Debian Sid Nedir?

Başlatan özgürubuntu, 07 Haziran 2010 - 11:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Arkadaşlar Debian konusunda deneyimli olanlar evet size sesleniyorum. Debian Sid nedir, Debian indirip denemek istiyorum ama nereden nasıl indireceğimi bulamadım, çok karışık.
Mesela http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.4/amd64/bt-cd/ buradan 64 bit indireyim diyorum ama hangisi indireceğimi bilemedim :D

Bir de galiba Debian Lenny indirip sonra depolara kararsız sürümü ekleyerek Sid sürümüne ulaşıyoruz, doğru mudur??

Günebakan

Debian sid debian'ın kararsız paketlerin olduğu deponun ismidir. İsmini Toy Story filmindeki kötü çocuk sid karakterinden alır. Zaten debianın tüm sürümlerinin ismi bu filmdeki karakterlerden oluşur. Geliştiriciler dışında kullanılması pek tavsiye edilmez. Paketler yazıldıktan sonra ilk larak Sid depoya gelir ardından testing depoya oradan da kararlı depoya. Tabi bu kimi yazılımlar için yılları bulan bir faaliyettir. Kimi zamanda kimi uygulamalar hiç sid'den çıkamazlar. Heyecan arıyorsan depo kaynaklarını sid'inkiyle değiştirip sistemi upgrade edersen baya bir heyecan bulursun....

Bu stable sürümünün linki:
http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.4/amd64/iso-cd/debian-504-amd64-CD-1.iso

özgürubuntu

Alıntı yapılan: benneyzen - 07 Haziran 2010 - 15:20:21
Debian sid debian'ın kararsız paketlerin olduğu deponun ismidir. İsmini Toy Story filmindeki kötü çocuk sid karakterinden alır. Zaten debianın tüm sürümlerinin ismi bu filmdeki karakterlerden oluşur. Geliştiriciler dışında kullanılması pek tavsiye edilmez. Paketler yazıldıktan sonra ilk larak Sid depoya gelir ardından testing depoya oradan da kararlı depoya. Tabi bu kimi yazılımlar için yılları bulan bir faaliyettir. Kimi zamanda kimi uygulamalar hiç sid'den çıkamazlar. Heyecan arıyorsan depo kaynaklarını sid'inkiyle değiştirip sistemi upgrade edersen baya bir heyecan bulursun....

Bu stable sürümünün linki:
http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.4/amd64/iso-cd/debian-504-amd64-CD-1.iso

Çok teşekkürler, evde indirip deneyeyim, Ubuntu ile grup sorunu olmaz sanırım.. Bir de görsel kurulum ekranı da vardır değil mi :D Heyecan aramamaya karar verdim bu güzel tavsiyenizin ardından :D

Günebakan

Grub sorunu olacağını pek sanmam. Olursada ubuntu live cd ile çözebilirsin. Grafik kurulumu için açılışta gelen menüden "installgui" seçeneğini seçmen lazım...

cemoli

dostum

debian ext3 kullanıyor

bu yüzden ext4 kullanan dağıtımları göremez ve grub a ekleyemez

önce debian sonra yeni sürüm dağıtım kurup debian ı gruba ekleyin
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

orhangungor

Sadece Lenny ext3 kullanıyor sid ve squeeze sürümleri ext4 kullanıyor
Gelmeyen grubu getirmek için (update-grub2) komutu verildiğinde gruba diğer sistemlerde ekleniyor ben böyle yapıyorum

plymouth

Alıntı yapılan: orhangungor - 12 Haziran 2010 - 11:17:27
Sadece Lenny ext3 kullanıyor sid ve squeeze sürümleri ext4 kullanıyor
Gelmeyen grubu getirmek için (update-grub2) komutu verildiğinde gruba diğer sistemlerde ekleniyor ben böyle yapıyorum

Merhaba
(update-grub2)
komutu grub versiyon 2 için mi? (9.10 ile gelen grub)
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.