Tasarımı düzgün yaptımı sanıyordum ama? (lütfen görüşlerinizi esirgemeyin..)

Başlatan gauss1777, 29 Haziran 2011 - 21:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gauss1777

www.yamanharita.com arkadaşlar bu sitede ondokuz mayıs üniversitesi için hazırlanmış ve bitirme projem olan google maps ten yararlanmış ufak bir uygulama var. basit ama bizi epey uğraştırmıştı hala ufaktan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz arkadaşımla. ama tabiki windows kullanırken yapmıştık ve görünümü düzgün mü hata var mı gibi denemeleri hep windows ortamında yapmıştık. birde ubuntuda açıp bakayım dedim ama görüntü çok kaba geldi bana. yani ben böyle tasarlamamıltım sanki? öneriniz nedir, ne tür bir hata yapmış olabilirim. windows üzerinde istediğim gibi görünen site neden ubuntuda böyle. pek anlamam bu konulardan ama hatamı söylerseniz çözümü için bir şeyler yapabilirim.
jfm

furkankalkan

Windowsta tasarken hangi tarayıcıyı baz aldın ? Ubuntuda hangi tarayıcıyla görüntüledin ? Sonuçta küçük bir CSS uyumsuzluğu olabilir. Benim gördüğüm tek hata şimdilik koordinat bölmesinde ve menülerde.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

alquirel

Ben de bir şey söylemek istiyorum :)
Sitede kullandığın yazıtipi Calibri. Bunu Ubuntu yüklü olan veya Office 2007 yüklü olmayan bir bilgisayarda tasarım denemelerinizdeki gibi görüntüleyebilmek için Calibri yazıtipini haricen yüklemeniz gerekir. Her ziyaretçinin de bununla uğraşmayacağını varsayarak (ve calibri ubuntuda güzel durmuyor bunu da belirteyim) arial tahoma verdana gibi sık kullanılan ve hemen hemen tüm bilgisayarlarda olan bir yazıtipiyle tekrardan tasarımınızı güncellemeniz gerekiyor.

gauss1777

Alıntı yapılan: dewilman - 29 Haziran 2011 - 23:04:51
Windowsta tasarken hangi tarayıcıyı baz aldın ? Ubuntuda hangi tarayıcıyla görüntüledin ? Sonuçta küçük bir CSS uyumsuzluğu olabilir. Benim gördüğüm tek hata şimdilik koordinat bölmesinde ve menülerde.

tüm tarayıcıları baz aldım. hatta en çok sorun çıkaran ie idi, hiç sevmediğim halde onun içinde uğraştım. firefox chrome safari opera tüm tarayıcılarla uyumlu olarak ayarladım (tek tek hepsinde denedik). koordinat bölmesi saydam olması gerekliydi ve dediğiniz gibi menüler sıkıntılı. yazılar kocaman kocaman olmuş (:

Alıntı YapBen de bir şey söylemek istiyorum :)
Sitede kullandığın yazıtipi Calibri. Bunu Ubuntu yüklü olan veya Office 2007 yüklü olmayan bir bilgisayarda tasarım denemelerinizdeki gibi görüntüleyebilmek için Calibri yazıtipini haricen yüklemeniz gerekir. Her ziyaretçinin de bununla uğraşmayacağını varsayarak (ve calibri ubuntuda güzel durmuyor bunu da belirteyim) arial tahoma verdana gibi sık kullanılan ve hemen hemen tüm bilgisayarlarda olan bir yazıtipiyle tekrardan tasarımınızı güncellemeniz gerekiyor.

hmm evet calibri kullanmıştık, haklısınız bundan dolayı sanırım. buna bi el atmam gerekecek anlaşılan.
jfm

querme

renkler ve renk geçişleri güzel olmamış =)menülerin hep ayrı ayrı olmasıda bi tatsızlık katmış.

