linux dünyası ile ilgili aklıma takılan ilginç sorular

Başlatan idea, 08 Kasım 2011 - 20:41:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

idea

s.a. arkadaşlar.

şu sıralar linux dünyası ile ilgili aklıma takılan ilginç sorulara cevap aramakla meşgulüm :) sizlerin düşüncelerini de merak ediyorum doğrusu.

- teknoloji dünyasında birkaç linux işletim sistemi varken (debian, ubuntu...) neden başka bir linux işletim sistemi yapılır? fedora, suse...

sonuçta teknoloji dünyasında linux altyapısı olan 3-5 işletim sistemi yeterli değil mi? ama dağıtımlar durmak bilmiyor :) bir taraftan da fedora yapılıyor, diğer taraftan suse yapılıyor... sonuçta hepsi açık kaynak kodlu linux altyapısını kullanıyor. (işletim sistemi yapılış sırası yanlış olabilir. örnek olsun diye isimler verdim.)

bir işletim sistemini yapıp, sunmanın yapanlara ne gibi getirisi olur? eğer ben ubuntu kullanıyorsam. bunun ubuntu yu yapanlara ne gibi faydası var ki?

teşekkürler.

yakusha

tım gırgırlık bir konuyu ortaya salıvermişsiniz... eminim bu sorunun birçok cevabı mevcuttur...

bugün baktığım habere göre 400 linux dağıtımı varmış adı sanı bilinen... adı-sanı bilinen listesinde pardus'u muzu bile bulamadım ben mesela :)

işletim sistemi ihtiyaçtan linux özgürlükten doğar desek size yeter mi :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

experotux

İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

idea

aslında işte benim de istediğim bu sorunun "birçok cevabını duymak"

evet, özgürlük için linux diyoruz ama bu dağıtımları yapanların kazancı ne?

morf

idea

Alıntı yapılan: morf - 08 Kasım 2011 - 20:58:39
Ekip kur, sende yaz bir tane imkansız değil.

işte bunu neden yapayım? bu sorunun cevabını arıyorum aslında :)

MrKowalski

aslında haklısınız. bu kadar alternatif çıkarmaktansa belki bir araya gelerek daha saglam işler çıkarılabilir. (yanlış anlaşılmasın şuanki sürümlere kötü demek istemiyorum :) )

travego0403

Ben kendimce bir neden yazayım.  :)

Kullanım alanları ile alakalı, örneğin bir dağıtım sunucuları hedefliyorsa ilk kurulumda Apache gibi bir web server, DNS sunucuları ..... gibi programlarla birlikte geliyordur ve bunların ayarları en iyileştirme (optimizasyon) yapılmıştır. Başka bir dağıtım ev kullanıcıları için oluşturuluyorsa kusursuz bir masaüstü ve gündelik ihtiyaçlar için programlarla geliyordur. Diyebilirsin ki bunlar sonradan bir birine dönüştürülebilir fakat neden sonradan dönüştürmek için zaman harcıyasınız ki.
Bir aralar Ubuntu studio vardı hala devam ediyor mu bilmiyorum. İçerisinde ön tanımlı olarak bir çok Multimedia programlarıyla geliyordu.

Tabiki bu bence bir neden, çok farklı nedenler olabilir. Başlık ilerledikçe göreceğiz. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

morf

Alıntı yapılan: idea - 08 Kasım 2011 - 21:00:57
Alıntı yapılan: morf - 08 Kasım 2011 - 20:58:39
Ekip kur, sende yaz bir tane imkansız değil.

işte bunu neden yapayım? bu sorunun cevabını arıyorum aslında :)

fantazi olsun diye olabilir mesela

idea

@travego0403
"... Diyebilirsin ki bunlar sonradan bir birine dönüştürülebilir fakat neden sonradan dönüştürmek için zaman harcıyasınız ki."

evet, aslında güzel fikir. başlık ilerledikçe güzel fikirler gelebilir.

