[Nasıl] Grub2'den Grub'a Geri Dönüş

Başlatan bytan, 25 Ekim 2009 - 10:43:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Önemli Uyarı: Bu işlemi İnternet'e bağlı olmayan bir bilgisayarda denemeyin.

Grub2 bugün itibariyle hâlâ Beta sürümde bulunduğundan ve hatta  yapısı Grub'a göre biraz daha karmaşık olduğundan tekrar Grub'a geri dönmek isteyebilirsiniz.

Öncelikle her ihtimale karşı grub2 dosyalarımızı yedekleyerek grub için klasör oluşturalım:

sudo mv /boot/grub /boot/grub2.yedek
sudo mkdir /boot/grub

Sistemdeki ilgili tüm yapılandırma dosyalarını purge yardımıyla kaldırıyoruz:

sudo apt-get --purge remove grub-pc grub-common os-prober

Artık Grub'umuzu kurma işlemine geçebiliriz:

sudo apt-get install grub

Grub-common ve os-prober paketleri bu aşamada otomatik olarak tekrar sisteme kurulacaklar.

Menu.lst dosyamızı oluşturması için aşağıdaki komutu veriyoruz:

sudo update-grub

Son adım, Grub'u MBR'ye yazma işlemi. Buradaki örnekte Grub'un /dev/sda'ya yazılacağını varsayıyorum:

sudo grub-install /dev/sda

Şayet aşağıdaki çıktıyı almışsanız, işlem tamam:

Alıntı YapInstallation finished. No error reported.

Kaynak

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

@bytan, eline sağlık  gerekli belgelerdendi.

erginemr

Eline sağlık @bytan.

Tabii, Grub v1.x'in yeniden kurulumu için İnternet'e bağlı olmak şart. O yüzden, bu işlemi İnternet'e bağlı olmayan bir bilgisayarda denemeyin diyerekten, uyarımızı da yapalım.

Wolverine

Arkadaşlar tekrar Grub 2 ye nasıl dönebiliriz acaba?
Düzenleme:Kaynak'ta nasıl olacağını buldum,yapamazsam bilgilendiririm.

özgürubuntu

localhost

@bytan, güzel ve sade bir anlatim yapmissin. Eline saglik. Bende anlatim icin dün aksam listeye almistim :) Sen yazdigina göre bende cikartayim :) 
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Eline sağlık @özgürubuntu.

@localhost, senin listende kim bilir daha neler vardır? :)

@erginemr, uyarıyı yazının başına da ekledim. Teşekkürler.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

zeitgeist

Eline sağlık @bytan güzel bir belge olmuş. Bu konuyla ilgili soruların özellikle yeni sürümle birlikte artacağını düşümüyorum bu yüzden başlığı sabitlemekte fayda var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Alıntı yapılan: bytan - 26 Ekim 2009 - 08:18:01
Eline sağlık @özgürubuntu.

@localhost, senin listende kim bilir daha neler vardır? :)

@erginemr, uyarıyı yazının başına da ekledim. Teşekkürler.
@bytan, Listede var birseylerde bu aralar hic birsey canim istemiyor. Howtoforge den cok liste yaptim ama bir türlü yazacak istegi bulamadim :)
Linux LPIC1 - MCSA

btermeli

@Bytan teşekkürler, grub2 sinir ediyordu, seçip entera bastıktan sonra harekete geçmesi 5 sn sürüyordu.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

empax

Tesekkurler. Grub2 bana gore degilmis basima cok is acti...
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

eren

Eline sağlık @bytan çok güzel belge.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ScaryMan

Ubuntu için ilk defa bir şeyi sevmedim. :) Grub2'den Grub'a döndüm. Teşekkürler yazı için.

