usb'den ubuntu başlatırken hata

Başlatan oyunmax, 27 Mart 2010 - 02:21:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oyunmax

merhaba;

usb den ubuntuyu boot etmek istedim ancak başlarken "boot error" hatası alıyorum biostan boot menüsünden first device olarak usb yi seçtim ancak hala "boot error" hatası alıyorum.
usb yi başka bir pc ye taktığımda normal olarak başlıyor benim pc de ne tür problem var çözemedim.sizce neden kaynaklanır bu problem

trenz

Ubuntu'nun kendi uygulamasını mı kullandın flash disk yaratırken ?
Benim Anakartım da syslinux bootloader ile problem yaşıyor. Eğer windows kullanıyorsan grub4dos ile boot edilebilir bir flash disk yaratmayı deneyebilirsin. Gerekli ayarlamaları istersen gönderebilirim .
Linux'de nasıl boot flash yaratılır hiç bilgim yok.

Kolay gelsin.

Rbbt

Aynı hatayla ben de karşılaşıyorum 2 gündür deniyorum ama hep "boot error" diyor.

Unetbootin programını kullanıyorum ubuntu üzerinde; fedora 15, ubuntu 11.10 ve backtrack 5 denedim (her birini en az 10 kere denedim) sadece bir kere backtrack5 açıldı, onun haricinde hep "boot error" diyor.

Biostan ayarları sıfırlayıp denedim aynı, usbden boot özelliği aktif, ilk aygıt olarak usb yi gösterdim yine aynı.

Usb'yi normal biçimlendirip denedim olmadı, Gparted ile biçimlendirip denedim yine olmadı.(fat32 olarak, ntfs olur mu diyerekten onu da denedim)

Ubuntu 11.10 için ek olarak Startup Disk Creator kullanarak Usb'ye yazdırmayı denedim yine başarısız oldum.

Usb'ye yazma işlemi sırasında hiçbir sorun çıkmıyor her şey yolunda gidiyor yeniden başlatınca hata çıkıyor. (7-zip full paketi de kurulu) :(

Windows üzerinde de usb universal deneyerek yazdırma işlemini gerçekleştirdim onda da hata verdi boot esnasında.

Lütfen yardım edin arkadaşlar kafayı yemek üzereyim artık.
What happens when I become main source of a pain!!!

hckr

Henüz 5-6 gün önce ubuntu üzerindeki Startup Disk Creator ile denedim hiç bir sorun vermeden boot etti.
----
  Pardusu usb ile boot etmek istediğimde ben de boot error alıyordum.unetbootin ile denediğimde yine boot edememiştim.Ancak enson USBAktarıcı adlı bir yazılımı denedim usb'ye yazdırmak için.Ve hiçbir sorun olmadan boot etti.
Tabi şunu belirteyim ASUS anakarta sahibim.Bios ayarlarında usb flash diskim gözükmüyordu.Ancak boot için bios dışında bir menü oluşturulmuş F8 ile açılıyordu o şekilde boot etmiştim.
Belki sizin anakartınızda da aynı şekilde oluyordur. Yada USBAktarıcı adlı yazılımı deneyebilirsiniz.

Kolay Gelsin.

speakerXXL

Windows altında Linuxlive Usb Creator isimli uygulamayı deneyin.

http://www.linuxliveusb.com/en/download

Rbbt

Valla anlamış değilim nedenini, zaten benim boot menüsünü bulana kadar bildiğim bütün tuşları denedim, ama bende sadece f2 ile bios ayarlarına, f8 ile güvenli moda ve f10 ile boot menüsüne giriyor. Onun dışındaki tuşların bir işlevi yok yinede denicem.

Not: Anakartım İntel D945 Gnt

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2011 - 15:37:47

Alıntı yapılan: speakerXXL - 10 Ağustos 2011 - 15:00:58
Windows altında Linuxlive Usb Creator isimli uygulamayı deneyin.

http://www.linuxliveusb.com/en/download

Sonuç yine aynı arkadaşım :( CD veya DVD den çalışıyor ama usbden neden çalışmıyor yaa :(

Rbbt

Arkadaşlar başka önerisi olan var mı? Bir kere boot etmeyi başardım ama sonra olmadı bir daha :(

speakerXXL

Win için: Aşağıdaki linkten MiniTool Partition Wizard Home Edition'ı indirin.

http://www.partitionwizard.com/download.html

Partition Wizard'ı açınca usb bellek bölümüne sağ tıklatın ve delete ile bölümü silip tekrar biçimlendirin.
Fat32 ve Primary Partition seçili olmalı.

Rbbt

Alıntı yapılan: speakerXXL - 11 Ağustos 2011 - 23:49:10
Win için: Aşağıdaki linkten MiniTool Partition Wizard Home Edition'ı indirin.

http://www.partitionwizard.com/download.html

Partition Wizard'ı açınca usb bellek bölümüne sağ tıklatın ve delete ile bölümü silip tekrar biçimlendirin.
Fat32 ve Primary Partition seçili olmalı.

