Gönderen Konu: [Nasıl] Ubuntu kurulumunda disk yapılandırma  (Okunma sayısı 37766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »


Resimde de görüldüğü gibi elimde 8 gb lık ham bir disk var. Şimdi disk alanı hazırlama aracıyla elimdeki diski bölümleyeceğim. Bunun için ilk adım olarak "Bölümleri elle belirt" seçeneğini işaretleyip ileri diyorum.

Resimde görülen pencerede "yeni disk tablosu oluşturma" seçeneğine tıklıyorum.Resimdeki uyarıyla karşılaştığımda "Devam et" diyorum.8 gb lık diskimiz bölümlenmek için hazır durumda. "Boş alan" ibaresine tıklayıp diski seçili duruma getiriyorum. Ardından "Ekle" düğmesine basıyorum.

Karşıma çıkan pencerede istediğim değişiklikleri yapıyorum.

Bölüm türüne dokunmuyorum.

Bölüm boyutuna rakamlarla istediğim boyutun değerlerini giriyorum. Amacım ilk önce Ubuntu'yu kuracağım alanı ayarlamak olduğu için 5 gb ayırıyorum. Burada bir hatırlatma yapayım; Ubuntu kurulum alanı için benim tavsiyem en az 10-15 gb yer ayırmanız. Burada ben örnek olsun diye küçük bir disk alanı kullandım.

Yeni bölüm için yer bölümüne dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde Ubuntu'nun disktte kullanacağı dosya sistemini seçiyoruz. Nasıl Windows'ta fat32, ntfs gibi formatlar seçiyorsak bu aşamda da Ubuntu için bir format seçmiş oluyoruz. ubuntu 9.10 kurulumunda varsayılan olarak ext4 seçeneği seçili durumda zaten, bu yüzden bu seçeneğe de dokunmuyorum.

Bağlanma noktası bölümünde 5 gb lık alanın ne amaçla kullanacağını belirlemiş olacağız. Boş kutucuğu açtığınızda bir çok seçenek göreceksiniz. Burada sizin seçmeniz gereken ilk seçenek, yani: "/" şıkkı. Böylece 5 gb lık alanımızı Ubuntu'tu kurmak için kullancağımızı belirtmiş olduk. Bu bölümdeki diğer seçenekler hakkındaki bilgiye ufak bir araştırmayla ulaşabilirsiniz.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Şimdi amacımız Ubuntu'nun kullanacağı Swap alanını ayarlamak. Boş alan olarak görünün yeri fare ile seçerek yine "Ekle" diyorum.

Resimde görüldüğü gibi yine bölüm oluşturma tablosundayız.Yeni bölüm türü gördüğünüz gibi otomatik olarak mantıksal olarak belirlendi. Bu seçeneğe dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu olarak istediğimiz değeri rakamlarla giriyoruz. Swap alanı olarak ne kadar boyut ayıracağınız size kalmış. Genel tavsiye sitemdeki fiziksel belleğin iki katı olması yönünde. Örneğin 1 gb belleğiniz varsa Swap alanını 2 gb olarak belirleyebilirsiniz. Ancak kullanıcı tecrübelerinden ve kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla Swap alanı için çok fazla yer ayırmanıza gerek yok. Ben 1 gb ellekli sistemimde 500 mb Swap alanı kullanıyorum. Dediğim gibi seçim size kalmış. Swap alanı için düşündüğüm 500 mb lık boyutu rakamlarla yazıyorum.

Yeni bölüm için yer bölümüne yine dokunmuyorum.
 
Nasıl kullanılacağı bölümünde kutucuğu açarak "Takas alanı" ifadesini seçiyorum.

Basıl kullanılacağı bölümü disk alanımızı takas olrak zaten belirttiğimiz için pasif durumda olacaktır.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Ubuntu kurulumu için gerekli ayarları yaptık ve elimizde halen boş olan bir disk alanı var. Bu alanı istediğimiz gibi kullanabiliriz. Yedeklemelerimiz yapabilir, belgelerimiz saklayabiliriz ama öncelikle sistemimize bağlamamız gerekiyor.

