Kendimize ait dağıtım isteği

Başlatan Sedo79, 10 Temmuz 2010 - 11:42:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Merhaba değerli dostlar

Bugün distrowatch'ta gezerken aklıma * bir şey takıldı. 70 milyonluk dev bir ülkede yaşıyoruz ve bir tane bile GNOME kullanan veya onuda bırak ubuntu tabanlı bir dağıtımımız yok. distrowatch'ta endonezya afrika mısır vs vs vs her ülkede 1-2 dağıtım var.. Yani hazır bir sistem üzerine(ubuntu) Türkiyeden bir dağıtım yatarmak çok mu zor arkadaşlar?

Bence ubuntu Türkiye forumu bile böyle bir dağıtım çıkarabilir.. Linux Mint çok mu ekonomik gücü vardı da dağıtım çıkardı sizce? ve şimdide bağışlarla işini devam ettiriyor. Ubuntu TR forum ekibi olarak ve Türkiye olarak bizde ubuntu altyapısı ile bir dağıtım çıkaramaz mıyız?

Bence elimizi taşın altına koyarsak yapamayacağımız şey olmaz.. Bir gün DEB paket yönetimi olan bir dağıtımımız olur bakarsınız..

Bence herkes iyice düşünsün bunu..

hobaaaaaaaaaaaa night train

andirinli

Güzel bir fikir aslında ama bir dağıtım yapabilmek için öncelikle dağıtıma uygun topluluk oluşturulması gerekiyor. UBUNTU türkiye ekibi böyle bir şey planlarsa, şahsen katılmaktan memnuniyet duyarım.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

utdmr

Ubuntu'yu geliştirmeye çalışıyoruz, neden ayrı bir dağıtım çıkaralım ki, Ubuntu'dan daha iyi bir şey mi yapacağız?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Sedo79

Dağıtımı çıkarttıktan sonra Ubuntu'yu terk edeceğiz diye birşey demedim.. Türklere özel bir dağıtım olacak hepsi bu.
Bizimde kendimize ait bir GNOME dağıtımımızın olması çok güzel olur.
Böyle bir dağıtıma yüzlerce kişinin destek olacağına inanıyorum.

Yiğit Ateş

Ortaya Ubuntu'dan farklı bir ürün koyulacaksa neden olmasın, fakat bir iki özelleştirme ve tema için bu kadar emek harcanması yerine forumda kullanıcıların yaşadığı sorunlara çözüm getirmeye çalışmanın çok daha faydalı olacağanı düşünüyorum.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

vasily

Yeter zaten linux camiasının bölünmüşlüğü. Açık kaynağın dili dini ırkı olmaz ki. Ben şahsen ubuntunun amerikanmış ingilizmiş fransızmış olmasını umursamıyorum. Benim için önemli olan, zaten yeni kullanıcı için zor olan bu sistemi nasıl en verimli bir şekilde kullanırım. Bunu da sağolsunlar tecrübeli arkadaşların yardımıyla sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi o arkadaşlar böyle ağır bir işe girerlerse forum işlevselliğini yitirir ve sorunu olan kullanıcılar yardım alamayacakları için tekrardan gates amcanın kucağına düşerler. Bunu da hiç istemem doğrusu...

Sedo79

Alıntı yapılan: bytan - 10 Temmuz 2010 - 12:42:13
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.0.html

Burada yapılan ISO ile benim dediğim çok farklı şeyler..
Daha önceden yaspılmış olan ISO ya sadece gerekli programlar eklenmiş veya çıkartılmış. Hepsi bu..
Ben tamamen Türklere özel bir dağıtımdan bahsettim.
Fakat anladığım kadarı ile bu zor gözüküyor.

andirinli

Alıntı yapılan: Sedo79 - 10 Temmuz 2010 - 13:10:04
Alıntı yapılan: bytan - 10 Temmuz 2010 - 12:42:13
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18078.0.html

Burada yapılan ISO ile benim dediğim çok farklı şeyler..
Daha önceden yaspılmış olan ISO ya sadece gerekli programlar eklenmiş veya çıkartılmış. Hepsi bu..
Ben tamamen Türklere özel bir dağıtımdan bahsettim.
Fakat anladığım kadarı ile bu zor gözüküyor.

gerçekten de zor bir şey. ama Mint dağıtımının yaptığı gibi Ubuntu üzerine birşeyler eklenerek yapılabilir. sadece iyi organize olunarak yapılması gerek.

