Ufuk_k'dan yazı ve inceleme istekleriniz

Başlatan ufuk_k, 14 Haziran 2008 - 15:16:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Evet, aklımda yeni ve deneyimli kullanıcıların da işine yarayacak, linux ve açık kaynak kod ile ilgili yazılar ve incelemeler ile ilgili düşüncelerim var. Bunları günlüğümde, ve formata uyarsa burada, wiki sayfamızda yayınlamak istiyorum. Bu yüzden kapsamlı yazılar için kullanıcılarımızın, forumumuz sakinlerinin de önerilerini mutlaka almak isterim. İsterseniz bir kaç madde ile daha açık anlatayım:

-Yazılar, "bunu nasıl yaparım" gibi ufak ipuçlarından çok daha kapsamlı incelemelerden oluşacak. Fakat ipuçlarının da çok önemli olduğunu bildiğimden, genel ve önemli ipuçları dizileri de yazabilirim.

-İçerik olarak, x bir masaüstünün düzenlenmesinden, bir ev stüdyosu kurmaya, merak edilen ve çok fazla Türkçe kaynak olmayan her konuda olabilir. Daha çok örnek vermek gerekirse:

Dağıtım incelemeleri
Program kullanımı ve incelemeleri
Temel ipuçları ve kullanım alanları
Linux sistemleri en verimli şekilde üretici amaçlar için kullanmak

gibi başlıklar altında olabilir.

Bu nedenle aklınızda "şunu nasıl yapsam daha iyi olur", ya da "bunun ayrıntılı olarak incelemesini okumayı isterdim" gibi bir düşünce var ise bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Ancak dediğim gibi, "şunu kuramadım, nasıl kurarım?" şeklinde forumda ve wikide bulabileceğiniz tarzda çok temel düzeyde basit bir kaç komut değil de, ayrıntılı ve tekrar vurgulamak gerekirse "linux sisteminizi daha verimli ve üretken kullanmak" amacına yönelik yazılar için isteklerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

munirekinci

Donanım, Kernel, Kabuk, X, Masaüstü Ortamı
ilişkisi, ve Linux işletim sisteminin çalışma prensibi.

Bu konu hakkında bir yazıya ihtiyaç var. Yazabilir misin?

ufuk_k

Yazarız yazmasına da belgeler.org içinde ayrıntılı böyle yazılar var, sen tam olarak ne istiyorsun, orada olmayan bişey mi, daha farklı bir anlatım mı?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: munirekinci - 14 Haziran 2008 - 15:27:08
Donanım, Kernel, Kabuk, X, Masaüstü Ortamı
ilişkisi, ve Linux işletim sisteminin çalışma prensibi.

Bu konu hakkında bir yazıya ihtiyaç var. Yazabilir misin?

Adamlar Gnomeyi çökertiyor. "Ben linux u çökerttim. Hani kaya gibi sağlamdı." diye nağra atıyor.

@münir in bahsettiği hiyerarşiden haberdar olmayanlar böyle yanlış şeyler konuşuyor.
Çöken Linux değil, X ortamı.

Bence forumda bahsi geçen konuda basit bir anlatım olmalı.

munirekinci

Ufuk_k belgeler.org adresinde istediğim şeyi tam olarak bulamadım.

Yolladığın adresteki yazıların içeriği aradığım şey değil;
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis.html

Alıntı YapYazarız yazmasına da belgeler.org içinde ayrıntılı böyle yazılar var, sen tam olarak ne istiyorsun, orada olmayan bişey mi, daha farklı bir anlatım mı?

Tam olarak; Herhangi bir Linux dağıtımındaki çalışma prensibi.

Şu resimdekinin yazıya dökülmüş şeklini arıyorum:
[IMG]http://img395.imageshack.us/img395/60/linuxsistemqy8iq6.th.gif[/img]

Örnek vermek gerekirse;
Grafik ortamında bir butona bastığımızı düşünün, bu komutun nerelerden geçerek, isteğimizi donanım üzerinde gerçekleştirdiğini ve isteğimizi gerçekleştirirken kullandığı kabuk, kernel ve X ilişkisini anlatan bir yazı arıyorum. Daha açık nasıl olurum bilemiyorum.

izzetguntalaz

maxspacemax

bebek

istek parça yapabiliyormuşuz:) peçeteye yazıp versem olur mu:)

ufuk_k

ufuk_k

Tamamdır o zaman, munir ve izzetguntalaz, öyle bir yazıyı hazırlamaya başlayayım.
maxspacemax, senin istediğini de sanırım bir ara çevirmem yeterli olacak. Çeviri niteliğinde bir yazı olur daha çok, zaten komutlar ve yapılacaklar ayrıntılı verilmiş. Yardım gerekirse forumda sorabilirsin.

maxspacemax

Alıntı yapılan: ufuk_k - 15 Haziran 2008 - 02:50:23
Tamamdır o zaman, munir ve izzetguntalaz, öyle bir yazıyı hazırlamaya başlayayım.
maxspacemax, senin istediğini de sanırım bir ara çevirmem yeterli olacak. Çeviri niteliğinde bir yazı olur daha çok, zaten komutlar ve yapılacaklar ayrıntılı verilmiş. Yardım gerekirse forumda sorabilirsin.

Çok sağol linuxe katkı yapmak istiyorum hep böyle beleşten linux kullanmak olmuyor.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: ufuk_k - 15 Haziran 2008 - 02:50:23

Şimdiden teşekkürler eline emeğine sağlık.

OKAN

Kernel Derleme ile ilgili Türkçe ve güncel yazı yok. Bu konu hakkında da yazarsan iyi olur.

DeFacto

Ben de bu X ortamı ile kernel arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışıyorum. Çocukluğumuzdan beri windowsla geçiştirilmiş bir gençlik olarak iki tıkla işimizi halletiğimizi zannediyorduk (: Olayın mantığını kavramaya çalışıyorum. Bir de bu kernel derleme olayı kendi kernelimizi kendimize özgü bir şekilde özelleştirmemizi mi sağlıyor yoksa yine belirli bazı kalıplardan kendimize uygun olanı mı bulup yerleştiriyoruz ? Aslında buna bir yazı gerekli değil de kısa bir açıklama da gelirse sevinirim.

ufuk_k

Arkadaşların istediği ilk konu ile bağlantılı olduğu için, sistemin temel işleyişini anladıktan sonra kernel derleme mantığının daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Sadece kernel derleme işi öyle zahmetli bir iş değil, açıklamaları olmadan tabii. Sizin isteklerinizi de ikinci sıraya aldım.

DeFacto

İlginize teşekkürler dört gözle bekliyorum.. (Bu lafımla sizi zorlamak gibi de bir düşüncem yok yanlış anlaşılmasın sadece takipçisi olacağım yani)

maxspacemax

Alıntı yapılan: pavaisna - 15 Haziran 2008 - 13:10:54
Kernel Derleme ile ilgili Türkçe ve güncel yazı yok. Bu konu hakkında da yazarsan iyi olur.

Ben derlemiştim ama kullanamamıştım.
Ne Demişti heartsmagic kardeş

Önemli olan derlemek değil kendi ihtiyaçlarına uygun bir biçimde derleyim sorunsuzca kullanabilmek :D

Kozmo

Ubuntu altında Kernel derleme gereksiz olsa da böyle bir Türkçe yazı olmadığı için sizi destekliyorum. Ufuk böyle bir örnek yazı hazırlarsan başka sitelerde bundan faydalanacaktır.

ufuk_k

Ubuntu altında kernel derleme yazısını yazmaktan sağolsun @erginemr, çok güzel bir yazı hazırlayarak beni kurtardı :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2268.0

Ben de sistem işleyişi-yapısı ile ilgili bir şeyler hazırlamayı sürdürüyorum.

munirekinci

matafleur

Alıntı yapılan: munirekinci - 14 Haziran 2008 - 17:31:45
Ufuk_k belgeler.org adresinde istediğim şeyi tam olarak bulamadım.

Yolladığın adresteki yazıların içeriği aradığım şey değil;
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis.html

Alıntı YapYazarız yazmasına da belgeler.org içinde ayrıntılı böyle yazılar var, sen tam olarak ne istiyorsun, orada olmayan bişey mi, daha farklı bir anlatım mı?

Tam olarak; Herhangi bir Linux dağıtımındaki çalışma prensibi.

Şu resimdekinin yazıya dökülmüş şeklini arıyorum:
[IMG]http://img395.imageshack.us/img395/60/linuxsistemqy8iq6.th.gif[/img]

Örnek vermek gerekirse;
Grafik ortamında bir butona bastığımızı düşünün, bu komutun nerelerden geçerek, isteğimizi donanım üzerinde gerçekleştirdiğini ve isteğimizi gerçekleştirirken kullandığı kabuk, kernel ve X ilişkisini anlatan bir yazı arıyorum. Daha açık nasıl olurum bilemiyorum.

Abraham Silberschatz & Peter Baer Galvin & Greg Gagne nin Operating System Concepts diye bir kitabı var..aradığın soruların tamamının cevabını içinde bulabilirsin.Kitabı nasıl edinirsin bilmiyorum.Eğer İzmir de oturuyorsan benden fotokopi çektirebilirsin.

munirekinci

İngilizcem pek iyi değil, özellikle bu gibi teknik bir yazıyı ingilizce okuyup anlamam biraz zor. İlgilizden ötürü teşekkür ederim.

Mepis

Kozmo

Mepis Ufuk uzun süredir forumda yok herhalde bıraktı bu işleri