Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Sistem özelliklerinize göre ya da kişisel tercihlerinize göre size uygun bir dağıtım için tavsiye alabileceğiniz ve kullanıcıların bu minvalde tavsiye verebileceği başlığımızdır. Bu başlığın muhtevasının aynısı veya benzeri olan mevcut başlıklar ve yeni açılacak başlıklar kilitlenip bu başlığa yönlendirilecektir.

Aşağıya bu başlıktan önce açılmış bulunan başlıkların bağlantılarını geçiyorum. Hem o başlıklarda konuşula gelen konuların burada devam etmesi hem de ola ki o başlıklarda konuşulanları okumak isteyen arkadaşlarımız olur niyetiyle.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

1- Yeni bir Linux kullanıcısına hangi dağıtım ile başlamasını önerirsiniz?
2- Sizce hangi dağıtım hangi masaüstünde daha uygun
3- Hangi dağıtımı kullanmalıyım?
4- Hangi dağıtımı önerirsiniz?
5- Hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?
6- Hangi Linux dağıtımı bana göredir?
7- Sizce Gnome'u en iyi sunan Linux dağıtımı hangisi
8- Hangi Linux versiyonunu önerirsiniz benim için?
9- sis 671/771 ekran kartını hangi linux dağıtımı ile sorunsuz kullanabilirim?
10- Şirketiniz için hangi GNU/Linux dağıtımını seçersiniz?
11- Hangi yerli Linux dağıtımını kullanıyorsunuz?
12- Bilgisayarım için hangi Linux?
13- Hangi ubuntu?
14- Hangi Linux Mint sürümü sizce?
15- Gentoo,Arch Linux vs
16- Ubuntu'nun hangi sürümünü indirmeliyim?
17- Toshiba a10'a hangi Linux
18- Hangi Linux?
19- Arkadaşlar bu sisteme hangi linux kurulur yardımcı olursanız sevinirim....
20- Hangi Linux Sürümü Bana Uygun ?
21- parmak bellek için hangi linux dağitımı ?
22- RTL 8187L chipsetin driveri hangi linux kerneline dahil?
23- [Çözüldü] Casper Marka Laptopuma Hangi Linux Uygun
24- [Çözüldü] Eski bilgisayara hangi linux sürümü ya da masaüstü?
25- hangi dağıtım ağ kartımı destekler?
26- Hangi USB bellekler Linux dağıtımlarında boot edilemiyor ...
27- pentium 3 512 mb ramli bilgisayar için linux önerisi
28- Neden Linux Mint?
29- Ubuntu için hangi diz üstü markası daha iyidir?
30- Netbook İçin En iyi İşletim Sistemi Sizce Hangisi ?
31- Eski laptopuma linux kuracağım linux dağıtımı
32- Hafif bir Linux dağıtımı tavsiyesi alabilir miyim?
33- Linux yüklü dizüstü bilgisayar satışı var mı?
34- Hangi Ubuntu türevini kullanıyorsunuz?
35- xubuntu kurabilir miyim, hafif bir dağıtım önerileriniz var mı?
36- Hafif işletim sistemi için öneri
37- Hangi işletim sistemini ??
38- ThinClient için Linux Dağıtımı
39- Hafif linuxların en populeri
40- hızlı hafif bir dağıtım tavsiyeniz?
41- 100 MB'lık Hayat Kurtarıcınız, Puppy Linux
42- Hafif Masaüstleri için kaynaklar
43- en hafif ubuntu
44- Localserver için linux tavsiye
45- Popüler Linux Dağıtımları
46- Linux yüklü dizüstü bilgisayar satışı var mı?
47- linux %100 uyumlu laptop tavsiyesi
48- Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar
49- [çözüldü] 2006 dan kalan dell inspiron noteebok a hangi linuxu kurabilirim
50- Atom işlemciler için ubuntu
51- Rolling Release Dağıtım Seçimi
52- HDD üzerinden Linux'un herhangi bir dağıtımını kurmak mümkün mü ?
53- Dağıtım bilmecesi

Bunların dışında tüm dağıtımlarla ilgili en detaylı bilgileri http://distrowatch.com/ sitesinden öğrenebilirsiniz.
Geniş bir dağıtım listesi barındıran, iyi sınıflandırılmış bir başka site ise http://lwn.net/Distributions/. Hatta distrowatch'da bulunmayan dağıtımları burada bulabilirsiniz.

İngilizce bilenlerin faydalanacağı bir site: http://linuxhcl.com/ İstediğiniz donanım aygıtı ya da bilgisayar adıyla arama yaparak kullnıcıların çeşitli dağıtımlarla yaşadıkları tecrübelere ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıların kimileri seçim yaparken yardımcı olması amacıyla eklenmiştir. Gözümden kaçan başlıklar olmuş olabilir. Buraya not düşüp bana yardımcı olmanız makbule geçer.

ferat_tes

Linux yüklü dizüstü alırsak, donanımın %100 ü Linux ile uyumlu olacaktır. Yani (Dağıtımın kendine has özel bir sıkıntısı yoksa) driver sıkıntısı çekmeyeceğiz. Bu konuda işletim sistemsiz bir dizüstü almaktan daha avantajlı olmazmıyız?

"Windows yüklü bilgisyarlarda Windowsu sildiğimizde, dizüstü garantisinden çıkıyormu" sorusuna hala  resmi bir kaynaktan cevap alabilmiş değilim. Burada hem bunu sormak, hem de aynı soruyu Linux yüklü bir dizüstü için de sormak istiyorum: Acaba farklı bir linux dağıtımı kurduğumuzda garantiden çıkar mı?
(Dizüstü değiller, karşılaştırmaya gelmez ama telefonlarda, tabletlerde işletim sistemini değiştirmeyi bırakın root olunduğu durumda garantiden çıkıyor cihazlar)

if

Alıntı yapılan: ferat_tes - 14 Eylül 2011 - 10:35:06

Linux yüklü dizüstü alırsak, donanımın %100 ü Linux ile uyumlu olacaktır. Yani (Dağıtımın kendine has özel bir sıkıntısı yoksa) driver sıkıntısı çekmeyeceğiz. Bu konuda işletim sistemsiz bir dizüstü almaktan daha avantajlı olmazmıyız?

@ferat_fes, elbetteki avantajlı olrusunuz. Belki kurulum için cüzi miktarda fiyat farkı olabilir.

Gluskap

Derli toplu olmuş, iyi olmuş iyi.  :)

the kumpir

Selamlar,

Ben 1.5 -2 aydır ubuntu 10.04 kullanıyorum, bundan önce yine 1 ay kadar ubuntu tecrübem olmuştu. Korsan windows kullanmak istemediğimden linux aklıma geldi ve araştırdığım kadarıyla en profesyonel ubuntu geldi ve çok beğendim.

Ben bilgisayar üzerine eğitim alıyorum ve ilerdede sanırım bu işi yapacam. Sizlere sorum ise; Uzman bir kullanım için ubuntu yeterlimi yoksa Debian vb programlar daha mı rahat ve yeterli olur.
Yanlış anlaşılmasın 2 ay ubuntu kullandım diye hemen uçma derdinde değilim sadece ilerisi için öyle gerekecekse şimdiden öğreneyim alışayım.

Mesela C# için windows un daha iyi olduğunu gördüm internetteki araştırmalarımdan, java sanırım farketmez. Atıyorum c# için belki windows ta işini halledip geri dönersin ama ben hem uzman bir kullanım, hem linux üzerine çalışırsam , hemde  meslek olarak bilgisayar -network de olabilir- üzerine çalışırsam, debian veya daha başka bir dağıtım benim için daha yararlı olurmu.

Malum ubuntu için herkes son kullanıcı için en iyisi diyor ama ben son kullanıcılıktan çıktıktan sonrası için soruyorum :))
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

if

Alıntı yapılan: Gluskap - 14 Eylül 2011 - 11:42:41
Derli toplu olmuş, iyi olmuş iyi.  :)

Teşekkür ederim @Gluskap.

Alıntı yapılan: ahmets - 14 Eylül 2011 - 12:43:39
Selamlar,

Ben 1.5 -2 aydır ubuntu 10.04 kullanıyorum, bundan önce yine 1 ay kadar ubuntu tecrübem olmuştu. Korsan windows kullanmak istemediğimden linux aklıma geldi ve araştırdığım kadarıyla en profesyonel ubuntu geldi ve çok beğendim.

Ben bilgisayar üzerine eğitim alıyorum ve ilerdede sanırım bu işi yapacam. Sizlere sorum ise; Uzman bir kullanım için ubuntu yeterlimi yoksa Debian vb programlar daha mı rahat ve yeterli olur.
Yanlış anlaşılmasın 2 ay ubuntu kullandım diye hemen uçma derdinde değilim sadece ilerisi için öyle gerekecekse şimdiden öğreneyim alışayım.

Mesela C# için windows un daha iyi olduğunu gördüm internetteki araştırmalarımdan, java sanırım farketmez. Atıyorum c# için belki windows ta işini halledip geri dönersin ama ben hem uzman bir kullanım, hem linux üzerine çalışırsam , hemde  meslek olarak bilgisayar -network de olabilir- üzerine çalışırsam, debian veya daha başka bir dağıtım benim için daha yararlı olurmu.

Malum ubuntu için herkes son kullanıcı için en iyisi diyor ama ben son kullanıcılıktan çıktıktan sonrası için soruyorum :))

Merhaba @ahmets, önce 'uzman kullanımla' neyi kastettiğinizi açıklığa kavuşturalım. Programlama üzerinde mi uzmanlaşmayı mı yoksa işletim sistemi üzerinde uzmanlaşmayı mı kastettiniz? Bilgisayar üzerine aldığınız eğitim nedir? Sistem güvenliği mi? Sunucu eğitimi mi? vs.

Eğer GNU/Linux işletim sistemlerini uzman derecede kulanmak istiyorsanız, aslında her dağıtım üzerinde yapabilirsiniz bunu.

the kumpir

Daha çok network, cisco üzerinde uzmanlaşmak istiyorum aslında ama sanırım bunun içinde yine belli bir seviyede programlama gerekiyor.
İşletim sistemi üzerinde de uzmanlaşmayı istiyorum çünkü daha çok fabrika veya büyük ofislerdeki bilgisayar sistemleri üzerinde çalışmak istiyorum.
Bilgisayar üzerinde ict-techniqus diye bi eğitim alıyorum, içinde  router switch gibi temel eğitimler ve cisco var. bunun yanına java veya database ile alakalı bişilerde yapılabiliyor.

İşletim sisteminde uzmanlaşmak sanırım zamanla ve her dağıtımla olur, fakat hangi dağıtım bana bu eğitim süresinde ve sonrasında daha yardımcı olur, ubuntu yeterli olur mu?
umarım sorumu daha açık sorabilmişimdir
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

heartsmagic

Sıraladığın şeyler için hiçbir dağıtım avantaj arz etmez, daha doğrusu daha fazla avantaj arz edecek bir dağıtım yoktur. Sayılan şeyler her dağıtımda öğrenilebilir. Ancak ben kendim inceleyemem, araştıramam dağıtımın buna beni zorlaması gerekir diyorsan Ubuntu'dan daha az hazır lokma halinde olan Debian veya birçok şeyi elle yapacağın dağıtım olan Archlinux'a göz atabilirsin. Bana kalırsa gereksiz. Sunucu üzerinde çalışacaksan aynı şeyleri Ubuntu'da da yapabilirsin. LAMP olsun, Samba olsun, bir eposta sunucusu olsun, bunların tümünü Ubuntu üzerinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsin.

