[Çözüldü] Ubuntu wireles ağıma bağlanmıyor

Başlatan ecarpar, 28 Nisan 2010 - 00:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecarpar

Wifi kartta sorun var diye kaldırıp forumdaki konular yardımı ile yeniden kurdum. (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,765.0.html  deki konusayesinde wifi kartımı kurabildim) bunun için yazan arkadaşlara teşekkür ederim biraz forumda dolaştım istenen bağzı bilgiler var. Ben öncelikle sorunumu anlatayım.
Wifi ye bağlanmaya çalıştığımda scan etmiyor bende zaten ağı bildiğim için girip el ile yapılandırmaya çalışıyorum * her şey tamam gelip şu hatayı veriyor.
The application 'Network manager Applet' (/usrbin/nm-applet) Wants access to the default keyring but is locked.

Bu sorundan benim anladığım benden bir şifre istiyor ubuntuya verdiğim admin şifresini yazdım olmadı
wifi ağın şifresini denedim olmadı
wifi ağın wep şifrelemesini ayzdım gene olmadı
boş bıraktım
default denedim
root denedim olmadı mutlak bir şifre istiyor.

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express [s]memory[/s] Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 4 (rev 01)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA AHCI Controller (rev 01)
02:06.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller
02:06.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
02:06.3 SD Host controller: Texas Instruments PCIxx12 SDA Standard Compliant SD Host Controller
02:06.4 Communication controller: Texas Instruments PCIxx12 GemCore based SmartCard controller
08:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5753M Gigabit Ethernet PCI Express (rev 21)
10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)

lsusb

Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 08ff:2580 AuthenTec, Inc. AES2501 Fingerprint Sensor
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 03f0:171d Hewlett-Packard Wireless (Bluetooth + WLAN) Interface [Integrated Module]
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:16:d4:9d:62:7a 
          inet addr:192.168.1.101  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::216:d4ff:fe9d:627a/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:6724 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:6749 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:6216888 (6.2 MB)  TX bytes:1255246 (1.2 MB)
          Interrupt:16

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:480 (480.0 B)  TX bytes:480 (480.0 B)

wlan0     Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1a:73:00:c9:40 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:17 [s]memory[/s]:f4000000-f4004000

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11g  ESSID:off/any 
          Mode:Managed  Frequency:2.462 GHz  Access Point: Not-Associated   
          Bit Rate:54 Mb/s   Tx-Power:32 dBm   
          RTS thr:2347 B   Fragment thr:2346 B   
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 00:34:20

az önce dediklerini aynen yaptım wireles i görüyorum ancak bu seferde sürekli düşüyor

Stop having to enter keyring over and over again
Just making this so other people having this problem won't have to hunt around. keywords: keyring wifi wireless e1505 password internet

Append the following to the end of /etc/pam.d/gdm:
@include common-pamkeyring

steps -

open terminal -

# to install libpam-keyring enter:
Quote:
sudo apt-get install libpam-keyring
# and to modify the gdm login file do:
Quote:
sudo gedit /etc/pam.d/gdm
then it will open the file in a text editor. add the line -

Quote:
@include common-pamkeyring
to the end of the file w/o erasing the stuff above it. save it and close.

this only works if your keyring pw is the same as your login pw. if it isnt, before doing any of this just delete your keyring -

Quote:
rm $HOME/.gnome2/keyrings/default.keyring
then reboot and connect to your wifi, it will have you reset your keyring, make it the same as your login pw. then do the steps above. now you shouldnt have to enter your keyring each time you connect to a wifi and if you turned on auto-login then you shouldnt have to enter anything at all, just enjoy
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ecarpar

Wep 128Bits korumalı
modem benim modem şifreside var ama bağlanamadım bir türlü ama artık çevredeki ağları görüyorum
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

eribol

Alıntı YapThe application 'Network manager Applet' (/usrbin/nm-applet) Wants access to the default keyring but is locked.
@heartsmagic; sorun sanırım anahtarlık kilidinde ama ben bu paketten hiç anlamıyorum. Dokunmaya çekindiğim bir paket kendisi.

heartsmagic

Anahtarlık kilidi sorunu sanırım aşılmış. Değil mi?
Peki parola korumasını kaldırıp geçici bir süre kullandığında da durum aynı mı?

ecarpar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2010 - 01:41:23
Anahtarlık kilidi sorunu sanırım aşılmış. Değil mi?
Peki parola korumasını kaldırıp geçici bir süre kullandığında da durum aynı mı?

En son verdiğim ingilizce yazı ile parola olayını aştım evet.
çevremdeki Wireles ağları görebiliyorum şu an ancak sürekli bağlanmaya çalışıyor ancak bir türlü bağlanamıyor.
Driver sağlam denmiş konuda eminim sağlamdırdaeğer driver sağlamsa benim sorunum nerden kaynaklanıyor? ağları görüyor fakat bağlanamıyorum.
AKşam eve gidince birde şifresiz olarak ağa bağlanmaya çalışacağım (Sanki işe yarıyacakta!) dün gece çok geç olduğu için artık uğraşmaktan sıkılıp buraktım.

Alıntı yapılan: eribol - 28 Nisan 2010 - 01:05:49
Alıntı YapThe application 'Network manager Applet' (/usrbin/nm-applet) Wants access to the default keyring but is locked.
@heartsmagic; sorun sanırım anahtarlık kilidinde ama ben bu paketten hiç anlamıyorum. Dokunmaya çekindiğim bir paket kendisi.
Hiç birisi korkutmuyor açıkçası ne varsa daldım network Manager ide kaldırdım tümden yenidende kurdum gene aynı ortada olmayan şifreyi istedi bende o yazıyı bulup dediklerini yaptım ve düzeldi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 09:30:03

Şu an merak içersindeyim;
İlkin ağları görmüyordu görmesini sağladım.
Bilmediğim ve benim vermediğim bir şifre istiyordu sorunu çözdüm.
Şİmdi şifresini girdiğim ağa sürekli bağlanmaya çalışıyor ve ara araağın şifresini istiyor.

Korktuğum şey; Sorunun en küçük detayına kadar devam etmesi yani
ağada girince internete girmez internete girer sayfa açmaz sayfa açar çeşitli şeyleri çalıştırmaz bu böyle sürer gider  :D ömür biter linux'un bu sorunu bitmez diye karamsarlığa düşmüyor değilim doğrusu.

eribol

Benim yorumuma aldırış etmeyin lütfen :) Zira ben o paketle bir ara çok sorun yaşamıştım ama şu an o paket öyle sorunlu değil sadece bende ki izlenimi kötü :)

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ecarpar

Alıntı yapılan: keiser_soze - 28 Nisan 2010 - 10:57:25
Wicd'i kurup denediniz mi?

Bir kaç tane daha wireles için program kurdum ama sonuç hepsinde aynı.
önceden hiç birisi görmüyordu şimdide Sürekli bağlanmaya çalışıyor Network e.

garafatma

Eğer tüm denediğiniz programlarda yapıyorsa aklıma suç linux'un değil, modemin gibi geliyor. Windows makine varsa onda da aynı şeyi yapıyor mu? Veya farklı bir modem deneme fırsatınız var mı?

Aklıma şu geldi birde, modemin ayarlarında bir zaman aşımı süresi olabilir belki, "sürekli bağlı kal" gibi bir seçenek olmalı

ecarpar

AYnı modeme
0.Aynı laptop umda ikinci işletim sistemi olarak windows 7 ile de modeme bağlanıyorum
1. download pc m de wireles ile ona bağlı.
2. Üst komşumda wireles ile modeme bağlanıyor istediği zaman.
3. Iphone ile ben bağlanıyorum
4. Kardeşim PSP si ile bağlanıyor
5. Aynı kardeşim Nokia telefonu ilede bağlanıyor.
Gelen misafirlerimde istedikleri taktirde şifreyi veriyorum bağlanıyorlar.

Modemde sorun olmadığına adım gibi eminim. :(
ikinci işetim sistemi olarak win7 var laptopumda o da bağlanıyor zaten donanımlarda sorun olmadığında bu şekilde emin olabiliyorum. Problem tümüyle Ubuntuda. 9.10 sürümünü kurdum sitedeki en son sürüm.

garafatma

Gayet doyurucu bir cevap oldu :)

Bence 1 gün daha bekleyip yeni sürüme yükseltme yap veya temiz bir kurulum yap bakalım aynı sorun olacak mı. Benim aklıma başka birşey gelmiyor ne yazık ki.

