Ubuntu ekran problemi

Başlatan pisagor, 23 Haziran 2008 - 20:41:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisagor

merhaba arkadaşlar, sorunumu nasıl anlatacağımı bilmiyorum ancak deneyeceğim.

lenovo 0768-fmg üzerinde vista ve ubuntu 8.04 kullanıyorum. kurulumu windows içerisinden yaptım. Açılışta Vista yada ubuntu şeklinde soruyor. kurulumdan sonra hiç bir sorun yaşamadım. Wireless dahil tüm donanımı otomatik olarak tanıdı. Compiz ayarlarını yaptım. Herşey iyiydi.

Evde film seyretmek için notebookumu Samsung PS42E92H plazma tv ye bağlayarak film izliyordum. Vista'da herhangi bir sorun yoktu. Artık ubuntu kullanacağım dedim ve filmi ubuntuda izlemek için ikinci monitor olarak televizyonu bağladım. İlk etapta hiç bir görüntü gelmedi televizyona. Daha sonra Sistem > Tercihler > Ana Menü üzerinde Diğer bölümünün altından screen and graphics'i açtım. Bu bölümde ikinci ekranı seçince televizyondan görüntü alabildim. Filmi de izledim ancak normalde bilgisayarın ekran çözünürlüğü değişti. Düzeltmek için bir kaç ayar değiştirmeye çalıştım ancak ekran 640x480 çözünürlükte başladı. Windowstaki gibi safe mod gibi bir ekranda açarak xfix yaptım. Sistem yeniden başladı ancak username  yazdığımda karakterler karınca kadaardı.

Sistem > Yönetim > Hardware Drivers bölümünden Nvidia yı disable ederek restart ettim.

Şimdi bilgisayar açılırken username ve pass isteyen ekran, ekranın tam ortasında değil sağ alt köşeye yakın çıkıyor, bununla birlikte sistem ilk açıldığında ubuntu logosundan sonra bir ara nvidia logosu beliriyor. Ayrıca Pil, uygulamalar vb. ekranın üst kısmında bulunan barın tam ortasında gözüküyor.

lenovo sayfasından baktığım kadarı ile ekran kartımın bilgileri şu şekilde

Intel® Graphics Media Accelerator 950, nVidia GeForce Go 7300-64 or 128 Discrete Graphics

Ekran görüntümü eski haline getirmek için ne yapabilirim?

ufuk_k

Verdiğin ekran kartı bilgisinde "or" ibaresi var. Yani ya bu vardır ya da bu vardır denmen isteniyor. Doğrus bilgi için lspci | grep vga komutu gerek. Tekrar hardware driverstan enable edeceksin. Yapman gereken bu. Ya da nvidia-glx-new pakedi yüklü değilse yükleyeceksin ki, gerek olduğunu sanmıyorum. Senin ilk baştaki sorunun xorg.conf konfigurasyonunun değişmesinden kaynaklanmış. Ekran kartın nvidia ise, tekrar eski haline getirmek için forumdaki nvidia kart sorularında verilen konfigurasyonlara bakabilirsin. Ekran kartı ve dual monitör için kaynak:

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia
https://help.ubuntu.com/community/NvidiaMultiMonitors

erginemr

Ayrıca NVidia'nın da kendi monitör ayar programı var: nvidia-settings. Synaptic'ten ya da konsoldan:
sudo aptitude install nvidia-settings
komutuyla kurarak,
Alt+F2 > gksu nvidia-settings
komutu ile çalıştırabilir ve buradan çift monitör ayarlarını yapabilirsiniz.

[IMG]http://img66.imageshack.us/img66/4774/sshotqb3.th.png[/img]

pisagor

nvidia settings yükledim, 1680x1050 çalışıyorum ancak yine de ilk açılış ekranında (username ve pass sorulan) username yazılan alan ekranın tam ortasında değil, sağ alt köşeye yakın duruyor.

Ve firefox ve ses kontrol ikonları üst menünün tam ortasında duruyor. En kötü ihtimal ile yeniden kuracağım. İstediğim şekle gelmedi çünkü...

DeFacto

Yok Yok... xorg.conf'a el at. Oradaki screen başlığı altına bi subsection aç. Ben kendi örneğimi werem.
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
SubSection      "Display"
            Depth       24
            Modes       "1280x1024_60" "1024x768_75" "800x600_75" "640x480_75"
        EndSubSection
EndSection

ufuk_k

Panelden bahsediyorsun sanırım. İkonlar çok rahat yeniden ayarlanabilir, yeri değiştirilebilir, hatta panel komple silinp eski haline getirilebilir. Bunlar için yeniden kuruluma gerek yok.

Giriş yöneticisi için de sudo dpkg-reconfigure gdm komutuyla tekrar yapılandırmayı deneyebilirsin, çok bir fikrim yok, Gnome kullanıcıları daha iyi bileceklerdir.

DeFacto

Bende de olmuştu buna benzer bir sorun. Direk xorg'umı yedeği ile değiştirmiştim. Ama GDM için ayrıca bir çözünürlük belirlemek mümkünse süper :)

erginemr

Alıntı yapılan: pisagor - 24 Haziran 2008 - 00:44:56
nvidia settings yükledim, 1680x1050 çalışıyorum ancak yine de ilk açılış ekranında (username ve pass sorulan) username yazılan alan ekranın tam ortasında değil, sağ alt köşeye yakın duruyor.

