Ubuntu 10.04 Lucid Lynx Beta 2 Çıktı!

Başlatan özgürubuntu, 08 Nisan 2010 - 22:35:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iRoNMaSTeR

Update işleminden sonra Open GL desteği dolayısıyla compiz ve glx-Cairo uçmuş durumda.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 09 Nisan 2010 - 13:01:18
Update işleminden sonra Open GL desteği dolayısıyla compiz ve glx-Cairo uçmuş durumda.

Bende böyle birşey olmadı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2010 - 14:05:51

Alıntı YapAşağıdaki paketler kendiliğinden korundu:
  libmetacity-private0 metacity metacity-common
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 3 yükseltilmedi.

Sizde böyle bir durum var mı? Güncelleme Yöneticisinden girdiğimde Kısmi Yükseltme uyarısı alıyorum ama tamamlanmıyor

omerismail

ubuntu 10.04 yeniden kurdum ve cep telefonu ile kayıt yaptım. buraya nasıl aktarabilirim. yine I/Q hatası ve quadrapassel oyununda çıkarken resetleme notebook kapanıyor ve yeniden başlatılıyor
selamlar

ironic

Alıntı yapılan: omerismail - 09 Nisan 2010 - 14:17:46
ubuntu 10.04 yeniden kurdum ve cep telefonu ile kayıt yaptım. buraya nasıl aktarabilirim. yine I/Q hatası ve quadrapassel oyununda çıkarken resetleme notebook kapanıyor ve yeniden başlatılıyor
selamlar

@omerismail, bu sorun için hali hazırda açılan bir başlık var. Lütfen ordan devam edelim.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17426.0.html

agritux

trobriduc

Yorumlara bakılırsa gümbür gümbür geliyor 10.04. Beta2 de  çıktığına göre artık deneyebilirim bende. Bu sürüm için umutlarım çok büyük :) 

screenshot

Beta sürümünü bilgisayarıma kursam sonraki çıkacak stabil sürüme güncelleme ile ulaşmam mümkünmüdür?

Yoksa tekrar indirip kurmam mı gerekir?
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

eribol

sudo update-manager -dbütün güncelemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz. sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade komutu depoyu ve paketleri son sürüme yükseltir.

hasansahin

Ben biraz hayal kırıklığına uğradım, çünkü 9.04 ve 9.10 alfa iken bile çok daha sağlam idiler. Ben çok fazla hataya rastladım.
Durup dururken openoffice çöktü, networkmanager sapıttı, firefox bazen türkçe bazen ingilizce :) kısıtlanmış sürücüleri(nvidia) yüklerken hata aldım ve kurulum yarıda kaldı. 4-5 kere
deneyince kendiliğinden kuruldu ama bu seferde splash ekranındaki o güzelim resim dağıldı, saçma sapan görünmeye başladı.
Varsayılan tema(ambiance) çok güzel görünüyor ama sanırım biraz daha çalışma ister, çünkü bazı yerlerde hatalar gördüm.
Bütün hataları raporladım, umarım hepsi düzeltilir.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Yiğit Ateş

Ben de bir gün dayanabildim sadece. Nvidia sürücülerini kurma konusunda sıkıntılar var. Bir kaç ufak tefek hatayla da karşılaşınca da sinirlenip Arch'a geri döndüm, ama hız konusunda büyük ilerleme kat edilmiş, o açıdan çok beğendim.

screenshot

Güncelleme yapmak yerine tekrar indirmeyi tercih ettim.

İlk aşamada dil seçeneği dene ve kur seçenekleri var. Ben denemeden kurmak istedim başarılı olamadım. Saat ayarları alınıyor penceresi çıkıp kayboluyor. Sonrasında kuruluma devam etmiyor. Yaklaşık 4-5 kez denedim. Uzunca bir süre devam edecekmi diye bekledim sonuç aynı.

Muhtemelen denemeden kurmamı istemiyor ubuntu beni düşünüyor dedim. Live olarak sorunsuz açıldı. Görünüm oldukça hoşuma gitti. Fakat dikkatimi çeken bir nokta var ses kısmında sesi azaltıp arttırabileceğimiz bar görünmedi bende. ses'e tıkladığımda seçenekler menüsü ve sesi kapatma seçeneği var. Seçenekler penceresinde sesi azaltıp çoğaltabiliyorum. Acaba durum sadece bendemi böyle?

Kuruluma başladığım ilk ekranda dili Türkçe seçmeme rağmen 1 satırlık ingilizce uyarı mesajı gördüm. Kullanıcı giriş ekranı çok hoşuma gitti. Gerçekten bu sürüm gözlerimizi okşayacak.

Kurulumu bitirip ubuntuyu açtığımda ses ile alakalı bahsettiğim bar göründü. Sanırım live tarafında böyle bir sorun var.  Açılışta yetersiz dil desteği olan pencere geldi.

Usb ralink 3070 chipsetli wireless adaptörümü görmedi. Bu durum 9.10 sürümünde de aynıydı. Kernel derleyerek bu sorunu çözmüştüm. İnşallah 10 sürümünde de yapabilirim.

Laptopumdaki Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG wireless kartını sorunsuz tanıdı. Fakat ailemin evindeki modem ile aramızda 400metre kadar mesafede bağlantı kuramadığım için test etme imkanım henüz olmadı.

Oyunlar kısmında lagno isimli oyunu göremedim :) 9.10 sürümünde en sevdiğim oyun buydu.

