[Arşiv]Pencere butonu sorunu

Başlatan nazan, 27 Mart 2010 - 23:03:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazan

Bugün yaptığım hangi güncellemenin ardından bilmiyorum, pencere butonları sadece Ambiance ve Radiance temalarında solda (maximize,minimize,close:) diğer temaları denediğimde sağa yerleşiyor ve
gconf-editor
/apps/metacity/general/button_layout yolundan alıştığım ve uzun süredir kullandığım şekle, sola, yani maximize,minizimize,close: şekline çeviresem de kaydedemiyorum. Ve bir başka temaya geçtiğimde yine kendiliğinden sağa yerleşiyor.. Bu bir hata mı acaba?

Sizde de oluyor mu bu? 10.04 Beta kullanıcıları??
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx Beta

ironic

Denedim, durum bende de aynı. Dün kapsamlı bir Gnome güncellemesi gelmişti, ondan sonra değişti galiba.

özgürubuntu

Bende de aynı, hiç sevmedim bu durumu :)

ironic

Hata bildirimi : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/light-themes/+bug/532224

Tema için yama çıkmış. Compiz' i kapatıp bir de öyle denermisiniz.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 27 Mart 2010 - 23:22:27
Hata bildirimi : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/light-themes/+bug/532224

Tema için yama çıkmış. Compiz' i kapatıp bir de öyle denermisiniz.

Hatanın bu olduğuna emin misiniz??  :)

Compizi kapattığımda da sorun devam etti, Ambiance veya Radiance temaları dışında bir tema seçtiğimde solda olan pencere butonları sağa geçiyor..

ironic

Evet o hata değilmiş. Orda pencere büyütme düğmesi görünmüyormuş.

Ortalık bende çok karışıktı. Şu an temaları falan değiştirerek tekrar denedim. Sorun gözükmüyor. Hem compiz' de hem de metacity' de sağ-sol değiştirebildim.

özgürubuntu

Değiştirdiğinizde değişiyor, ama mesela değişim yaptığınızdan başka bir temaya geçtiğinizde yine sağa geçiyor.. başka temalarla da denediniz mi?

agritux

özgürubuntu

Normal Durum şöyle ;

Anormal Durum Şöyle (Yani tema değiştirdiğimde pencere butonlarının sağa geçmesi)

agritux

Evet de, 2 temada solda olupda diğerlerinde sağda olması düşündürücü. Bilerek yapılmış gibi sanki. Çünkü, sıraları da düzgün. Soldaki direk sağa geçmemiş yani. min-max-cls şeklinde sırası...
Tepkilerden dolayı mı yapıldı ki...

ironic

Sanırım bu sorun hata değil. Tema (ambiance,radiance) gconf üzerinde değişiklik yaparak düğmeleri sola alıyor. Eğer  diğer tema içerisinde varsayılan olarak düğmeler sağda olacak şekilde ayarlanmışsa , tema  düğmelerin konumunu  geri değiştiriyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: agritux - 27 Mart 2010 - 23:57:26
Evet de, 2 temada solda olupda diğerlerinde sağda olması düşündürücü. Bilerek yapılmış gibi sanki. Çünkü, sıraları da düzgün. Soldaki direk sağa geçmemiş yani. min-max-cls şeklinde sırası...
Tepkilerden dolayı mı yapıldı ki...

Tepkilerden dolayı iki temada solda diğerlerinde sağda olması hatat değiştirilememesi Ubuntu'nun yaptığı bir şey mi yoksa hata mı?? Bunu anlamak istiyorum, eğer Ubuntu'nun tercihine bir tepkiyse, ben eskiden sağda olduğunda da sola alıp devam ediyordum, sorun yapmıyordum.. Şimdi Ambiance veya Radiance dışında bir tema seçip gconf-editor'den değiştirsem de yeniden aynı temayı seçtiğimde pencere butonları yine sağa yerleşiyor.. Şimdi kim kime tepki koyuyor onu anlamadım...

eribol

Ben olayı tam anlamadım :) bende pencere butonları hep solda. Bütün temaları denedim.

agritux

Alıntı yapılan: eribol - 28 Mart 2010 - 00:10:05
Ben olayı tam anlamadım :) bende pencere butonları hep solda. Bütün temaları denedim.