gauss1777

renkler üniversitenin anasayfasında kullanılan renklere uygun olması için o şekilde yapılmıştı. menüler içinse en iyi çözüm bu, amaç edinen fonksiyonları vurgulaması için. yani düşünün fakülte seçimleri, yada yerleşke haritasını lejanta koyarsak, mezun olamadan meslek hayatımız söner (:
jfm

ersinkandemir

Sol menü üzerine gelindiğinde tıklanabilir olduğunun anlaşılması için fare imlecinin bağlantı varmış gibi ayarlanması gerekiyor diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar :)
Where there's a shell, there's a way.

gauss1777

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 30 Haziran 2011 - 20:55:07
Sol menü üzerine gelindiğinde tıklanabilir olduğunun anlaşılması için fare imlecinin bağlantı varmış gibi ayarlanması gerekiyor diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar :)

evet güzel bi eksiği yakaladınız (: bildirim için teşekkürler.
jfm

klbecit

Biraz görsellik katmak gerekiyor işe en yoğun olarak... O da artık senin hayalgücünle ilişkili olacak...

Neyse en azından verilen bitirme tezi kolaymış:D Benimki aklıma geldi de şimdi henüz başlamadığım/başlayamadığım: :'(

ersinkandemir

• Görsellik açısından sol menüdeki açılmaları jQuery'nin hoş efektleriyle yapabilirsiniz.
  • Gördüğüm kadarıyla küçük bir fark olsa bile hava durumu ile sayaç da aynı genişliğe sahip değil.
  • Slayt'ın kontrol düğmeleri de slayttan bağımsız gibi duruyor. Görsellik açısından oval kenarlı biçimde tema rengiyle slayt çerçevesine bağlamanız güzel olabilir.(Örnek aradım da ancak ekteki gibi bulabildim.)
  • Banner'de Atamız'ın portresi aşağıdan biraz taşmış.
  • Üst menüde seçili ögenin arkasında oluşan mavilikle üst banner arasına görsellik için bağlıymış tarzında bir şey yapılabilir. Ve bu maviliği ovalleştirebilirsiniz biraz.
Bunlar bir aceminin yorumlarıdır :) İyi çalışmalar,

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Where there's a shell, there's a way.

gauss1777

Alıntı yapılan: klbecit - 03 Temmuz 2011 - 22:04:54
Biraz görsellik katmak gerekiyor işe en yoğun olarak... O da artık senin hayalgücünle ilişkili olacak...

Neyse en azından verilen bitirme tezi kolaymış:D Benimki aklıma geldi de şimdi henüz başlamadığım/başlayamadığım: :'(

kolay derken haritacılık üzerine ne kadar bilginiz var acaba?

@ersin kandemir hocam boş vakit olduğunda tavsiyelerinizi yapmaya çalışacağım. ama tabi bu sitenin asıl amacı ondokuz mayıs üniversitesinin yerleşkesini tanıtmak ve bu konuda bilgi sağlayan web tabanlı bir HARİTA sunmaktır. yani web tasarımı çokta önemli değil ama tabiki vakit oldukca güzelleştirmeye çalışırız. benim asıl sıkıntım linux üzerinde kötü görünmesiydi, oda calibri kaynaklıymış, bir boşlukta onuda düzeltmeye başlıcam inş. teşekkürler.
jfm

klbecit

Alıntı yapılan: gauss1777 - 05 Temmuz 2011 - 17:39:55

kolay derken haritacılık üzerine ne kadar bilginiz var acaba?

biraz bilgim vardır... kolaydan kastım bir web sitesi hazırlamak ile alakalıydı;)

alquirel

Alıntı yapılan: gauss1777 - 05 Temmuz 2011 - 17:39:55
...
benim asıl sıkıntım linux üzerinde kötü görünmesiydi, oda calibri kaynaklıymış, bir boşlukta onuda düzeltmeye başlıcam inş. teşekkürler.
...

Hani bir musibet bin nasihatten iyidir denir ya;
Zamanında ben de aynı hataya düşmüştüm, pahalıya mâl olunca yoğurdu üfleyerek yemeye başladık ;)

ecarpar

Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.