Mini 110c-Ubuntu desktop mu netbook remix mi?

Başlatan golgeoyunu3, 19 Kasım 2010 - 12:25:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

golgeoyunu3

merhaba ubuntu-tr ailesi
hp mininote 110c sahibiyim ve cihazıma 2.işletim sistemi olarak ubuntu kurmayı planlıyorum
15gb lık partition açığa çıkardım
hangi sürümü kuracağıma karar veremedim
bildiğim kadarıyla desktop-laptop-netbook olarak farklı sürümleri mevcut
hangisini kurmalıyım?hangisinde sıkıntı yaşamam? teşekkürler
iyi bayramlar

heartsmagic

Sorduğun soruya net cevabı ancak bu modelin kullanıcısı verebilir sanırım. Bir ihtimal de genel forumdaki tecrübelerden yararlanabiliriz. Fakat en güzel geri dönüşü, kurup deneyerek görebilirsin. Netbook sürümü adı üzerinde netbooklar için fakat şu sıralar güncel sürümün kullandığı Unity'yi pek beğenmiyor kullanıcılar. Unity konularına bakabilirsin forumdan. Diğer türlü zaten dizüstü ve masaüstü ayrımı yok, ikisine de aynı sürüm kurulmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

Merhaba bende de aynı netbooktan var, o cihazıma ununtu netbook edition kurmuştum, gerçi ubuntuyu ilk kuruşum olduğu için pek hoşuma gitmedi, masaüstü olayı filan yoktu, diğer dizüstü bilgisayarıma desktop 10.10 kurdum görsel olarak gayet hoş, gerçi performans olarak hp mini için nasıl olurdu bilmiyorum ama ben netbook editionu pek beğenmedim.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

x x x x

10.10 netbook remix çok güzel bence 10.04 le aralarında dahlar gibi fark var  çok hafif ,işlem gücünü verimli kullanıyor buda pile yasıyo netbook için ideal ;)  Unity bence gayet hoş olmuş  mesela kendi masaüstüm http://i1011.hizliresim.com/2010/11/21/2807.png   

dosto

ben şahsen netbook kullanmama rağmen netbooklarda özellik kısıtlamalı, masaüstü arka plan resmini bile değiştiremediğim, aynı anda 3 ten fazla pencere açamadığım  bir windows sürümünü asla kullanmam. bunu yerine her türlü özelliğini özgürce kullanabildiğim bir işletim sistemini tercih ederim bununda adı belli zaten : linux... hangi sistemi kuracağınız tabiki sizin isteğinize ve beğenilerinize kalmış sonuçta sınırsıza yakın seçenek mevcut linux ta.

x x x x

starter dediniz sanırsam :) valide almış bi tane netbook baktım starter oğlum nası bişe böle dio aldım kendi hdd le değiştirdim sevaptır.....

s7e7v7e7n

ben PeppermintOS deniyeceğim bakalım nasıl olacak performans bakımından birde bu Hp Mini Compaq larda ram slot yeri 1 adet mi 2 adet mi acaba bilen var mı konu ile alakalı değil ama kusura bakmayın. :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

emrepinarbasi

Ben LG X130 netbook kullanıyorum. 10.04 Desktop versiyonu yüklü. Performans olarak çok memnunum. HP Compaq Mini almak gibi bir niyetim var, kullananın elinde de gördüm DESKTOP versiyonu oldukça performanslı çalışıyor.

Biraz zevk ve kullanım meselesi galiba. Sonuçta * her şey aynı, sadece görünümü farklı sistemler NETBOOK-DESKTOP farkı :)

Benim masaüstüm (Netbook LG X130)

Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: emrepinarbasi - 09 Şubat 2011 - 23:31:25
Ben LG X130 netbook kullanıyorum. 10.04 Desktop versiyonu yüklü. Performans olarak çok memnunum. HP Compaq Mini almak gibi bir niyetim var, kullananın elinde de gördüm DESKTOP versiyonu oldukça performanslı çalışıyor.

Biraz zevk ve kullanım meselesi galiba. Sonuçta * her şey aynı, sadece görünümü farklı sistemler NETBOOK-DESKTOP farkı :)

siz normal Desktop versiyonu mu kullanıyorsunuz ? ve ram kaç gb acaba 2 mi ?

x x x x

sonuna kadar özgürlük diyorsan desktop ;) çünkü netbook emix bazı şeylere izin vermiyor bir masaüstü ortamı yok mesela menüsü kendisinin kalıbının dışına çıkartmıyor. rütin takılırım işimi gösün dersen netbook remix verimli düzenli :D ama revki sefa süreyim kalite olsun derseniz de desktop ;)

s7e7v7e7n

evet netbook ile desktop arasında performans nasıl arkadaş iyi diyor ama diğer kullanan kişiler ne diyor mrk ettim doğrusu bende netbook sürümünü kurdum. acaba desktop a mı geçsem die düşünmüyor değilim ama en cok mrk ettigim birşey var.
format atıp kurmaya çalışırsam direk olarak grup gözükür mu yoksa tekrar grub mu kurmak gerekiyor live cd ile cd kullanmıyorum cünkü flash bellek ile formatlıyorum kurulum yapıyorum.