Ve firefox ve ses kontrol ikonları üst menünün tam ortasında duruyor. En kötü ihtimal ile yeniden kuracağım. İstediğim şekle gelmedi çünkü...

Menüdeki ikonları dert etmeyin. Herbirini (ve bu arada bildirim alanı olarak adlandırılan kısmı) sağ tuşla tıklatıp kilidini açın, sonra yine sağ tuşla taşı komutunu vererek uygun yere taşıyın.

erginemr

Ubuntuforums'da da benzer konular konuşulmuştu. Aşağıdaki eski mesajları incelediğimde:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4222227&postcount=10
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4420473&postcount=16

İki çözüm önerisi ön plana çıkıyor:

1- GDM giriş ekranındaki -daha ziyade- büyük yazı boyutunun çözümü için:

* Konsoldan, ya da Alt+F2 ve "gksu gedit /etc/gdm/gdm.conf" komutu ile gdm ayar dosyasını yetkili kullanıcı modunda düzenlemek üzere açın.
* [server-Standard] bölümünü bulun
* "-command=/usr/bin/X -br -audit 0" satırını "-command=/usr/bin/X -br -audit 0 -dpi 96" olarak değiştirin.
* Kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2- Yine GDM ekran çözünürlüğü için:

* Konsoldan, ya da Alt+F2 ve "gksu gedit /etc/X11/xorg.conf" ile X ayar dosyasını yetkili kullanıcı modunda düzenlemek üzere açın.
* Section "Monitor" bölümü altına DisplaySize satırını aşağıdaki gibi ekleyin:
Section "Monitor"
...
DisplaySize  X  Y
...
EndSection

Burada X ve Y yerine 1680x1050 çözünürlüğü için:
X = 1680 x 25.4 / 100 = 427
Y = 1050 x 25.4 / 100 = 267
değerlerini kullanın: "DisplaySize  427  267"
* Kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatın.

pisagor

İlk açılış ekranında username ve pass sorduğunda ekranın alt kısmında options yazıyor ya bende o bölümler görünmüyor. Ek olarak başlangıçta nvidia ekranı belirip kayboluyor, daha önce bu ekran gelmiyordu. Sorunun driver olduğunu düşünüyorum ancak windowsta olduğu gibi bir device manager ile ekran kartını silemedim. Şu an sorunsuz çalşıyor (yüksek çözünürlükte) ancak arada ekranda donan uygulamalar oluyor ki bu da sürücü ile ilgili bir sorunum olduğu tezini doğruluyor sanırım. Gnome yeniden set ettiğimde restart ve shutdown seçenekleri kayboldu kapat menüsünde.

Bu şekilde kullanılabilir mi?, belki evet ama dedim ya içime sinmedi. Acaba windowsta olduğu gibi rollback var mı diye düşündüm bir süre. O kadar çok şeyi kurcaladım ve o kadar çok şey değiştirdim ki, ne yaptın diye sorsanız anlatamayacağımdan korkuyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler. Yeniden kurmaya karar verdim. sorun değil, böyle böyle öğreneceğim.

erginemr

NVidia sürücüsü ekranının çıkması normal, kapatmak için yine X ayar dosyası içine "nologo" tarzı bir satır yazmanız gerekiyor. Örnek olarak:
Section "Device"
        Identifier  "Videocard0"
        Driver      "nvidia"
        Option      "AddARGBGLXVisuals" "True"
        Option      "No Logo" "True"
EndSection

Bence sorunlarınız çözülemeyecek cinsten değil ama siz bilirsiniz.

Dilerseniz "gedit /etc/X11/xorg.conf" ile X ayar dosyasının içeriğini buraya aktarın, beraber bakalım. Yine "/etc/X11/" klasörü içinde aynı dosyanın geçmişte otomatik olarak alınmış yedekleri var. Bu yedekleri;
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.tarih_ismi
şeklinde geri yükleyebilir,

ya da aşağıdaki faydalı komutla bu dosyayı varsayılan ayarlarla yeniden oluşturabilirsiniz:
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
bir bunu denemenizi tavsiye ederim.

Restart ve shutdown seçenekleri için "Menü >> Sistem >> Yönetim >> Giriş Penceresi >> Yerek Sekmesi >> Eylemler menüsünü göster" seçili olmalı. Hazır bu aracı açmışken başka bir gdm temasını kullanmayı da deneyin. Erişilebilirlik sekmesindeki "erişilebilirlik girişini etkinleştir" seçeneğinin kapalı / pasif olduğundan emin olun. Güvenlik sekmesinde "kendiliğinden girişi etkinleştir"i seçerek gdm ekranını tamamen pas geçerek oturumları otomatik olarak da başlatabilirsiniz.

Güncel NVidia sürücüsü için de EnvyNG'yi kullanmayı düşünebilirsiniz, forumda detayları mevcut.

pisagor

arkadaşlar yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Şu anda yeni kurulumu yaptım ve yeni kurulu halden yazıyorum. yaptığım işleri not alıyorum. Tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.