[Çözüldü] 10.04 ve 10.10 kurulumunda IRQ hatası

Başlatan timote, 20 Ekim 2010 - 08:38:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

timote

Merhabalar ben ubuntu kervanına yeni katıldım sayılır. Bir süredir 9.10 kullanıyordum ve 10.04 veya 10.10' a update olmak istedim fakat 10.04'de IRQ4 veIRQ5 hatası aldım. 10.10'da IRQ28, IRQ25 ve IRQ29 gibi 3 hata alıyorum. 10.04'de kuruluma başla dedikten sonra "kayar karakterlerin" olduğu bir ekran geliyor ve öyle kalıyor. 10.10'da dil seçiminden sonra "muhtemelen bu ülkelerden birindensiniz" gibi bir yazı geliyor ve ekran kitleniyor. Bu konu ile ilgili "http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21899.0" konusunda belirtilen şeyler bana benzyor gibi. Ordakileri uygulamaya çalıştım . Ama yine olmadı.  Bendeki durum tam olarak şu aslında: "http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20558.msg248189.html#msg248189"

not:   BU arada 9.10 kurulumnda hiç bir problem yok ve 10.04 ilk çıktığında "update manager" ile sistemi 10.04'e  update etmiştim. Sonra acemilik kurcalamaları sırasında format atmak zorunda kalmıştım.

heartsmagic

Bir iki soruyla durumu anlamaya çalışalım.
Bu bir dizüstü ise marka ve modeli nedir?
Verdiğin bağlantılarda quiet ve splash'ı kaldırıp sistemi açman tavsiye ediliyor, onu denediğinde ekranda hata olarak tam ne görünmekte?
F6 ile karşına gelen seçeneklerin hiçbiri işe yaramadı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

timote

Laptop exper markalı ama casper nirvana m760s driverları birebir uyuyor. Şİmdi, o bağlantıda kurulum başladıktan sonra F6 tuşuna basılması söyleniyor. Bastıktan sonra sağ yan tarafta noapic, noacpi vs olan 7-8 satırlık bir pencere açılıyor . O kısımdaki şıkları Enter ile secip, esc ile pencereyi kapatıyorum ve kurulumu başlat diyorum. Takılıp kalıyor herbirinde. Yine F6 ile açılan pencereleri esc ile kapattıktan sonra en alttaki (herhalde buna çekirdek satır deniliyor) satırın sonuna noacpi vs gibi ,bağlantıda verilen, komutları ekliyorum. Enter diyorum yine aynı. Takılıyor. Takılma olayı ise söyle: Kurulum başlıyor gibi oluyor. Sonra ekranda bu ırq hataları beliriyor sonra mavi, matrix filmindeki gibi kayan bir ekran:). Acaba diyorum ubuntu'da matrix ortamımı yakaladım.

Yanlış bir şey mi yapıyorum diye düşünmüyor değilim ama şu an ,bu sınırlı ubuntu bilgimle, yapabileceklerim bunlar. Teşekkürler.

heartsmagic

Seçenekler işe yaramıyor demektir bu halde. Yanlış bir şey yapmıyorsun. Dediğim gibi bir de splash ve quiet kısmını kaldırıp dene ki uçbirimde hatayı tam olarak görelim. Onun üzerinden araştırma yaparız. Ne yazık ki Exper markası üzerinden pek sonuç alamayız araştırmalarda.

timote

merhaba  tam olarak alamamakla birlikte " ehci-hcd unlink after no IRQ. Contoller is probably using wrong IRQ" gibi bir mevzuda takılıyor olabilir.

