[Çözüldü] Ubuntu 'yu USB 'den Kullanmak ???

Başlatan freeman, 16 Ağustos 2011 - 01:11:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freeman

Merhaba arkadaşlar,
Umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır. ;)
Sorum şu,
ben Ubuntu 'yu USB bellekten kurup, çalıştırmak istiyorum.Yani temelli kurmayacağım, sadece her seferinde USB bellekten çalıştırmak istiyorum.

Böyle bir şey mümkün mü acaba?

Forumda araştırdım fakat hiç biri benim istediğim şet değil...
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

decent

Hoşgeldin @KaganIsmail,
Forumumuzda usb ubuntu, usb bellek gibi aramalar ile benzer bir çok konu karşına çıkacaktır.

Flash belleği hangi işletim sisteminde hazırlamak istediğini öğrenebilir miyiz ?

lener49fi

speakerXXL

Windows altında, Linux Live Usb Creator ile Linux dağıtımlarını usb belleğe kurabilir ve değişikliklerin kaydedildiği bir alan da oluşturabilirsiniz.

freeman

@decent:
Teşekkür ederim. :)
Forumda aradım, önüme bir kaç konu çıktı fakat tam olarak istediğim konular değildi, o yüzden bu konuyuy açmıştım..

Benim tam olarak yapmak istediğim, bilgisayar abimin olduğu için direk Linux 'u kurmama izin vermiyor.Bende Wubi ile Ubuntu 'yu, asıl sistemin yanına kurmuştum.Açılışta Soruyordu Ubuntu mu Win7 mi diye, ona göre devam ediyordu.Fakat abim sağolsun, kurduğum Ubuntu 'yu silmiş.Bende USB belleğe kurup, istediğim an USB bellekten Ubuntu 'yu çalıştırmak istiyorum.Ve tabi ki de bir önceki oturumumda var olan ayarları saklayacak...
Şu an bu mesajı da Ubuntu Live CD 'den yazıyorum...

Unetbootin ile USB belleğe Ubuntu 'yu yükledim.Fakat boot etmiyor.Yine Wİn7 ile başlıyor.
Bİlgisayar Hp Pavilion.Ve USBden boot etmeyi destekliyor büyük ihtimalle.BIOS ayarlarında USB bellek seçeneği var....

@speakerXXL:
verdiğiniz programı deneyeceğim, daha önce karşılaşmamıştım....

Hepinize teşekkür ederim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2011 - 22:06:13

Linux Live USB Creator ile USBye attım Ubuntu 'yu fakat yine USBen boot etmedi...BIOS dan da USByi seçtim fakat Wİn7 ile açılıyor yine.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

decent

Aşağıdaki küçük araç en yeni dağıtımlar dahil desteklemektedir ve sürekli güncellemektedir.

Universal-USB-Installer-1.8.6.1.exe

Windows üzerinde dosyayı indirerek çalıştırın ve Ubuntu iso dosyasını gösterin.

Listede yer almayanlar dağıtımlar için en alttaki iki seçeneği kullanabilirsiniz.

6ng4n

Hp lerde boot menüsü sanırım f9 idi @KaganIsmail değilse zaten bios post esnasında boot ile alakalı bir şeyler vardır sanırım.

freeman

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Son yönetmide denedim fakat yine USBden 'boot' etmedi.Sanırım bilgisayarın 'boot' menüsünde bir sorun, belki güncellenmesi lazım, onu da bilgisayar  benim olmadığı için yapamam.

@6ng4n:
Bilgisayarın 'boot' menüsüne giriyorum.'CD/ DVD Boot' ayarını 'disabled', 'Floopy Boot' ayarını da 'disabled' yaptım.Sadece 'USB DISK' ayarı 'Enabled' olarak ayarlı.fakat yine olmadı.Neyse, dediğiniz gibi 'boot' oalyında bir sorun vardır belkide.

Bu arada şunu sorayım, USB olmadı:
Harici sabit diske WUBİ ile yükleyebilir ve oradan kullanabilir miyim?
Boyutu 320 GB...

decent

Açılışta bios ekranında boot menu : F9, ESC , F12 vs ne yazıyor ?

