HP lazerjet1018 yazıcı problemi

Başlatan kerbenux, 19 Aralık 2010 - 16:49:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kerbenux

Resmen artık problem oldu bana ya. İşin kötüsü iş yerindeyim ve çıktı alamamak kadar sıkıntılı bir iş olamaz.Hele ki benim işimse.
Gelelim problemime yazıcım bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu sonra araştırdım Güncellemelerden sonra bu tarrz şeylerin başımıza geleceğini öğrendim ki bu çok saçma geldi. Çünkü her güncellemeden sonra bidaha yazıcımı yükleyeceğim.Sonra forumlarda google amcada varolan bütün işleri denedim; örneğin
Alıntı Yap$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz

foo2zjs.tar.gz sıkıştırılmış dosyasını aşağıdaki komutlar ile açıyoruz:

$ tar zxf foo2zjs.tar.gz
$ cd foo2zjs

Şimdi dosyamızın açıldığı dizinin içindeyiz. Sürücüyü kaynak kodundan derlememiz gerekiyor. bunun için şu komutu giriyoruz:

$ make

Kurulum için gereken ekstra dosyaları (.ICM dosyaları gibi) internetten indirmemiz gerekecek. Bunun için şu komutu yazıyoruz:

$ ./getweb 1018

Daha sonra yazıcımızın sürücüsünü kurmak için şu komutu giriyoruz:

$ sudo make install

hot-plug ı yapılandırmak için şu komutu giriyoruz:

$ sudo make install-hotplug

Yazıcı için CUPS programını kullanıyorsanız şu komutu giriyorsunuz:

$ sudo make cups

Şimdi de yazdırma kuruğu oluşturmamız gerekiyor. 1018 tek renk çıktı verdiği için tek kuyruk oluşturmamız yeterli:

# system-config-printer

Hepsi bu! Sisteminizi yeniden başlattığınız zaman yazıcınız çalışır durumda olacaktır.
GİBİ yada
Alıntı Yap
$ sudo apt-get install build-essential
$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz
$ tar -zxvf foo2zjs.tar.gz
$ cd foo2zjs
$ sudo make uninstall
$ make
$ ./getweb 1020
$ sudo make install install-hotplug cups

Eğer yukarıdaki komuttan sonra yazıcınız çalışmaz ise aşağıdaki komutu verin.

$ sudo cat /usr/share/foo2zjs/firmware/sihp1020.dl > /dev/usb/lp0

gibi kendim yazıcı kurma olayı ile de denedim bir ara olmuştu ama artık oda olmuyor ve gerçekten yazıcımın olmaması beni git gide sinirlendiriyor.
Birisi mümklünse bana yardımcı olabilir mi?
Şimdiden teşekkür ederim

heartsmagic

Ubuntu'nun hangisi sürümünü kullanıyorsun?
Artık olmuyor derken komutları uygularken mi sıkıntı çıkıyor yoksa her şey yolunda gidiyor ama yazıcı mı çalışmıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerbenux

Ubuntu 10.10 kullanıyorum. Komutları verirken bir problem yok. herşeyi yapıyorum yazıcı yüklendi görünüyor ama çıktı alamıyorum.

heartsmagic

Şu başlıkta http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23578.10 @guestwho'nun istediği bir iki çıktı var, oradan hata yakalama şansımız olur belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kerbenux

ben son mesajını görmemiştim.özür dilerim. ilginçtir geçenledeyine bir şey denedim ve oldu. Galiba bu 1018 ile alakalı bir gıcıklık olsa gerek. burdan problem ve çözümlerimi tekrar yazacağım. ilgin için teşekkür ederim