[Nasıl] Ubuntu'yu CD yerine USB flash diskten kurma yöntemi.

Başlatan sedefsiz_masrapa, 02 Mayıs 2008 - 20:13:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedefsiz_masrapa

Aşağıda anlatacağım yazı Ubuntu'yu bilgisayara cd yerine flash diskten kurmanızı sağlayacak.
başlamadan önce ihtiyacınız olacak şeyler
1. ubuntu cd imajını yüklemeye yetecek kadar boş disk alanı bulunduran flash disk. formatı fat32 olabilir.
2. (.iso) formatlı ubuntu cd imajı. yoksa http://www.ubuntu.com/getubuntu/download buradan indirebiliriz.

Şimdi adım adım kurulum aşamalarına geçelim:

adım 1
usb flash ımızda "install" isimli bir dosya açıyoruz
"vmlinux" ve "initrd.gz" isimli dosyaları http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/ (64bit) buradan veya http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-i386/current/images/hd-media/ (32bit) buradan indirip install dosyasının içine kopyalıyoruz.

adım 2
ubuntu yu kendi bilgisayarımnıza uygun şekilde (32 bit veya power pc) sitesinden indiriyoruz.

adım 3
.iso formatlı ubuntumuza sağ tıklayıp extract here seçeneğini seçerek kurulum dosyalarını flash ımıza atıyoruz.
arşiv dosyalarını flash diske attıktan sonra bu dosyanın ismini "syslinux" olarak değiştiriyoruz. (eskiden bu dosyanın adı "isolinux" idi)
syslinux dosyasının içindeki "isolinux.cfg" isimli dosyanın ismini "syslinux.cfg" olarak değiştiriyoruz.
bütün bu işlemleri root olarak yapıyoruz ayrıca.

adım 4

flash diskimizi bootable(başlatılabilir)yaptıktan sonra "sudo aptitude install syslinux" kodunu girerek syslinux dosyasını yüklemiş oluyoruz(hdd ye).
ardından sudo syslinux /dev/sdbX kodunu giriyoruz. burada /dev/sdbX deki X in ne olduğunu terminalden sudo mount kodunu girerek öğrenebiliriz. örneğin bende /dev/sdb1 imiş.
bu adımı yaptıktan sonra hdd mizde "ldlinux.sys" isimli bir dosya görünmeli.
adım 5
son olarak (.iso) formatlı ubuntu imajımızı da hdd ye kopyalayıp işlemi tamamlıyoruz.
yani en son görünüm aşağıdaki resimdeki gibi olacak.
[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5/2/t_usm_0ff8095.png[/img]
bundan sonrası bildiğiniz gibi..(yani cdyle ubuntu yükler gibi)
anlattıklarımda eksik veya yanlış varsa lütfen aşağıya yazın, düzeltiverelim..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Tabi bunu Live CD olarak da açabiliyoruz. Yani USB den kullanabiliyoruz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Usb bellek takılı iken normal şekilde Live CD ile açıp kurulum ekranına geçip kurulumu disk bölümlemede flash disk seçerek başlatınca da kuruluyor olması gerek. Benim 750'liği görüyor ve kuruluma izin veriyordu.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

matafleur

live cd olarak veya gerekli ayarlamalar yaptıktan sonra hdd imiş gibi de çalıştırabiliyoruz.Açılıştaki seçime kalmış.Ama oldukça yavaş açılıyor.

Bu arada usb üzerinden linux kullanmak istiyorsanız Slax tavsiye ederim.

İkisinin de kurulumu ile ilgili bilgiler burada mevcut ==>http://www.pendrivelinux.com/

Bu arada neden slax diyecek olursanız 1. si boyutu az,hızlı yükleniyor ve sistemdeki bütün değişiklikleri otomatik olarak kaydetme olanağınız var.Yani live cd imişçesine değilde harddisk imişçesine çalıştırabiliyorsunuz.

Son sürümü program paketleri olarak lzm sıkıştırma dosylarını kullanıyor.Ama ftp sitesinde birönceki sürümün .mo paketleri oldukça fazla.ftp den eski paketleri çekip kolaylıkla lzm ye çevirebiliyorsunuz.Veye hiç olmadı kaynak kodundan elle derleyiverin gitsin (:

Son olarak masaüstü yöneticisi olarak KDE kullanıyor ve slackware tabanlı bir dağıtım.Ve bit kadar bir usb belleği yanınızda taşıma zahmetine katlanıp işletim sisteminizi de sizinle beraber taşıyabiliyorsunuz ve istediğiniz yerde kullanma şansına sahip oluyorsunuz (:

Yeni konu mu açayım yoksa burayamı yazayım bilemedim.Duruma göre forum yöneticileri bir yere taşırlar veya burada kalır.
Kaldıki konu başlığında anlatılan olay esas olarak usb den kurulum odaklı değil usb den ubuntu çalıştırma odaklı bir konu.O yüzden yani konu olarak açmadım.

Bu arada çok güzel bir konuya değinmişsin.Teşekkürler dostum paylaşımın için.

