[Çözüldü] Yeni başlatıcı oluşturamama sorunu

Başlatan Supcan, 29 Şubat 2012 - 03:02:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Supcan

Masa üstüne sağ tık  yeni başlatıcı oluştur diyorum ama oluşmuyor

Yardımcı olursanız sevnırım ve daha yenıyım.

ebubekirs

Biraz daha bilgi vermeniz gerekli. Bu bir betik midir ? Evet ise nasıl yüklediniz ? Oluşmuyor derken hata iletisi alıyor musunuz bununla ilgili ?
Zira herhangi bir bilgi olmadan tahmin bile yürütemeyiz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

decent

(Ubuntu 11.10 ve sonraki sürümler)

Masaüstünde başlatıcı oluşturmak için uçbirimden :

gnome-desktop-item-edit ~/Masaüstü/ --create-new

komutunu yürütebiliriz.

if

O komutu nautilus betiklerine ekleyebiliriz:

touch ~/.gnome2/nautilus-scripts/yeni-başlatıcı
nano ~/.gnome2/nautilus-scripts/yeni-başlatıcı
açılan dosyanın içerisine #!/bin/bash
gnome-desktop-item-edit $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS --create-new
eklenir, ctrl+o ve crl+x tuşlarıyla kaydedilir.
sudo chmod +x ~/.gnome2/nautilus-scripts/yeni-başlatıcı ile çalıştırılabilir yapılır.

Supcan

Alıntı yapılan: ebubekirs - 29 Şubat 2012 - 08:51:06
Biraz daha bilgi vermeniz gerekli. Bu bir betik midir ? Evet ise nasıl yüklediniz ? Oluşmuyor derken hata iletisi alıyor musunuz bununla ilgili ?
Zira herhangi bir bilgi olmadan tahmin bile yürütemeyiz.

Hocam söyle anlatım ben 3 satır bi kod yazdım yani

Uçbirimi açınız ve aşağıdaki kodla metin editörünü açınız.

gedit .gnome2/nautilus-scripts/'Yeni Başlatıcı oluştur'

Açılan metin düzenleyiciye aşağıdaki kodu yapıştırıp kaydediniz ve metin editörünü kapatınız. Eğer kullandığınız dil İngilizce ise aşağıdaki kodda Masaüstü yerine Desktop yazacaksınız.

Aşağıdaki kodla oluşturduğumuz dosyaya çalıştırma izni veriniz.

chmod +x .gnome2/nautilus-scripts/'Yeni Başlatıcı Oluştur'

sun ların aynısını yazdım   sonra masa ustune geldım sağ tus betik etıkladım yenı başlatıcı olustur dıyorum ama hıc bsy olmuyor.  Acaba bu kodları yaparken uçbirimden Sudo lu bi komut vardı onumu kullanmam gerekırdı ?

burk

@Supcan bu anlatımı nerede gördünüz?

Supcan

Alıntı yapılan: burk - 29 Şubat 2012 - 14:00:22
@Supcan bu anlatımı nerede gördünüz?

başka bi sitede ama hatırlamıorum ya kulanan bırı vardır heralde koskoca forum da yanı acıklayıcı bı sekılde atabılıcek bırı yokmu

* herkes kopyala yapıstırla bı yerden anlatıyo.

burk

@Supcan koskoca forumda o biri ben oluyorum şu anda ve gelip buraya yaptığınız kopyala yapıştırdan yapılmak istenenin tam olarak ne olduğunu anlamadığım için soruyorum site neydi diye. @if ve @decent'in anlatımlarını denediniz mi? Gelip buraya konu açıyorsunuz, size cevap veriliyor, sanki cevap verilmemiş, bir şey söylenmemiş gibi bir siteden aldığınız şeyleri "ben bunu denedim olmuyor." diyorsunuz.

Alıntı yapılan: decent - 29 Şubat 2012 - 09:02:59
(Ubuntu 11.10 ve sonraki sürümler)

Masaüstünde başlatıcı oluşturmak için uçbirimden :

komutunu yürütebiliriz.
Ubuntu'nun hangi versiyonunu kullanıyorsunuz ve bunu uyguladığınızda ne oluyor?

