ayrı dağıtım çıkartmaya uğraşmaktansa tek bir sağlam dağıtım yapılabilir.

alquirel

Alıntı yapılan: baybilimci - 20 Kasım 2011 - 12:22:53
Bence geliştiriciler birleşse daha yararlı dağıtımlar çıkartılabilir. Ayrı ayrı dağıtım çıkartmaya uğraşmaktansa tek bir sağlam dağıtım yapılabilir.

@baybilimci, emin olun bunu sizden önce çok kişi söyledi bu forumda, ve hepsinde de ulaşılan nihai sonuç bunun imkansız olduğu yönünde oldu.
Şurada iki kullanıcı arasında bile uzlaşmazlık çıkabilirken yüzlerce geliştiriciyi nasıl ortak noktada buluşturmayı düşünüyorsunuz?

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 12:14:53
Ben bana göre gnome 3 den oluyor dedim diye illa ki sebep bu demek değil

Elinde hiçbir analitik veri olmaksızın, "bana göre" ile başlayan cümleyle bu sonucu ilan ediyorsan burada tek bir açıklama olabilir. Tamamen hissî davranıyorsun ve bu da bir art niyet olduğunu düşündürüyor.

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 12:14:53
Ben çevreme Linux u anlatırken sadece güvenli olmasını değil ayrıca oldukça görsel ve hızlı olduğu konusunda da etkileyici sözler sarfediyorum ve överek anlattığım dağıtımlarında beni yarı yolda bırakmamasını istiyorum

Gönül rahatlığıyla insanlara hızı ile de reklam yapmaya devam edebilirsin.
Çünkü (kaçıncı tekrar oldu bilmiyorum) benim şu ana kadar kullandığım (Windows ve diğer dağıtımlar dahil, hatta diğer bilgisayarlar dahil) sistemler arasında en hızlı açılanı Oneiric oldu.
Herkeste böyle olmak zorunda mı? Tabii ki değil, ama bu olması gereken durumdur. İstisnaî durumları kaideye tebdil etmemek gerekir.

experotux

Oneiric ile devam etmekte sakınca yok o halde
İnsanlar ikiye ayrılır

alquirel

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 13:06:20
Oneiric ile devam etmekte sakınca yok o halde

Hayır.

Demek istediğim şu:
Her fırsatta yaşanılan sorunlar için suçlayacak bir adres aramaktansa;

"Ubuntu'nun yeni sürümü çok hızlı açılıyormuş, genelde hep öyle söylüyorlar, bende açılışında biraz sıkıntı oldu ama bu bana bağlı olabilir, senin bilgisayarında da denemekte fayda var, büyük ihtimalle sorun yaşamazsın."

gibi bir mantaliteye sahip olmak gerekiyor.

Özür dilerim, Gnome 3'ü sorunlayıcı iletileriniz üst üste gelince ayarı kaçırdım galiba.
Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır

eribol

Gnome 3 yavaşlığıyla ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum. Gnome 3 pencere yöneticisi yani shell opengl grafik kütüphanesi kullanılarak yazıldığı için ilk yüklemede gerçekten biraz zaman harcıyor ama buna rağmen açılış hızı kötü değil. O yüzden tek sebep gnome3 olmayabilir. Hakeza kapanırken de aynı mantıkla zaman harcıyor olabilir ama ayrıca o an açık olan uygulamal, işlemler de sorun çıkarıyor olabilir. Bu nedenle ilk yüklemede bunu test etmekte fayda var. Eğer sebep opengl'nin işlemciye yüklenmesi ise sebep(ki ben böyle düşünüyorum) bunun tek çözümü şu an için wayland. Özellikle 256mb ram yüklü bilgisayarda winxp yerine arch kurduktan sonra Xorg'un ne denli sistemi yorduğu anlaşılabiliyor.

Ben kde kullandığım zamanlarda kde nin kapanması ile bilgisayarın kapanması arasında neredeyse 5 sn fark var. Yani kde kendini sonlandırırken çok fazla zaman harcıyor, en azından bende öyleydi. Bunun sebebi de kde kendisine ait tüm süreçleri sonlandırırken baya bir zaman harcıyordu. Özellikle akonadi, nepomuk, bildirimler ve eğer masaüstünde süperkaramba varsa süperkaramba gibi uygulamaların sonlandırılması zaman alabiliyor.

Kısacası yavaşlık şahsi bilgisayarımıza has olabileceği gibi(mesela deja dup sürekli yedek almaya ayarlanmışsa kapanması zaman alıyor) genel bir sorunda olabilir, yani Ubuntu'ya has olmayabilir.

İlla da hızlı kapanış olsun dersem sudo shutdown -h nowkomutunu kullanıyorum. Bu komut masaüstü yöneticisine soru sormadan sisteme kapanma sinyalini gönderiyor yani mevki atlatıyor :)

decent

Alıntı yapılan: experotux - 20 Kasım 2011 - 00:53:19
Verdiğin link de bulunan sürüm bence öylesine konmuş olmalı
Çünkü standard iso boyutunda değil
Ayrıca zorin sitesinde bu sürüm ile ilgili bilgi bulamadım

http://distro.ibiblio.org/zorin/5/

Yeni sürüm gelmesi an meselesi, ISO yansıya yükleniyor.