krwlng

Mümkünse cihaz üreticisinin sitesinden güncel bios dosyasını yükleyip tekrar deneyin. Eğer sonuç alamazsanız, bios ayarlarından IRQ ayarlarına girip, bütün IRQ'lerin varsayılan olarak kullanıldığından emin olun. Hala özel IRQ numaralarında hata alıyorsanız örn: IRQ7,IRQ6 gibi, hata aldığınız IRQ portlarını geçersiz hale getirip tekrar deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

timote

Alıntı yapılan: krwlng - 20 Ekim 2010 - 17:01:35
Mümkünse cihaz üreticisinin sitesinden güncel bios dosyasını yükleyip tekrar deneyin. Eğer sonuç alamazsanız, bios ayarlarından IRQ ayarlarına girip, bütün IRQ'lerin varsayılan olarak kullanıldığından emin olun. Hala özel IRQ numaralarında hata alıyorsanız örn: IRQ7,IRQ6 gibi, hata aldığınız IRQ portlarını geçersiz hale getirip tekrar deneyin.

Merhaba Cihaz üreticisinin sayfasında güncel bios dosyası yok. Bunun için laptop'u istanbul a gördermem gerekiyormuş. Bilgisayarın Bios ayarlarında IRQ ile ilgi de bir kısımda yok. Dolayısıyla onu da yapamadım. ŞU portları geçersiz hale getirme işi nasıl olur. BU arada 9.10 kurulumu sorunsuz olurken 10+ da neden bu hatalar oluyor, onu da anlamış değilim. Ama galiba pes etmek üzereyim. Teşekkürler

krwlng

Bios markanıza göre (Ami, Award veya phoenix) google'da arama yaparsanız ayarlarla ilgili bilgi çıkar. Bu yolla çözüm aramak ne kadar işe yarar orası da tartışılır, çünkü IRQ kapatmak bazı fonksiyonların kullanılamamasına yol açabilir. Böyle bir sorun genellikle bios güncellemesi ile düzelir, daha önce bu tip saçmalıklar yapan sistemlerde bios güncellemesi ile sonuca ulaştığım olmuştu, ancak üretici firma bios yayınlamadıysa, resmi olarak birşey yapma imkanınız yok. Fakat anakart markasını ve bios modelini öğrenip internetten bununla ilgili güncel bios arayabilirsiniz, sonuçta her firma belli anakart ve biosları kullanır. Bios olayının üzerine gitmenizi istememdeki amaç, donanım arızası olabiliecek bir durumu en son düşünmek istememden kaynaklanıyor. Ayrıca, tecrübe derecenizi bilmediğim için mazur göreceğinizi düşündüğüm bir soru sormak istiyorum, işlemciniz ve yüklemeye çalıştığınız ubuntu sürümleri kaç bit (32/64)? Ayrıca sadece ubuntu'da mı yoksa diğer dağıtımlar veya windowsta da bu tip sorunlar çıkıyormu?

heartsmagic

Bu sorun eskilerden bir soruna benziyor ama cidden eskilerden, beş senelik neredeyse. Acaba yeni çekirdekle beraber tekrar gündeme mi geldi? Şimdi, eski sürüm bir Ubuntu ile sorun yokken yenisinde meydana geliyor olması bana bu yönde bir sorun olduğu izlenimi veriyor. Ya çekirdekle ilgili bir sorun var ya da mevcut sürücülerle. Eğer zor da olsa kurulsa ve uçbirime kadar gelinebilse üst seriden bir çekirdek deneyelim derdim ancak o da mümkün değil şu an. Geriye verilebilecek tek bir tavsiye kalıyor bence, o da Alternate ISO ile kurulum denemek.

timote

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ekim 2010 - 15:39:30
Bu sorun eskilerden bir soruna benziyor ama cidden eskilerden, beş senelik neredeyse. Acaba yeni çekirdekle beraber tekrar gündeme mi geldi? Şimdi, eski sürüm bir Ubuntu ile sorun yokken yenisinde meydana geliyor olması bana bu yönde bir sorun olduğu izlenimi veriyor. Ya çekirdekle ilgili bir sorun var ya da mevcut sürücülerle. Eğer zor da olsa kurulsa ve uçbirime kadar gelinebilse üst seriden bir çekirdek deneyelim derdim ancak o da mümkün değil şu an. Geriye verilebilecek tek bir tavsiye kalıyor bence, o da Alternate ISO ile kurulum denemek.