Boş alanı yine seçili hale getirip "Ekle" diyoruz.

Yeni bölüm türü yine otomatik olarak mantıksal olarak belirtilmiş, dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu bölümünde kullanım amacımıza göre bir değer yazıyoruz. Eğer amacımız diskimizde geriye kalan bu bölümü tamamıyla kullanmaksa bölüm boyutuna dokunmayacağız. Yok eğer bu bölümü de parçalara ayırmak niyetindeyseniz ona uygun bir değer yazmanız gerekiyor. Ben diskimde kalan bu 3,2 gb lık alanı da iki parçaya ayırmak istiyorum, o yüzden bölüm boyutuna 1 gb yazıyorum.

Yeni bölüm için yer seçeneğine dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde ext4 sistemini seçebilirsiniz. Eğer bu alanı sisteminizde olan Windows işletim sistemiyle ortak kullanacaksanız fat32-ntfs formatlarını seçmeniz daha doğru olur.

Bağlanma noktası bölümünde bu disk alanı için belirlediğiniz dosya sistemine göre farklılık olacaktır. Eğer bir önceki seçenekte belirlediğimiz alanın nasıl kullanılacağı ile ilgili bölüme ext4 demişseniz bağlanma noktası bölümünde /home seçemeğini belirleyebilirsiniz ya da /media altına bir isim vererek bağlayabilirsiniz. Eğer disk alanının nasıl kullanılacağı bölümünde fat32-ntfs dosya sistemini seçtiyseniz bağlanma noktası olarak iki seçenek varsayılan olarak çıkacaktır. İki seçenekten biri olan /windows ibaresini seçerseniz bu disk alanı Ubuntu'nun kurululacağı "/" dizininin altında /windows isimli bir klasör olarak görünecektir. Ayrı bir disk olarak görünmesini isterseniz bu bölüme bir ad vererek /media bölümüne bağlayabilirsiniz. Örneğin ben bu disk alanını projelerim için kullanmak istiyorum, öyleyse bağlanma bölümüne şöyle yazmam gerekiyor: /media/Projeler. Bir başka örnek, siz diyelim ki bu bölümü belgeleriniz için kullanmak istiyorsunuz, o zaman şu şekilde yazmanız gerekiyor: /media/belgeler.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Geriye kalan son disk bölümünü de yukarıdaki adımları takip ederek ext4 formatında belirledim ve sisteme /media/Belgeler olarak bağladım. 

Tüm diski istediğim şekilde ayarladığımdan emin olduktan sonra ileri butonuna tıklıyorum. Bundan sonraki adımları kurulum belgesinden takip edebilirsiniz.


« Son Düzenleme: 06 Mart 2010 - 21:31:24 Gönderen: bytan »
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #25 : »
Diskler bağlı durumda, ayırayım mı diyor. Evet de devam et. Gerek acemiler bölümünde, gerek forumdaki kullanıcı önerilerinde, gerekse wikide bölümleme hakkında başlıklar mevcut. Oralardan da faydalanabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #26 : »
Ellerine sağlık teşekkür ederim. Güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.
turhill bilgisayar kullanıcısı.

« Yanıtla #27 : »
benım 320 gb hddm var ve bolmeye yapamadım  acep nasıl yaparım
wındowsa gore c:80 gbı gerısıde d:* olacak sekılde nasıl yaparım
ubuntu 10,10

« Yanıtla #28 : »
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

« Yanıtla #29 : »
Merhabalar...
Swap alanı ile ilgili resimde swap kısmını birincil değil mantıksal seçtiğinizi gördüm.
Swap bölümünün önemli bir bölüm olduğundan birincil seçilmesi gerekmez mi? Yada gerekmez çok acemiyim de  ;D ;D
Sudo ve Su kardeşler :)

« Yanıtla #30 : »
Açıçası hiç denemedim lakin herhangi bir performans farkı olacağını sanmıyorum. Birincil disk alan hakkını takas alanı için hacamak pek doğru görünmedi bana.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #31 : »
Merhabalar...
Swap alanı ile ilgili resimde swap kısmını birincil değil mantıksal seçtiğinizi gördüm.
Swap bölümünün önemli bir bölüm olduğundan birincil seçilmesi gerekmez mi? Yada gerekmez çok acemiyim de  ;D ;D

Alıntı
   Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        7910    63532812    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           17532       19458    15471448   12  Compaq teşhis sistemi
/dev/sda3            7911       17531    77280652    5  Ek
/dev/sda5            7911        9675    14177331   83  Linux
/dev/sda6            9676       11418    14000616   83  Linux
/dev/sda7           11419       12992    12643123+  83  Linux
/dev/sda8           12993       13055      506016   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda9           13056       17531    35953438+  83  Linux

:)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #32 : »
Arkadaşlar merhaba.

Kurulum esnasında yedek alanı için ntfs formatını görmediğimden fat32 seçmiştim. Bu bölümü win7 ile birlikte kullanmak istediğimden bölümü /media/yedek şeklinde bağladım.

Bu bölümü ubuntu kurulumu sonrası tekrar biçimlendirmek istedim.

Yönetim-Disk Aracı ile söz konusu bölümü biçimlendirmek istediğimde error veriyor, aygıt meşgul diyor ve ayrıntılar dediğimde şu bilgiyi görüyorum: /dev/sda6 is mounted

Bu bağlama işlemiyle mi ilgili bu durum?

« Yanıtla #33 : »
Sisteme bağlı durumda olan bir diski biçimlendiremezsin, önce sistemden ayrıman gerekir. Bu sadece bu başlıkta anlatılanlarla ilgili değil genel bir durum.

Diski biçimlendirmek için öncelikle sistemden ayır ardından biçimlendir. Gparted aracıyla bunu rahatça yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #34 : »
Sisteme bağlı durumda olan bir diski biçimlendiremezsin, önce sistemden ayrıman gerekir. Bu sadece bu başlıkta anlatılanlarla ilgili değil genel bir durum.

Diski biçimlendirmek için öncelikle sistemden ayır ardından biçimlendir. Gparted aracıyla bunu rahatça yapabilirsin.

Ubuntu Yazılım Merkezinde aradığımda karşıma çıkan Gnome Disk Bölümleme Yönetici'ni mi kastediyorsunuz?

Eğer bu ise sisteme kurayım.

« Yanıtla #35 : »
Sistem>yönetim yolunda bulunan disk aracıyla yapılabiliyor sanırım ama ben hiç kullanmadım. Genelde Gparted kullanırım ki onu da yazılım merkezinden ya da Synaptic aracılığıyla arama yaparak bulabilir ve kurabilirsin. Forumda da kurulum ve kullanımıyla ilgili anlatımlar mevcut.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #36 : »
Hocam ben büyük bir hata yaptım, bahsettiğim bölümü sildim ve sonra sistemi yeniden başlattığımda bilgisayar açılmadı, bana hangi işletim sistemi ile boot edilmesi gerektiğini sormadı.

Tekrar ubuntu ile kurulum yaptım, ilk açılışta bu sefer yedek olarak belirlediğim alana bağlanamadığını söyledi. Şu an diskte win7 kurduğun partition duruyor ama açılışta bana win7 ile ilgili bir seçenek sunulmadı.

Sizce ne yapmalıyım?

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #38 : »
Sevgili @zeitgeist,

Her şeye tekrar başladım. Şu anda disk yapım aşağıdaki gibi.

