Turkuaz linux çalışmaları başlıyor

Başlatan cos, 30 Eylül 2011 - 10:48:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cos

Merhaba Arkadaşlar

Necdet Hoca'nın geliştirici listesine attığı elmek ile çalışmalar başlıyor.

http://liste.turkuazlinux.org/pipermail/gelistirici/2011-September/000086.html

heartsmagic

Kendisinden bile yeni haberdar oluyorum, çok dışarıda kaldık sanırım bu aralar. Elini kaldıran bir hayli insan olmuş. Umarım proje başarıyla başlar ve serpilir. Bu alanda çeşitliliğe ihtiyaç var, Pardus'un dışarıya katı olarak yansıyan tutumundan sonra olaya el atmak isteyenler için güzel bir mecra olacaktır. Tek üzüntüm aynı (ya da benzer diyelim) mimari ve sistem üzerinde çalışacak iki ayrı insan grubunun ortaya çıkacak olması, bu bağlamda iş gücünün bölünmesi. İleride her iki dağıtımın da birbirinden yararlandığını görmeyi dilerim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mmp

Çok sevindirici bir haber.İş gücü bölünmesi diye  bir şey yok.Pardus KDE4 ile yola devam ederken diğer masaüstü çalışmalarını bu ekip üstlendi.

yakusha

çomak projesinin devamı diyebileceğimiz bir çalışma...

pardus topluluğunun camia eksikliği ve projenin tektipleşmesine karşı sivilleşme ve çeşitlendirme hareketidir diyebiliriz kendisine...

hem pardus projesini hem de turkuaz projesini tüm gönlümle destekliyorum; sadece gönlümle desteklemekle de kalmayıp projeye haber ve duyuru konusunda katkıda bulunmaya çalışacağım...

teşekkürler.
Artık bu forumu kullanmıyor.

rutku

Benimde desteklediğim harika proje. Ortaya kurulabilen bir dağıtım çıktığında daha aktif destek alınacağı kesin. Bu ekip bunu kısa zamanda yapar. Pardus da yardım etmek bile işkenceydi bu projede bu derdimiz olmayacak.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

BayboraKaan

Alıntı yapılan: mmp - 30 Eylül 2011 - 18:22:06
Çok sevindirici bir haber.İş gücü bölünmesi diye  bir şey yok.Pardus KDE4 ile yola devam ederken diğer masaüstü çalışmalarını bu ekip üstlendi.

Hayırlısı diyelim. Bu yola koyulanlara başarılar dilerim ve hasret ile beklediğim bir Türk dağıtımında Gnome görmek nasip olur.

Tuxie

Tüm emek verecek olanlara başarılar.Herşeyiyle özgür bir dağıtım olmasını dilerim ve inşallah diğerlerine olduğu gibi olmaz heyecanı hep sürer.

nikbinliknet

Merak:

Truva GNU/Linux va yanlış hatırlamıyorsam ülkemde Pardus dışında. Şimdi de topluluk dağıtımı projesiyle Pardus ekibinde çalışanlar (içinde ve dışında) Turkuaz GNU/linux'u başlatmayı hedefliyorlar. Truva ya izlediğim ve gördüğüm kadarıyla hiç rağbet yok. Neden? Yani başka bir dağıtım yaratmaktansa mevcut üzerinden hareket etmek daha mantıklı değil mi? Merakımdan soruorum sadece. PARDUS Tübitak'ın malı ve son tahlilde devlete bağlı bir proje. Truva ise benim bildiğim sade vatandaşların kollektif aklıyla yürüyor. Bağımsız ve özgür bir yazılım olan Truva neden hep gündem dışı?
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

Tuxie

Sebebi çok insani davranış ve bilinçaltılarda yatıyor bence.Pardus'ta çeşitli sebeplerle olmamış şimdi kendileri devam ediyorlar.Bir önceki iletide sonu derken bunu kastetmiştim aslında Truva konuşulmamasının sebebi devam etmemesi bildiğim kadarıya.

Sonuçta bu geliştirciler şirkette veya herhangi bir kurumda çalışmıyorlar.Yeri geliyor duruyor ayrılanlar falan çoğunun zaten çalışması gereken işleri var kabul edelim biz ülkecek kendi kendimize bir organizasyon yapıp süreklilik sağlayamıyoruz bir marka yaratamıyoruz illa başımızda bir patron bir emir gücü olacak ki olsun. Pardus'un yürümesinin sebebide bu arkasında Tübitak var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mmp - 30 Eylül 2011 - 18:22:06

Aynı ekip Pardus projesi içinde de yapabilirdi değil mi? Teoride evet, pratiğini tartışmaya gerek yok, zaten tartışmak da istemem. Kısacası iş gücü bölünmesi oluyor. Bu bölünme Turkuaz için kötü bir eleştiri değildir, hatta eleştiri bile değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rutku

Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Felâsife

Şahsen ben Pardus'u veya oluşturulacak ekibi bundan sonra BSD gibi bir projede görmek isterim, zira Linux anlamında Pardus zaten yapabileceği her şeyi yaptı ve gelebileceği en iyi yere de geldi, bundan ötesinede ne yaparsa yapsın daha fazla gidemeyecek.
2 yıl öncesine kadar 64-bit, kurumsal sürüm, base kurulum, Gnome, Lxde, hybrit iso gibi vs. şeylerin çoğu hayaldi ama şimdi öyle değil, bir şekilde hepsi var veya proje olarak üzerinde çalışılıyor, yani işler otomatiğe alındı.

