[Çözüldü]Bootable flashdisk oluşturmak (Linux'da)

Başlatan Levye, 10 Şubat 2010 - 05:38:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levye

Merhabalar,
Uzun süredir forumu takip ediyorum. Birkaç ay önce Ubuntu Netbook Remix sistemini 2gb hafıza kartı ile dahili kart okuyucumu kullanarak kurdum. Kurulumda hiç sorun yaşamamıştım. ISO dosyasını rasgele indirdiğim bir programla çıkartıp karta kopyalamış kolayca boot etmiştim. "Bootable yapmak" gibi bir amaç içerisine de girmemiştim.

Acemilikten olsa gerek bozmadığım program kalmadı. Kısaca harddiskimin linux kurulu parçasını biçimlendirip yeniden kurmak istiyorum. Fakat beceremedim.

ISO dosyasını flashdiske çıkarttım fakat boot etmiyor. "işleme devam etmek için diski çıkarın" gibi bir hata alıyorum. Daha önce kullandığım hafıza kartı çöpte. İndirdiğim iso içerisinde "usb-creator" adında bir dosya var ama .exe formatlı olduğu için çalıştıramıyorum (wine ile de denedim). Aklıma yalnızca şuan kullandığım usb belleğin bootable olmayabileceği geldi.

Bazı kurulum bilgilendirmelerinde "flashdiskinizi bootable yapın" gibi maddeler var. Bazı kaynaklarda ise nasıl bootable yapılacağı açıklanmış. Fakat hepsi windows üzerinde anlatılmış. Ubuntu platformunda bu işi nasıl yapabilirim ?

BayboraKaan

Levye

Bahsettiğiniz konuyu okudum. Fakat dediğim gibi yalnızca "bootable yapın" yazıyor. Nasıl yapacağım konusunda bir bilgi yok.

Alıntı yapılan: Levye - 10 Şubat 2010 - 05:38:54
Bazı kurulum bilgilendirmelerinde "flashdiskinizi bootable yapın" gibi maddeler var. Bazı kaynaklarda ise nasıl bootable yapılacağı açıklanmış.

Alıntı yapılan: sedefsiz_masrapa - 02 Mayıs 2008 - 20:13:14
adım 4[/b]
flash diskimizi bootable(başlatılabilir)yaptıktan sonra "sudo aptitude install syslinux" kodunu girerek syslinux dosyasını yüklemiş oluyoruz(hdd ye).

Felâsife

GParted ile yapabilirsiniz.
Gparted'de USB diskinize gelin ve sağ tıklayın manage flags gibi bir şey olacaktı, onda boot kutucuğunu işaretleyin.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Levye

Aradığım tam olarak buydu. Teşekkür ediyorum DevilTUX ve Fel^asife :-)

(Özellikle nickini yazdım ki, belki acıyıp da linux üzerinde "şapkalı a" karakterinin nasıl yapıldığını da dip not olarak düşersin :-) )

Felâsife

Geçmiş olsun.

Şapkalı için not düşeyim, bir şapkalı için mağdur olmanı istemem.  ;D
AltGr + a
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

BayboraKaan

Geçmiş olsun sorunun çözüldüğüne sevindim

AltGr tuşunun çok özelliği vardır tek tek denemeni tavsiye ederim :D