Alıntı
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x000c909e

   Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1          13      102400    7  HPFS/NTFS
1. disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.
/dev/sda2              13        3917    31354880    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            3917        6407    19999744   83  Linux
/dev/sda4            6407       19458   104830977    5  Ek
/dev/sda5            6407        6780     2999296   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6            6780       19458   101830656    b  W95 FAT32

Arzu ettiğim şey, kurulum sırasında fat32 olarak(ntfs seçeneğim yoktur) biçimlendirdiğim ve "/media/yedek" diye bağladığım alanı ntfs yapmak çünkü bunu win ile birlikte kullanmak istiyorum.

Hiçbir şey yapmadan direk uzmanına soruyorum ki bir daha başıma aynı şeyler gelmesin  :D

Sistem-Yönetim-Disk Aracı ile "birimi biçimlendir" diyerek bunu yapabilir miyim?

Bu sorunun cevabı evet ise "Adı" kısmına bağlarken verdiğim ismi vermek durumunda mıyım?

Ayıracağın zaman için şimdiden teşekkür ederim.

« Yanıtla #39 : »
Sevgili @ineversmoke,

Öncelikle şunu söyleyeyim ben uzman değilim. Özellikle Linux/Ubuntu ile ilgili hayli bilgiye sahip arkadaşlar varken bu sıfat onlara yapılmış bir haksızlık olur.  ;)

Anladığım kadarıyla yedek disk alanını sisteme bağlamışsın, o bölümü biçimlendirmek için faklı yöntemler var ancak ben olsam:

Eğer sistemimde yüklü ise Gparted disk aracını çalıştırırım yüklü değilse; sistemi yüklemeden dene seçeneğiyle bilgisayarımı Ubuntu cd ile açarım. Ardından Sistem>Yönetim> Gparted disk aracını açarım.

Gparted uygulamasında biçimlendirmek istediğim disk bölümünü pencerenin sağ üstündeki seçeneklerden aktif hale getiririm. Seçtiğim bölümün biçimlendirmek istediğim bölüm olduğundan kesin emin olmak için kontrol ederim. Ardından biçimlendirmek istediğim bölüme sağ fare tuşuyla tıklar format>ntfs seçer ve uygula derim. Eğer disk bağlı işlem yapamam gibi bir uyarı alırsam yine o disk bölüme sağ fare tuşuyla tıklar sistemden ayır der ve bir önceki adımları yinelerim.

İşlem bittikten sonra sistemi yeniden başlatırım. Olur da disk yeniden biçimlendirildiği için Ubuntu açılışta bir uyarı verir o zaman "S" ile uyarıyı geçerim. Ardından disk bölümünü forumdan anlatılan bir çok farklı yöntemden birini kullanarak yeniden bağlarım. Yok eğer başlangıçta bir uyarı vermezse ne ala.

Bu başlık asıl olarak bilgi/tavsiye verme amaçlı olduğu için; mesele çözüldükten sonra mesajlarını bölüp şu başlığa taşıyacağım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24962.msg299322.html#msg299322
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #40 : »
Sevgili @ineversmoke,

Öncelikle şunu söyleyeyim ben uzman değilim. Özellikle Linux/Ubuntu ile ilgili hayli bilgiye sahip arkadaşlar varken bu sıfat onlara yapılmış bir haksızlık olur.  ;)

Hocam forumun acemisiyim, ayrıca kimseye haksızlık etmek istemem yine ayrıca sen bana kıyasla konunun uzmanısın  :D

Eğer sistemimde yüklü ise Gparted disk aracını çalıştırırım

Geçen sefer her şeyi o araçla mahvetmiştim, bir an tüylerim dikeldi  :o

İşlem bittikten sonra sistemi yeniden başlatırım. Olur da disk yeniden biçimlendirildiği için Ubuntu açılışta bir uyarı verir o zaman "S" ile uyarıyı geçerim. Ardından disk bölümünü forumdan anlatılan bir çok farklı yöntemden birini kullanarak yeniden bağlarım. Yok eğer başlangıçta bir uyarı vermezse ne ala.

Yani biçimlemeden hemen sonra bağlama diyorsun, makina bir tekrar açılsın öyle bağla diyorsun?


