[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu kurulumunda i/o error

Başlatan omerismail, 20 Mart 2010 - 00:30:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

10.04 ü kurdum. kurulurken ekteki hataları verdi. 9.04 de aynı hatayı veriyordu ve kapanmıyordu. ama 10.04 kapanıyor. alphalarda flashplayerdan ötürü hata veriyordu şimdi vermiyor. arada birde bazı sayfaları açtığımda da aynı şeyi tekrarlıyordu. şu ana kadar yapmadı. sdece kurulduğunda restart dediğimde kapanırken ekteki hataları veriyor. cep telefonu ile çektim. yanyana birleştirilmesi lazım. bu hata nedendir.
selamlar

heartsmagic

I/O hatasında şüphelenilecek ilk şey diskin bozulmuş olma ihtimalidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

@omerismail, haberler bölümündeki başlık bu tür sorunları tartışmak için uygun olmadığından iletiyi bölerek yeni konu açtım.

eribol

sr0 cd-rom'u işaret ediyor zannımca ama daha kötüsü diskte badsector varsa da bu hatayı verebilir. Yani ya cd'yi okurken veya diski okurken sorun çıkıyor.

omerismail

ayrıca cep telefonumu kablo ile usb den bağladım bu resimleri aktardım. ve masa üstü ikonuna güvenli şekilde çıkar dediğimde ekteki hatayı verdi.
9.10 sürümü kararlı fakat 10.04 kadar hızlı değil. internet sayfaları hızlı açıyor.
hatalar çıksada 10.04 de devam mı etmeliyim yoksa 8.10 q gerimi dönmeliyim.
selamlar

eribol

İkinci hatayıda bu başlığa aldım. Her ne kadar sürümü sormuş olsanızda ayrı bir konuyu da eklemişsiniz. Lütfen sorunlar için duyurular başlığını kullanmayınız.

eribol

@ömerismail; duyuru başlığını kullanmayınız. Sorunlarınız için yeni başlık açtık.

omerismail

bad sector okuma 9.10 da yokmu. mesela 8.04 de böyle şey yoktu 8.10 keza. bu hatayı 9.04 de verdi. restarttan sonra kapanmıyordu.manuel el ile kapatıyordum. ilginç tarafı 9.04 ubuntuda yaparken crunchbang da rstartta notebook kapanıyordu. 9.10 da da bu hatayı vermedi. şimdi 10.04 de yine bu hatayı verdi. bir ara lenovo ya ait cdlerden xp kurmuştum. o zaman  bad sector taraması bir program yardımıyla yapmıştım. öyle bir uyarı vermemişti. sormak istediğim bad sector varsa 9.10 da da belli olmazmı?
selamlar

omerismail

heartsmagic

@omerismail, hata iletilerini geçmen başlığı daha da karıştırıyor. Zaten bu iletilerin olması normal, sistem henüz beta.

"Bad sector" meselesi içinse, bu hatanın ne zaman çıkacağı belli olmaz. Eğer diskte cidden bir problem varsa bu problemli alanlarda işlem yapıldığında çıkabilir.

erdaltaskesen

cdyi yazarken yavaş hızda yazmayı dene. Bendede aynı sorun olmuştu. 4x ile yazınca sorun çözülmüştü

omerismail

ayrı bir başlık açmadım. sorunum 9.04 ve 10.04 de de aynı  oldu. I/Q hatasını araştırdım. bilgisayar servisi arkadaşlara da sordum. hdd de ve dvd-rw de olabileceği oda olmazsa depoda oluşturulan iso da yada benim bilgisayarımda oluşan iso. dan kaynaklanabileceğini söylediler. tavsiyeleri üzerine dvd-rw değiştirdim. sonra hdd yide değiştirdim. 250 gb segeate taktırdım. şu an sıfır hdd ye 10.04 beta -1 kurdum. ama daha evvelden indirdiğim betayı. yine aynı hatayı verdi. hdd sıfır dvd-rw sıfır değil ama en fazla 10-15 defa kullanılmış. şimdi bu hatayı vermesi için kala kala ubuntu deposunda bulunan iso da yada indirirken bende oluşan iso da ihtimalleri kalıyor. bir fikri olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
selamlar
yeni verdiği hatayıda cep tel. ile aldım aynısı olduğundan tekrar yükleme yapmadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Nisan 2010 - 15:57:37

ayrıca 10.04 betayı kurdum hemen güncelleme yaptım. 517 kalem güncelleme yaptı. dün akşam bir hata vermişti şimdide veririmi diye baktım. dün akşam güncellemeden sonra games bölümünden quadrapassel oyununu açtım oynarken yavaşladı kapatıp çıkmak istediğimde ise restart yapmıştı. bugün yeni hdd ye 10.04 betayı kurdum update yapmadan oyunu açtım ve kapattım sorun çıkmadı. güncelleme yaptıktan sonra yeniden oyunu açtım ve kapatmak istediğimde ise yine restart yaptı.
aklıma ubuntu tarafından sabote edildiğim geliyor.
selamlar

Hatti

Sabit diskteki bozuk kısımların üstüne yazılmış (indirilmiş) kalıp dosyası her zaman için bozuktur (eğer sorun orada ise). Kalıbı yeni sabit diske yeniden indirmen gerekir ve sonra yeniden boş bir CD/DVD ye yazdırman gerekir.

omerismail

sanırım öyle olmalı şimdi 9.10 kurdum yeniden. updateleride yaptım. remastersys ile backup yapıp kopyasını alacağım. nasıl olsa 8 nisan gibi beta 2 çıkacak o zaman indirir cd ye kopyalarım.
selamlar

omerismail

rc sürümünü de indirip kurdum. şuan ubuntu rc var. sanırım idi artık eminim I/Q hatasını ubuntudan veriyor. kernelinde yada derlenişinde lenovo notebook umu etkileyen bir şey var. 19-1.04 imajına kadar cdimageden devamlı indirip denedim. hep aynı. bu arada fedora 12 ve 13 beta mandriva 2010 free redhat enterprise linux 6 beta hepsini indirip kurdum. hiçbirinde bu hatayı almadım. birde mynet sayfasının sol tarfındaki menü sıralamasında firefox ta birbiri üzerine gelenler var. mttscore fonta dosya eklerken sudo nautilus komutunu verip gerekli dosyayı eklediğimde terminal eski haline gelmiyor. ben manuel kapatıp sonra yeniden açıp sudo fc-cache -fv komutunu vererek font dosyasını aktif hale getiriyorum. quadrapassel oyunu hala yavaş çalışıyor yalnız çıkarken kapanma sorunu kalktı.
     bir iki kelimede redhat tan bahsedeyim. flash kurabildim. codec ve program yükleme işini yapamadım. internette de yardım bulamadım. fakat işlem hızı çok yüksek bayağı hızlı bir sürüm. fedora onun yanında çok yavaş kalıyor.
    I/Q hatasını ubuntuya nasıl bildirim yapabilirim. lenovo 3000 n 100 laptop. 128 mb. intel ekran 2 gb ram 250 gb hdd var. sıfır 250 gb seagate yeni aldım. dvd-rw oda yenilendi. neden yapar bilgisi önerisi olanlar yardım lütfen birde redhat kurulum codec yükleme program yükleme depo yükleme konusunda yardımcı kaynak bulabilirmiyim. yoksa paralı olduğundan doğruca parasını verip alıp kurdurmalımıyım.
selamlar

omerismail

I/O hatası sanırım çektiğim cep telefon kaydında öyle gözüküyor

bytan

@omerismail, mesele için bir önceki sayfadaki söylenenler ve önerilerden daha başka söyleyecek bir şey aklıma gelmiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

İlk yorumumda disk hatası olabilir demişim ancak eğer bu kurulumun sonunda CD'yi çıkartma esnasında verilen hataysa ki öyle gibi duruyor kafaya takacak bir durum değil. Hepimizde aynı şey söz konusu. Ubuntu kuruldu mu? Sağlıklı çalışıyor mu? Eğer öyleyse bu başlığın devam etmesi için bir sebep göremiyorum ben.

ironic

Eğer sorun buysa  zaten bilinen hatalar içerisinde. @heartsmagic'  in dediği gibi önemseme.

https://bugs.launchpad.net/bugs/539027
https://wiki.ubuntu.com/LucidLynx/ReleaseNotes

omerismail

cd çıkarılırken önemsiz bir hata ise tabiiki başlığı kapatabilirsiniz. fakat ben bu yüzden bir dvd-rw yazıcısı ile 250 gb hdd yeniledim.

ironic

Evet,  kasdettiğimiz sorun bu. Dediğim gibi bilinen hatalar içerisindeydi. Geçmiş olsun. Biraz acele etmişiz galiba.

Sorunu netleştirdiğimize göre başlığı artık kilitleyelim.