(Çözüldü) Programın GPL ile lisanslanması

Başlatan Hakan Yalçın, 14 Ağustos 2010 - 13:04:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hakan Yalçın

Arkadaşlar ben bu konularda daha yeniyim ve aklıma takılan bazı sorular var. Buraya yazıyorum saçma gelebilir ama bilgi almak istiyorum. GPL okumaya çalıştım ama pek anlayamadım. Sormak belki de daha kolay geldi :) İşte sorularım.

1) Diyelim bir program yazdım ve GPL ile lisanslandırdım. Şimdi ben bu programı kaynak kodunu ismimi koyup hatta varsa sitemi koyup yayımlaya biliyor muyum?

2) Eğer 1. sorunun cevabı evet ise o zaman başkası bu kodu alıp değişiklik dahi yapmadan kendi ismini koyup yayımlarsa bu GPL ye aykırı değil mi? Yoksa gayet normal mi?

3) Ben ismimi koyup GPL ile lisanslayıp para ile kaynak kodu satsam bu Özgür yazılım ruhuna aykırı mıdır?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

aybars

1-Evet.
2-Senin ismini değiştirmeden istediği şekilde değişiklik yapıp kullanabilir.
3-Kaynak kodunu para ile satabilirsin.Ama bedavaya almak varken kimse senden para ile satın almaz.Onun yerine bu tarz işleri bağış altında yapıyorlar.Yani kullananlar,beğenenler sana bağış yapıyorlar.

Hakan Yalçın

<aybars>

Çok teşekkürler hocam. Bende bu şekilde olmasını umut etmiştim. Bir sorum daha olacak.

2. sorunun devamı) Peki geliştirici alıp benim koduma bir özellik daha eklerse o zaman benim adımın yanına kendi adını yazıp mı yayımlıyor?

aybars

Sanırım kendi eklediği özellikleri belirterek oraya yazıyor olması lazım.

Hakan Yalçın