DNS Değiştirici

Başlatan ironic, 19 Haziran 2010 - 20:47:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

@BehroozWolf' un C çalışmasından sonra ben de bash betiği olarak hazırladım. Betiği kullanarak OpenDNS, Tübitak ve GoogleDNS arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca kullanımda olan DNS ve DNS adreslerini öğrenebilirsiniz. Şimdilik zenity kullandığı için Gnome içindir.

http://distroguide.wordpress.com/2010/07/17/ubuntu-dns-degistiren-bash-betigi-dnsci-1-2/

KDE sürümü

canosayan

Chmod bizim işimiz.

empax

İşi iyice kolaylaştırmışsın  @ironic :)
Eline sağlık.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Kenzi

eline sağlık ironic,

kulannımda olanı hep aynı olarak gösteriyor, archlinux çalışıyorum bu arada sorun olur mu?

sem

Eline sağlık @ironic, çok güzel olmuş...

Çok enteresan aynı konunun C'de de olması ama hiç ilgi görmemesi =) Bash'de derleme derdi yok ondan mıdır acaba ilgi =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ironic

Teşekkürler.

@Kenzi, Arch Linux kullanmadığım için ayrıntılarını  bilmiyorum. Hep aynı sonucu veriyorsa,  sudo komutundan şüphelenilebilir. Çeşitli düzenlemeler yapmak gerekebilir. Şu haliyle , Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlara önerebilirim.

@sem,  C biraz uzak kaçıyor, belki ondandır.  :)  Hem bash için de ilgi yeterli değil bence.

sem

Aynen belki olabilir, tabi ki belki bash için de azdır ilgi ama ikisine kıyasla söyledim... =) En azıdnan alternatifler halinde çoğu kişiye ulaşıyor.. Önemli olan kısım sanrım bu... Teşekkürler tekrardan...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ironic

Girişe KDE için de bir sürüm ekledim.

DoGuKaN

Güzel bir programa benziyor. Ama ben DNS'leri modemden değiştirdiğimden benim için kullanışsız  ::)

BehroozWolf

Güzel olmuş ironic, alternatiflerin olması her zaman iyidir :)

neneki

tebrikler ironic. linux u sevmek için başka bir sebep daha yaratmışsın :)

hakperest

@ironic, çok teşekkürler. Ara sıra değiştiriyorum "acaba dns'den mi" sorusunun cevabını test etmek için. İşim kolaylaştı. ;)
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

dozi

cemale

teşekkürler.güzel ve pratik bir çalışma (uygulama) olmuş..
başka dns lerde ekleyebilirmiyiz desem ,çok şey mi istemiş  olurum...
malum türkiyede ki internet yasakları... :-X :-X
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

heartsmagic

Alıntı yapılan: cemale - 21 Haziran 2010 - 16:32:49
teşekkürler.güzel ve pratik bir çalışma (uygulama) olmuş..
başka dns lerde ekleyebilirmiyiz desem ,çok şey mi istemiş  olurum...
malum türkiyede ki internet yasakları... :-X :-X

Betiğin yapısına biraz bakarsan kendin de ekleyebilirsin istediğin adresleri.

@ironic, eline sağlık. Kaçıncı sefer söylüyorum bunu inan hatırlamıyorum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Teşekkürler.  :)

Açıkcası daha fazla seçenek eklemeyi düşündüm ama dns gibi önemli bir konuda  dikkatli olmak  lazım . Genelin kullandığı , bilinirliği yüksek DNS' leri ekledim. @heartsmagic' in dediği gibi betiğin birkaç yerinde düzenleme yaparak yeni DNS' ler ekleyebilirsiniz.

ironic

Bashrc olarak da hazırladım. Tüm masaüstlerinde uçbirimden kullanabilirsiniz.

