Ekran klavyesi Türkçe karakter sorunu

Başlatan setare, 25 Ekim 2010 - 11:51:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

Ekran klavyesinde Türkçe karakterler yok. Bu sorunu nasıl çözerim.

Burada sanal terminal ekranı için anlatım var. Bunu denedim Ekran klavyesi Türkçe oldu. Ama sistemi yeniden başlatınca tekrardan eski haline geri dönüyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2757.0

Alıntı YapV. Sanal Terminal Ekranlarında Türkçe Karakterler Kulanmak:

11. Son olarak, çok gerekli değil ama; Ctrl+Alt+F1-F6 ile ulaşabileceğiniz sanal terminallerde Türkçe yazı karakterlerin düzgün görünmesini sağlamak için:
Kod: [Seç]
sudo dpkg-reconfigure -plow console-setup
komutunu girin. Açılan ayar ekranlarında, klavye olarak "Generic 105-key (Intl) PC", keyboard origin ve layout olarak "Turkey", encoding olarak "UTF-8", characters olarak "#Latin-1 and Latin-5 western Europe and Turkic languages", fonts olarak "Fixed" seçin.

Yaptığınız seçimlere göre kernel açılış dosyası (initrd.img) kendini güncelleyecek. Bu işlem yaklaşık 1 dakika sürüyor, kesmeden sabırla beklemelisiniz. Yoksa sistem bir daha açılmaz ve Live CD kullanarak uzun işlemlerle tamir etmeniz gerekebilir.

Her şey yolunda gittiyse, artık konsolda da Türkçe karakterler kullanabiliyor olmanız lazım

mahferer

13 yıl sonra aynı problemi yaşıyorum.
Ekran klavyesi İLK AÇILIŞTA Türkçe karakterler ile açılıyor ancak ilk tıklamada ingilizceye dönüyor.
Bu sorunu nasıl çözerim ?