Supcan

Alıntı yapılan: burk - 29 Şubat 2012 - 14:13:07
@Supcan koskoca forumda o biri ben oluyorum şu anda ve gelip buraya yaptığınız kopyala yapıştırdan yapılmak istenenin tam olarak ne olduğunu anlamadığım için soruyorum site neydi diye. @if ve @decent'in anlatımlarını denediniz mi? Gelip buraya konu açıyorsunuz, size cevap veriliyor, sanki cevap verilmemiş, bir şey söylenmemiş gibi bir siteden aldığınız şeyleri "ben bunu denedim olmuyor." diyorsunuz.
Ubuntu'nun hangi versiyonunu kullanıyorsunuz ve bunu uyguladığınızda ne oluyor?

Burk Hocam ksr bakmada altı üstü bi yardım istedik bukadar zormu yardım etmek yok bunu nerden yok alıntını nasıl naptn telif hakkın neyse verim hocam ama 11.10 kullanıyorum ubuntu masaustu sağ tık yaptıgımda betikler yeni başlatıcı olustur dıyorum ve olmuyor.. ve daha ubuntuda 2 gunluk birisiyim he programlama bılgım yokmu var biçok şeyide ona gore dun kendı basıma hallettım ama su teamspeak3 yukldım ve masa ustune kısayol olusturmak ıstedım betiklere tıklayınca yeni başlatıcı olustur dıyorum ama hiç bişey olmuyor altı ustu bu konuda yardım ıstedım yardım edebilicek varsa bi el uzatsın zak masa ustu baglantısıda yaptırabılırm sorun degıl sadece bırı ogretsin 1 seferlik su ısı.

speakerXXL

@Supcan konuyu LXDE bölümüne açtığınızdan hareketle, eğer Lubuntu kullanıyorsanız (yani Ubuntu'nun LXDE masaüstü kullanan versiyonu) bu betikleri kullanamazsınız. Bu betik Gnome versiyonu içindir.
LXDE Menüdeki bir uygulamanın masaüstüne kısayolunu eklemek istiyorsanız, menüdeki kısayol üzerine sağ tıklayıp "Masaüstüne ekle" seçeneğini seçmelisiniz.

@heartmagic, masaüstüne kısayol oluşturan betik için teşekkürler, bende aşağıdaki şekilde düzenleyince çalıştı ($NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS kısmını tırnak içine aldım).

#!/bin/bash
gnome-desktop-item-edit "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS" --create-new

Supcan

Alıntı yapılan: speakerXXL - 29 Şubat 2012 - 14:31:55
@Supcan konuyu LXDE bölümüne açtığınızdan hareketle, eğer Lubuntu kullanıyorsanız (yani Ubuntu'nun LXDE masaüstü kullanan versiyonu) bu betikleri kullanamazsınız. Bu betik Gnome versiyonu içindir.
LXDE Menüdeki bir uygulamanın masaüstüne kısayolunu eklemek istiyorsanız, menüdeki kısayol üzerine sağ tıklayıp "Masaüstüne ekle" seçeneğini seçmelisiniz.

@heartmagic, masaüstüne kısayol oluşturan betik için teşekkürler, bende aşağıdaki şekilde düzenleyince çalıştı ($NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS kısmını tırnak içine aldım).

Hocam anladıgım kadarıyla masautu kullanıcısıysan bunu yapamassın dıyosun dımı ? ben teamspeak3 u ındırdım calıstırıyorum onu ama sadece masa ustune kısayol atmak ıstıyorum ve bunu yapamıyorum ama programı calıstırabılıyorum. sadece masasutune kısayolunu atmak ıstıyorum yokmu masaustu kullanıp teamspeak kuran bırı :))

#!/bin/bash
gnome-desktop-item-edit "$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS" --create-new

speakerXXL

Öncelikle şunu belirtmelisiniz; Lubuntu mu kullanıyorsunuz? Eğer Lubuntu kullanıyorsanız ve Teamspeak menüye kısayol oluşturuyorsa, LXDE menüden masaüstüne nasıl kısayol oluşturulacağını belirttim.