Programlama konusu zaten dağıtımdan bağımsızdır. Cisco ise ayrı bir dünya, pek dağıtımla alakası yok bildiğin üzere. Ancak ağ konusu Cisco'nun yanına ek olarak Linux üzerinde de görülecekse elbette çalışmalarını herhangi bir dağıtım üzerinde gerçekleştirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

the kumpir

Teşekkür ederim cevaplar için, ubuntu yu öğrenmeye çalışmaya devam edeyim ben..

if

@ahmets, şimdi daha açık oldu:) programlama hakkında bir bilgim yok ama forumumuzda bu işleri bilen arkadaşlar var. Onlar sorunuzu yanıtlayacaktır.

Dediğiniz gibi, işletim sistemini tanımak zamanla olacak iş. Bunun için daha çok İngilizce olmak üzere bir sürü kaynak var. Onları okuyarak ilerleyebilirsiniz ve Ubuntu bunun için yeterlidir kanısındayım. Bir de kimi dağıtımlar var, kurar ve kullanırken size hem uygumala yaptırıyor hem de okutuyor. Bunlardan sizi en çok çalıştıracak olanı LFS:) Ardından Slackware, Gentoo, Frugalware,Arch Linux gelir. Bunların dışında farklı renkler dağıtımlar da var. Meselâ sunucular için önerilen CentOS ve FreeBSD var. Bağımsız dağıtımlar Lunar Linux gibi. Tabi bunlar işletim sistemini daha iyi tanımanızı ve kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bir konu üzerinde uzmanlaşma olmaz. Direk bu dağıtımlarla başlamaktansa Ubuntu ile şimdilik devam edip, kimi şeyleri öğrendikten sonra bir ön araştırma yapıp bu dağıtımları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Belki şöyle bir yol çizilebilir: Arch Linux --> Slackware ya da Gentoo --> LFS:)

@heartsmagic cevap yamış, uzman olan o.

the kumpir

Hmm temel şeyleri alışanlık haline getirdikten sonra, değişik dağıtımları denerim :) arch ve sunucular için önerilen dağıtımları merak ettim, ve ne kadar çok dağıtım karıştırırsam linuxu okadar kavrarım gibime geliyor :) eyvallah.

kacaksevgilim

Ne pardus 2011 nede Ubuntu 11.04 benim derdime deva olmadı.Birtürlü mobility HD 5470 sisteme tanıtmayı başaramadım forumları okudum günlerce araştırdım olmuyor .Linux kullanmak istiyorum ama leptop mesa ve benzeri sürücülerle kasıp kavruluyor.Bu yüzden mümkünse KDE aryuzlü HD 5470 ile uyum sorunu olmayan önerebileceğiniz dağıtım varmı? teşekkürler
sistem
4 GB RAM
İ5 işlemci
HD 5470

iceboy

@kacaksevgilim

sizin ekran kartınızla ilgili yabancı linux forumlarında paylaşılan sorunları okudum,inceledim..

Hepsinde ortak kanı şu olmuş ''nvidia ekran kartı al''
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

decent

I have ATI Mobility Radeon HD 5470. No problem at all with drivers from ati.support.com or the proprietary which comes out of the box.

Kullanıcının tek cevabı var ve o cevabında bu kartın düzgün çalıştığını söylüyor.

gufabe

@if, madde 9 artık geçerliliğini yitirdi gibime geliyor. Zira;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18862.0

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28483.0

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28991.0

Bir de genele hitaben şunu belirteyim. Özellikle laptop alırken satıcı, çift çekirdek işlemci, yüksek ram, yüksek değerli paylaşımsız ekran kartı, yüksek çözünürlük gibi konfigürasyon özellikleriyle göz boyarken, hard disk ve disk sürücülerini atlar. Örneğin alttaki gibi (ve anladığım kadarıyla epeyce yaygın olan) bir donanımla;

Pardus, Kubuntu, Mandriva gibi Kde masaüstü kullanan dağıtımlarda grafik arayüzden kurulumu tamamlayamazsınız. Kısaca güvenli mod denilebilecek alternatif yöntemleri denemek zorundasınızdır. Ama pek çok kullanıcı haklı olarak bunu bilemez ve bir sorun olduğunda kurulumu iptal eder.