1)Merhaba Alternate ubuntu ile denedim. BU sefer kayar ekran çıkmadı fakat dil seçimi yaptıktan sonra " bu ülkelerden birinde yaşıyorsunuz" benzeri bir sayfa geliyor, orada kitleniyor. Ülke seçilemiyor çünkü klavye kitleniyor.
2)BU arada 32 bitlik ubuntu yüklüyorum.   
3)Önceki mesajımnda da söylemiştim. 10.04 ilk çıktığında update manager ile 9.10'dan 10.04 'e yükseltme yapmıştım. Sonra acemilik ve merak nedeniyle 9.10 yüklemiştim tekrar. Sonra bir daha ne "update manager" ile ne "live cd" ile "ne de "live usb" ile 10+ 'ın hiç bir versiyonunu yükleyemedim.
4)Arada "9.10 altarnete" denedim o da yüklenmiyor. Denediklerimden sadece 9.10 karmic yükleniyor.
5) BU sıkıntılar olunca üşenmedim tekrar xp yükledim hiç bir sıkıntı yok.

Arkadaşlar doğruyu söylemek gerekirse yurtiçi ve yurtdışından bir çok  kaynağa baktım. Böyle bir şey yok. Bu durum acaba "yerli malı" exper den kaynaklanan bir durum mu diye düşünüyorum. Bios güncellemesi en olası durum, ama yayınlanan bir güncelleme yok. Adamlar "gönder güncelleyelim" moduna geçtiler. Parası bir yana bir ay bilgisayarsız kalmak imkansız. Ben bios dosyasını arayacam ama hafif bir tırsma durumu var. Çünkü yaşadığım ildeki servis bile yapmıyor, direk istanbul a gönderiyorlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2010 - 10:14:56

Alıntı yapılan: krwlng - 21 Ekim 2010 - 12:43:06
Bios markanıza göre (Ami, Award veya phoenix) google'da arama yaparsanız ayarlarla ilgili bilgi çıkar. Bu yolla çözüm aramak ne kadar işe yarar orası da tartışılır, çünkü IRQ kapatmak bazı fonksiyonların kullanılamamasına yol açabilir. Böyle bir sorun genellikle bios güncellemesi ile düzelir, daha önce bu tip saçmalıklar yapan sistemlerde bios güncellemesi ile sonuca ulaştığım olmuştu, ancak üretici firma bios yayınlamadıysa, resmi olarak * bir şey yapma imkanınız yok. Fakat anakart markasını ve bios modelini öğrenip internetten bununla ilgili güncel bios arayabilirsiniz, sonuçta her firma belli anakart ve biosları kullanır. Bios olayının üzerine gitmenizi istememdeki amaç, donanım arızası olabiliecek bir durumu en son düşünmek istememden kaynaklanıyor. Ayrıca, tecrübe derecenizi bilmediğim için mazur göreceğinizi düşündüğüm bir soru sormak istiyorum, işlemciniz ve yüklemeye çalıştığınız ubuntu sürümleri kaç bit (32/64)? Ayrıca sadece ubuntu'da mı yoksa diğer dağıtımlar veya windowsta da bu tip sorunlar çıkıyormu?

Merhaba krwlng, 10.04 ilk çıktığında update manager ile 10.04 kurmuştum. Sonradan bir daha yükleyemedim. Şu bahsettiğiniz donanım arızası nasıl bir arıza olabilir sizce. XP, 9.10 sorunsuz yüklenmiyor olsa bende aynı şeyi düşüneceğim ama sonuçta sorunsuz yüklendiler.

krwlng

Win ile düzgün çalışması bana başka bir durumu hatırlattı, PS3 için ubuntu sürümleri yayınlanıyor ve kurulumda birçok kalıp dosyasında tam da sizin söylediğiniz yerlerde donma yaşanıyor. Bunu araştırdım sorunun sistemdeki bazı parçalar ile işletim sisteminin uyumsuz çalışmasından kaynaklandığını öğrendim. Yani ubuntu kalıbı ile ilgili bir durum olabilir, çünkü ubuntu daha sonra bu sorun için PS3'lere düzeltilmiş sürümü yanınlamış ve sorun çözülmüş. Sizin durumunuz sizin sisteminize özel bir durum olabileceği için çok fazla hata kaydı bulmak mümkün olmuyor. Bios güncellemesi belki sonuç verebilir, fakat bundan tam olarak emin olamayız, çünkü her bios güncellemesi, her soruna derman olmaz. Bazen sadece klavye ile ilgili bir sorun için bios çıktığı olur, sizin sorununuzun ubuntu tarafından kaynaklanabileceğini düşününce, bios güncellemesi yalnızca son alternatif çözüm yolu olarak, düşünülebilir. Şuan için tavsiyem hata kaydı açmanız ve beklemeniz, aklıma başka da birşey gelmiyor.

heartsmagic

Donanım sorunundan, daha doğrusu bozuk donanımdan ziyade benim de aklıma @krwlng'nin dediği gibi uyuşmazlık geliyor. Hani hata falan alabilsek bakalım derdim ama hata da yok ortada. Sen hata kaydı açsan da ne yazacaksın bilemiyorum. Hata kaydı yok, dizüstü yaygın bir model değil. Alternate ISO ile kurulumda dil seçimi doğrudan kuruluma geçtikten sonra mı geliyordu? Dil seçimini Türkçe yerine başka bir şey denedin mi?

timote

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ekim 2010 - 00:36:04
Donanım sorunundan, daha doğrusu bozuk donanımdan ziyade benim de aklıma @krwlng'nin dediği gibi uyuşmazlık geliyor. Hani hata falan alabilsek bakalım derdim ama hata da yok ortada. Sen hata kaydı açsan da ne yazacaksın bilemiyorum. Hata kaydı yok, dizüstü yaygın bir model değil. Alternate ISO ile kurulumda dil seçimi doğrudan kuruluma geçtikten sonra mı geliyordu? Dil seçimini Türkçe yerine başka bir şey denedin mi?

Sonucta "diabling  IRQ #....." şeklinde hata alıyorum. Alternate ISO ile dil seçimi kurulum başladıktan sonra oluyor. Turkçe dışında dil seceneklerini de denedim. Yine bir sonraki aşamada ,dosyaları yüklemeden hemen önce, "bu ülkelerden birinde yaşıyorsunuz muhtemeln" gibi 2.bir aşamaya geçiliyor, orada klavyenin hiç bir tuşu çalışmıyor. Kitleniyor.

krwlng

10.4.1 kurmayı denediniz mi hiç? İmkanınız varsa bir de 10.4.1 kurmayı deneyin şuan en kararlı sürüm bu bununla da aynı sorunlar çıkarsa başka şeyler düşünülür.

mehmetux

Usb mouse kullanıyorsanız onun kablosunu çekip kurmayı denermisiniz(Tam emin olmasamda bir yerde okuduğumu hatırlıyorum, tekrar bulursam paylaşırım)
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

krwlng

Cihaz dizüstü olduğu için benim tahminim yerleşik klavyeyi kullandığı yönünde o yüzden IRQ yerleşik klavye ile sorun çıkarıyorsa klavye çıkarma işlemi de yapılamaz.