hitokiri

#!/bin/bash
for x in seq 0 5 ;  do echo $x ; sleep 1 ; done |zenity --progress --text "Dns adresleri İndiriliyor.. \nhttp://dnsserverlist.org/" --title "Dns Değiştirici" --pulsate --auto-close &
wget -t 1 --quiet http://dnsserverlist.org/  -O /tmp/dns.html
rm -rf /tmp/dnsler
echo -e " "|tee /tmp/dnsler
cat  '/tmp/dns.html' | grep "dns=" | cut -d\: -f 2 | cut -d" " -f 1 |tee -a  /tmp/dnsler
sed -i -e  "s_//www.iptoolboxes.com/?ip=__g" /tmp/dnsler
sed -i -e  's_"_\n_g' /tmp/dnsler
dns=`grep $ /tmp/dnsler|zenity --title "Dns Adresler" --width="460" --height="440"  --list --checklist  --column "Seç" --column "Adresler" --text="Listeden Bir Dns Adresi Seçin.." `
if [ $? -eq 1 ] ; then
   exit 1
fi
echo "#Dns ServerList
nameserver $dns " |tee /tmp/resolv.conf
sed -i -e "s_|_\nnameserver _g" /tmp/resolv.conf
   bayrak=`lsattr /etc/resolv.conf | sed 's/\-/ /g' | gawk '{print $1}'`

if [ "$bayrak" == "a" ];
          then
          b=a
     elif [ "$bayrak" == "i" ];
          then
          b=i
     else         
          echo "Dosya kilitli değil gibi"
     fi       

if  [ "$b" == "a" ] || [ "$b" == "i" ];
            then
            sudo chattr -$b /etc/resolv.conf
        fi
sudo cp -n /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf_yedek
sudo rm -f /etc/resolv.conf
sudo mv  /tmp/resolv.conf /etc
rm -rf /tmp/dns.html  /tmp/dnsler

@ironic efendi :D
http://dnsserverlist.org/ denen siteden alınan listeleri listeden seçtiren seçilen leri resolv.conf yapan bi şi yaptım beğenirsen bi ara eklersin :)
amanın bu konuya hiç mesaj atmamışım  :o
Eline sağlık @ironic çok güzel düşünmüşsün :)

ironic

ironic efendi ?  :D

DNS değiştirme yapmadım ama listeleme başarılı şekilde yapılıyor. Eline sağlık seninde @sama  :) Yalnız yukarıda da dediğim gibi, kaynağı belli olmayan adresler güvenlik sorunu çıkarabilir.. Ayrıca ping süresinin ne olduğunu da bilmiyoruz. Bir ekleme daha olabilir  belki.  :) Bana kalırsa OpenDns ve Google DNS hız konusunda oldukça yeterli. Alternatiflere çok da gereksinim yok

hitokiri

Alıntı Yapironic efendi ?  :D
böylle diyec iğini biliyordum :))
Alıntı YapBana kalırsa OpenDns ve Google DNS hız konusunda oldukça yeterli. Alternatiflere çok da gereksinim yok
Alıntı YapEline sağlık seninde @sama  :)
Kendi çapımda takılıyorum mağzur gör :)

By_Mihni

Yazılımcı olmak için çok uğraştım ama başaramadım bende kendimi sisteme verdim. Şimdi imrendim ama ne yalan söyleyeyim. :D
Teşekkürler @ironic hocam.

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 24 Haziran 2010 - 03:43:46
Alıntı Yapironic efendi ?  :D
böylle diyec iğini biliyordum :))
Alıntı YapBana kalırsa OpenDns ve Google DNS hız konusunda oldukça yeterli. Alternatiflere çok da gereksinim yok
Alıntı YapEline sağlık seninde @sama  :)
Kendi çapımda takılıyorum mağzur gör :)

Çok güzel çalışmalar  çıkıyor sayende.  :) Ben gayet memnunum bu durumdan..

Alıntı yapılan: By_Mihni - 24 Haziran 2010 - 04:10:20
Yazılımcı olmak için çok uğraştım ama başaramadım bende kendimi sisteme verdim. Şimdi imrendim ama ne yalan söyleyeyim. :D
Teşekkürler @ironic hocam.

Teşekkürler @By_Mihni. Aslında bash komutlar üzerine kurulu olduğu için, öğrenmesi hızlı ve zevkli olan bir dil. Kısa zamanda görüldüğü üzere, güzel çalışmalar yapılabiliyor.  Özellikle sistem, ağ vb. işler için bulunmaz bir nimet.   Her dilde olduğu gibi Bash te de öğrenmenin ucu bucağı yok.