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2011 - 21:44:34
Hocam sağ üst köşe dediğin yer, dev/sda 149.05 GB yazan yer mi?

Orası ise aşağı oka tıkladığımda bir seçenek gelmiyor, yok üstte bölüm alanlarını gösterir grafiği diyorsan oradan yada tablodan seçim yaptıktan sonra sağ tıkladığımda malesef biçimlendirme alanı pasif, önce ayırmak gerekiyor. Benim korkum şu, ayırırım sonra yine grub meselesinde sıkıntı olur mu?Sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyerek yiyorum  ;D
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011 - 21:44:34 Gönderen: ineversmoke »

« Yanıtla #41 : »
Doğru diyorsun sağ üstte fiziksel diskler gösteriliyormuş yanlış hatırlamışım.

Şimdi sen sda6 yı biçimlendirmek istiyorsun değil mi? O halde sda6 yı seçili duruma getirip sağ fare tuşuyla format-ntfs diyeceksin (olmazsa sistemden ayır demen gerekebilir). Bu kadar basit. Yalnız şimdi sen çekinceli davranınca ben de işkilleniyorum, bir aksilik olursa sorumluluk almam ona göre  :P

Normalde bir sorun çıkmaması gerekir, çıkarsa da bir şekilde üstesinden geliriz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #42 : »
Doğru diyorsun sağ üstte fiziksel diskler gösteriliyormuş yanlış hatırlamışım.

Şimdi sen sda6 yı biçimlendirmek istiyorsun değil mi? O halde sda6 yı seçili duruma getirip sağ fare tuşuyla format-ntfs diyeceksin (olmazsa sistemden ayır demen gerekebilir). Bu kadar basit. Yalnız şimdi sen çekinceli davranınca ben de işkilleniyorum, bir aksilik olursa sorumluluk almam ona göre  :P

Normalde bir sorun çıkmaması gerekir, çıkarsa da bir şekilde üstesinden geliriz.

Hocam ne sorumluluk yükleyeceğim, ayıpsın  ;D

Sütten ağzım yandı o yüzden işkilleniyorum. Ayırmadan formatlayamıyorum, bakalım işi olumlu sonuca ulaştırabilirsem yazarım burdan.

Teşekkür ederim tekrar.


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : [time]24 Ocak 2011 - 12:09:49[/time]
Hocam tekrar Selam.

Dün gparted ile bölümü ayırdım ardından formatladım. Restarttan sonra da disk aracı ile bölümü bağladım. Ancak bu gün makinayı açarken bölümün bağlı olmadığını gördüm. Fazladan yapmam gereken bir işlem mi var?


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2011 - 19:49:52
Yaşadığım sorunu şu mesajda belirtilen araçla aşmış bulunmaktayım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13529.msg166617.html#msg166617
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2011 - 19:49:52 Gönderen: ineversmoke »

« Yanıtla #43 : »
diyelimki 2 hdd miz var ve sadece ubuntu kullanıyoruz bu durumda

sda = /

sdb1= /home
sdb2= swap

şeklinde yapsak hepsi aynı hdd de olan bir ubuntu sistemine göre daha performanslı olur mu bir şey fark etmez mi? ya da bu 2 hdd yi en optimum nasıl kullanırız.

« Yanıtla #44 : »
Yukarıda verdiğin örnekle yapılmış bir kurulum ile aşağıdaki örnek arasında performans açısından bir fark olacağını sanmıyorum. Bu tür bir yapılandırma farklılığı anlamlı kılacak tek şey bana kalırsa kullanım alışkanlıklarımız, yedekleme yöntemlerimiz ...v.b.

sda1=/
sda2=swap
sdb=depo


Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #45 : »
swap neyse de home diğer hdd de olursa kök dizinin olduğu hdd nin okuma yazma yükünü azaltır belki diye düşünmüştüm ama fark yoksa gerek te yok

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2011 - 20:19:25 Gönderen: zeitgeist »

