Gönderen Konu: [Nasıl] Ubuntu kurulumunda disk yapılandırma  (Okunma sayısı 37822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »


Resimde de görüldüğü gibi elimde 8 gb lık ham bir disk var. Şimdi disk alanı hazırlama aracıyla elimdeki diski bölümleyeceğim. Bunun için ilk adım olarak "Bölümleri elle belirt" seçeneğini işaretleyip ileri diyorum.

Resimde görülen pencerede "yeni disk tablosu oluşturma" seçeneğine tıklıyorum.Resimdeki uyarıyla karşılaştığımda "Devam et" diyorum.8 gb lık diskimiz bölümlenmek için hazır durumda. "Boş alan" ibaresine tıklayıp diski seçili duruma getiriyorum. Ardından "Ekle" düğmesine basıyorum.

Karşıma çıkan pencerede istediğim değişiklikleri yapıyorum.

Bölüm türüne dokunmuyorum.

Bölüm boyutuna rakamlarla istediğim boyutun değerlerini giriyorum. Amacım ilk önce Ubuntu'yu kuracağım alanı ayarlamak olduğu için 5 gb ayırıyorum. Burada bir hatırlatma yapayım; Ubuntu kurulum alanı için benim tavsiyem en az 10-15 gb yer ayırmanız. Burada ben örnek olsun diye küçük bir disk alanı kullandım.

Yeni bölüm için yer bölümüne dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde Ubuntu'nun disktte kullanacağı dosya sistemini seçiyoruz. Nasıl Windows'ta fat32, ntfs gibi formatlar seçiyorsak bu aşamda da Ubuntu için bir format seçmiş oluyoruz. ubuntu 9.10 kurulumunda varsayılan olarak ext4 seçeneği seçili durumda zaten, bu yüzden bu seçeneğe de dokunmuyorum.

Bağlanma noktası bölümünde 5 gb lık alanın ne amaçla kullanacağını belirlemiş olacağız. Boş kutucuğu açtığınızda bir çok seçenek göreceksiniz. Burada sizin seçmeniz gereken ilk seçenek, yani: "/" şıkkı. Böylece 5 gb lık alanımızı Ubuntu'tu kurmak için kullancağımızı belirtmiş olduk. Bu bölümdeki diğer seçenekler hakkındaki bilgiye ufak bir araştırmayla ulaşabilirsiniz.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Şimdi amacımız Ubuntu'nun kullanacağı Swap alanını ayarlamak. Boş alan olarak görünün yeri fare ile seçerek yine "Ekle" diyorum.

Resimde görüldüğü gibi yine bölüm oluşturma tablosundayız.Yeni bölüm türü gördüğünüz gibi otomatik olarak mantıksal olarak belirlendi. Bu seçeneğe dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu olarak istediğimiz değeri rakamlarla giriyoruz. Swap alanı olarak ne kadar boyut ayıracağınız size kalmış. Genel tavsiye sitemdeki fiziksel belleğin iki katı olması yönünde. Örneğin 1 gb belleğiniz varsa Swap alanını 2 gb olarak belirleyebilirsiniz. Ancak kullanıcı tecrübelerinden ve kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla Swap alanı için çok fazla yer ayırmanıza gerek yok. Ben 1 gb ellekli sistemimde 500 mb Swap alanı kullanıyorum. Dediğim gibi seçim size kalmış. Swap alanı için düşündüğüm 500 mb lık boyutu rakamlarla yazıyorum.

Yeni bölüm için yer bölümüne yine dokunmuyorum.
 
Nasıl kullanılacağı bölümünde kutucuğu açarak "Takas alanı" ifadesini seçiyorum.

Basıl kullanılacağı bölümü disk alanımızı takas olrak zaten belirttiğimiz için pasif durumda olacaktır.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Ubuntu kurulumu için gerekli ayarları yaptık ve elimizde halen boş olan bir disk alanı var. Bu alanı istediğimiz gibi kullanabiliriz. Yedeklemelerimiz yapabilir, belgelerimiz saklayabiliriz ama öncelikle sistemimize bağlamamız gerekiyor.

Boş alanı yine seçili hale getirip "Ekle" diyoruz.

Yeni bölüm türü yine otomatik olarak mantıksal olarak belirtilmiş, dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu bölümünde kullanım amacımıza göre bir değer yazıyoruz. Eğer amacımız diskimizde geriye kalan bu bölümü tamamıyla kullanmaksa bölüm boyutuna dokunmayacağız. Yok eğer bu bölümü de parçalara ayırmak niyetindeyseniz ona uygun bir değer yazmanız gerekiyor. Ben diskimde kalan bu 3,2 gb lık alanı da iki parçaya ayırmak istiyorum, o yüzden bölüm boyutuna 1 gb yazıyorum.

Yeni bölüm için yer seçeneğine dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde ext4 sistemini seçebilirsiniz. Eğer bu alanı sisteminizde olan Windows işletim sistemiyle ortak kullanacaksanız fat32-ntfs formatlarını seçmeniz daha doğru olur.

Bağlanma noktası bölümünde bu disk alanı için belirlediğiniz dosya sistemine göre farklılık olacaktır. Eğer bir önceki seçenekte belirlediğimiz alanın nasıl kullanılacağı ile ilgili bölüme ext4 demişseniz bağlanma noktası bölümünde /home seçemeğini belirleyebilirsiniz ya da /media altına bir isim vererek bağlayabilirsiniz. Eğer disk alanının nasıl kullanılacağı bölümünde fat32-ntfs dosya sistemini seçtiyseniz bağlanma noktası olarak iki seçenek varsayılan olarak çıkacaktır. İki seçenekten biri olan /windows ibaresini seçerseniz bu disk alanı Ubuntu'nun kurululacağı "/" dizininin altında /windows isimli bir klasör olarak görünecektir. Ayrı bir disk olarak görünmesini isterseniz bu bölüme bir ad vererek /media bölümüne bağlayabilirsiniz. Örneğin ben bu disk alanını projelerim için kullanmak istiyorum, öyleyse bağlanma bölümüne şöyle yazmam gerekiyor: /media/Projeler. Bir başka örnek, siz diyelim ki bu bölümü belgeleriniz için kullanmak istiyorsunuz, o zaman şu şekilde yazmanız gerekiyor: /media/belgeler.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.Geriye kalan son disk bölümünü de yukarıdaki adımları takip ederek ext4 formatında belirledim ve sisteme /media/Belgeler olarak bağladım. 

Tüm diski istediğim şekilde ayarladığımdan emin olduktan sonra ileri butonuna tıklıyorum. Bundan sonraki adımları kurulum belgesinden takip edebilirsiniz.


« Son Düzenleme: 06 Mart 2010 - 21:31:24 Gönderen: bytan »
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

« Yanıtla #50 : »
Partition Editor bende onunla uğraştim fakat hiçbirşey yapamadım o 80 gb lık kullanılamayan bölüme sağ tıklayınca sadace new ve informens seçenekleri aktif. onlara da tıklayınca herhangi bi şey olmuyor ne yazık ki. acaba bu başlıkda da bahsedilen http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0  4 den fazla birincil bölüm oluşturulamaz yüzün de mi oluyor. eğer o yüzdense bunun bi şekilde çözümü var mıdır ?

« Yanıtla #51 : »
Evet haklisiniz. Ben dort bolum oldugunu gozden kacirmisim. HP_TOOLS isinize yaramiyorsa o bolumu silebilirsiniz. Daha sonra bosta olan alani birincil bolum olarak degil de mantiksal olarak bicimlendirirseniz, o alanin altina istediginiz kadar bolum olusturabilirsiniz.

« Yanıtla #52 : »
acaba bu HP_TOOLS altında neler var eğer sadace kendi programları varsa nasıl silebilirim. bir de mantıksal sürücü falan pek anlamadım. acaba biraz daha basit anlatabilir misiniz nasıl yapabilirim o dediklerinizi ? baya acemiyim ilk defa ubuntu kurucam tabi başarabilirsem :)


Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ekim 2011 - 02:50:13
ben dayanamadım dediğiniz gibi HP_TOOLS bölümünü sildim ve yine dediğiniz gibi ext4 mantıksal olarak ayırdım fakat şimdi aklıma takılan bu swap alanı oldu acaba onu ben  mı ayırıyorum yoksa kendi mi ayırıcak bu konuda da biraz yardım edebilirmisniz ?
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011 - 02:50:13 Gönderen: meo »

« Yanıtla #53 : »
@meo, swap'ı da sizin oluşturmanız gerek.

« Yanıtla #54 : »
işte onu nasıl yapıcam yani swap alanını nasıl ayırıcam ? şimde ben dediğiniz gibi hp_tools bölmünü sildim. sildikten sonra 80 gb bölümü biçimlendirebildim. şimdi swap alanı aklıma geldi bende 80 gb ın 2 gb swap alanı olması için ayırdım. 78 gb kalan bölmümü yeniden biçimlendirdim fakat bu seferde swap için ayırdığım  2 gb bölümü biçimlendiremiyorum

« Yanıtla #55 : »
Turkce'lerini bilmiyorum o yuzden bildigim gibi yazicam kusura bakmayin. 80 GB'lik bolumu extended olarak bicimlendirdiginizde bu bolumun altina istediginiz kadar logical partition olusturabilirsiniz. Sorun cikmamasi gerekiyor.

« Yanıtla #56 : »
isabet olmuş bende şimdi onu yaptım şimdi Gparted da biçimlendirirken ubuntu kuracağım bölümü ext4 swap için ayırdığım bölümüde linux-swap diye bişey var onda biçimlendirecem. yani aşağıda verdiğim resim gibi oldu şu an kuruluma geçebilirmiyim
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011 - 03:24:34 Gönderen: meo »

« Yanıtla #57 : »
Gecebilirsiniz, bir sorun gozukmuyor. Kurulum esnasinda neyi hangi bolume baglayacaginizi sectiginiz sirada dikkatli olun yeterli.

« Yanıtla #58 : »
ilginiz ve yardımlarınız için çok teşşekkürler artık ben kuruluma geçiyorum. hayırlısı artık :) kurulumdan sonra çıkacak sorunlarla tekrar başınızı ağrıtırım. tekrardan saolun size iyi geceler. bana anlaşılan bu gece uyku yok:)

« Yanıtla #59 : »
Hardisk şifreledim format attım şimdi ise artık hardisk şifresini giriyorum açmıyor.Ne içine girebiliyorum nede formatlayabiliyorum.Hardiksi format atmak istiyorum şifre yanlış diyor nasıl format atabilirimyada diskin içine girebilirim bilgisi olan yardım etsin ...
MicroAnaliz

« Yanıtla #60 : »
@microanaliz,
Ubuntu CD ile başlatıp gparted yazılımında disk bölümlerini görebiliyor musun ?

Ya da Ubuntu canlı/çalışan sistem açık durumdayken,

Kod: [Seç]
sudo blkid
sudo fdisk -l

çıktılarında görünüyor mu ?

« Yanıtla #61 : »
Önce bir latife: Şimdi bu işletim sisteminin kurulumu "kolay" mı olmuş oluyor? ;D
İki saatir, CD den kurulumu kapsayan bu bölümü anlamaya çalışıyorum. Xubuntuyu daha önce wubi'den kurdum, gerçekten kolaydı. Ama CD'den kurmak önerildiği ve önceki kurulumu epeyce karıştırıp kurcaladığım, en sonunda alsa derlemesi ile işleri iyice karıştırdığım (bozduğum :)) için bir de böyle deneyeyim dedim. Okuduklarımı anlayabilirsem, başarabileceğimi sanıyorum.

Diskim 30GB, birinci bölümde(C:) winxp pro var, 18GB, 5n ci adımda sda1 olarak görünüyor. İkinci bölümde (E:) de winxp pro var (neden? anlatması uzun, bu win'e gerek kalmadı) ve 5nci adımda sda2 olarak görünüyor. Bu bölüme format atarak cd den xubuntu kurayım diyorum. (daha önce wubi ile kurulum yapılan yer) Herhalde şöyle yapacağım:
1. 5nci adıma kadar sorun yok. Disk bölümlerini gösteren pencerede sda2 yi işaretleyip "değiştir" diyeceğim. Gelen pencerede bağlantı olarak "/" yazıp, formatı işaretleyip geçeceğim.
2. Daha sonra 1GB lık swap alanı için "ekle" diyeceğim, nasıl kullanacağına "takas alanı" deyip kapatacağım.
3. Son olarak, kalan boş yeri işaretleyip "ekle" diyeceğim, parçalara ayırmayacağım, ext4 ve home seçeneklerini işaretleyip devam edeceğim.
Buraya kadar doğru mu? Yalnız xubuntuyu wubi ile kurduğumda masaüstünde windows adlı bir simge vardı ve buraya yani (C:) ye ulaşıp dosya alışverişi yapabiliyordum. Yukarıdaki şekilde bunu sağlayabilecek miyim?

« Yanıtla #62 : »
@mst, latifeye latife yapayım. Benim disk bölümlerimi ayarlamam ve kuruluma geçmem sanırım 30 saniyemi alıyor :) Evet, kurulum cidden kolay.

Disk bölümlendirmeni tam olarak anlayamadığım için kabaca anlatacağım. Belirttiğin gibi kuracağın bölüm neyse onu / olarak bağlayacaksın. /home'u ayırmak istemiyorsan başka bir şey yapmana gerek yok. Eğer /home dizinini ayıracaksan hangi bölümü kullanacaksan işaretleyip /home olarak bağlayacaksın. Takas alanı da bildiğin üzere...

Diğer bölümlerin varsa, örneğin Windows işaretle ve bağlama yeri olarak /media/windows yaz, biçimlendirmeyeceksin haliyle. Başka bölümlerin de varsa örneğin yedek, depo vs. bağlama olarak /media/yedek gibi bir şey yapabilirsin. Mantık bu, gerisi sistemin işi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #63 : »
Sayın @heartsmagic,
1. Önce wubi ile kurduğum eski ubuntuyu kaldırdım.
2. Disk bölümlerini gösteren pencerede, xubuntu kurmak istediğim bölüm olan sda2 yi işaretleyip "değiştir" dedim. Gelen pencerede bağlantı olarak "/" yazıp, ext4 ü işaretleyip tamam dedim.
3. Takas alanı için, "ekle" düğmesi pasif. Sadece sda1 (yani windows kurulu yer) işaretlendiğinde etkinleşiyor. Bu nedenle devam kararı aldım. Ekrana gelen mesajda ".....kurulum devam edemez vs.) diyordu, tamam deyip geçtim ve tekrar "devam" dedim. Sonrasına karışmadım. Şimdi masaüstünde ev- windows- dosya sistemi- çöp simgeleri var. Windows ile dosya alış-verişi de yapabiliyorum. Kurulum programı zannettiğimden akıllı çıktı. Şimdilik bir sorun görünmüyor, ses var ve film izleyebiliyorum. Ama hiçbir güncelleme indirmedim.

« Yanıtla #64 : »
@mst, takas alanı bildiğin ayrı bir bölüm olarak ayarlanır kurulum esnasında. Eğer ayrı bir bölüm yoksa takas elyemezsin kurulumda, kısacası senin önce takas için ayrı bir bölüm yapman gerekiyordu. Şu an muhtemelen takas olmadan sistemi kullanıyorsun. Belleklere çok yüklenmediğin sürece takasa ihtiyacın olmayabilir. Fakat ileride bir takas alanım olsun diye düşünürsen:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Takas_alan%C4%B1_(Swap)_D%C3%BCzenleme-Ekleme
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #65 : »
Evet hocam, haklısın. Kurulumdan sonra ilgili yazıyı okuyup bir takas alanı ekledim. Kuruluma hiç başlamadan win de partmagic ile bir takas alanı yaratsaydım iyi olurdu.
Bir de şu var: Windows bölümü bağlanmış ama kilitli görünüyor, ntfs yapılandırma aracını kullanmaya çalıştım, şifre soruyor, şifreyi yazıp tamam deyince kapanıyor. Windows kilidini nasıl kaldırabilirim? Mount -a komutuyla bu işi çözebilir miyim?

« Yanıtla #66 : »
Kilit derken? Hiç mi ulaşamıyorsun yoksa yazma çizme mi yapamıyorsun? Depolardan pysdm uygulamasını kur, ardından Unity üzerinden "Storage Device Manager" şeklinde aratıp aç. Oradaki seçeneklere girersen istediklerini bulursun sanırım.

mount -a ile olmaz istediğin şey, -a sadece tüm dosya sistemlerini yeniden bağlar, olduğu, ayarlandığı gibi.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2011 - 19:14:24 Gönderen: cerencalici »
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #67 : »
Teşekkür ederim.

« Yanıtla #68 : »
Merhabalar
dediğiniz şekildekurulumu yaptım..
500gb harddiskimin 400ünü ubuntu için
6sını swap alanı için kullandım.
geri kalan kısmı da /home şeklinde yaptım.

fakat şöyle bir uyarı alıyorum..


"Bu makinenin aygıt yazılımı kurulum programını UEFI kipinde başlattı fakat sistemde 'BIOS uyumluluk kipi'nde kurulmuş olan başka işletim sistemleri mevcut. debian kurulumuna UEFI kipinde devam ederseniz, BIOS kipinde kurulmuş olan işletim sistemlerini başlatırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.."

altında geri dön ve devam et seçenekleri var fakat tıklayamıyorum..
Ne yapmalıyım...

« Yanıtla #69 : »
Merhabalar
dediğiniz şekildekurulumu yaptım..
500gb harddiskimin 400ünü ubuntu için
6sını swap alanı için kullandım.
geri kalan kısmı da /home şeklinde yaptım.

fakat şöyle bir uyarı alıyorum..


"Bu makinenin aygıt yazılımı kurulum programını UEFI kipinde başlattı fakat sistemde 'BIOS uyumluluk kipi'nde kurulmuş olan başka işletim sistemleri mevcut. debian kurulumuna UEFI kipinde devam ederseniz, BIOS kipinde kurulmuş olan işletim sistemlerini başlatırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.."

altında geri dön ve devam et seçenekleri var fakat tıklayamıyorum..
Ne yapmalıyım...Buraya göz atınız ;
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu


'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''