@morf  ;D

yakusha

Alıntı yapılan: experotux - 08 Kasım 2011 - 20:57:41
Say bakalım kaç tane var  ::)

bu sorunun cevabının bir tabur askere denk geldiğini görünce gülsem mi ağlasam mı bilemedim... taburdaki her askere bir linux dağıtımı düşüyor :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

idea

Alıntı yapılan: LinuxHaber - 08 Kasım 2011 - 22:55:53
Alıntı yapılan: experotux - 08 Kasım 2011 - 20:57:41
Say bakalım kaç tane var  ::)

bu sorunun cevabının bir tabur askere denk geldiğini görünce gülsem mi ağlasam mı bilemedim... taburdaki her askere bir linux dağıtımı düşüyor :)

arkadaşlar aslında bu başlığı açmamın sebebi iyi fikirleri gün yüzüne çıkarmak ve bu işe girişebilecek kişilere bir fikir vermek. evet, biliyorum linux dağıtımı yapmak için bir çok sebep vardır ama önemli olan "en iyi sebebi bulmak" mesele. şu ana kadar @travego0403 güzel bir sebep gösterdi mesela.

umarım güzel fikirler gelmeye devam eder. ;) hadi biraz saksıları çalıştıralım... biraz beyin fırtınası iyidir ;)

grayloop

Bazı Linux sistemlerinin bizdeki Pardus gibi milli linux sistemleri olduğunu duymuştum. Bu oldukça güçlü bir neden gibi görünüyor. Ayrıca, Linux'la uğraşan, program yazan insanlar için de Linux verimli bir alan; hem kendisini geliştirmek hem de kendince daha iyisini yapmayı denemek için. Kişiselleştirme ihtiyacı ve merak da var. Bazı insanlar aldıkları otomobili yıllarca fabrikadan çıktığı gibi kullanır bazıları ekler, çıkarır, değiştirir vs. En önemli psikolojik etkenler ise farklı olma, kendini farklı hissetme de düşünülebilir.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ubuntuki lilith

Öncelikle bu ilginç bir soru değil belirteyim.
Her dağıtımda ortak yönler olmasına rağmen farklı yönler de oluyor ve bu farklılıklar da zenginlik ve seçenek ve ilerleme olarak kullanıcıya sunuluyor. Çok dağıtım farklı farklı bakış açıları bir başka deyimle.

alquirel

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 08 Kasım 2011 - 23:57:44
Öncelikle bu ilginç bir soru değil belirteyim.
Her dağıtımda ortak yönler olmasına rağmen farklı yönler de oluyor ve bu farklılıklar da zenginlik ve seçenek ve ilerleme olarak kullanıcıya sunuluyor. Çok dağıtım farklı farklı bakış açıları bir başka deyimle.

İlginçlik konusunda katılıyorum. (Yaşadığını bilmek güzel =P)

Ben de somut örnek üzerinden cevap vereyim.
Misal, ben bugünlerde Shell eklentileri ile fazlaca haşır neşirim. Ama yaptığım şey sadece kurup kaldırmak değil. Kaynak koda gidip bazı yerlerini kendimce değiştirmek de yaptıklarıma dahil. Bu noktada benim bana gelen dosyayı geldiği halinden çıkaran her hamlem, aslında ortaya yeni bir ürün çıkartmış oluyor. Ben milyonlara ulaşan Linux kullanıcısından sadece birisiyim. Benim bu küçük müdahalelerimle bile ortaya çıkan şey "yeni" sıfatına layık oluyorsa, milyonlarca kullanıcının yapacağı hamleleri düşününce bu çeşitliliğin kaçınılmaz bir şey olduğunu daha iyi anlarız diye düşünüyorum.

Bu yüzden "farklılık yerine birleşip daha sağlam bir şey yapmak" düşüncesi başlamadan bitmiş oluyor.
Forumda daha önce de birkaç kez tartışıldı bu birleşme işlemi, hepsinin de sonucu bunun imkansız olduğu yönünde.