Yiğit Ateş

Aklınızdaki fikirleri buraya dökerseniz daha güzel bir tartışma olabilir. Örneğin; ne gibi özelleştirmeler olacak, @bytan'ın verdiği bağlantıdaki çalışmadan farkı ne olacak vs.

Sedo79

@andirinli'nin dediği gibi,
Linux Mint nasıl yaptıysa bizde öyle yapacağız.
Linux Mint kökeninde nasıl İrlanda gözüküyor, bizimki de Türkiye gözükecek..
Gurur verici birşey..
Keşke imkan olsada, hemen bir topluluk kurulsa ve dağıtımın hazırlansa...

omergex

elementary teması kurulu gelsin, atinin kapısına dayanıp anlaşmaya varıp linux e tam uyumlu bir sürücü çıkarmasını sağlayalım, donanım sıkıntısı çekmeyelim :)
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

Alquimista

@Sedo79, bahsettiğiniz gibi Mint benzeri özelleştirilmiş bir Ubuntu olsa bence de çok güzel olur.

Fakat @Yiğit arkadaşım güzel bir noktaya dikkat çekmiş ki öncelikle buradaki insanların sorunlarına çözüm bulabilmek bizim için daha önemli ve doğru olanı bence de. Çünkü bir özelleştirilmiş dağıtım çıkartabilecek kişiler var bu çatı altında buna inanıyorum/biliyorum; ama böyle bir çalışma, ve hatta biraz ağır olacak ama bence bu tür özelleştirilmiş dağıtımlar bana göre sadece popüler olmak için bazı kişiler tarafından oturulup üzerinde uğraşılan şeyler. Herkes için söylemiyorum bunu ama genel olarak böyle bence. Neden? Çünkü bir bakar mısınız, a tabanlı b linux dağıtımı çıkartıyor birileri, sonra bir topluluk kuruyor forumda aktif kullanıcı sayısı 20-30 olursa ne mutlu. Yani bir taban, böyle bir dağıtım isteyen, böyle bir dağıtıma ihtiyaç duyan veya da böyle bir dağıtım için bir araya gelen ciddi bir grup insan olmadan, sizin gibi gönüllü kişilerin sayısının artıp bir çatı altında bu insanlar toplanıpta, aynen sizin bu mesajınız gibi haydi biz de kendi dağıtımımızı çıkartalım demeden bunu yapmak mantıksız bence. Çünkü bizler bir taraftan kendi kullanınımız ya da popülarite adına ne derseniz onun için bir dağıtım peşinde koşarken burada insanlar sorunlarına çözüm bulamaz ve burada bir insanın daha Linux'u sevebilmesi için bir adım atmasında yardımcı olamazsam bence yapılan şey o kadar da iyi ve iyi niyetli olmaz. Sonra forum forum gezip özgür yazılım çığırtkanlığı yapan kişilerden farklı olmaz durumumuz.

Ubuntu-Tr çatısı altında olur mu bu? Elbette olur, çünkü tüm tayfalarımız/ekiplerimizle gerçekten çok güzel bir gidişat içerisindeyiz her şey bizim için yolunda. Ama yoğunluğumuzu bir dağıtıma verecek olursak (ki bir yoğunluk mutlaka olacak böyle bir fikirin ardından) esas toplanma amacımız olan insanlara çözüm üretmeyi ihmal ederiz ki bu da bizim topluluğumuza yakışmaz.