mehmetux

Alıntı yapılan: krwlng - 25 Ekim 2010 - 14:01:18
Cihaz dizüstü olduğu için benim tahminim yerleşik klavyeyi kullandığı yönünde o yüzden IRQ yerleşik klavye ile sorun çıkarıyorsa klavye çıkarma işlemi de yapılamaz.
Olabilir üstad bende mousepad yada mouse ile alakalı olduğunu düşünüyorum.Bios güncellemesi yada sorun yaratan aygıtın ilişiğini kısa süreli kesmek çözüm olabilir.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

krwlng

Umarım arkadaş çözüme ulaşır çünkü IRQ sorunları çok can sıkıcı olabiliyor bazen. Öncelikle 10.4.1 denerse en azından win de ve 9.10 da çıkmayan sorunun neden 10.4 ile çıkmaya başladığı konusunda bir fikrimiz olabilir. 10.4.1 ile birçok sorun giderildi, umarım çözüm olur.

heartsmagic

Hani BIOS güncellemesi olmuyor ama BIOS üzerinde bir değişiklik yapmış mıydın? Yaptıysan veya yapmadıysan bile öntanımlı değerleri getirip dener misin kurulumu?

timote

Alıntı yapılan: mehmetfun - 25 Ekim 2010 - 13:40:52
Usb mouse kullanıyorsanız onun kablosunu çekip kurmayı denermisiniz(Tam emin olmasamda bir yerde okuduğumu hatırlıyorum, tekrar bulursam paylaşırım)

Çakışma ihtimaline karşı ilk denediğim şeylerden biriydi ama NAFİLE.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 10:37:55

Alıntı yapılan: krwlng - 25 Ekim 2010 - 14:59:29
Umarım arkadaş çözüme ulaşır çünkü IRQ sorunları çok can sıkıcı olabiliyor bazen. Öncelikle 10.4.1 denerse en azından win de ve 9.10 da çıkmayan sorunun neden 10.4 ile çıkmaya başladığı konusunda bir fikrimiz olabilir. 10.4.1 ile birçok sorun giderildi, umarım çözüm olur.

Şu ana kadar 9.10 alternate, 10.04, 10.04 alternate10.10 ve 10.10 alternate versiyonlarını denedim. Hepsi değişik yerlerde takılıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 10:40:31

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2010 - 10:56:32
Hani BIOS güncellemesi olmuyor ama BIOS üzerinde bir değişiklik yapmış mıydın? Yaptıysan veya yapmadıysan bile öntanımlı değerleri getirip dener misin kurulumu?

Bios çok sınırlı, fazlaca bir seçenek yok. Öntanımlı değerler derken fabrika ayarlarını mı kastediyorsun.Eğeröyle ise böyle bir seçenek bulamadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 10:43:13

BU arada  söyledim mi bilmiyorum ama 10.04'e upgrade ederken de takıldı.

krwlng

Sizin sorununuz çok özel bir sorun olabilir, bazen böyle şeyler oluyor. Donanımınızdan herhangi bir parça buna sebebiyet veriyor olabilir. Keşke imkan olsaydı da makineyi birebir görebilseydik.

heartsmagic

Evet öntanımlı ayarlara getirmekten bahsediyorum @timote. Fabrika ayarları değil de belki "Save to defaults" tarzında bir ayar olabilir.

timote

Arkadaşlar sorun çözülmüştür.  ubuntu alternate 10.10 versiyonunu cd ile kurulumunda F6'ya bastıktan sonra çekirdek satırına
"-- " dan sonra nolapic  yazdım ve sorunsuz kurdum. Ama bu seferde şöyle bir problem yaşıyorum. HAzır alternate ile kurmuşken "full disk encryption" yapayım da havam olsun diye düşündüm ve o seçenek ile kurdum. Şimdi hardiskimin file sistem dışındaki bölümüne girerken "unable to mount physical volume - not a mountable file sistem" diye bir error alıyorum.

heartsmagic

@timote, o dediğin ayarı normal ISO ile de deneyebilirdin. Denemiş miydin bilemiyorum. Bu başlığa sebep olan sorun çözüldüğü için konuyu kapatalım.
Sen yeni sorunun için ayrı bir başlık aç ve en azından bölümü elle bağlamaya çalışarak bir çıktı geç.