Ubuntu'yu Özelleştirmek?

Başlatan haritsu, 06 Eylül 2008 - 13:00:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haritsu

Merhaba Arkadaşlar,

Çalıştığım bir firmada bulunan tüm bilgisayarları tamamen Linux'a taşımak istiyorum. Bu proje için Ubuntu * ya da Debian kullanmak istiyorum. Ancak sormak istediğim birkaç soru var;

1. Ubuntu için özel Distro hazırlayabileceğim bir yazılım var mı? İstediğim * ya da istemediğim yazılımları önceden CD * ya da DVD içerisine yükleyebilir miyim?

2. Ubuntu için "Ubuntu Loading" ekranı ve "Splash" ekranı için firmamın logosunu içeren özel * bir şey hazırlamak istiyorum. Mümkün müdür?

3. Samba(Dosya Paylaşım) - aynı anda 50 kullanıcı bağlanacak -  ve Printer Sunucusu olarak kullanabilmek için hangi konfigrasyonlarda bir sunucu kurmam gerekiyor? Ve Windows üzerinden erişimde sorun olur mu?

Yardımcı olan arkadaşlar için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, Saygılar.

erginemr

Cesur kararınız için sizi kutluyorum. Ama böyle bir adım atmadan önce son zamanlarda problem olan kablosuz ağın (varsa) şirketinizde düzgün çalışıp çalışmadığını ve Windows tabanlı sektörel yazılım kullanıyorsanız bunların Wine altında çalışıp çalışmayacağını pilot bir iki makine üzerine kurup denemelisiniz.

1) Bunu Remastersys programıyla yapabilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=553.0

2) Bu mükün ama biraz zahmetli:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4816450

3) Ağ ortamında Samba kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim.

haritsu

Teşekkür ederim.
Kablosuz ağ için Wicd tool'u kullanmayı düşünüyorum. Yaklaşık 5-6 aydır kullanıyorum, harika performansı var. Ubuntu'nun içerisinde bulunan tool'dan çok daha yetenekli. Ağ ortamında kullanmak üzere FortiGate 60B adlı cihazı alıp varolan ADSL hatlarını birleştirip kablosuz ağ kullanan arkadaşlara Radius Server üzerinden bağlanmalarını sağlayacağım. Yada en kötü ihtimal WPA2 :)
Diğer yandan Windows tabanlı kullanılan yazılımlar genelde Adobe ürünleri. Ancak bu yazılımları zaten Mac ortamında kullanıyorlar.

Bunun haricinde kullandıkları yazılımlar; Msn Messenger, Internet Explorer ( :) ), Rss Reader vs. Bildiğiniz üzere bu üç yazılım ve buna benzer yazılımlarda da sıkıntı çekeceğimi zannetmiyorum. Sistem kurulumunu departman olarak yapacağım için eğitimleride departman olarak vereceğim.

6 ay içerisinde tüm firma ( yaklaşık 120 bilgisayar kullanıcısı ) tamamen Linux tabanlı çalışmaya başlayacak.

ihtiyar said

Profesyonelliğe ilk ve en büyük adımı atıyorsunuz diyebilirim.

İlk iki maddenin mümkün olduğunu biliyorum -umarım yanlış değildir-. Forumda dikkatimi çekmişti. Arama yapabilirsiniz anahtar kelimelerle. Bende arayacağım, bulursam yazarım :)

ihtiyar said

Link'e bir bakın. yanlış anlamadıysam 2. maddeye yardımı olacaktır.
Sistem>Yönetim>Giriş Penceresi>Yerel bu da 2.maddeye katkı sağlayacak sanıyorum :)

Ek: Ubuntu loading ekranında değişiklik yapabilirseniz şöyle küçük bir tavsiyem olacak. Ubuntu yerine "Şirketinizin isminin ilk harfi"Ubuntu yazsa, ve bir de şirketinizle ilgili bir Ubuntu logosu olsa çok hoş olur bence.

Ek2: Eğer ilk maddeyi gerçekleştiremez ya da gerçekleştirme de zorlanacağınızı düşünürseniz bir alternatifim var.
Bir sistem kurarsınız. Paketlerini yedeklersiniz. Diğer bilgisayarlara da o yedeği yüklersiniz. Sanırım olabilir böyle bir şey.
Sisteminizdeki kurulu paketlerin yedeğini almak için;
Link

ihtiyar said

3.madde ile ilgili olarak dosya paylaşımını bilemiyorum lakin yazıcı konusunda bilgi edinebileceğiniz bir adres;
linux-sevenler.org'un wiki sayfasından link

Ek: Yazıcı sunucusunun altında samba sunucusu ile ilgili bilgiler de varmış :)

ihtiyar said

Ve son olarak 3.madde hakkında gözüme çarpan iki linki paylaşayım dedim. İlk linke bir göz atarsınız sanırım. 2.linkteki daha kapsamlı ve profesyonel bir anlatım gibi geldi bana.

Link1

Link2

mbt28

Helal olsun valla yürek ister. Dediklerinin hepsini yapabilirsin diye tahmin ediyorum ama sistemi kararlı hale getirmek için biraz uğraşabilirsin.

Xenophobia

Nereden başvuruyoruz bu firmaya? :)

heartsmagic

Öncelikle ben de tebrik etmek istiyorum ve sıkıntı çıkmadan bu işin olmasını umuyorum.
Teorik olarak yapılacak en güzel şey bir makineye Ubuntu'yu kurup gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bir ISO hazırlamaktır ki bunun hakkında @erginemr yazmış. Böylece bu ISO kullanılarak diğer makinelere de zahmetsiz bir kurulum yapılabilir diye düşünüyorum. Hele hele makineler aynıysa son derece kolay bir hal alır bu.

Samba için forumda sabit bir yazımız zaten var ancak orada yazıcı sunucusu özelliği anlatılıyor muydu hatırlamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 07 Eylül 2008 - 00:41:12
Nereden başvuruyoruz bu firmaya? :)

Başvurmak için gerekli pozisyon açığı olduğunda emin olun ilk sizi düşüneceğim :)

Köklü bir değişime gidiyoruz inşaallah.

Dijital Telefon Santral Sistemleri
Masaüstü Bilgisayarları için Ortak yada Ayrı Kullanım
Dosya ve Yazıcı Sunucuları
Hosting ve e-Posta Sunucuları
Şirket içi Mesajlaşma Sunucuları
Çalışanlara Ait Giriş - Çıkış Bilgilerini Otomatize Edebilecek Kart - Parmak izi - Ses Tanıma Sistemleri

Sanırım hepsi 1 yıl içerisinde gerçekleşmiş olacak :)

--

@heartsmagic
Çalışanların kullandığı bilgisayarlara ait konfigrasyonların çok farklı olmasından dolayı ISO dosyası içerisinde kullanılabilecek her türlü yazılımı yüklemek istiyorum. Daha sonra root erişimlerini vermeyeceğim için; sudo yetkilerinide alacağım. Bunu düşünmemin sebebi ileride Debian Tabanlı Ortak işletim sistemi üzerinde VPS yada benzeri bir sistem oluşturmak. Bu nedenle çalışanların takibi çok daha rahat yapılacak.

Intranet sistemi sayesinde; İş takibi, Takvim sistemi, Envanter takibi, Ortak programların duyurulması ve tüm sistemlerin entegre çalışması için ön hazırlık olacak :)

Samimi duygu, düşünceleriniz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Saygılar,