Bazı Kde'li dağıtımlar ise bu sorunları hiç yaşatmaz. Örneğin Opensuse ve Debian bunlara örnektir. Muhtemelen daha fazla örnek de vardır.

Eğer Gnome masaüstü dağıtımlarını kuramıyorsanız asgari sistem gereksinimlerini kontrol etmeli ve cd/dvd yazdırma işlemini eksiksiz yaptığınıza emin olmalısınız. Eğer cd/dvd sürücünüzün yazdırma (yakma) yeterliliğinden şüpheniz varsa usb kurulumu bir başka geçerli yoldur.

if

@gufabe, teşekkür ederim bağlantılar için. Madde 9'daki başlığa o bağlantıları geçeyim.

gufabe

utdmr

Merhaba. Dizüstümde Arch kurulumunda bir sorunu hiç aşamadım(http://forum.archtr.com/index.php?topic=50.0), bu yüzden Arch tadında kullanabileceğim bir dağıtım arıyorum.

Aradıklarım güncellik, bana kendime göre yapılandırabileceğim bir base sistem vermesi, KDE, geniş yazılım deposu, iyi 64 bit desteği. aptosid'i denemiştim, ama Arch'a göre paketleri daha eski(KDE 4.6 da hala), ve de daha dengesiz sistem.

Gentoo unstable deneyeceğim, ama daha önce hiç Gentoo ailesinden(Sabayon rolling-release değil) bir dağıtım kullanmadım, kurulumdan korkuyorum. Bir de "unstable" olmasını istemiyorum sistemin :D. Arch'taki gibi, Gentoo unstable ayarında paketler olmasına rağmen, sorun yaşamamak istiyorum.

OpenSUSE factory ilginç gibi geldi, ama desteğinin pek iyi olduğunu düşünmüyorum. Güzel bir şeyler önerebilir misiniz? :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

if

@utdmr, o hatayı Arch ana forumunda dile getirseniz bir çözüm bulunabilir belki.

Öneri olarak Funtoo, Yoper. Hazır derseniz, biliyorsunuzdur, Chakra var.

the kumpir

Selam

Aslında bu da önceki sorularıma paralel denebilir, ubuntuserver ı kişisel kullanım için -sunucu kurmayacam- kullansak güvenlik vb. konularda daha gelişmiş bir sistemimiz olur mu?

heartsmagic

Neye göre daha gelişmiş? Sunucu sürümünün normal sürümden farkı yoktur. Normal sürümde olan sunucu için gereksiz paketler çıkartılmıştır o kadar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cerencalici

Merhaba
Toshiba Satellite L10-102 dizüstü bilgisayarıma 9.10 kurdum; ama bilgisayar şu anda wireless'a bağlanamıyor. 11.04 ve 10.04'ü de kurmayı denedim; ama başarılı olamadım. Acaba hangi sürümü kurarsam bu sorunu yaşamam? Ya da bu problemi çözmenin bir yolu var mıdır? Bilgisayarın özellikleri aşağıda. Şimdiden teşekkürler.

