Yeniden Kurulan Ubuntu Grub'unda Mandriva'nın Kernel Panic Vermesi

Başlatan atillux, 22 Temmuz 2010 - 21:03:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atillux

Bilgisayarımda Windows 7, Ubuntu 10.04 ve Mandriva 2010.1 kullanıyorum. Bu işletim sistemlerini Mandriva'da kurulu olan Grub ile rahatlıkla açabiyorum. Mandriva Grub 1 kullanıyor.

Biraz önce Ubuntu'da güncelleme yolu ile Grub yeniden kuruldu. Grub kurulumundan sonra, bilgisayarım artık Ubuntu'nun Grub 2'sini kullanmaya başladı. Ubuntu Grub'u ile Windows'u rahatlıkla açmama rağmen Mandriva, Kernel Panic hatası verdi ve açılmadı. Hemen Ubuntu'da grub.cfg dosyasını inceledim. Ubuntu Grub'unun Mandriva ile ilgili kısımları şöyle:

menuentry "linux-nonfb (on /dev/sdb8)" {
insmod ext2
set root='(hd1,8)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 72de8a28-32ca-4b31-8ed0-b770a11e8ddd
linux /boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux-nonfb root=UUID=72de8a28-32ca-4b31-8ed0-b770a11e8ddd resume=UUID=79292303-857e-41ab-ba9d-6aab78cfd0f5
initrd (hd1,7)/boot/initrd.img
}

Mandriva ikinci diskin 8 nolu bölümünde kurulu. Dikkat edilirse set root='(hd1,8)'

satırları birbiri ile çelişiyor. Bu dün bilgisayarına Ubuntu yanına Pardus kuran @Mitsukuni nickli arkadaşın http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21135.0.html adresinde belirttiği hatanın aynısı. Ubuntu Grub2'de farklı Linux dağıtımlarının initrd satırlarını hep yanlış hesaplıyor.

Birazdan grub.cfg dosyasını düzelteceğim. Ama herkes grub.cfg dosyasını elle düzenleyecek kadar bilgi sahibi olamayabilir. Bu Grub hatası oldukça yaygın bir hata olmaya başladı...

bytan

Her seferinde grub.cfg dosyasına eklemek yerine, tek bir sefer /etc/grub.d/40_custom dosyasına eklemek update-grub komutları ile yapılan güncellemelerde menüye kendiliğinden yerleşmesini sağlar:

sudo gedit /etc/grub.d/40_custom

Alıntı Yapmenuentry "Mandriva" {

insmod ext2

set root=(hd1,8)

linux (hd1,8)/boot/vmlinuz

initrd (hd1,8)/boot/initrd.img
}

sudo update-grub

Diğer taraftan grub2 ile grub1 arasındaki farktan dolayı bu sorun yaşanıyor olabilir. Öncesinde de @Mitsukuni'nin başlığındaki gibi pardus ile de bu sorunu yaşıyorduk.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Mitsukuni

@atillux, 4-5 kez denemeden sonra (kastım attığım formatların sayısı :) ) initrd değerinin root değerinden hep 1 eksik çıktığını fark ettim. nano ile açıp set root='(hd1,8)'
initrd değerini (hd1,8) yapmayı deneyin. Eğer sorun çözülürse bu konuyla ilgili bir bulgu daha elde etmiş oluruz ve bu durum üzerine bir yazı yazılabilir.
Alıntı yapılan: atillux - 22 Temmuz 2010 - 21:03:09
Ubuntu Grub2'de farklı Linux dağıtımlarının initrd satırlarını hep yanlış hesaplıyor.
Hep diyemeyiz yalnız, daha önce de Ubuntu ve Pardus'u beraber kullanıyordum fakat bu hata ilginç bir şekilde son zamanlarda olmaya başladı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13140.0.html

Mitsukuni

Alıntı yapılan: atillux - 22 Temmuz 2010 - 21:03:09
Birazdan grub.cfg dosyasını düzelteceğim. Ama herkes grub.cfg dosyasını elle düzenleyecek kadar bilgi sahibi olamayabilir.
@atillux bu cümleyi daha önce anlayamadığım için özür dilerim, cidden yeni anladım (o kadar da okumuştum halbuki :) )

Daha önce yazdıklarım başkalarına yardımcı olur belki. Tekrardan özür dilerim, içine düştüğüm durumdan dolayı mahcubum.
(Büyük bir hevesle yardımcı olmaya çalışıyordum. :) )

heartsmagic

Bu konuda bir hata kaydı var mıdır acaba? Bir ara bakınmaya çalışalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.