O kısayola basıp USB HDD seçeneğini denedin mi ?

freeman

'ESC' ile 'boot' menüsüne giriliyor...USB HDD ya yoktu ya da görmedim, denemedim...

decent

O menüde USB seçeneği çıkmaması çok ilginç..
Çünkü yeni bios sürümlerinin çoğunda varsayılan ayarlar ile USB bellekleri ve harici diskleri görüyor.

Bios ve tarihi nedir ?

freeman

BIOS ayarlarında,
USB Diskette on KEY/USB Disk
USB Floopy
USB CD/DVD ROM Drive
seçenekleri var.

Bu arada 320 gb sabit diske, Ubuntuyu kurdum.BIOS ayarlarında gördü, SAMSUNG300LD diye ve buradan işte bu sabit diske yükeldim ubuntu 'yu.Yine açılırken Ubuntu mu Wİn7 mi diye soruyor.İşte burası iyi olmadı.
Keşke hiç sormadan, harici sabit disk açıksa eğer BIOS ayarlarından bunu seçerek direk başlatsak....

SAMSUNG sabit diskte gördüğünde göre BIOS 'da sorun yok, USB bellekte birşeyler var demektir herhalde...

decent

ESC tuşuna basarak,
Alıntı YapUSB Diskette on KEY/USB Disk

seçeneğini denemişsindir umarım.

speakerXXL

eribol

Bir konuda bilgi vermek gerekirse her usb bellek usb hdd/disk olarak algılanmayabilir. Bir harici disk ile kontrol edilip denenebilir.

speakerXXL

Birde bioslarda USB Legacy Support denilen bir özellik olacaktı.
Bu özelliğin bios ayarlarından aktifleştirilmesi (enable) gerekebilir.

freeman

@decent;
Evet, denedim.
@speakerXXL;
Öyle bir seçenek yok ki.

USBden kaynaklanıyor olabilir mi?
Çünkü USBde yaptığım yollarla 'boot' edemediğim Ubuntu, SAMSUNG 300LD harici sabit diskte, yaptığım tek seferde oldu..

Şu anda UBuntu 'yu USBden kullanamıyorum ama bu sabit diskten kullanıyorum...

decent

Takılı iken harici diskten, takılı değilken de sabit diskten başlatabileceğin bir sistem olduysa mesele kalmamış demektir.

freeman

@decent;
USBden vazgeçtim zaten olmuyor.Ama bu seferde başka bir şey başıma bela oldu...
Sabahtan harici diskten Ubuntu 'yu kullanıyorken elektrikler gitti.E haliyle de Ubuntu öylece dondu kaldı.Bende bilgisayarı güç düğmesinden kapattım.Fakat şimdi de açılırken Ubuntu 'yu seçtiğimde "wubildr.mbr" dosyasını bulamadığını söylüyor.Forumda araştırdım.
"system32/" yolunda "winload.exe" diye bir program yok veya onun mu olması gerekiyor açılması için?

decent

Harici diske Ubuntu yüklemesini Universal-USB-Installer-1.8.6.1.exe dosyası ile mi yapmıştın ?

Cevabın hayır ise bu araç ile tekrar yazmanı öneririm.
Çünkü bu araç ile sistemden tamamen bağımsız bir Ubuntu sistemini harici diske yazabilirsin.

freeman

@decent;
abi dediğin gibi de yaptım fakat başlangıçta yine aynı hatayı verdi...

Ya kusura bamayın arkadaşlar,biraz cahil kalmışım...Hele ki Linux 'a.
Hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2011 - 20:26:03

En sonunda bunuda hallettim, şükür Ubuntu 'm artık çalışıyor.
fakat İngilizce, bunu nasıl Türkçe yapabilirim.EN son versiyonunu kullanıyorum...

if

@KaganIsmail, sudo apt-get install language-pack-tr language-pack-tr-base language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base paketlerini kurunuz ve ardından Sistem>Yönetim>Dil Desteği'nden Dilleri Yükle/Kaldır menüsünü açın ve Türkçe'yi işaretleyin. 'Menü ve pencereler için kullanılan dil' kısmı için Türkçe'yi tutup en yukarıya sürükleyin. Sonra, 'Sistem geneline uygula'ya basıp sistemi yeniden başlatın.

bytan

Başlığa ait sorun çözüldüğü için etiketleyerek kapatıyorum.

@KaganIsmail,

@if dil sorunu da yanıtlamış. Daha başka soruların için önce forumda arama yapabilirsin. Bulamadığın takdirde rahatlıkla yeni konu açabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST