Kendimize ait dağıtım isteği

Başlatan Sedo79, 10 Temmuz 2010 - 11:42:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aybars

Bencede maddi konu bakimindan cok zor olur dagitim cikarmak.Anca buyuk sirketler vs. sponsor olucak oyle olur, ki o da bu ulkede biraz zor.

Sedo79

Sizce Mint çıkar çıkmaz sponsor akımına mı uğradı? * tabi ki hayır.. Mint dediğiniz dağıtım aniden büyük bir patlama olarak yaratılmadı.. Linux Mint 4 yıldır var ve ilk çıktığında kendi çevresi hariç kimsenin dikkatini çekmeyen bir dağıtım. Fakat gün geçtikçe dikkatleri üzerine toplayıp başarısına başarı kattı ve sponsorların dikkatini çekti. Şimdilerde ise durumu gözler önünde.. Bağışçılar ve sponsorlar. Minti dahada güçlendiriyor.. Herneyse, önemli olan Mint gibi başlamak ve başarıya doğru yükselmek. Dünyada Mint yerine Türk kökenli Linux dağıtımı yükselse gurur duymazmıydık? Düşünsenize Amerika da bile Türk dağıtımı kullanılacak.. Herneyse..
hobaaaaaaaaaaaa night train

hakperest

Alıntı yapılan: Sedo79 - 10 Temmuz 2010 - 23:56:34
Sizce Mint çıkar çıkmaz sponsor akımına mı uğradı? * tabi ki hayır.. Mint dediğiniz dağıtım aniden büyük bir patlama olarak yaratılmadı.. Linux Mint 4 yıldır var ve ilk çıktığında kendi çevresi hariç kimsenin dikkatini çekmeyen bir dağıtım. Fakat gün geçtikçe dikkatleri üzerine toplayıp başarısına başarı kattı ve sponsorların dikkatini çekti. Şimdilerde ise durumu gözler önünde.. Bağışçılar ve sponsorlar. Minti dahada güçlendiriyor.. Herneyse, önemli olan Mint gibi başlamak ve başarıya doğru yükselmek. Dünyada Mint yerine Türk kökenli Linux dağıtımı yükselse gurur duymazmıydık? Düşünsenize Amerika da bile Türk dağıtımı kullanılacak.. Herneyse..

Birkaç mesajınızı okuduğum halde tavsiyenizi anlayamadım ben. Pardus, sizin tavsiyenizin hayata geçmiş versiyonu değil mi?
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

sem

@hakperest, Pardus KDE kullanıyor, arkadaşın bahsettiği Gnome masaüstü kullanılan bir dağıtım...  //Eğer ki yanlış anlamadıysam...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

aybars

Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Temmuz 2010 - 00:22:05
@hakperest, Pardus KDE kullanıyor, arkadaşın bahsettiği Gnome masaüstü kullanılan bir dağıtım...  //Eğer ki yanlış anlamadıysam...
ve ayni zamanda ubuntu tabanli olmasini istiyor.

hakperest

Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Temmuz 2010 - 00:22:05

Amaç Gnome kullanması ise, Pardus'a Gnome desteği gelmesi için uğraşırız. Ki, Gnome gelse, kullanmaktan mutlu olurum. En son test ettiğimde gelişmeler güzeldi ama KDE işte, sevemedim bir türlü.

Linux Mint Ubuntu tabanlı yaptı diye aynı yolda ilerlememiz gerekmez. Araca değil amaca yoğunlaşmak gerekir. Pardus, daha büyük destek alırsa, çok daha hızlı ilerler diye düşünüyorum.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

omergex

pardus için de gnome hazırlıkları var ona destek versek bence daha iyi olur.
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

XRumer

Eğer yanlış bilmiyorsam Hadron ön tanımlı olarak Gnome kullanıyor ona da destek olabilirsiniz.

Not: Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.

Onoktake

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

hakperest

Alıntı yapılan: omergex - 11 Temmuz 2010 - 00:45:41
pardus için de gnome hazırlıkları var ona destek versek bence daha iyi olur.

Gentoo'nun özelleşmiş versiyonu sanırım bu da. http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=269&t=17345

Sedo79

Ubuntu üzerine olsun dememin sebebi, hazır bir sistem olması ve komple bir sistem yaratmak için aylarca uğraşılmasına gerek olmaması ve deb paket dosyası kullanarak internet ortamında kolayca deb uzantılı programlar bulup kullanmak.. Ayrıca sorun oluştuğunda internette bolca sorun çözümü olacak..  Hatta Pardus bile debian üzerine bir dağıtım olsaydı, tadından yenmezdi :)
hobaaaaaaaaaaaa night train

hakperest

Alıntı yapılan: Sedo79 - 11 Temmuz 2010 - 09:36:49
Ubuntu üzerine olsun dememin sebebi, hazır bir sistem olması ve komple bir sistem yaratmak için aylarca uğraşılmasına gerek olmaması ve deb paket dosyası kullanarak internet ortamında kolayca deb uzantılı programlar bulup kullanmak.. Ayrıca sorun oluştuğunda internette bolca sorun çözümü olacak..  Hatta Pardus bile debian üzerine bir dağıtım olsaydı, tadından yenmezdi :)

Ubuntu üzerine geliştirdiğimizi düşündüğümüzde, dağıtımın kökeni biz mi olacağız acaba? Pardus'a destek vermek daha akılcı olmaz mı? Pardus, özgün bir alt yapıyla ilerliyor -bildiğim kadarıyla. Ubuntu üzerine geliştirilmiş olsaydı, şu andaki kadar sıcak bakmayabilirdim. Mint'e de olumlu baktığım söylenemez, "son kullanıcı dostluğu" haricinde. Özgün şeyleri var ama bağımlı şeyleri -en son bıraktığımda, bildiğim kadarıyla- daha çok -Ubuntu ile. - Hem, Pardus'ta da sorunlarınıza cevap veren güzel bir forumları, makaleleri mevcut.

localhost

Pardus ile ugrasmak daha mantikli.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: Sedo79 - 11 Temmuz 2010 - 09:36:49

Türklere özel olacak ne kaldı peki :)

Şu denebilir mesela: Türkçe dil desteği, "codec"ler, bazı fazladan uygulamalar. Bizim özel ISO tam anlamıyla bunu yaptı zaten. Kısacası Türklere has olsun diye dağıtım işine girmek cidden israf bence. Kaldı ki Pardus zaten bu duyguyu fazlasıyla yaşatıyor bizlere. Pardus değerlendirmeleri okunabilir, yabancı kaynaklar ara ara sürüm değerlendirmesi yapıyorlar. 

Şuradan açık ve net konuşalım. Maddi yön, para boyutu bu işin en son engelidir. Yer, yansı vs. bir şekilde bulunur, ayarlanır. Bu işin altına girecek insanlar lazım arkadaşlar. Ben, @eribol ve hatta bir süre de @ufuk_k bu işi denedi. Zorlukları anlata anlata bitiremeyiz. Şu aşamada var olan dağıtımlara yönelmek çok daha isabetli olacaktır bence de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2010 - 16:28:52
Maddi yön, para boyutu bu işin en son engelidir.

İnsan endüstri mühendisi olunca öyle hesap yapıyor Serkan. Ama gel şunda anlaşalım. 20 bin dolar bağış bulman çok zor.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

O kadar bağışı bulmak elbette zor, bunu kabul ediyorum :)
Anca mesele bağış ve para değil. Suncu dersek bir şekilde halledilir o, zor değil. Yine olur birileri destekçi. Yansı falan dersek LKD olur, üniversiteler olur. Lapis zamanında olmuşlardı, yine olurlar. Ayrıca LKD sunucu desteği de veriyor. Kısacası son sorun para ve maddiyat. Çalışacak gönüllü ve bol bol zaman lazım. Tecrübeyi de es geçmiyorum ben.

Gerçi Ubuntu'dan özelleştirilmiş bir dağıtım hiç de zor değil. Dediğim gibi yapılacak şeyler eğer yukarıda saydıklarımsa özel ISO da yeterli bunun için. Fakat bir Mint gibi özelleştirme derinleşecekse işler değişir. Örneğin Mint Menü, paket yöneticisi vs. Bunlar zahmetli işler.

ns

heartsmagic "bize özel iso" ya da bi sunucu ayarlasanız çok güzel olur. ben onu kurmayı düşünüyordum baktım rapiddeymiş vazgeçtim. küçük bişey indirirken bile çok zahmetli oluyor orası.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

canosayan

Alıntı yapılan: ns - 11 Temmuz 2010 - 19:57:10
heartsmagic "bize özel iso" ya da bi sunucu ayarlasanız çok güzel olur. ben onu kurmayı düşünüyordum baktım rapiddeymiş vazgeçtim. küçük bişey indirirken bile çok zahmetli oluyor orası.

trafik verilerimiz bu tarz şeyleride site üzerinden vermek için çok fazla. aslında bazen lkd'ye bir mail atıp domainin birini taşısak mı diyorum.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@ns, açıkçası çok şey düşünüyor ve istiyoruz ama destekçimize bu kadar yük olmak istemiyoruz. Sağ olsunlar imkânları çok geniş tanıyorlar bize diğer konularda. Trafik konusunda da bir şey denmedi ancak biz yükü ağırlaştırmak istemiyoruz.

darkfriairs

Peeki pardus üzerinde GNOME masaüstünü başka bir gurup yapamaz mı?

KDE üzerinde çalışan PARDUSu, GNOME kurulumuu yapacak şekilde özelleştiremez miyiz?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST