11.10 İçin Bilinen Hatalar/Sorunlar/Çözümler, Deneyimleriniz...

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 18:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeusmaster

Alıntı yapılan: Btuna - 18 Nisan 2012 - 12:06:37
Merhabalar. Bazen bilgisayarı açtığımda, kullanıcı giriş ekranı ilk geldiğinde ekranın üst tarafında yanıp sönen noktacıklar oluyor. Şifremi girip girişe bastığımda ise, yeniden giriş ekranına dönüp şifremi tekrar girmek zorunda kalıyorum. Sizce bu sorunun nedeni nedir?

Şimdiden teşekkürler.
Ati ekran kartı kullanıyorsun sanırım. Bende de aynısı oluyor. Ben ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyordum. Ama ekran kartı olunca görüntü gider gelir, tekrardan şifre sorması enteresan geliyor :)
Up and Running...

Btuna

Alıntı YapTahmini güç bir durum bu. Hangi aşamadan sonra olduğunu hatırlıyor musun?

Genel bir sebebi yok, bazen sabah bilgisayarı yeni açtığımda bile olabiliyor. Şifreyi girerken üstteki noktalar kayıyor, sanırım arkadaşımızın da dediği gibi ekran kartından kaynaklanıyor olabilir.

Karahan Sarıoğlu

Arkadaşlar pencere -windows- 'taki gibi istediğim klasörleri (google chrome- pidgin- emesene- banshee) nasıl masaüstüne koyabilirim (atabilirim) ? Mümkün mü? Birde çöp kutusunu koymak istiyorum. Ayrıca bir sorum daha var, unity (soldaki panelin ikonlarını pek sevmedim, bunu nasıl değiştirebilirim? Teşekkürler.

heartsmagic

@Karahan Sarıoğlu, başlık bilinen hatalar için, senin sorularının bir kısmı forumda zaten mevcut.
Örneğin masaüstü kısayolları için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2637.msg360347#msg360347
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32317.0

Çöp kutusu için Ubuntu Tweak veya Myunity uygulamalarını kurup istediğini yapabilirsin.

Soldaki panelin simgeleri derken neyi kast ettiğini anlamadım ancak forumda bir ön araştırma yapabilirsin bu konuda. O simgeler temayla ilgili en nihayetinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Karahan Sarıoğlu

Umarım bu bilinen bir sorundur.

En son http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33082.0 konumdaki komutları compizde uyguluyordum. Sonra oturumu kapattım. Açarken seçeneklere baktım, Eskiden sadece Ubuntu ve Ubuntu2D vardı. Ama GNOME, GNOME Classic, GNOME Classic (no effect) eklenmiş. Bende Gnomeye tıkladım merak ettim haliyle. Sonra yukarıdaki resim gibi oldu masaüstüm. Değiştiriyorum olmuyor.  :-[

alquirel

Alıntı yapılan: Karahan Sarıoğlu - 19 Nisan 2012 - 18:44:53
Umarım bu bilinen bir sorundur.

Ortada bir sorun yok ki "bilinen" olsun :)

Bir şekilde Gnome Shell kurulumu yapmışsın, bağlantısını verdiğin başlıkta buna yol açacak bir komut göremedim, harici bir yerlerde görüp de uygulamışsın muhtemelen.
Sonra da Gnome Shell oturumu ile giriş yapmışsın.

Oturumu kapatıp Unity ile (yani Ubuntu ile) giriş yaparsan eski hâline döner.

Yani giden kaçan göçen bir şey yok. Sisteminde aynı anda birden fazla masaüstü ortamı kurulu bulundurabilirsin. İstediğin zaman istediğinle oturumunu açabilirsin.

Karahan Sarıoğlu

Maalesef Ubuntuya tıklıyorum ama yine Gnome'dan giriş yapıyor. 1 Saat önce Fazeria gibi bir ikon paketi yüklemiştim ismi buydu galiba. Ondan olabilir mi? Nasıl Ubuntuya geçeceğim? Benim isteğim sadece 1 tema kurmaktı. :(

if

@Karahan Sarıoğlu, otomatik giriş mi yapıyorsunuz? O bahsettiğiniz simge setini nasıl yüklediniz?

Karahan Sarıoğlu

Önce http://tiheum.deviantart.com/art/Faience-icon-theme-255099649?q=gallery%3Atiheum&qo=2 linkinden indirdim. Sonra içindeki install dosyasına tıkladım. Bir pencere geldi. Termianalde çalıştıra tıkladım. Sonra bir şey açılmadı. Kurulmadı zannettim. Ardından http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33082.0 konumdaki komutları deniyordum terminalde. Tek niyetim Photoshop cs4 kurmaktı. Bütün kodları girdikten sonra Hızlı menüye girmem gerekiyordu. Giremedim. Tıklıyordum ama hızlı menü açılmıyordu. Sonra oturum açıp kapatayım geçer dedim. Sonra oturum açma seçeneklerine bir baktım, GNOME - GNOME Classic - GNOME Classic (no effect) seçenekleri eklenmiş. Haliyle merak ettim, GNOME seçeneğine tıkladım. Oturumu açtım. Sonra bir baktım Unity yok, Üst sola Etkinlikler gibi bir şey eklenmiş. Zaten resimlerini verdim. Sonra kurtulmak istedim bu durumdan. Oturumu kapatıyorum, ubuntu seçeneğine tıklıyorum. Ama olmuyor. Kaç kez denediysem yine GNOME olarak açılıyor. Benim tek istediğim Photoshop CS4'ü yüklemek ve Bir tema kurmaktı..

if

@Karahan Sarıoğlu, yukarıdaki işlemler ne Unity'yi kaldırır ne de Gnome-Sell yükler.

sudo apt-get install --reinstall unity

Aequitas

tty2 üzerinden unity --replace da işe yarayabilir. tty2 için Ctrl+Alt+F2. Tekrar geri dönmek için Ctrl+Alt+F7.

Bu arada iş gereği Photoshop kullanıyormuşsunuz sanırım. Eğer Gimp kesinlikle kullanmam diyorsanız boşuna Ubuntu üzerine Photoshop kurmak ile uğraşmayın. Photoshop yazılımının lisanslı olduğunu varsayarak bence Windows kurun. Böyle bir ihtimaliniz yoksa eğer Pardus topluluğunun çok güzel ve ayrıntılı Gimp eğitim yazıları var. Çeşitli özgür yazılım dergilerinde de her sayıda Gimp bölümleri oluyor. Zaten Photoshop kullanmayı biliyorsanız bu kaynaklara şöyle göz ucuyla bakmanız yeterli olacaktır. Zira Photoshop üzerinde yapılıp da Gimp ile yapılamayan herhangi bir şey olduğunu sanmıyorum.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Karahan Sarıoğlu

@Aequitas verdiğiniz kodu yazdım sorunum düzeldi. Teşekkürler. Ama maalesef Gimp kullanmıyorum Photoshop Lazım.

Karahan Sarıoğlu

Capslock tuşuna basıp büyük harfle bir harf yazıyorum sonra capslocku kapatıp yazdığımda ikinci harfte büyük oluyor. Bu nasıl düzeltilir?

Örnek:
-Yazmak İstenilen-
Merhaba
-Normalde nasıl yazılıyor-
MErhaba

bytan

Bu nerede oluyor? Belli bir uygulamada mı yoksa tüm sistem genelinde mi? Örneğin buraya yazarken kullandığın tarayıcı ile de durum aynı mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Karahan Sarıoğlu

Tüm sistem genelinde. Bütün tarayıcılarda aynı. Chrome kullanıyorum.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST