Arch Linux Sürüm Hakkında.

Başlatan kaansef, 14 Mayıs 2010 - 23:04:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar bugün Arch linux indirdim internetten.Ama sürüm farkı var biri i868 diğeri i386-x64 i686 daha gelişmiş bir yapı mıdır?64 bit gibi sorun çıkarırmı ve i386 programları i686'da çalışırmı?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...
# 28065

utdmr

i686 => 32 bit
x86_64 => 64 bit

i386 <=> i686 sanırım :D
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Yiğit Ateş

i386 ve i486 bazı eski işlemciler için kullanılan mimariler, artık fazla kullanılmıyor.

barış

İşlemcin tarihi eser değilse i686 kur bence :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: hellsing - 15 Mayıs 2010 - 00:29:57
İşlemcin tarihi eser değilse i686 kur bence :)

Peki neden 64bit değil, yani amd64 :)

@kaansef, neden 64bit'in sorunlu olduğunu düşünüyorsun hâlâ? Hani eskiden bazı uygulamaların 64bit olanı zor bulunuyordu, kaldı ki bu bile 64bit'in sorunu değildir aslında. Fakat şu zamanda 64bit hemen hemen sorunsuz devam ediyor yoluna.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

İşlemcim yeni ama ben sadece kendime değil başkalarınada linux kurmak istiyorum. :D Bunun için sordum.Şu an ikiside var masaüstünde.64 Bit sorunlu diyolardı.Onun için sorum.Yani i686 yı cdye yazdırsam i386 da çalışırmı diyosunuz?(Bu arada cevaplar için saolun.)
# 28065

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Farklı

Arch Linux 32 bit en güncel sürümü indirmek için lik verebilirmisiniz bulamadım ben :S
By Axamcı -  vBulletin Ubuntu Teması Burada Ubuntucu oldum:D
Meraklısına ücretsiz verebilrim

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Farklı - 24 Ekim 2010 - 22:31:31
Arch Linux 32 bit en güncel sürümü indirmek için lik verebilirmisiniz bulamadım ben :S
http://ftp.linux.org.tr/archlinux/iso/2010.05/ bağlantısından core veya netinstall olarak indirebilirsiniz.