Çok teşekkür ederim @speakerXXL, Minitool sayesinde boot edebildim ve bir şeyin farkına vardım(imkansız bir şey gibi geliyor bana); şu ana kadar hangi programla veya programsız usb'yi biçimlendirdiysem bana fat32 olarak gösteriyordu sistem; ancak minitool bunun fat16 olduğu gösterdi, Minitool dan formatladığımda bile bana fat 32 gösteriyordu ama aslında fat16 imiş, minitool ile usb'nin ID'sini fat32 olarak değiştirip kaydedince kendine geldi (: 

hüseyinbozan

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazd%C4%B1rmak
Usb'ye tafi edilen şekilde yükleme yaptım. Bıos'dan usb fdd ayarını da yaptım. Fakat aynı hatayı bende de yaptı. Forumda yazan unıversal usb'yi de denedım. Benzeri programıda denedım. nasıl yol izlemeliyim ?

heartsmagic

USB FDD olmayacak, normal USB belleği görmen lazım orada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hüseyinbozan

usb zıp ve usb cd-room ve de usb fdd var

heartsmagic

Bir şekilde görünmüyor o zaman. Dizüstü mü bu? BIOS üzerinden mi bakıyorsun?
Önyükleme tuşu olur genelde dizüstü ise. F2, F10 veya F12 gibi. Orada da mı görünmüyor bellek?

Açıkçası USB FDD olacağını sanmıyorum. Gerçi bazı durumlarda bu şekilde geçiyor demiş Google ahalisi.

hüseyinbozan

Hocam masaüstü, tüm usb uzantıları bios üzerinden işaretledim. Iso ındırınce zip içinden çıkarmıyorum o da neden olabilir mi ? Birde birçok İso programı denedim yinede olmadı. Ubuntu üzerinden yaptım nedense yine olmadı. acaba illaki dvd roomdan mı okuması gerek ki oda saçma geliyor bana.

heartsmagic

Öncelikle, ISO bir zip dosyası değil. Açmana veya çıkartmana gerek yok. Sen USB'yi yazmak için tam olarak hangi yöntemi kullandın?

hüseyinbozan

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyas%C4%B1n%C4%B1_USB_belle%C4%9Fe_yazd%C4%B1rmak
burada yazan iki işlemide yaptım hocam. Yinede Eror Boot hatası veriyor.
Şimdi Ubuntu üzerinden tekrar kuruyorum.

heartsmagic

Bu Ubuntu ISO'su mu? Şu BIOS konusunda ben hâlâ şüpheliyim, gerçi ISO'yu yazma konusu da biraz muallak. dd ile denetelim diyeceğim ancak onun için benim vaktim kalmadı. Sonraya artık.

hüseyinbozan

Hocam, daha yeniyim o yüzden çok vaktinizi alıyorum ama şu Windows'dan kurtulup Ubuntuya geçerek tayfaya katılmak istiyorum.  1 belki 1buçuk senedir bu arzudayım fakat maddi imkanlarım el vermedi. Şimdi öğrenci evindeyken net buldum vizeyi bir kenara bırakmış pc ile uğraşıyorum, yapabilsem ne ala, ama gördüğünüz gibi durum ortada.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2013 - 00:57:56

Ubuntu İso su.
startup disk creator'ü açıyorum. tarif edilen ayarları yapıyorum ve yüklemeye geçiyorum. Boot için şifre istiyor onu da giriyorum.
Biosda tüm boot usb için hepsini tek tek seçip denedim fakat yinede eror boot hatası veriyor maalesef :(

secret35

Bios yapınız UEFI mi ? Eğer UEFI ise usb system level şeklinde bir ayar olması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam o disable olarak gelir siz onu enable yaın. Boot security  ayarının UEFI degil, leacy ( olmaya bilir çok önceden edindiğim bile tam hatırlamıyorum ) şeklinde olmasını sağlayın.

janparey

eğer makineniz win8 ve büyük bir ihimalle uefi ise , biosa girip uefi'yi kapatıp, legacy ye getirmelisiniz yada ubuntu 12.04 ve sonrasi bir sürümün 64bit versiyonunu indirip rufus adlı programla usb yaratmalısınız. dikkat edeceğiniz şey gpt bölünlemeli seçeneği seçmek. sonucu yazarsanız yapınca seviniriz.

hüseyinbozan

Windows Xp işletim sistemine sahibim arkadaşlar.

if

Windows üzerinde de çalışıyor Plop. Aşağıdaki şekilde Plop'u MBR'ye kurduktan sonra canlı cd'yi takıp seçebiliyor olmanız gerek.

Alıntı YapDownload the current boot manager plpbt-5.0.14.zip. Extract the zip file. Open the folder Windows. You will find the batch program InstallToMBR. Run it as administrator in VISTA/WIN7 (right mouse click on the file and choose "Run as administrator"). The batch creates an entry in your windows boot menu called "Install the Plop Boot Manager to the MBR". When you reboot, then use the entry to install the Plop Boot Manager to the mbr.
[1]

[1] http://www.plop.at/en/bootmanager/mbrinstall.html#wininst

janparey

Alıntı yapılan: hüseyinbozan - 05 Kasım 2013 - 16:40:12
Windows Xp işletim sistemine sahibim arkadaşlar.
win xp olduğuna göre uefi ihtimali ortadan kalkıyor. aklıma gelen son çözüm win32diskimager programı. ubuntu sitesinden indirmiş olduğun isonun uzantısını .img yap daha sonra usb diski ve img dosyasını seçip yazdır(write). bu sağlam bi çözüm sonuç vermeli.

hüseyinbozan

if hocam, söylediklerinizi maalesef ne algılayabildim ne de anladım. Malesef.
can_66 hocam dediğiniz programı indirdim, İso tekrar indiriyorum bir de bu program ile deniyeyim.