plymouth

Bu konuda benim bir sıkıntım var.
Taşınabilir bir hdd üzerinde Ubuntum ile İnterenet cafelere (Internet bağlantım yok da) gidip istediğim güncellemeleri yapıyor ve eve dönüp hiç problemsiz çalışmaya devam ediyordum taki 9.10 u taşınabilir hdd ye kurana kadar. Kendi makinamda sorun olmadan 9.10 ve 9.04 çalışıyor ama bugün cafeye gittim ve hdd takıp boot ettim(cafe deki makinanın bios versiyonu 2005 e ait.) Grub Boot ekranı geliyor liste çıkıyor ama listeden ne seçersem seçeyim "error"(error: no such device: buradan sonrada device UUID değeri yazıyor) "Press Anykey"  yazıyor...
Edit komutu ile bişiler yapmak istediysemde olmadı.
Mesela 9.10 seçeneğini söyle editledim:
"search" satırını komple sildim
altta yazan linux kernel satrında ise "root=UUID=ed3426..." kısmını şöyle yaptım "root=/dev/sda1" -tabi yukarıda ki satırlardan birisinde hd(0,1) yazdığı için sda1 yazdım-
sonra Ctrl+X tuşaldım ve Ubuntu Logosu çıktı bu kezde Hdd üzerinde bir takım klasorleri (/sys ve /dev gibi) bulamadığını yazıp
"initramfs" moduna gecti. Burada bir itirafım var ben 9.10 u yuklerken /home kısmını ayrı bir partitiona yazdım ve bu da yetmezmiş gibi kalkıp şifreledim...(şimdi de kendime OHA diyorum. OHA ya OHAAA)
9.04 satırlarını aynı şekilde edit edince de "no such device" diye ısrar etti. Tabi bunda doğru sda numarası veremedim bir turlu de o sebepten galiba hd(0,7) için neler varsa denedim ama olmadı...
evde internetim yok. kendi makinamda açılıyor ama internet olmadan nasıl eski grubu yukleyeceğimi bilemiyorum.
Şimdi ne yapmam gerek onu da bilemiyorum...
   Tüm bunlara rağmen yakın gelecekte Linux Administating Kurslarına katılacağım... Çok mu azimliyim yoksa Linux'a aşık mı oldum  yoksa Beynime glikoz mu ulaşmıyor anlamadım...
   Sudo dergisindeki bir röportajda nasıl vakit ayırıpta gece gündüz sorunlara çözüm bulmaya çalıştığınız anlatılmış. Benim de bir çok sıkıntımı çözdünüz şimdi sırası mı bilmem ama ÇOOOOOOK TEŞEKKÜR EDİYORUM SİZE. Ubuntu ve Linux hayatıda bir dönüm noktasıdır...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

bytan

Acaba usb diskinte grub kurulu mu? Evdeki makinanda sabit diskteki grub menüsü ile mi açıyorsun yoksa hem evde hem de internet cafede usb disk üzerinde kurulu olan grub menüsü ile mi açıyorsun?

İnternetsiz şekilde kurmanın yolu basit. Tek yapman gereken, apt-get install grub adımında, grub için kullanılacak olan 3 pakedi internetten indirmek ve bir dizine atıp elle kurulum yapmak:

grub, grub-common, os-prober
http://packages.ubuntu.com/karmic/grub

sudo dpkg -i *deb

PF @ ST

plymouth

Bytan yazmış...  
***Acaba usb diskinte grub kurulu mu? Evdeki makinanda sabit diskteki grub menüsü ile mi açıyorsun yoksa hem evde hem de internet cafede usb disk üzerinde kurulu olan grub menüsü ile mi açıyorsun?

İnternetsiz şekilde kurmanın yolu basit. Tek yapman gereken, apt-get install grub adımında, grub için kullanılacak olan 3 pakedi internetten indirmek ve bir dizine atıp elle kurulum yapmak:

grub, grub-common, os-prober
http://packages.ubuntu.com/karmic/grub

Kod:

sudo dpkg -i *deb
   Evet taşınabilir diskimde 9.10 u kurmadan önce 9.04 ile kurulan grub vardı. 9.10 ile grub 2 kuruldu... Yani hangi makinaya takarsam -bios u USB den boot destekleyen- boot edebiliyordum... Ana yukleme kaydı -MBR- grub 2 ye gecince birtakım aksaklıklar cıktı... (Yani sözün özü USB diskimde grub kurulu -tabii grub 2-)
   Iyi haber şimdi başka bir internet cafe de 9.04 u boot ettim. Onunla cevap yazıyorum... Şimdi 9.04 uzerinden ben grubu indirmek için
"sudo apt-get install -d grub grub-common os-prober"  dedim ve /var/cache/apt dizini altına sadece "os-prober" paketi  indi. grub ve grub-common yok.
komutu tekrar verince bana grub elle kurulmaya ayarlanmış zaten en güncel halinde dedi. (9.04 paket deposunda zaten grub 2 yok)
   9.10 u yukleyemiyorum zaten. Grub2 boot ekranında listeden 9.10 seceneklerinin hepsini denedim. Ama initramfs komut isteminde de kalıyor... (winxp gibi yuklendiği makinaya has bir konfigurasyon mu kuruyor anlamadım).
   Yani bu sorunu atlatsam bile benim USB Taşınabilir disk ile istediğim heryere götürebildiğim işletim sistemim 9.04 e kadar geldi ve artık bundan sonrasında devam etmeyecek gibi...
   Bir çözümü olmalı mutlaka. Linux Platform bağımlısı bir sistem değil ki...
Bakalım hayırlısı...
It is not even in Beta.

bytan

Alıntı YapEvet taşınabilir diskimde 9.10 u kurmadan önce 9.04 ile kurulan grub vardı. 9.10 ile grub 2 kuruldu...