Son güncellemeleri almamışsınızdır.

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 28 Mart 2010 - 00:04:57
Tepkilerden dolayı iki temada solda diğerlerinde sağda olması hatat değiştirilememesi Ubuntu'nun yaptığı bir şey mi yoksa hata mı?? Bunu anlamak istiyorum, eğer Ubuntu'nun tercihine bir tepkiyse, ben eskiden sağda olduğunda da sola alıp devam ediyordum, sorun yapmıyordum.. Şimdi Ambiance veya Radiance dışında bir tema seçip gconf-editor'den değiştirsem de yeniden aynı temayı seçtiğimde pencere butonları yine sağa yerleşiyor.. Şimdi kim kime tepki koyuyor onu anlamadım...

En geç kararlı sürümde düzelir sanırım bu durum. :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: agritux - 28 Mart 2010 - 00:13:26
En geç kararlı sürümde düzelir sanırım bu durum. :)

O kadar uzun sürmez umarım.. Önceden istediğim yere koyabildiğim butonları şimdi kaydedemiyor olmam doğru değil. Ubuntu kendi tasarımındaki tasarrufunda özgürdür, butonları alır sola koyar, sen beğenmezsin alır sağa koyarsın veya tersi.. Ama şimdi diğer temalarda da solda olmasını istediğim pencere butonları sola kaydedemiyorum.. Umarım bu en kısa zamanda düzelir..

agritux

Şöyle gtk.rc ve metacity-theme.xml dosyalarına bakayım dedim de, yok bu saatte yapamam :) Belki çözüm olabilirdi.

nazim

http://www.istihza.com/blog/
İstihza
sorunu çözmüş
(alıntı)
Ubuntu kullananların bildiği gibi, Ubuntu'nun yeni sürümü olacak olan Lucid Lynx'in ilk betası kısa bir süre önce duyuruldu. İkinci betaya doğru hızla yol alınırken ben de yavaş yavaş Lucid Lynx'e taşınmaya karar verdim ve bu sürümü ilk kez bugün deneme fırsatı buldum.

Lucid'in benim açımdan en önemli özelliği Python 2.6.5′in öntanımlı Python sürümü olarak gelmesi ve depolarda da Python 3.1.2′nin yer alması...

Genel olarak Lucid Lynx'i beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak Ubuntu'nun bu sürümünde pek çok kişinin hoşuna gitmeyecek bir yenilik var. Pencereler üzerindeki, normalde sağ tarafta duran büyütme-küçültme-kapatma düğmeleri bu sürümde sol tarafa alınmış... Dediğim gibi, bu değişikliği pek çok kişi yadırgayacaktır. Ama neyse ki pencere düğmelerini eski haline getirmenin yolu var. Eğer pencere düğmelerini, eskiden olduğu gibi sağ tarafa almak isterseniz şu yolu takip edin:

1. ALT+F2 tuşlarına basın.

2. Açılan pencerede "gconf-editor" komutunu verin (tırnaklar yok).

3.  apps > metacity > general yolunu takip edin.

4. Sağ taraftaki menüde "button layout" anahtarını bulun ve buna çift tıklayın.

5. Oradaki değeri "menu:minimize,maximize,close" olarak değiştirin (tırnaklar yok).

6. "Tamam"a basıp pencereyi kapatın.

Eğer çarpı tuşunu küçültme ve büyütme düğmelerinden biraz ayırmak isterseniz yukarıdaki değeri "menu:minimize,maximize,spacer,close" şeklinde yazabilirsiniz. Buradaki "spacer" parametresi kapama düğmesini öteki düğmelerden ayıracaktır.

eribol

@nazim; bu sorunu istihza değil sanırım @ironic çözdü. Konunun tümünü okursan sorunu daha iyi anlayabilirsin.

nazim

Baştan sonuna okumadım konuyu.

eribol

Okumak gerekiyor demek ki.

nazim

okumadığımı söyledim :\

sabian

Alıntı yapılan: nazim - 28 Mart 2010 - 16:16:29
okumadığımı söyledim :\

Adam okumamış :D Bu arada sorun olduğunu sanmıyorum ama... Ben ilk yüklediğimden beri durum böyleydi, yani hiç garipsemedim. Çünkü sola yerleşim yeni temaların özelliği, eski temalar olduğu gibi duruyor.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

özgürubuntu

Sanırım kimse sorunu anlamıyor!