Şimdi muhtemelen diyeceksiniz ki "arkadaşım, her şeyde bir anda olmayacak zaten, zamanla olur. Hem bak biz burada buna gönüllüyüz diyoruz" ama bende işte tam bunu diyorum. Sizler bir ekibimizle birlikte bizim bu altına girdiğimiz sorumluluğun bir ucundan tutmak istedikçe ve bunun sayesinde de her birimiz foruma günde ayırdığımız saat sayısından 1-2 saat düşürebilirsek bu durumda kalan vakitleri değerlendirebiliriz böyle bir çalışma için. Bu bir, ikincisi ise @Bytan'ın verdiği adreste bize özel ISO bu gibi bir mantıkla çıktı zaten. Biz bugün özelleşmiş bir ISO'yu "bile" zaman eksikliğinden ve gönüllü arkadaş eksikliğinden tamamlayamıyorsak eğer, özelleşmiş bir dağıtım hazırlamak taktir edersiniz ki ne kadar çok zaman alacak ve belki de tamamlanmayacaktır.

Bence fikir güzel, bende isterim ki içerisinde Scribus'un son sürümlerinin olduğu, temalarına ğnome'un elinin değdiği, masaüstü resimleri ve ikonlarının bizim tasarım ekibinden çıktığı en azından görsel anlamda bizden çıkmış bir özelleştirilmiş dağıtım olsun. Ama dediğim gibi bu öncelikle sizlerin katkısı ile önce daha küçük ya da genel çaptaki bu bulunduğumuz çatı altında bir şeyleri çözmek ve ardından bir adım daha ileriye gitmekle mümkün olur.

Tayfalarımıza bekleriz herkesi arkadaşlar, gelin içerde konuşalım bunları bir acı kahvemizi için diyorum yani ben :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Sedo79

@AlmaMorena

Açıklayıcı ve tatminkar bir cevap yazmışsınız.. Bunun için teşekkürler
Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil..
Belki bir gün Pardus GNOME versiyonlu bir dağıtım çıkarır..
Bekleyelim, görelim  :)

Alquimista

@Sedo79, hayır katılmıyorum size :D Neden bekleyip görelim ki? Ekibimiz gelişsin, biz yapalım yahu bunları =)

Haydi arkadaşlar Ubuntu Türkiye ekiplerine :D
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

ns

türkiye'de geliştirilen tek dağıtım pardus değil. çoğu artık güncel değil galiba yeterli destek bulamadığı için. turkuaz linux var aklımda bir de lapis linux. hearstmagicde bi ara lapis geliştiricisiydi
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

XRumer

Alıntı yapılan: ns - 10 Temmuz 2010 - 17:43:21
türkiye'de geliştirilen tek dağıtım pardus değil. çoğu artık güncel değil galiba yeterli destek bulamadığı için. turkuaz linux var aklımda bir de lapis linux. hearstmagicde bi ara lapis geliştiricisiydi

Şu an da Hadron ve Truva Linux var.

Sedo79

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 10 Temmuz 2010 - 17:10:45
@Sedo79, hayır katılmıyorum size :D Neden bekleyip görelim ki? Ekibimiz gelişsin, biz yapalım yahu bunları =)

Haydi arkadaşlar Ubuntu Türkiye ekiplerine :D

Haydaa  :D

Türkbuntun doğuşu böyle mi oluşacak acaba? :)

Alquimista

Ortada özgür yazılım diye büyük bir görüş/felsefe var zaten, çok felsefik olmaya gerek yok yahu bu yüzden bence @Sedo79 :P Bu şekilde neden olmasın =)

@ns ve @XRumer'ın söylediği gibi geliştirilen başka dağıtımlarda var ve örneğin Hadron'a dikkat çekmek için SUDO'da bir konuda yer aldı geçtiğimiz aylar içerisinde. Yeterli destek en büyük sorun, söylenildiği gibi.

XRumer

Yakında Truva Linux'a da SUDO'da dikkat çekeceğim.