Alıntı YapIyi haber şimdi başka bir internet cafe de 9.04 u boot ettim

Eğer 9.10 varsa usb diskinde dediğim yerden, yani 9.10 deposundan indir elinle dosyaları ve kurulumu yap. Tam olarak usb diskine hangisi kurulmuş anlayamadım.

PF @ ST

plymouth

Alıntı yapılan: bytan - 20 Kasım 2009 - 13:41:07
Alıntı YapEvet taşınabilir diskimde 9.10 u kurmadan önce 9.04 ile kurulan grub vardı. 9.10 ile grub 2 kuruldu...

Alıntı YapIyi haber şimdi başka bir internet cafe de 9.04 u boot ettim

Eğer 9.10 varsa usb diskinde dediğim yerden, yani 9.10 deposundan indir elinle dosyaları ve kurulumu yap. Tam olarak usb diskine hangisi kurulmuş anlayamadım.
Hepsinden önce bu hızlı yanıt için teşekkur ediyorum....
Sabit diskim konusunda biraz bilgi versem iyi olacak sanırım...
(MBR kısmına yakınlığına göre sıralıyorum)3 parcaya bölunmus ilk kısmında -sda1- üzerinde 9.10 kurulu(/home kısmı -sda5 e kurulu)
2. kısımda ise 9.04 kurulu -sdb7 mantıksal-
3.kısım boş deplama alanı
ve MBR de Grub2 var. Sadece 9.04'u boot edebiliyorum. şimdi http://packages.ubuntu.com/karmic listesinden grub grub-common ve os-prober indirdim...
It is not even in Beta.

bytan

Her zaman yanıt hızlı olamayabiliyor zira iş güç vs.. Zamanlaması denk gelmiş diyelim. :)
İndirdiğine göre dosyaları, dediğim şekilde kurulumlarını yapabilirsin.

PF @ ST

icedheart

grub2 henüz beta aşamasında olduğu için çoğu bilgisayarda olduğu gibi benim bilgisayarımla da yıldızı barışmadı. Bilgisayarımı açtıktan sonra grub bazen gelmiyordu bazen gelse bile grubtan sonra masaüstü gelmiyordu. Grub1den sonra şimdilik bir sorun yok teşekkürler bytan :)

mserkan

Grub2 yi tekrar kuramıyorum. Grub 1 i denediğimde ise:

sudo grub-install /dev/sda

komutundan sonra " Could not find device for /boot: Not found or not a block device." hatası alıyorum.

fdisk -l çıktısı :

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x18ccdb18

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        5099    40957686    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            5100       60802   447423488    7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x5fb35fb3

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *           1        2432    19535008+  83  Linux
/dev/sdb2            2550       30402   223716352    7  HPFS/NTFS
/dev/sdb3            2433        2549      939802+  82  Linux swap / Solaris

yardımcı olursanız sevinirim.

zeitgeist

Anlatımda bahsi geçen Grub'a dönüş adımlarının her birini sağlıklı bir şekilde yaptığına emin misin?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bytan

Ubuntu ikinci diskinde görünüyor:

sudo grub-install /dev/sdb

PF @ ST

mserkan

Alıntı yapılan: bytan - 25 Kasım 2009 - 18:16:08
Ubuntu ikinci diskinde görünüyor:

sudo grub-install /dev/sdb

Pardon yukarda yanlış yazmışım, yalnız sdb ye kurmaya çalıştığımda da aynı hatayı alıyorum.

Durumu şöyle açıklayım, sistemimde windows 7 ve kubuntu kuruluydu. Grub 2 yi gayet güzel ayarlamıştım. Yalnız Kubuntuda ekran kartı sürücüsünü kuramadığım için format atmam gerekti ve format atıp tekrar Kubuntu kurdum fakat nasıl olsa Grub 2 kurulu diye tekrar kurmasını istemedim ve o aşamayı geçtim. Daha sonra Kubuntuyu kurdu ama grub ekranı gelmiyor.

Bu arada şimdi farkettim ki

Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

yalnızca bunları bootable olarak görüyor menu.lst oluştururken, yani ne Kubuntuyu ne de Win 7 yi görüyor :S

bytan

Yanlış yazmışsanız, @zeitgeist'in önerdiği gibi, daha başka yanlışlıklar olup olmadığına bakın.

Tüm adımları doğru yaptığınıza eminseniz, canlı cd ile açın, sdb bölümündeki boot klasörünün altında grub klasörleri ve dosyaları var mı yok mu diye bir bakın.  Şayet dosyalar varsa, ls çıktısıyla birlikte menu.lst veya grub.cfg içeriğini buraya aktarın.

PF @ ST