SORUN ŞU AMBIANCE VE RADIANCE TEMALARI DIŞINDA BİR TEMA SEÇERSENİZ SOLDA OLAN PENCERE DÜĞMELERİ SAĞA GEÇİYOR. GCONF-EDITOR İLE DEĞİŞTİRİP SOLA ALSANIZ BİLE KAYIT EDEMİYORSUNUZ, AYNI TEMAYI TEKRAR SEÇTİĞİNİZDE YİNE SAĞA GEÇİYOR!

Ben pencere düğmelerinin solda olmasından şikayetçi değil aksine memnunum! Sadece eskiden sorunsuzca kullandığım bir şeyi şimdi kullanamıyorum..

Bir başka kaynak : http://www.omgubuntu.co.uk/2010/03/ubuntu-1004-window-buttons-back-on.html

eribol

Büyük harfle belirtilmesini es geçmek istemesemde basit bir yöntemle sistemi hafif kandırabiliriz(şimdilik). Biraz daha bakınır kalıcı çözüm nedir bulmaya çalışırım. @ironic'in bugün yolladığı mesajdan hafif alıntı yapayım. Öncelikle kontrol düğmelerini sağa alan temayı seçiyoruz. Ardından;
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "maximize,minimize,close:" komutunu veriyoruz. Bundan sonra değişen tema, düğmeleri sağa aldığında hemen uyarı verecektir. Uyarıdaki "Revert Button Layout" seçeneğine tıklayıp aynı anda sola alabiliyoruz.

Aslında light-themes paketi önceki sürümünde bütün sistem varsayılanını sola almıştı ancak son güncellemeyle sanırım bunu temalara bırakmış gibi. Bu nedenle sadece Ambiance ve Radiance temalarının sahip olduğu script düğmeleri sola aldığı için onları seçtiğimizde düğmlere sola alınıyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: eribol - 28 Mart 2010 - 22:17:24
Büyük harfle belirtilmesini es geçmek istemesemde basit bir yöntemle sistemi hafif kandırabiliriz(şimdilik). Biraz daha bakınır kalıcı çözüm nedir bulmaya çalışırım. @ironic'in bugün yolladığı mesajdan hafif alıntı yapayım. Öncelikle kontrol düğmelerini sağa alan temayı seçiyoruz. Ardından;
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "maximize,minimize,close:" komutunu veriyoruz. Bundan sonra değişen tema, düğmeleri sağa aldığında hemen uyarı verecektir. Uyarıdaki "Revert Button Layout" seçeneğine tıklayıp aynı anda sola alabiliyoruz.

Aslında light-themes paketi önceki sürümünde bütün sistem varsayılanını sola almıştı ancak son güncellemeyle sanırım bunu temalara bırakmış gibi. Bu nedenle sadece Ambiance ve Radiance temalarının sahip olduğu script düğmeleri sola aldığı için onları seçtiğimizde düğmlere sola alınıyor.

Yöntem dediğim gibi geçici olarak işe yarıyor. Büyük harfle yazmaya gelince, konuyu açtığımdan beridir durumu izah edebildiğime inansam da, konu anlaşılmayıp ısrarla sanki ben sağa almaya çalışıyormuşum gibi anlaşılıyor. Kusura bakmayın öyle iyice anlaşılsın diye büyük harflerle yazdım..

Canımı sıkan şey, aynı tema üzerinde sizin de verdiğiniz yöntemin "geçici" olarak işe yaraması.. Pencere düğmelerini değiştirdiğim temayı daha sonra yeniden seçtiğimde yine "sağa" geçiyor ki ben, pencere düğmelerinin sağda değil, solda olmasını istiyorum ve sırf bunun için beğenmediğim Ambiance ve Radiance temalarını kullanmak istemiyorum.Çünkü zaten uzun zamandır solda kullanıyordum...

Umarım artık anlaşılmıştır