Sedo79

O halde şimdi yapılacak en mantıklı iş, Hadron ve Truva'ya destek olmak..

kanzakande

Ubuntu'yu seviyoruz, kullanıyoruz. Neden yeni dağıtıma ihtiyaç duyalım. Bir eksikliği var ise becerisi olan geliştirici olsun, önerisi olan söylesin. Ha yapısal bir sorun, bir eksiklik vardır, bu çatıda geliştirme imkanı yoktur, o halde diyecek yok. Ya da çok parlak, dahiyane ve değişik bir şey yapılacaktır, o da olur. Ubuntu tabanlı Türkiye dağıtımına enerji harcamaktansa, Ubuntu'yu geliştirmek ve daha fazla Türkçeleştirmek daha mantıklı gibi. Yani sadece bir de Türkiye dağıtımı olsun objektifi yetersiz geldi bana.
Ama böyle bir çabaya giren ekip adına da geliştirici ve öğretici olacağı da kuşkusuz. Hem kimbilir ne güzel şeyler çıkar. Yani girenin yolu açık olsun.

eribol

Alıntı YapUbuntu'yu seviyoruz, kullanıyoruz. Neden yeni dağıtıma ihtiyaç duyalım.
Bu eksende değerlendirme yapmakta çok yeterli değil bence. Bugün seviyorum yarın sevmem ne olacağını bilemeyiz ileride.

Lapis Linux'ta az buçuk tecrübe edindim ve gerçekten güzel bir duygu kazandırdığı kesin. Ancak çok azımızın yaptığı hata bildirimlerinin dahi yapıldığına şahit olmadım. Oysa en önemli gerekliliklerden biri hata bildirimi. Bu konuda bile yeterince destek olunmuyorsa varın gerisini siz düşünün. Zaman aldığı konusu zaten apayrı bir durum. Depo oluşturmak, güncel paketlemeler, derlemeler, çekirdek güncellemeleri vs vs çok zaman alıyor cidden. Şu haliyle yapılsa ancak bir dağıtım üzerine geliştirilebilir veya çok yönüyle eksik kalır. Eksik olunca da sadece geliştirici şahıs kendine tecrübe edinmiş olur zira kullanıcı sayısı oldukça kısıtlı olur.

andirinli

Alıntı yapılan: eribol - 10 Temmuz 2010 - 19:10:10
Şu haliyle yapılsa ancak bir dağıtım üzerine geliştirilebilir veya çok yönüyle eksik kalır. Eksik olunca da sadece geliştirici şahıs kendine tecrübe edinmiş olur zira kullanıcı sayısı oldukça kısıtlı olur.

Mint şu anda Ubuntu tabanlı olarak dağıtılıyor ve bir sonraki sürümünü Debian tabanlı olarak yapacağı da biliniyor. Mint ekibi bu dağıtım yapma mevzusunda gerçekten başarılı iş çıkarıyorlar. bizim de böyle bir şey yapabilmemiz için kesinlikle ilk başta Ubuntu gibi güçlü bir dağıtımı temel alıp yeterince kullanıcı kitlesini büyütebilirsek ve iyi organize olabilirsek Mint in yaptığını neden yapamayalım?

canosayan

Şöyle bir kaç şey daha söylemek lazım. Tamam çekirdek bedava. Uygulamalar bedava. Hani su bedava, ekmek bedava. Ama kömür değil. Linux Mint dediğiniz projenin aylık $1587.5 dolar sabit sponsoru var. Ayrıca en çok bağış yapan 100 kişi listesinin toplamı 21 157 dolar. Yani mint ubuntu tabanlı deyip basit görüyoruz. Ama arkasında iyi bir bağışçı desteği var.
Biz ise şu an sponsorun verdiği, kesin olmayan bir sunucu ile idare ediyoruz. Hani sponsor oğlum gelecek çık dese başka bir yerin kapısını çalacağız.

Şu an bile bu ayın trafik rakamı 36 gb. Bu gün ise ayın 10'u mayıs ayı trafiği ise 107 gb yazıyor.

Türkiye'de şu an bunu karşılayacak maddi güç yok. Mint'in 100 büyük bağışçısından en kötüsü 1120 dolar vermiş. Şu an bu benim bir kerede cebimden zor çıkaracağım para.

Keşke imkan olsa. Keşke ubuntudan bağımsız doğrudan kendi dağıtımımızı yapabilsek. Ama şu şartlar altında bana pek yakın gözükmüyor.
Chmod bizim işimiz.