[Çözüldü] Canon MX340 tarama sorunu

Başlatan emrelinux, 28 Aralık 2010 - 20:44:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrelinux

Yazdırma konusunda bir sorun yok. Onu hallettim ama tarayıcı özelliğini çalıştıramıyorum. "Takılı bir aygıt yok" gibi bir uyarı veriyor belge taratmak istediğimde. Yazdırdığım zaman böyle bir uyarı vermiyor, düzgün çalışıyor.
Linux için yeni sayılırım. İngilizcem de ileri değildir. O yüzden yabancı forumlardan vereceğiniz linkler pek işime yaramayabilir (Bulursanız yine de ekleyin. İşime yarar tabii ki). Türkçe ve basit bir şekilde anlatırsanız sevinirim.

heartsmagic

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1518425

http://support-my.canon-asia.com/contents/MY/EN/0100272101.html
http://support-my.canon-asia.com/contents/MY/EN/0100272801.html

Bu iki sayfanın en altındaki "Download" bölümünü kullan ve paketleri indir. İsimleri şöyle olacak: cnijfilter-mx340series-3.30-1-i386-deb.tar ve scangearmp-mx340series-1.50-1-i386-deb.tar
İki arşivi de açınca içinde Packages isminde bir dizin olacak. Bunların içinde senin kurabileceğin .deb paketleri mevcut. Kaynaktan devam edelim, gerçi kendisi yazıcıyı yapılandırmayı falan da anlatmış. Kablosuz olarak sistemin yazıcıyı nasıl göreceğini anlatmış ki, bu da yazıcının üzerindeki panelden, kablosuz ve ağ ayarlarından yapılıyor. Sende yazıcı çalıştığına göre sıkıntı olmamalı.

Şimdi, indirdiğin paketlerden biri yazdırma, diğer tarama işlevleri için sanırım. Sende yazıcı çalışmakta ancak yine de kuralım sürücüleri. İndirdiğin arşivleri açtığını varsayıyorum. Bu arşivlerin dizinlerinde işlem yapman lazım. Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile bir uçbirim aç. Arşivden çıkarttığın dizini tutup uçbirime sürükle, ardından satırın başına bir cd ekleyip boşluk bırak ve enter tuşuna bas. Ya da doğrudan dizin neredeyse oraya git cd ile. Diyelim ki Masaüstünde dizin şöyle bir şey olacak yani:

cd ~/Masaüstü/cnijfilter-mx340series-3.30-1-i386-deb
cd packages
sudo dpkg -i --force-all *.deb

Bu yazıcı sürücülerini kuracak. Ardından taratma için kullanacağın uygulamayı kuralım.

cd ~/Masaüstü/scangearmp-mx340series-1.50-1-i386-deb
cd packages
sudo dpkg -i --force-all *.deb

Bu aşamada da tarayıcı uygulamasını kurduk. Normal şartlar altında kurulu olan Sane paketleri tarayıcıyı çalıştıramıyormuş, bu nedenle Canon'un sağladığı bu uygulama kullanılmalıymış. Masaüstünde bir kısayol oluşturalım. Masaüstüne sağ tıkla ve Başlatıcı Oluştur de. Şu şekilde doldur:

Alıntı YapName: ScanGear MP
Command: scangearmp
Comment: Canon MP/MX Series scanning utility

Ardından bu uygulamayı kullanarak tarama işlemlerini yapabilirsin.

Burada anlatılanları uygularken sorun yaşarsan lütfen kullandığın komutlarla beraber çıktılarını buraya kod etiketi içinde aktar.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrelinux

İşe yaradı. Çok teşekkür ederim.  :)

heartsmagic

Geçmiş olsun. Hemen ufak bir hatırlatma yapayım, çözülen başlıklarının ilk iletisini değiştirerek [Çözüldü] etiketi koyabilirsin. Böylece bizler de kapatırız konuyu. Şimdilik bunu ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.