Birşey var :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2079.msg137366.html#msg137366

ecarpar

Yani diyorsunki yeniden Ubuntu kur kurarkende ethernet ile ağa bağlı durumda ol. (Hatasız kul olmaz bileydim ethernete bağlar öyle kurardım) aynı wifi var bendede Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01) :D ama forumdaki işlem bana yaramadı.

Bence bir işletim sisteminde format çözüm olmamalı. :( formatın çözüm olduğu bir işletim sistemi biliyorum ve tarihe adını yazdırdı windows98 :).. Driveri tanıtabilmek için işletim sistemine format atmak kabus gibi hocam.

E peki nasıl yeniden kurulur Ubuntu sisteme aynı anda win7 var onu kaybetmek istemiyorum. Orjinal sonuçta ve grafik tasarımı ile uğraşan bana çok yardımı dokunuyor programlarımın tümü orada çalışıyor.
Geçen ubuntu cd sini takmıştım ama sanki 3. bir işletim sistemi kuracak gibi geldi bana Yoksa üzerindenmi kuruyor?Varsa bir link felan kaldırıp yeniden kurma ile ilgili.

garafatma

Hayır hayır, şu anda bile yapabilirsin. Kablo ile modeme bağla ve yönetimden kısıtlı sürücelerden bir kontrol et kablosuz kartın orada görünüyor mu,eğer görünüyorsa oradan aktifleştirmen sürücülerini otomatik olarak yüklemesini sağlayacaktır.

Yeni sürüme yükseltmede yapabilirsin, böylece format atmamaış olursun, bu seçeneğimizde mevcut :)

ecarpar

Çok mu hazır cevabım bilemedim ama. Ben bunuda yaptım :) hemde kazara yaptım bilmeden biyerdek işlemleri yaptım ve wifi tümden gitti sonra yeniden tanıtmak için  hardwre monitördü galiba bi program ı açtım baktım orada broadcom diyo ve yanında kırmızı ışıkvar yükle dedim onunla ilgili ne varsa. genede olmamıştı.
Daha sonra forumdaki linkini verdiğim yazıyı uyguladım ve şu nm keyring i sıfırladım sonrasında etraftaki bütün ağları görebilmeye başladım. Şu anda sürekli bağlanmaya çalışıyor makinem ama bağlanamıyor.
(Başa döndüm galiba. İnat çıyım ama ben bunu sorunu çözmeden rahat uyuyamam.)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 12:01:01

Şİmdi yemeğe çıkıyorum malum iş yeri .. Gelince devam ederiz. Çözünce çözümünü temizce foruma yazacağım zaten..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 21:31:42

Nihayet evimdeyim.
wicd kurdum şu an ancak ondada kablosuz ağ bulunamadı diyor. düğmesini denedim açtım kapadım resetledim vs nafile.
şu an hard ware drivers den broadcom un driverlerini kaldırıyorum yeniden el ile yüklemeyi deniyeceğim bakalım ne olacak. varmı bunun ile ilgili üstteki link hariç bir link? Onu denedim çünki.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 22:32:45

yok ağa ubuntu wireles konusunda çok berbat wicd ile ağları hiç görmüyor. wireles var ama ağları bulamıyor elle yapılandırmadada yemiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2010 - 23:41:14

yeni bir gelişme var

sudo iwconfig

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

pan0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11b  ESSID:off/any 
          Mode:Ad-Hoc  Frequency:2.412 GHz  Cell: Not-Associated   
          Bit Rate:11 Mb/s   Tx-Power:32 dBm   
          RTS thr:2347 B   Fragment thr:2346 B   
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

sudo iwlist wlan0 scan
wlan0     No scan results

heartsmagic

Bu Broadcom'un bir de Windows sürücüsü var değil mi? Acaba Ndiswrapper ile denesek mi şansımızı? Gerçi forumdaki  Broadcom sahipleri kablo ile bağlanıp, güncelleme alıp, donanım sürücülerinden ilgili kurulumu yapınca bağlanıyordu. Bu model farklı mı onlardan?

ecarpar

@SoulSmasher nin Buradaki (Link)  konusundan bahsediyorsan onu yaptım.
Önce hardware Manager deki broadcom driverlerini kaldırdım daha sonrada bunu yaptım ağları arada birde olsa görüyor ama sürekli bağlanmaya çalışıp bir türlü bağlanamıyor.
Ağdaki şifreyi kaldırıp denedim dün akşam ama genede bağlanmadı bu seferde sürekli bağlanmaya çalışıp bir türlü bağlanamıyor.
Anlaşıldı kascam ben bi bu akşam ubuntuyu yeniden yüklüyüm ethernet kablosu takılıyken bakalım neler oluyor ozaman.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2010 - 00:06:08

Az önce ubuntuyu yeniden yükledim.
Daha önce ki yazımda verdiğim linkteki windows driverini yükledim
Şimdi yaptığı gene aynı
Ağı görüyor ağa bağlanmaya çalışıyor fakat sürekli şifre isteyip duruyor. Kitlendim kaldım 2 tane ubuntu kurulu şu an bilgisayarımda ve şu an kullandığım bütün güncellemeleri içeriyor ethernet yolu ile yüklenirken ve yüklendikten sonra olanb ütün güncellemeleri yükledim fakat sorun aynen devam ediyor.
sudo iwlist wlan0 scan  ile tarattığımda ağ görmüyor onu anlamadım ama network manager e baktığımda bir sürü kablosuz ağ var?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2010 - 00:17:56

en sonunda bağlandım ağa fakat küçük bir sorun var şifre kalkınca bağlana bildim. Fakat buda demek oluyorki kablosuz ağıma herkes bağlanabilir ve ben dışarıda herhangi bir kablosuz ağa bağlanamam.

neler yaptım ?
Ubuntuyu kurup bütün güncellemelerini yaptım
daha sonra
Forumdaki http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,765.0.html  konusunu birebir uyguladım

Fakat henüz sorunum çözülmüş değil. Şifreli ağa bağlantıyı sağlayabilmiş değilim henüz

ecarpar

Arkadaşlar çok sağolun.
Bu gün bir donanım forumundan arkadaşlarla bir araya geldik ve orada ubuntu tutkunu 1-2 arkadaşla karşılaştım http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,765.0.html deki yazı benim sorunumu çözmüş zaten atölyedeki ağa anında bağlanabildim sorun benden kaynaklanıyormuş web128 bits ağa bağlananıyormuşum her nedense  ??? oradan arkadaş ben rica edince biraz bakındı ve hiç bir şey yapmadan ağa bağlandı.
Çözülmüştür çözüm

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,765.0.html

linkindeymiş zaten.
Okuduğunuz ve yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Broadcom43xx lerde web128 yapmamasını wep2 yapmasını söylerseni linkteki işlemleri yaptıktan sonra bağlanabilir kullanıcı.

Anıl

Sayın    ecarpar ,  kullanmakta olduğunuz modemin marka ve modelini öğrenebilir miyim ? Ben dahil olmak üzere birçok arkadaşımız aynı sıkıntıyı yaşıyor. Kablosuz  bağlantıyı görmemize ve kendi şifrelerimizi yazmamıza rağmen kablosuz ağa  bağlanamıyoruz ,hemen hemen herkezin sıkıntısı WPA2 ile modemlerini şifrelemiş olması , ama  siz bizim aksimize wpa2  şifrelemesi yaparak sorunu çözmüşsünüz.
Ubuntu - SuSe

ecarpar

@Anıl;
İStediğiniz sorunun cevapları ilk sayfadaki yazılarda mevcut.

08:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5753M Gigabit Ethernet PCI Express (rev 21)
10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)

modeli bu. Notebook un modeli Hp compaq nc6400 (intel ekran kartlı o/b)

atölyede arkadaş baktıktan sonra bağlandım ve dün de ir alışveriş merkezinde bir ağa bağlandım. Forumda bulunan link dışında birşey yapmadım ona uydum anlam veremediğim bir sorunum var onunda başlığını birazdan açıp soracağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 22:19:00

Ne kadar güvenlidir bilemem ama
SSID inizi gizleyip gizli ağa bağlanmayı seçerek evinizden wireles e bağlana bilirsiniz bu durumda ağ adını girmeniz gerekiyor. Arkadaş durumu izah edene kadar ben o şekidle bağlandım
Benim sorun yaşadığım bağlantı WEP 128 bits idi bu arada WPA değildi ilk sayfadada mevcuttur zaten

heartsmagic

Sorun sanırım tamamen çözüldü :)
Cevaplanması gereken başka soru varsa bekletelim başlığı, yoksa kapatalım.

ecarpar

@heartsmagic
teşekkürler üstadım sorunum tamamen çözüldü ve ziyadesile wireles ile ilgili bilgi edindim :) ellerinize bilgi paylaşımınıza sağlık.