burk

Alıntı yapılan: Supcan - 29 Şubat 2012 - 14:29:35

Burk Hocam ksr bakmada altı üstü bi yardım istedik bukadar zormu yardım etmek yok bunu nerden yok alıntını nasıl naptn telif hakkın neyse verim hocam ama 11.10 kullanıyorum ubuntu masaustu sağ tık yaptıgımda betikler yeni başlatıcı olustur dıyorum ve olmuyor.. ve daha ubuntuda 2 gunluk birisiyim he programlama bılgım yokmu var biçok şeyide ona gore dun kendı basıma hallettım ama su teamspeak3 yukldım ve masa ustune kısayol olusturmak ıstedım betiklere tıklayınca yeni başlatıcı olustur dıyorum ama hiç bişey olmuyor altı ustu bu konuda yardım ıstedım yardım edebilicek varsa bi el uzatsın zak masa ustu baglantısıda yaptırabılırm sorun degıl sadece bırı ogretsin 1 seferlik su ısı.
Neresini tutsam elimde kalacak bir ileti... Benim kaynak site sormamdaki tek amaç yazının kaynağını görüp orada ne yapılmaya çalışıldığını daha net anlamaktı, telif hakkı kısmını yazdıklarımdan nasıl çıkardınız anlamak mümkün değil. 
Alıntı Yapyok alıntını nasıl naptn telif hakkın neyse verim hocam
Yazılanın bu kısmında ise ne anlatılmak istenmiş, anlamak mümkün değil...
Neyse yardım etmek zor değil ancak böyle davranırsanız çok zor olur, öncelikle konunun başında @decent ve @if'in önerini denediniz mi? Ctrl+alt+t tuşlarıyla uçbirimi açın ve sırasıyla önerileri deneyin.

Ve Lubuntu değil Ubuntu kullandığınıza eminseniz başlığı taşıyalım  zira konu yanlış yerde duruyor.

Supcan

Alıntı yapılan: burk - 29 Şubat 2012 - 14:42:05
Neresini tutsam elimde kalacak bir ileti... Benim kaynak site sormamdaki tek amaç yazının kaynağını görüp orada ne yapılmaya çalışıldığını daha net anlamaktı, telif hakkı kısmını yazdıklarımdan nasıl çıkardınız anlamak mümkün değil.  Yazılanın bu kısmında ise ne anlatılmak istenmiş, anlamak mümkün değil...
Neyse yardım etmek zor değil ancak böyle davranırsanız çok zor olur, öncelikle konunun başında @decent ve @if'in önerini denediniz mi? Ctrl+alt+t tuşlarıyla uçbirimi açın ve sırasıyla önerileri deneyin.

Ve Lubuntu değil Ubuntu kullandığınıza eminseniz başlığı taşıyalım  zira konu yanlış yerde duruyor.

heh Burk hocam bak sımdı Lubuntu veya Ubuntu ne suan onu bılmıyorum ama bilg. Masa üstü ve if  decent önerisini denemedım yanı nasıl deniceğimi bilmiyorum. yanı o konuda en basından bı yardım edersen minnettar kalıcam sana teşkkürler sımdıden ıstersen mail adresımı verım ordan daha rahat konusabılırız yınede sana kalmıs simdiden teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Şubat 2012 - 14:49:49

önerileride denedım zaten ama masaustu sag tık yaptıgımda betik tıkladıgımda yeni başlatıcı olustur dıyorum ve hıc bsy olmuyor onu anlatmaya calısıyorum

burk

@Supcan öncelikle ctrl+alt+t tuşlarına birlikte basın ve şu vereceğim kodu oraya yapıştırıp onaylayın, çıktısını da buraya geçin.
uname -a

Supcan

sp@sp-System-Product-Name:~$ uname -a
Linux sp-System-Product-Name 3.0.0-16-generic #28-Ubuntu SMP Fri Jan 27 17:44:39 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
sp@sp-System-Product-Name:~$

Buyur Hocam.

Düzenleme Notu: Komut ve çıktılarını kod etiketi içerisinde veriniz.

burk

Evet, bir de şunu alalım.
dpkg -l | grep gnome

Supcan

Code :

