Laptop Fanı Bozuldu Kubuntu Açılmıyor

Başlatan ugorur, 29 Aralık 2010 - 20:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugorur

Selam arkadaşlar,

Casper Nirvana Diz Üstü Bilgisayar kullanıcısıyım. Fanım ile ana kart arasında RPM alışverişi yapan kaplo yada bölüm bozuldu. Bilgisayarımı açmaya çalışırken
critical temperature reached (1xx C) shutTing down
hatası verip kapanıyo. Bunun fan ile alakası internette yabancı sitelerden birinde görmüştüm ardından başka bir arkadaşın fanını takıp denediğimde sorun olmadığını gördüm. Sanırım bu bir bug. Sistemin göndediği F sıcaklık değerini ubuntu C olarak algılıyo ve böyle bir sorun veriyo. Çalışan CD ile de bilgisayarı açamadığım için bu hatayı kodlardan bulup kapatamıyorum. grup ekranından kod satırına geçiş yapıp bunu düzeltmemin bir yolu var mı?

burk

Bence bunun bir yolu yok ve bence olmamalı da... O fan ne işe yarıyor, bir düşün bence. :)
Kod sana kritik ısı seviyesine ulaşıldı, kapatıyorum diyor, sebebi fazla ısıda bozulacak olan donanım bileşenlerini; anakartını, yongalarını, lehimleri vs korumak, benim hatırladığım kritik ısı 80-90 C derecelerde birşeydi, fan o ısının aletten dışarı atılmasını sağlıyor, bence bir an önce yaptır, fan çalışmıyorken de açma bilgisayarını.

eribol

Fan çalışmıyor ve bu bir bug... Olamaz :)

ugorur

fan calisiyo ama bilgisayar calistigini anlamiyo. Ayrica islemcinin isisi 70 dereceyi gecmedigi halde 200 derece demisligi var kubuntunun

eribol

Alıntı YapCasper Nirvana Diz Üstü Bilgisayar kullanıcısıyım. Fanım ile ana kart arasında RPM alışverişi yapan kaplo yada bölüm bozuldu. Bilgisayarımı açmaya çalışırken
Pek anlaşılmıyor dedikleriniz o zaman.

Balli

Bunun çözümü dolaylı olarak var. Aynı sorunu geçen gün bende yaşadım. Yabancı sitelerden araştırdığımda konsoldan girilecek uzun komutlarla sıcaklık seviyesinin seçilebilmesi mümkün. Ancak bu derecenin üstündeyken kapanmaması için yapılabilecek birşey yok. Önce biraz kapatıp bekleyin normal hale döndükten sonra limiti yükseltmek için gerekli olanı yaparsınız.

noktakom

Alıntı yapılan: ugorur - 03 Ocak 2011 - 10:14:09
fan calisiyo ama bilgisayar calistigini anlamiyo. Ayrica islemcinin isisi 70 dereceyi gecmedigi halde 200 derece demisligi var kubuntunun

Sıcaklığa Kubuntu'daki araçlardan ( widget ) bakıyorsunuz sanırım. Oradaki değerler Fahrenhayt.. yüksek gözükmesi normal yani. Ama yine de cihazı açıp ( garantisi yoksa ) toz var mı yok mu diye bi bakın.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ugorur - 29 Aralık 2010 - 20:08:09
Selam arkadaşlar,

Casper Nirvana Diz Üstü Bilgisayar kullanıcısıyım. Fanım ile ana kart arasında RPM alışverişi yapan kaplo yada bölüm bozuldu. Bilgisayarımı açmaya çalışırken
critical temperature reached (1xx C) shutTing down
hatası verip kapanıyo. Bunun fan ile alakası internette yabancı sitelerden birinde görmüştüm ardından başka bir arkadaşın fanını takıp denediğimde sorun olmadığını gördüm. Sanırım bu bir bug. Sistemin göndediği F sıcaklık değerini ubuntu C olarak algılıyo ve böyle bir sorun veriyo. Çalışan CD ile de bilgisayarı açamadığım için bu hatayı kodlardan bulup kapatamıyorum. grup ekranından kod satırına geçiş yapıp bunu düzeltmemin bir yolu var mı?

o arkadaşın fanından bir tane sipariş edip kullanın  :D dah kolay bir çözüm olur bence.