Özetle Pardus her ne kadar tıkır tıkır çalışsada,  proje anlamında bir durgunluk dönemine girdi, yeni bir heyecan ve proje arıyorlar.
Bunuda anladığım kadarıyla 2. bir dağıtımla çözmek istiyorlar.

Haklılar tabii, proje olacak ki katılım olsun, heyecan olsun, hatta rekabet olsun vs.

Sonuç olarak Pardus geçekten bir heyecan ve yeniden bir ivme yakalamak istiyorsa, bu tercihini iyi değerlendirmelidir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eribol

Ben bu gelişmenin heyecanla veya "yapacak bir şey kalmadı, yeni bir şeyler söylemek lazım" gibisinden bir durumla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Bu sadece işi biraz daha sivilleştirmek diye düşünüyorum. Ayrıca Pardus'un ne gnome ne de diğer projeleri rayına oturmadı. Yani herkesin heyecanı kursağında kaldı bir yerde.

Felâsife

Demek istediğimde bu projeler bir şekilde varlar , birileri de üzerlerinde kafa patlatıyor zaten, ama ilerisi için yeni proje yok.
Eskiden takip ettiğim kadarıyla (artık etmiyorum) Nejdet hoca bir proje insanı :) potansiyeli görmek istemiş-ki o potansiyelde vardır herhalde- ki duyuruyu yapmış.

eribol

Pardon o zaman, yanlış anlamışım ben. Bu gayet mantıklı geldi :)

Felâsife

Alıntı yapılan: eribol - 01 Ekim 2011 - 02:47:12
Pardon o zaman, yanlış anlamışım ben. Bu gayet mantıklı geldi :)

Estağfutullah önemli değil, umarız bu proje ile güzel bir şeyler, daha da "yeni" bir şeyler görürüz de seviniriz. :)

Nano68

Hocam, ben truvanın yöneticisine mesaj attım, daha sonlanmamış. Şu anda ben baktım, uyguladım. Truva Linux 3.0 Alpha çok güzel. Yukarda da "Oyun yeni başlıyor" yazıyor. Acayip idaalı geldi bana.

Düzeltme Notu: İmlâ kurallarına uyunuz.

Nano68

ben geliştiricilik için mesaj gönderdim

Ozgurluk

Hayırlı uğurlu olsun... Geliştirici ekip iyi başarılara kısa zamanda imza atar inşallah. Saygılarımla...

ct

Ekşi sözlükte şöyle denilmiş:

Alıntı Yapyeniden hortladığına dair bir takım haberler aldığım proje.

edit: yeni dağıtımımız pardus tabanlı olup, aynı zamanda debian paketlerini de kurabilecekmiş.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=turkuaz%20linux

Pardus tabanlı .deb destekli olması ilginçmiş. Debian paketlerini desteklemesi çok güzel olur.

yakusha

debian paketlerin pardus'ta çalışmaması için hiçbir sebep yok ki :) alien ile rpm'i deb'e dönüştürmek de mümkün olduğuna göre gerisi artık distroWars :p

lakin
- linux foundation tek bir paket sistemine geçilmesi için artık baskı yapsa
- tovalds sıkıldım artık bu paket çeşitliliğinden dese
- stealman biraz sıkıştırsa tek bir paket sistemi için
- ubuntu, rhel, vs de sponsor olsa...

bu her dağıtım için ayrı paket meselesinden de kurtulsak...
Artık bu forumu kullanmıyor.

BayboraKaan

@Yakusha yine biri cikar yeni bir paket üretir :D

rutku

Paket sistemi tek olursa o zaman bir dağıtım çeşitliliğinin anlamı kalmazki. Şuanki durumla bile programcıları durduramıyorsun. sürekli aynı konularda yazılmış programlar çıkıyor. ve her sene sonlanan projeler var.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

krwlng

Gerçekten çok güzel bir haber, ülkemizde yeni yeni dağıtımların temellerinin atılması beni heyecanlandırıyor. Turkuaz deyince aklıma ilk Turquaz muhasebe yazılımı geliyor, birkaç senedir gelişimi durmuş bir şekilde beta olarak bekliyor umarım Turkuaz linux ile birlikte Turquaz muhasebe yazılımı da gelişmeye devam eder, ekipler ve insanlar  farklı bile olsa ülkemizden özgür ve ses getiren yazılımlar çıkması çok iyi olur. En basitinden Elementary os projesine baktığımız vakit bir ubuntu türevi olmasına rağmen ne kadar ilgi çektiğini görebiliyoruz, mint ten söz etmeye bile gerek yok, bu tip türevler bile o kadar ilgi görürken Virtualbox seçeneklerinde hala Pardus olmaması benim canımı sıkıyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

informer

Bence de harika bir proje ama çıtayı yüksek koymak lazım. Ben şahsen Pardus veya Turkuaz Linux'ün bir Ubuntuya yetişip onu geçmesini, onun kadar popüler ve işlevsel olmasını canı gönülden isterim. Başarıya odaklı ve azimli insanlar daha da ileriye giderek kendilerine has bir masaüstü ortamı, çoklu medya oynatıcısı ve benzeri uygulamalar bile geliştirmeyi hedef olarak kendilerine koyabilirler. Tekrar tebrikler, şansınız bol olsun..