sp@sp-System-Product-Name:~$ dpkg -l | grep gnome
ii  compiz-gnome                           1:0.9.6+bzr20110929-0ubuntu6.1          OpenGL window and compositing manager - GNOME window decorator
ii  firefox-gnome-support                  10.0.2+build1-0ubuntu0.11.10.1          Safe and easy web browser from Mozilla - GNOME support
ii  gir1.2-gnomebluetooth-1.0              3.2.0-0ubuntu2                          Introspection data for GnomeBluetooth
ii  gnome-accessibility-themes             3.2.1-0ubuntu1.1                        accessibility themes for the GNOME desktop
ii  gnome-bluetooth                        3.2.0-0ubuntu2                          GNOME Bluetooth tools
ii  gnome-codec-install                    0.4.7+nmu1ubuntu2                       GStreamer codec installer
ii  gnome-control-center                   1:3.2.2-0ubuntu1                        utilities to configure the GNOME desktop
ii  gnome-control-center-data              1:3.2.2-0ubuntu1                        configuration applets for GNOME - data files
ii  gnome-desktop-data                     1:2.32.1-0ubuntu6                       Common files for GNOME desktop apps
ii  gnome-desktop3-data                    3.2.1-0ubuntu1.1                        Common files for GNOME desktop apps
ii  gnome-disk-utility                     3.0.2-1ubuntu2                          manage and configure disk drives and media
ii  gnome-exe-thumbnailer                  0.8-0ubuntu1                            Wine .exe and other executable thumbnailer for Gnome
ii  gnome-font-viewer                      3.2.1-0ubuntu1                          font viewer for GNOME
ii  gnome-games-common                     1:3.2.1-0ubuntu1                        data files for the GNOME games
ii  gnome-icon-theme                       3.2.0-0ubuntu2                          GNOME Desktop icon theme (small subset)
ii  gnome-icon-theme-symbolic              3.2.0-0ubuntu2                          GNOME Desktop icon theme (symbolic icons)
ii  gnome-keyring                          3.2.2-0ubuntu0.1                        GNOME keyring services (daemon and tools)
ii  gnome-mahjongg                         1:3.2.1-0ubuntu1                        Mahjongg tile solitaire game
ii  gnome-media                            2.91.2-2ubuntu2                         GNOME media utilities
ii  gnome-menus                            3.2.0-0ubuntu2                          GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  gnome-nettool                          3.0.0-0ubuntu2                          network information tool for GNOME
ii  gnome-online-accounts                  3.2.1-0ubuntu1                          GNOME Online Accounts
ii  gnome-orca                             3.2.1-0ubuntu1                          Scriptable screen reader
ii  gnome-power-manager                    3.2.1-0ubuntu1                          power management tool for the GNOME desktop
ii  gnome-screensaver                      3.2.0-0ubuntu1                          GNOME screen saver and locker
ii  gnome-screenshot                       3.2.1-0ubuntu1                          screenshot application for GNOME
ii  gnome-search-tool                      3.2.1-0ubuntu1                          GNOME tool to search files
ii  gnome-session                          3.2.1-0ubuntu1.1                        GNOME Session Manager - GNOME 3 session
ii  gnome-session-bin                      3.2.1-0ubuntu1.1                        GNOME Session Manager - Minimal runtime
ii  gnome-session-canberra                 0.28-0ubuntu11                          GNOME session log in and log out sound events
ii  gnome-session-common                   3.2.1-0ubuntu1.1                        GNOME Session Manager - common files
ii  gnome-settings-daemon                  3.2.2-0ubuntu2.1                        daemon handling the GNOME session settings
ii  gnome-sudoku                           1:3.2.1-0ubuntu1                        Sudoku number puzzle
ii  gnome-system-log                       3.2.1-0ubuntu1                          system log viewer for GNOME
ii  gnome-system-monitor                   3.2.1-0ubuntu1                          Process viewer and system resource monitor for GNOME
ii  gnome-terminal                         3.0.1-0ubuntu3                          GNOME terminal emulator application
ii  gnome-terminal-data                    3.0.1-0ubuntu3                          Data files for the GNOME terminal emulator
ii  gnome-user-guide                       3.2.0.1-0ubuntu1                        GNOME user's guide
ii  gnome-user-share                       3.0.0-2ubuntu3                          User level public file sharing via WebDAV or ObexFTP
ii  gnome-utils-common                     3.2.1-0ubuntu1                          data files for the GNOME utilities
ii  language-pack-gnome-en                 1:11.10+20120103                        GNOME translation updates for language English
ii  language-pack-gnome-en-base            1:11.10+20120103                        GNOME translations for language English
ii  language-pack-gnome-tr                 1:11.10+20111006                        GNOME translation updates for language Turkish
ii  language-pack-gnome-tr-base            1:11.10+20111006                        GNOME translations for language Turkish
ii  language-selector-gnome                0.56.1                                  Language selector for Ubuntu
ii  libgnome-bluetooth8                    3.2.0-0ubuntu2                          GNOME Bluetooth tools - support library
ii  libgnome-control-center1               1:3.2.2-0ubuntu1                        utilities to configure the GNOME desktop
ii  libgnome-desktop-3-2                   3.2.1-0ubuntu1.1                        Utility library for loading .desktop files - runtime files
ii  libgnome-keyring0                      3.2.0-0ubuntu1                          GNOME keyring services library
ii  libgnome-media-profiles-3.0-0          3.0.0-0ubuntu1                          GNOME Media Profiles library
ii  libgnome-menu-3-0                      3.2.0-0ubuntu2                          GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  libgnome-menu2                         3.0.1-0ubuntu6                          GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  libgnome2-common                       2.32.1-0ubuntu3                         The GNOME library - common files
ii  libgnomekbd-common                     3.2.0-0ubuntu1                          GNOME library to manage keyboard configuration - common files
ii  libgnomekbd7                           3.2.0-0ubuntu1                          GNOME library to manage keyboard configuration - shared library
ii  libgnomevfs2-0                         1:2.24.4-1ubuntu1                       GNOME Virtual File System (runtime libraries)
ii  libgnomevfs2-common                    1:2.24.4-1ubuntu1                       GNOME Virtual File System (common files)
ii  libpam-gnome-keyring                   3.2.2-0ubuntu0.1                        PAM module to unlock the GNOME keyring upon login
ii  libreoffice-gnome                      1:3.4.4-0ubuntu1                        office productivity suite -- GNOME integration
ii  libsoup-gnome2.4-1                     2.36.0-0ubuntu1                         HTTP library implementation in C -- GNOME support library
ii  network-manager-gnome                  0.9.1.90-0ubuntu6                       network management framework (GNOME frontend)
ii  network-manager-pptp-gnome             0.9.0-0ubuntu2                          network management framework (PPTP plugin GNOME GUI)
ii  policykit-1-gnome                      0.102-1ubuntu1                          GNOME authentication agent for PolicyKit-1
ii  python-gnomekeyring                    2.32.0-0ubuntu6                         Python bindings for the GNOME keyring library
ii  ssh-askpass-gnome                      1:5.8p1-7ubuntu1                        interactive X program to prompt users for a passphrase for ssh-add
ii  system-config-printer-gnome            1.3.6+20110831-0ubuntu9.4               Printer configuration GUI
ii  thunderbird-gnome-support              10.0.2+build1-0ubuntu0.11.10.1          Email, RSS and newsgroup client - GNOME support
ii  ubuntuone-client-gnome                 2.0.1-0ubuntu2                          Ubuntu One client GNOME integration
sp@sp-System-Product-Name:~$

Hocam dediğini yazdım şöyle bişey çıktı (Bu arada böyle yardım eden biri kaldımı ya  :)  )

burk

Evet başlığı doğru yere taşımış olduk, lütfen siz de çıktılarınızı verirken kod etiketi kullanının, nasıl yapılacağını görmek için imzamdaki bağlantıyı inceleyin. Şimdi yine ctrl+alt+t tuşları ile uçbirimi açıp gnome-desktop-item-edit ~/Masaüstü/ --create-new komutunu verdiğinde ne oluyor?

Supcan

Code :

sp@sp-System-Product-Name:~$ gnome-desktop-item-edit ~/Masaüstü/ --create-new
'gnome-desktop-item-edit' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install gnome-panel

böyle bir hata verdi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Şubat 2012 - 15:39:09

o dedıgını yaptım sonra tekrar yapıstırdım başlatıcı olustur dıye bir pencere cıktı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Şubat 2012 - 15:40:22

Hocam eline kodu sağlık sımdı exit diyip cıktım terminalden ve artık masaustune tıklayınca sag tus betik yenı baslatıcı dıyınce oluyor :D çok sağol.

burk

@Supcan gördüğünüz gibi yardım etmenin zorluğu tamamen sizlere bağlı, uygun dili kullanınca sorun kolayca çözüldü. Bundan sonra da çözülen sorunlarınız için başlığa benim yaptığım gibi [Çözüldü] ibaresi ekleyiniz.
Ayrıca başlangıç için şurada vakit geçirmenizi öneririm, kolay gelsin. :)