[Arşiv]ubuntu 10.04 açılmıyor(File system has errors [SIFM])

Başlatan setare, 12 Mart 2010 - 12:03:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

Bugün ubuntuyu açmak istediğimde File system has errors [SIFM] şeklinde hata veriyor. Yapılabilecek bir şey var mı?

Sistemde Windows 7 ve ubuntu 10.04 var.

/dev/sda4 : UNEXPECTED IN CONSISTENCY;
RUN Fsck MANUALLY
Mountall: fsck / [391] terminated with
Mountall: File system has errors;/

eribol

Livecd ile /dev/sda4 bölümüne fsck komutu uygulayın. Ciddi bir hatadan dolayı başlangıçta yapmıyor olabilir. Zaten kendisi de o şekilde belirtmiş.
sudo fsck /dev/sda4

setare

sorun ilginç bir şekilde çözüldü, ubuntu 10.04 açılıyor

Bir şey sorayım windowstaki zaman (saat) ayarı ile ubuntudaki saat ayarı arasında bir ilişki var mı?

Yani harddiskte 2 işletim sistemi var windows ve ubuntu.. windowstaki sistem saatini değiştirince ubuntu açılıp- açılmamazlık yapar mı?

eribol

Linux bios'tan okuyor saati. Yani kapatırken bios'a kaydediyor açılırken bios'tan okuyor. Aynı şey windows içinde geçerli olmalı.

setare

windowsta iken saati değiştirip mesela zamanı geriye alırsam ubuntu açılmıyor.

Bu sefer ubuntuda iken saati geriye alıp sistemi başlattım ubuntu gene açılmadı. windowsun açılması ile ilgili ise bir sorun olmadı. windowsa girdiğimde ise aynı şekilde saatin değiştiğini gördüm. yani ubuntuda iken sistem saatini değiştirirsem windowsta da değişmiş oluyor

yani hem windowsta hem de ubuntuda iken sistem saatini geriye alınca ubuntu 10.04 açılmıyor ve konu başlığındaki hatayı veriyor benim tespitim böyle. siz ne dersiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2010 - 19:02:50

sorunun nasıl oluştuğunu en baştan anlatırsam nasıl çözüldüğü belki daha iyi anlaşılabilir

iki gün önce...

kullandığım win7 sürümü mart ayı gelmesi ile her 2 saatte bir reset atıyordu. Bende buna çözüm olarak nette bir araştırma yaptım. Saati(zamanı) geriye alınca bu sorunun ortadan kalkacağı şeklindeki öneriyi uygulamaya koyarak iki gün önce zamanı 2 ay evveline ayarladım... ve gerçekten işe yaramış sistem 2 saatte bir reset atmaktan vazgeçmişti..

Bugün...

konuda belirttiğim gibi ubuntuyu açmak istediğimde açılmadı. Komut girilen ekranda konu içeriğinde yazdıklarıma ilavaten zaman ile ilgili bir cümlenin daha yazdığını farkettim . Yazıda "Future" kelimesi geçiyor ve ubuntunun en son 2 gün önce(10 Mart 2010'da) mount edildiğini oysa şu andaki zamanın 8 ocak 2010 olduğunu yazıyordu. Ve buna binaen durduruldu gibi bir ifade vardı

win7 yi açıp zamanı tekardan günümüze aldım.. sistemi yeniden başlattım ve ubuntu açıldı

yani ubuntu şunu demek istiyor zamanı asla geriye alamazsın  :D

eribol

Normalde iki ayrı konu ama birbiriyle ilgili olduğundan böyle kalması daha iyi. Sebebi şu. Normalde ubuntu, her açılışında diskleri ufaktan bir kontrol eder ve not düşer. Bu notta kaç defadır kontrol edilmediği, en son ne zaman kontrol edildiği gibi bilgiler yer alıyor. Bu bilgileri de diske(hdd) yazıyor. Doğal olarak diyelim ki ubuntu bugün, bugünün tarihiyle fsck komutunu işletti. Sonra siz sistem saatini değiştirdiniz. Ubuntu sonraki açılışta saati okuyor, tam diski tekrar ufaktan kontrol edecekken bakıyor gelmemiş olan bir zamanda kontrol edilmiş. Bunu ciddi olarak görüp hemen durduruyor ve uyarısını veriyor. Olay bu diye düşünüyorum.

setare

komut satırındaki eksik yazdığım satırları yazabilmek için zamanı bir kez daha geriye aldım

işte o satırlar:

/dev/sda4: superblock last mount time (Fri mar 12 18:10:45 2010,
Now= Fri Jan 8 19:48:22 2010) is the future.

Başka bir başlığın konusu ve pek de mantıklı değil ama tesadüfen öğrenmiş oldum: zaman (saat) ayarını değiştirirsem ubuntu açılmıyor. Zamanı değiştirip ubuntuyu kullanamaz mıyım

heartsmagic

Zamanı değiştirio fsck uyguladın mı?
Kullanırsın, zira Ubuntu sana bir sınırlama getirmez. Sınırlama getirmediği için de öyle zırt pırt zamanla oynamak zorunda kalmazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

setare

Fsck ı denedim. Fsck windows 7 nin zamanını değiştirdi ve ancak bu şekilde ubuntu açıldı

Acaba bu sorun ubuntu 10 ile mi alakalı? Diğer sürümlerde durum nasıl? Zamanı değiştirdiğinizde sizde ubuntu açılıyor mu?