« Yanıtla #46 : »
Söylediğin mantıklı gibi görünüyor. Açıkçası daha önce hiç bu tür bir sorgulama yapmadım, tecrübe de etmedim, dolayısıyla benimki sadece fikir yürütmekten ibaret. En sağlıklısı /home dizinini ayrı bir disk alanına bağlayanlardan ya da bu durumu kıyaslama fırsatı bulanlardan cevap beklemek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #47 : »
ben şuan anlattığım gibi kullanıyorum raid yapıcaktım güvenemedim

1.hdd de
55 gb     /
243 gb  /home/yedek

2. hdd de
4 gb       swap
294 gb   /home

olarak bağladım

zaten hızlı açılıp kapanıyo ubuntu ne biliyim farkedilir bi fark olmadı yapılabilir bi test falan var mı bilmiyorum

« Yanıtla #48 : »
bilgisayrımda windows 7 64bit yüklü ve 320 gb. biraz önce ubuntu kurmak için winde yönetimsel araçlarda hardiskimde bir bölüm ayırmak istedim. 80 gb lık bir alan ayırdım fakat windomsta biçimlendiremedim. ubuntu kurarken belki o biçimlendirir diyerek canlı cd den önce açtım daha sonra yüklemeyi başlattım fakat o biçimlendiremediğim 80 gb bölümü ''kullanılamaz'' dediği için yüklemeyi başlatamadım. bu 80 gb alanı biçimlendirmem için ubuntu da yada winde herhahngi bir yol var mıdır ?

not:bu arada yapmak istediğimde c: sürücüsünde win7  D: sürücüsünde de ubuntu kurmaya çalışıcam.win 7 şu an yüklü. yani ayrı iki işletim sistemi kullanmak istiyorum. wubi yi önerecek olan arakdaslar olursa şimden söylüyüm kurmadan önce forumda baya bi araştırma yaptım genelde sıfırdım kurulumu önerdikleri için wubi yi pek düşünmüyorum.

ek: şimdi biraz daha bakınca 4 birincil diskten bahsedilmiş sanırım biçimlendirmeden önce sorunum orda. fakat diğer o bölümler recovery bölümleri onlara dokunmadan bu ayırdığım 80 gb lık bölüme ubuntuyu kurma şansım var mıdır ? tabi önce biçimlendirebilirsek !!
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011 - 01:44:28 Gönderen: meo »

« Yanıtla #49 : »
bilgisayrımda windows 7 64bit yüklü ve 320 gb. biraz önce ubuntu kurmak için winde yönetimsel araçlarda hardiskimde bir bölüm ayırmak istedim. 80 gb lık bir alan ayırdım fakat windomsta biçimlendiremedim. ubuntu kurarken belki o biçimlendirir diyerek canlı cd den önce açtım daha sonra yüklemeyi başlattım fakat o biçimlendiremediğim 80 gb bölümü ''kullanılamaz'' dediği için yüklemeyi başlatamadım. bu 80 gb alanı biçimlendirmem için ubuntu da yada winde herhahngi bir yol var mıdır ?

not:bu arada yapmak istediğimde c: sürücüsünde win7  D: sürücüsünde de ubuntu kurmaya çalışıcam.win 7 şu an yüklü. yani ayrı iki işletim sistemi kullanmak istiyorum. wubi yi önerecek olan arakdaslar olursa şimden söylüyüm kurmadan önce forumda baya bi araştırma yaptım genelde sıfırdım kurulumu önerdikleri için wubi yi pek düşünmüyorum.

ek: şimdi biraz daha bakınca 4 birincil diskten bahsedilmiş sanırım biçimlendirmeden önce sorunum orda. fakat diğer o bölümler recovery bölümleri onlara dokunmadan bu ayırdığım 80 gb lık bölüme ubuntuyu kurma şansım var mıdır ? tabi önce biçimlendirebilirsek !!

Calisan CD'de "Partition Editor" olmasi lazim. Onunla yeni bolumu baslatmayi/bicimlendirmeyi deneyebilirsiniz.