Intel(R) Pentium(R) M processor 1.70GHz
    256 MB DDR 333 Mhz RAM
    82852/855GM Entegre Grafik işlemcisi
    4200rpm 40 GB sabitdisk
    15" TFT LCD monitör (1024x768 px)
    CD-RW/DVD sürücü
    802.11a/b/g) kablosuz ağ kartı
    3 adet USB 2.0 girişi
    Intel PRO/Wireless 2200 B/G [/li][/list]
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

if

@cerenimo83, kablosuz aygıt Intel PRO/Wireless 2200 B/G ise bağlanma sorunu büyük ihtimal ne aygıtın tanınmaması ne de sürücü sorunudur. Aynı kartı kullanıyoruz. 9.10 sürümünden beri kablosuz bağlantı için hiç bir müdahalede bulunmuyorum Ubuntu'da. En güncel sürümü-11.04- kurunuz. Kablosuz ağ şifresinin WPA2 ise WEP yapıp deneyiniz.

gufabe

@cerenimo83, 256 mb ram için önerebileceğim güncel sürüm, xubuntu 11.04'dür. Kendisi xfce arayüzünü kullanan bir ubuntu türevidir.

http://www.xubuntu.org/get

Bir de linux mint 10 lxde var. Donanımın için fazlasıyla yeterli.

http://www.linoob.com/2011/03/linux-mint-10-lxde-a-lightweight-minty-desktop/

Felâsife

utdmr
Hemen tavsiye derseniz FreeBSD derim  :)
Ama yok biraz beklerim derseniz PcBSD 9 isotop sürümünü bekleyin derim.

FreeBSD nire PcBSD nire derseniz haklısınız derim, an için hakikaten öyle, PcBSD BSD dünyasının Pardus'u gibi herşeyi full kurulu geliyor.
Fakat PcBSD 9 ile süper bir şekilde geliyor ki Kde4 kurarken modüler olarak kurulabiliyor ve dolayısıyla istemediğiniz Kde modüllerini kurmuyorsunuz.
Bu arada kurulum aşamasında bayağı seçenek var, Gnome, Xfce, Lxde, ne bileyim Xbmc filan gibi şeylerde var, kurulum detayları burada >>

Bazı Kde modüllerini çıkarırsanız açılış 90 süreçle filan açılıyor, eğer akonadi ve nepomuk'u da kapatırsanız, evde ki diğer PC'ye kurdum 68 süreçle açıldı  :D
Bu Kde4 için gerçekten süper bir rakam, biraz daha çalışılırsa daha da düşer bu.

Ama tabii BSD ayrı bir dünya Port'ları filan görünce hop noluyoruz nereye geldik biz diyebiliyorsunuz, bu tarafta da değişik denemeler yapabilirsiniz. Ne bileyim Gentoo'ya dalabilir, Debootstrap'la Debian takılabilirsiz, ya da Ofis derleyebilirsiniz oyuncak çok :D
Özelliklede UFS ve EXT4 'ün bir birlerini görmeleri çok can sıkıcı hatırlatırım.

FreeBSD normal kurarsanız  Kde4.5 kurulur, yok ben azimliğim derseniz Kde4.6.5 derleyerek kurarsınız, sırf derlemesi 1-1,5 gün sürer bu Kde amma büyükmüş dersiniz, config pencerelerini onaylamaktan gına gelir artık bitmedi mi dersiniz, dersiniz, dersiniz. :D
Ayrıca SVN de de Kde4.7.x kuruluyormuş ama hiç o  taraflar gitmedim.
Güncelleme olayını da atlamayayım o da sıkıntılı bir süreç olabilir, komple sistemi güncelleyim dersen zaman kavramı yitirilebiliyor, ben bi "portupgrade -a" dedimde 30 saat sürdü :D ama tabii derleme sonrası HDD'de sıfır HDD gibi hiç ses vermiyordu. 
Derlemeninde güzelliği burada işte, performansı süper oluyor, make.conf'ta Cflags'ları filanda ayarlarsan tamamen makinene özel bir sistem oluyor.

"Zorluklar Dünyası" seni çağırıyor demiyeceğim ama blog'unda şöyle bir gezinip helede şu yazınızıda okuyunca bir şeyler yazasım geldi.  ;D

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?