[Çözüldü] Archlinux Kernel Sıcaklık Sorunu

Başlatan eribol, 10 Ekim 2010 - 00:36:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Selam. Önceden archlinux x86_84 kurmuştum ve dün de archbang 64 kurdum. * her şey güzel, sorun yok lakin her ikisinde de tekrar eden bir durum var. Bilgisayar belli bir kullanımdan sonra önce birkaç defa oturumu kapatıyor, daha sonra sistem kilitleniyor. Gdm ile ilgili olduğunu düşünmüştüm ama değilmiş(en azından ben de gdm sorunlu değil). Daha sonra işlemci sıcaklığını kontrol etmeye başladım. Ubuntu üzerinde şu aralar 60 üstünü göstermeyen sıcaklık archlinux'ta sürekli artarak devam ediyor. Kritik seviyeye geldi mi(ki bu 96 derece oluyor) grafik ekran olsun olmasın sistem kilitleniyor. Konsol üzerinde gördüğüm en son akan yazıları ekleyeyim belki bir fikir verir. Ağız tadıyla kullanamıyorum şu an sistemi.

Bu sıcaklığın yükselmesi ve gdm'nin yeniden başlatılmasıyla konsola düşen yazılar http://pastebin.com/M9qYjybF

Bu da sıcaklıktan olsa gerek "Beni kapat" diye son çığlığını atıp ölürken terminale düşen yazılar : http://pastebin.com/EE20UKFV

ufuk_k

En sıcak olduğunda kaç derece oluyor acaba? Lmsensors yükleme şansın varsa tam öğrenirsen daha iyi olur gibi. Bir de Archbang'de çalışır mı bilmiyorum ama, stratovarius'un KDE için yazdığı bir konuda, cpu frekansını değiştirecek komut vardı. Vereyim hatta:
solid-powermanagement set cpufreq ondemand Yalnız heralde solid-powermanagement gibi bir pakedin yüklü olması gerek, Arch'ta varsa.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

eribol

Bunları uygun bir vakitte(sabah) denerim lakin sorun şu ki hem ubuntu da hem de arch'ta fan sorunu yok. Bilgisayar çıldırsa anlarım. Grafik ekranı kapatsam dahi sıcaklık gram düşmüyor, yükseliyor.
Alıntı Yapmodprobe powernow-k{6,7,8}
Burası işime yarayabilir.

Deneyip bilgi geçeceğim buraya. Kritik sıcaklık 96 derece @ufuk_k

stratovarius

m.eribol benim kde 4.5 ile yaşadıım soruna benziyor sorununuz. Cpu performansda çalıştığı için fanlar çalışmasına rağmen sıcaklık sürekli artıyordu.

ufuk_k nin belirttiği komutu denemenizi öneririm.

Şayet işe yararsa bir script işiniz görecektir.

Arch'in wikisinde kde için nasıl script oluşturulacağı anlatılmış, aynı script sizdede işe yaracaktır diye düşünüyorum;

http://wiki.archlinux.org/index.php/KDE#How_to_enable_Cpufreq_based_powersaving

eribol

Benim sistem bozuk :D
Alıntı Yapcat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
performance
Diğer çıktı:
Alıntı Yapcpu MHz         : 2000.000

stratovarius

Aynı sorun gibi duruyor cpu performansda onu bir yollu ondemanda almak lazım.

Kde için anlatımı dün yapmıştım , ama başka masaüstlerinde nasıl değiştirebilirsiniz araştırmak lazım.

eribol

Ubuntu'ya geçtim mecburen. Fazla zaman bırakmıyor. 15 dakika en fazla kullanabiliyorum.

Bloodless

Aslında aynı sorun ati açık kaynak ekran kartı sürücüleri ile ubuntuda yaşanıyor fakat cataclyst kurunca düzeliyor. Archi aynı sebepten ötürü yani aşırı ısınmadan ötürü kullanmıyorum şimdilik =)
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

eribol

Artık kesinleşti, sorun yok şu an için. Sıcaklık belli bir seviyenin üstüne çıkmıyor. Gerçi ubuntu'dan daha yüksek seviyelerde ama önemli değil. Verilen bağlantılara ek olarak cpufreq'i rc.conf dosyasına süreç olarak ekledim. Modüllere powernow-k8'i ekledim. Ayrıca powersave'i kullanabilmek için /etc/conf.d/cpufreq dosyasına aşağıdaki üç satırı ekledim.
Alıntı Yapgovernor="powersave"
governor="ondemand"
governor="performance"
Bunu düzenleyince cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governorskomutu istediğim çıktıları vermeye başladı. Şu an 78 civarında seyrediyor ama daha fazla yükselmiyor.

Yardımlarınız için teşekkürler.