İkinci sorun için de şunu söyleyebilirim, Ubuntu geliştiricileri bu işi para karşılığı yapıyor zaten. Senin ücretsiz kullanıyor olman yanıltmasın seni.

idea

şöyle bir konuyu toparlarsak. linux dağıtımı yapma sebepleri:

- ihtiyaca göre linux dağıtımı çıkarılabilir. örneğin sunucuları destekleyen bir dağıtım. @travego0403
- milli linux dağıtımı olması. pardus örneğindeki gibi. @gridongu
- diğer linux sürümlerinden farklı bir seçenek sunmak.@ubuntuki lilith
- linux dağıtımına yeni bir şeyler katarak piyasaya sunmak. @alquirel
- bir linux dağıtımı yapıp sadece bu linux dağıtımına özel bir ücret karşılığı destek verilebilir . red hat örneğindeki gibi. @idea

aklına daha başka fikir gelen var mı bilemiyorum ama bu maddeler gerçekten harika oldu.

morf

Dostum bana göre tek sebebi olabilir o da şu ana kadar ve hala daha kısmende olsa bilgisayarın sende olan hakimiyetinin dışına çıkıp senin ondaki hakimiyetin önemli olan o sonrası ihtiyaçlar,cavcavlı olsun, şurasında bu olsun, başkalarına yol açsın vs. gelir.

idea

Alıntı yapılan: morf - 09 Kasım 2011 - 00:47:27
Dostum bana göre tek sebebi olabilir o da şu ana kadar ve hala daha kısmende olsa bilgisayarın sende olan hakimiyetinin dışına çıkıp senin ondaki hakimiyetin önemli olan o sonrası ihtiyaçlar,cavcavlı olsun, şurasında bu olsun, başkalarına yol açsın vs. gelir.

hani başlığı açıp ilginç sorular demiştik ya... buyrun bir soru daha: ben ubuntuyu kendime göre dizayn ettim. menüler, programlar, tema vs... bu şekliyle bir başka arkadaşımın da kullanmasını istiyorum. bu mümkün mü? yoksa ona da ubuntu kurup sil baştan ayarlar mı yapmak gerekiyor?

decent

Alıntı yapılan: idea - 09 Kasım 2011 - 00:59:34
Alıntı yapılan: morf - 09 Kasım 2011 - 00:47:27

hani başlığı açıp ilginç sorular demiştik ya... buyrun bir soru daha: ben ubuntuyu kendime göre dizayn ettim. menüler, programlar, tema vs... bu şekliyle bir başka arkadaşımın da kullanmasını istiyorum. bu mümkün mü? yoksa ona da ubuntu kurup sil baştan ayarlar mı yapmak gerekiyor?

Hayır gerekmiyor.
Kullandığın ve kendine göre kişiselleştirdiğin sistemi iso dosyası haline getirerek istediğinde tekrar yüklemek veya arkadaşlarımıza dağıtmak mümkün.
Forumda remastersys ve relinux gibi kelimeleri arayıp daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

idea

bazı soruları kasıtlı soruyorum.  ;) sadece aşağıdaki sebepleri tespit edebilmek açısından. örnek: son madde.

linux dağıtımı yapma sebepleri:

- ihtiyaca göre linux dağıtımı çıkarılabilir. örneğin sunucuları destekleyen bir dağıtım. @travego0403
- milli linux dağıtımı olması. pardus örneğindeki gibi. @gridongu
- diğer linux sürümlerinden farklı bir seçenek sunmak.@ubuntuki lilith
- linux dağıtımına yeni bir şeyler katarak piyasaya sunmak. @alquirel
- bir linux dağıtımı yapıp sadece bu linux dağıtımına özel bir ücret karşılığı destek verilebilir . red hat örneğindeki gibi. @idea
- kişiselleştirdiğin bir linux dağıtımını yaymak. çevrenle paylaşmak. @decent

iceboy

Alıntı yapılan: idea - 08 Kasım 2011 - 20:41:25
s.a. arkadaşlar.

şu sıralar linux dünyası ile ilgili aklıma takılan ilginç sorulara cevap aramakla meşgulüm :) sizlerin düşüncelerini de merak ediyorum doğrusu.

- teknoloji dünyasında birkaç linux işletim sistemi varken (debian, ubuntu...) neden başka bir linux işletim sistemi yapılır? fedora, suse...

sonuçta teknoloji dünyasında linux altyapısı olan 3-5 işletim sistemi yeterli değil mi? ama dağıtımlar durmak bilmiyor :) bir taraftan da fedora yapılıyor, diğer taraftan suse yapılıyor... sonuçta hepsi açık kaynak kodlu linux altyapısını kullanıyor. (işletim sistemi yapılış sırası yanlış olabilir. örnek olsun diye isimler verdim.)

bir işletim sistemini yapıp, sunmanın yapanlara ne gibi getirisi olur? eğer ben ubuntu kullanıyorsam. bunun ubuntu yu yapanlara ne gibi faydası var ki?

teşekkürler.