Yiğit Ateş

Grub'da bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

s7e7v7e7n

ama gecende perpermint os kurdum sonrasında onu beğenmedim pc yi kasıyordu, ubuntu netbook sürümünü kurdum ama grub gözükmedi bende kurmak icin 3 4 gün ugraştım durdum şimdi korkuyorum format atıp dekstop sürümünü kurmaya açıkcası :)

Warlord

Alıntı yapılan: dosto - 26 Ocak 2011 - 10:57:43
ben şahsen netbook kullanmama rağmen netbooklarda özellik kısıtlamalı, masaüstü arka plan resmini bile değiştiremediğim, aynı anda 3 ten fazla pencere açamadığım  bir windows sürümünü asla kullanmam. bunu yerine her türlü özelliğini özgürce kullanabildiğim bir işletim sistemini tercih ederim bununda adı belli zaten : linux... hangi sistemi kuracağınız * tabi ki sizin isteğinize ve beğenilerinize kalmış sonuçta sınırsıza yakın seçenek mevcut linux ta.
Katılıyorum. Ben Netbookuma desktop yükledim. Tabi Netbookların kapasitesi belli :). Netbook remix kurmanız daha faydalı ve daha verimli olacaktır.
Şunuda belirteyim Compiz çok rahaat çalışıyor. Windowsda böyle birşey yapmaya kalksan eminimki ekran kartın yetmeyeck :D

s7e7v7e7n

Hayır katılmıyorum buna bence Ubuntu Netbook sürümü hiç geliştirmese direk Desktop sürümüne devam etse daha iyi olur cünkü bende Desktop sürümünü indirip kurdum Netbook sürümündan daha verimli kullanıyorum hızlı ve daha eğlenceli güzel oldu. Netbook sürümü daha yavaş çalışırken takılmalar olurken Desktop sürümüne bayıldım diyebilirim. Yaşasın Ubuntu :)

Warlord

Şimdi Desktopmu daha performanslı Netbook Remixmi açıklığa kavuşturalım :)

s7e7v7e7n

bana göre Dekstop sürümü daha performanslı tavsiye ederim 1gb ram ile rahatlıkla kullanabiliyorum ubuntumu cok memnunum ben.. 2gb yaptıgım zaman hayliyle ucacaktır die düşünüyorum :)

emrepinarbasi

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 15 Şubat 2011 - 02:56:30
Alıntı yapılan: emrepinarbasi - 09 Şubat 2011 - 23:31:25

siz normal Desktop versiyonu mu kullanıyorsunuz ? ve ram kaç gb acaba 2 mi ?

Sistemim şu an ATOM N455 1.6Ghz 2Gb Ram 250Gb HDD
Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

turkerataturk

herkes performaslı yazmış linuxsun çocuğunu denedim hp 110c mini de çok aşırı yavas neden ??

hatta youtube dan 480p video bile izletmiyor,,
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

heartsmagic

Lubuntu, Xubuntu gibi daha hafif masaüstlerine sahip dağıtımları denedin mi?

turkerataturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2014 - 03:34:58
Lubuntu, Xubuntu gibi daha hafif masaüstlerine sahip dağıtımları denedin mi?

Lubuntu denedim odada aynı aşırı yavaş 480p video açamıyor tekliyor,, neyse anlaşılan xp kuracaz

heartsmagic

Grafik kartını bilmediğim için yorum yapamıyorum. Intel gibi sürücü kurulumu gerektirmeyen bir şeyse yapacak fazla bir şey yok gibi. 480p meselesi Flash meselesi de olabilir. Mümkün olan yerlerde HTML5 denenebilir belki.

turkerataturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2014 - 03:54:16
Grafik kartını bilmediğim için yorum yapamıyorum. Intel gibi sürücü kurulumu gerektirmeyen bir şeyse yapacak fazla bir şey yok gibi. 480p meselesi Flash meselesi de olabilir. Mümkün olan yerlerde HTML5 denenebilir belki.

dediğin gibi sorun flasplayer de de var 720 p video oynatıcı açıyor ama bir sorun daha buldum, ubuntu da işlemçi frekansı yarıya düşüyordu masa üstü pcde 3.4 ghz x4 olması gerekirken'' 1.7 ghz x2 3.4 ghz x2'' şeklinde oluyordu kubuntu'da,, şuan linux mint kde kurdum masa üstüne işlemci normal 3.4ghz x4

netbookda işlemciyi 1.6ghz değilde 800hz de çalıştıryormuş sorun ondan, XP de 1.6 ghz x2 de çalışıyor ondan hızlı,,

yani benim ubuntuyu netbookda direk 1.6 ghz x2 de çalıştımam için program gerekiyor ?

furkankalkan

Aynı şey root yetkileri alınarak

echo performance | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

Komutuyla halledilir sanırım.

Diğer çözümler için:http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1970507
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

turkerataturk

Alıntı yapılan: dewilman - 26 Eylül 2014 - 13:14:17
Aynı şey root yetkileri alınarak

echo performance | sudo tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

Komutuyla halledilir sanırım.

Diğer çözümler için:http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1970507

şimdi oldu,, teşekürler dostum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Eylül 2014 - 23:35:45

ekran kartı 945GMA xp de 250mhz iken linux da 33mhz görülüyor, grafikler yavaş neden olaibilir ?