Yeni bir makina alacağım, tavsiyeleriniz ?

Başlatan msek, 09 Ocak 2011 - 10:56:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

msek

Arkadaşlar herkese selamlar.
  Yeni bir sistem kuracağım kendime, maddi açıdan sınır 7 bin liraya kadar. Şimdi bana hayalinizdeki sistemi anlatın, nasıl bir işlemci, nasıl bir monitör, nasıl çevre birimleri ? Bu sistemin amacı bilimsel araştırmalarda kullanmak ve sistem sürekli çalışacak şekilde olacak. Simülasyon ve tasarım açısından kuvvetli olması gerekiyor.

Fikirlerinizi bekliyorum.

OnLyCode

Eğer diyorsan ki bende 7 milyar bütçe var. Bana sorarsan bi Alienware  al :)

matrax_41

En hızlı işlemciyi almanız gerekiyor ilk. Ya da kullanacağınız yazılımın cuda desteği varsa veya sağlanabilirse güncel bir nvidia ekran kartı almak da maliyetinizi azaltır. Monitörde de renklerin gerçekliği önemliyse ips panelli bir monitör almanız gerekiyor.

superjax

intele boşa para verme,intel en üst seviye i7 ye denk amd işlemci yarı fiyatına alınabiliniyor.
ati ile amd ayrıldığına göre amd+nvidia melezi yap bence.özelliklede nvidia GeForce serisinden kart alırsan (en az 1gb)züper alet dizersin.zaten ati halen ubuntuda problem çıkarabiliyor.

eribol

Alıntı Yapati ile amd ayrıldığına göre
Kim dedi ayrıldıklarını. AMD, Ati'nin bile isimlerinin yerine amd ekledi. Artık Ati hd bilmem ne değil, amd hd bilmem ne adıyla ürünler çıkıyor.

barış

Alıntı yapılan: superjax - 09 Ocak 2011 - 18:42:55
intele boşa para verme,intel en üst seviye i7 ye denk amd işlemci yarı fiyatına alınabiliniyor.
ati ile amd ayrıldığına göre amd+nvidia melezi yap bence.özelliklede nvidia GeForce serisinden kart alırsan (en az 1gb)züper alet dizersin.zaten ati halen ubuntuda problem çıkarabiliyor.
AMD'nin Phenom II(intel i7'ye en yakın işlemcisi) işlemcisi Intel Core i7'ye rakip olamaz. Denk değil. Performans testlerinde i7 daha üstün çıkıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2011 - 19:37:51

Alıntı yapılan: OnLyCode - 09 Ocak 2011 - 11:46:41
... Bana sorarsan bi Alienware  al :)
Aynen katılıyorum. Hem çok gösterişli hem de performansı çok iyi. MediaMarkt'ta görmüştüm ve kullanma imkanım da oldu.

msek

İlginiz için çok teşekkürler arkadaşlar. Ancak sizden ricam hayal gücünüzü zorlamak ve açık liste halinde marka model olarak yazmak. Bunun sebebi resmi alım şeklinde olacağı için. Yani şifayen yapılmayacak işlem. Resmi yazışmalar sonucunda olacak. Bu yüzden her ayrıntıyı belirtmem gerekiyor. Aklımdan bi ara Mac geçti ama bilemedim. Hadi monitörü halletmek kolay. Geniş ekran HD 1080 bişeyler alınır,o konuda hızlıca karar verilebilinir ancak donanım seçimi oldukça önemli taktir edersiniz ki.