Linux'un temel amacı şudur bana göre,insanlara sadece işletim sistemi ve bazı araçlara yüzlerce dolar vermeden bilgisayar kullanabileceklerini kanıtlamak...

Şunu unutma yada bilmiyorsan araştır arkadaşım microsoft sunucu ve bilgisayarlarda kullanılır.Birde kendi çıkarıp kendi sattıkları telefonlarında :D (Başka bir yerde kullanılıyorsa bilmiyorum)

Ama linux,senin evindeki televizyonda,buz dolabında,hesap makinende,bilgisayarında,sunucunda,oyun oynadığın konsollarda kullanılır.Linux ile yapılabilecekler sınırsızdır..

Bu arada neden bu kadar çok dağıtım var demişsin ?

Linux dağıtımları sadece mac yada windows ile rekabet etmez,linux dağıtımları ile de rekabet içerisindedir fakat bu rekabetin ekonomik bir çıkarı/amacı yoktur...

Linux üzerinde birçok paket yöneticisi,masaüstü yöneticisi,pencere yöneticisi,vb vb var.Yani olay şu,elindeki kaynak ve materyal sınırsızken neden 3-4 dağıtımla yetinesin,neden durasın ?

Linux durmadı,durmayacak :)
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

MrKowalski

tamam eyvallah kimsenin linux'a dur demeye niyeti yok :) (zaten kimsenin demesiylede olacak bişe degil :) )

tamam her yigidin yogurt yiyişi farklı. biri sunucu üzerinedir bir digeri masaüstü bir digeri notebook.... ama aşağıdaki adresteki dagıtımları saydım. yaklaşık 1040 adet. sizcede sayıda bi uçukluk yok mu ?

http://distrowatch.com/search.php?category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=All
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=submit

iceboy

Alıntı yapılan: MrKowalski - 09 Kasım 2011 - 01:55:56
tamam eyvallah kimsenin linux'a dur demeye niyeti yok :) (zaten kimsenin demesiylede olacak bişe degil :) )

tamam her yigidin yogurt yiyişi farklı. biri sunucu üzerinedir bir digeri masaüstü bir digeri notebook.... ama aşağıdaki adresteki dagıtımları saydım. yaklaşık 1040 adet. sizcede sayıda bi uçukluk yok mu ?

http://distrowatch.com/search.php?category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=All
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=submit

Şöyle düşünebilirsin.Pazarda 1-2 tezgahta domates satılması normal karşılanır.Fakat 30 tezgahta domates satılırsa kimse neden,çok değilmi demez.

Uçukta değil,çünki sadece interneti kullanarak kendi dağıtımını yapabileceğin siteler var.Adam giriyor,biraz linux bilgisi varsa sadece mouse ile paketleri seçerek dağıtımını yapıyor :D

Linuxta uçuklukta yok,canı sıkılan dağıtım yapabilir..Ciddiye alınanlar sınırlıdır :)
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

MrKowalski

hah işte ciddiye alınanlar bir araya gelse de daha da güzel bir iş çıkarsalar olmaz mı diye düşünüyodum ki sn alquirel'inde söyledigi gibi bunun imkansıza yakın bir şey oldugunu anladım  :)

Alıntı yapılan: alquirel - 09 Kasım 2011 - 00:18:52
Forumda daha önce de birkaç kez tartışıldı bu birleşme işlemi, hepsinin de sonucu bunun imkansız olduğu yönünde.

FıratikUS

Neden birleşerek büyüme ihtiyacı duyarız ; "bin çiçek açsın bin fikir yarışsın" demiş birisi.
Microsoft bütün piyasayı( zamanında küçük işletmeleri) tekeli haline getirmiş. Güç ve kuvvetiyle yapabilecekleri ortada.

İçten içe bende hep bir elden geliştirdiğimiz bir sistem olmasını istiyorum ama birleşmek demenin tehlikeli de olabileceğini de zaman göstermiş bize :)
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"