Şimdilik ilk izlenimlerim bu kadar.

hasansahin

Alıntı yapılan: screenshot - 11 Nisan 2010 - 16:00:30
İlk aşamada dil seçeneği dene ve kur seçenekleri var. Ben denemeden kurmak istedim başarılı olamadım. Saat ayarları alınıyor penceresi çıkıp kayboluyor. Sonrasında kuruluma devam etmiyor. Yaklaşık 4-5 kez denedim. Uzunca bir süre devam edecekmi diye bekledim sonuç aynı.
Network manager ile ilgili bir sorun olsa gerek, oturumu live olarak açıp dhcp yerine static IP almayı deneyin. Böylece zaman sunucusuna sorunsuz bağlanıp ayarları alacaktır. Aynı şekilde, sorunlu network bağlantısı ile kurulumu yaptığınız zaman, Türkçe seçseniz bile dil paketlerini indiremeyeceği için yetersiz dil desteği uyarısı alacaksınız.
Aynı sorunu bende yaşamıştım ve yukarıda anlattığım gibi DHCP yerine static IP tercih ettim. Sorun yok.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

screenshot

Alıntı yapılan: slayer - 12 Nisan 2010 - 14:49:06
Alıntı yapılan: screenshot - 11 Nisan 2010 - 16:00:30
Network manager ile ilgili bir sorun olsa gerek, oturumu live olarak açıp dhcp yerine static IP almayı deneyin. Böylece zaman sunucusuna sorunsuz bağlanıp ayarları alacaktır. Aynı şekilde, sorunlu network bağlantısı ile kurulumu yaptığınız zaman, Türkçe seçseniz bile dil paketlerini indiremeyeceği için yetersiz dil desteği uyarısı alacaksınız.
Aynı sorunu bende yaşamıştım ve yukarıda anlattığım gibi DHCP yerine static IP tercih ettim. Sorun yok.
İnternet bağlantımı bahsettiğim nedenlerden dolayı sağlayamadığım için zaman ayarını sunucudan bağlanıp almak mümkün değildi. Yine aynı sebeplerden dolayı ekstra dil paketlerini indiremedim.

İnternet bağlantısını sağladıktan sonra kurulumu tamamladım. Kernel derleyerek usb adaptör sorunumu çözmekten başka şimdilik bir sıkıntım yok :)

sudocu

@screenshot terminali acip sunlari yapar misin?

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

acilan dosyanin en altina

blacklist rt2800usb

yaz ve kaydet.
her seyin basi sudo!

galot

Kayıp simgelerin tekrar nasıl görünür olmasını sağlıyorduk. Ubuntu 9.10'da örneğin sağ tık yapınca menüde hiç simge görünmüyordu, bunları bir seçeneği işaretleyerek geri getiriyorduk. Forumda da vardı bu ama bulamadım.

screenshot

Alıntı yapılan: sudocu - 13 Nisan 2010 - 14:13:53
@screenshot terminali acip sunlari yapar misin?

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

acilan dosyanin en altina

blacklist rt2800usb

yaz ve kaydet.
Denedim malesef olmadı.
Konu dağılacak en iyisi ben yeni başlık açayım.

empax

Wubi ile kurulum yaptim, 2 gundur problem cikarmadi.(Beta 2 - 32bit Gnome) Performans cok iyi. Beklentileri fazlasiyla karsilayacak gibi gorunuyor 10.04
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

hamuul

Yeterince sıkıntı yaşıyordum zaten Ubuntu ile MacBook konusunda, Nvidia chipsetli ekran kartı kullanıyor olmam da tuz biber ekti, sıkıntılar iyice arttı malesef. Nvidia chipsetli ekran kartlarının sürücüleri ve o sürücülerin yüklenmesi konusunda sanırım bazı ciddi eksikler var.
1 kere kuruldu olarak gösteriyorsa sonraki sistem açılışında sürücü yokmuş muamelesi yapıyor :S

sudocu

bilinen hatalar basligina nvidia suruculerinin elle kurulamadigi yazilmis.
hardware drivers'da kurulu gorunuyor o yuzden once remove deyip sonra tekrar install diyerek kurmak gerekiyor. olmadi envy var.
her seyin basi sudo!

eribol

Bende de benzer sorun bir iki defa oldu. Bir kabul etti bir kıvırdı ama bunun öncesinde synaptic garip bir uyarı vermişti. Verdiği hata kernel'in bozuk olmasıyla ilgiliydi. Baktım can sıkıcı güncelle yükselt. Şu an sorun yok.

Yiğit Ateş

Bu hataların oluşma sebebi, Ubuntu'nun artık aynı anda iki Nvidia sürücüsünün birden kurulu olabilmesini sağlamak istemesi. Ne işe yarayacaksa. Aynı anda hem 190 hem 195 sürücüsünü ne yapacağız sürücü koleksiyonu mu yapıyoruz. Her sürümde bir şeyleri bozmadan rahat duramıyorlar :)

kalkan1973

Ben de indiriyorum. Bakalım nasıl. Saki 9.10 dan pek farkı yok gibi ama. Deneyelim. Bazı görsel değişim ve yazılım yükleme kısmında görsel değişim var herhalde.
Evde İşte her yerde Linux

galot

Ubuntu 9.10'da da var mıydı bilmiyorum dikkat etmedim ama 10.04 beta 2'de gbrainy diye bir oyun var akıllara zarar   :o

screenshot

Alıntı yapılan: galot - 14 Nisan 2010 - 23:31:22
Ubuntu 9.10'da da var mıydı bilmiyorum dikkat etmedim ama 10.04 beta 2'de gbrain diye bir oyun var akıllara zarar   :o
9.10 da gelmiyor. Bahsettiğin oyuna sadece 20 dk dayanabildim :)

plusnettr

İndirme yansılarının bulunduğu bölümde hep 4GB'lik DVD sürümleri bulunmakta CD sürümleri çıkmayacak mı acaba kararlı sürümde olayı tamamen DVDye mi aktardılar. CD sürümü çıkarsa indirip deneme ve yola devam etme imkanı bulabiliriz inşallah :)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14