Sypro

Slax ile ilgili en güzel durum, kurulumdan önce istediğiniz paketleri silip yeni paketleri eklemenize izin veriyor olması. Gerekli ayarları yapabileceğiniz program var. Google'da çok güzel kaynaklar bulmanıza yardım ediyor.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

matafleur

Evet.Yapan adam çok basit ve çok güzel bir mantık kullanmış.Sadece sistem dosyaları sıkıştırılmış paketler halinde usb de bulunuyor.Ve açılışta doğrudan bu paketleri belleğe açıyor.Bütün yaptığı bu (:

ufuk_k

Ben Slax usb ve livecdyi denedim modüller ekleyerek. Kullanıcılar da yeni yeni modüller ekliyor sürekli. Tek sorun sitesi hala yapım aşamasında ve modül eksikliği var; özellikle driver bölümünde neredeyse hiç bir şey yok resmi olarak. Ama bir tane livecd hazırladım, yanımda taşıyorum, nvidia ve ati modüllerinin çalışanlarını bulup ekleyebilirsem çok güzel olacak, her eve uygun hafif taşınabilir linux :) 
İşe yararsa modüller ben de burada paylaşırım.

matafleur

ftp://ftp.slax.org/SLAX-5-modules

sadece .mo dosyalarını lzma ya çevirmen gerekecek.yüzlerce program mevcut.

ufuk_k

Bir firefox, ya da daha da basit normal çalışan bir program için dediğin kolay, ben de inceledim de. Binary sürücüler için o kadar kolay olmuyor. Eski sürücüleri bile çevirmekte zorlanıyor insanlar.

matafleur

ufuk_k

Nvidia, ati gibi sürücüler. Restricted drivers diye geçer ya Ubuntu'da. Olay şu; mesela 1-2 tane nvidia ve ati sürücüsünün modülünü options içine atıyorsun. Daha sonra ati olan bir bilgisayara slax cd'ni götürünce boot optionsda atiyi seçiyorsun (ekliyorsun). Ya da nvidia. Bu olay çok güzel işte. İster otomatik yüklenen modül halinde ister option olarak koyuyorsun. Her modül için bu yapılabiliyor, mesela bir bilgisayar kaldırmayacak bazı modülleri, onları boot ederken çıkarıyorsun falan.

naughty

öncelikle merhaba

Bende usbden Xubuntuyu kurmaya çalişiyorum beceremedim dedikleirnizin aynisini xubuntaya göre yaptim fakat flash diskten boot etmedi ntldr cart curt hatasi veriyor.

1. sorum Flash diski nasil boot edeceğim ?
2. Asus eeePc kullanıyorum xubuntu nekadar yer kapalr benim alianim 4gb?
3. işlemleri yani usb diski windows ortaminda hazirliyorum ona göre anlatabilirseniz sevinirim.
4.ilk defa linux kullanacağım Heyacanlıyım :)

ufuk_k

Öncelikle BIOS içinden usb diskle boot etme özelliğinin seçilmesi gerek. Varsa tabi. 4 gb yeterli olur gibi. Şimdilik.
USB disklerin bootable yani boot edilebilir yapılması gerekiyor. Slax'ta bu bootinstall.sh dosyasının çalıştırılmasıyla oluyor, fakat Xubuntu için sitesinde filan bir yönerge varsa oraya bakın derim. Ayrıca neden cd yerine USB'den yüklemey çalışıyorsunuz? İndirdiğiniz ve USB içine attığını dosyalar/iso nedir, doğru yaptınız mı hiç bilmiyorum.

naughty

Çünkü Asus EeePc nin Cd romu yok :) o yüzden flashtan kurmaya çalişiyorum,Usbden  boot etme özelilği mevcut.

Slaxin bootinstall.sh dosyasi mevcut onunla nasil yapabiilirim ?

ufuk_k

Kurduğun dağıtım slax değilse, o dosya ne kadar işe yarıyor bir bilgim yok. Fakar konunun ilk başlığına bakarsan, usbnin nasıl bootable yapılacağı açıklanmış.

Alıntı Yapusb flash ımızda "install" isimli bir dizin açıyoruz
"vmlinux" ve "initrd.gz" isimli dosyaları http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-amd64/current/images/hd-media/ (64bit) buradan veya http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/main/installer-i386/current/images/hd-media/ (32bit) buradan indirip install klasörünün içine kopyalıyoruz.

naughty

Dikkatlice bir kaç kere okudum ama flash diski bootabel yapıldığını anlatmıyor. Dosya isimlerini değiştirip dosyları içine atmamızı anlatıyor. Ben mi kaçırdım göremiyorum :)

ufuk_k

O zaman yapacağın konsoldan usb diskinin içine cd komutu ile girip, orada, ./bootinstall.sh komutunu vermen. Dosyayı diske attıktan sonra.

naughty

teşekkür ederim ilgin için ama çözüm bulamadim,ded,ü,n,z,n nasil oalcağinida bilmiyorum uğraşmaya devam. elimdexubuntu ubuntu slax hepsi var fakat usbden kurmayi beceremedim hala

ufuk_k

Daha açık nasıl anlatyım? USB diskinin bağlantı noktasını bilsem yazarım da, /dev/sdc midir, nedir hiç bilmiyorum.

sudo umount /dev/sdc
sudo mkdir /media/USB
mount /dev/sdc /media/USB
cd /media/USB
chmod +x bootinstall.sh
sudo ./bootinstall.sh

naughty

şu an elimde sadece calişan slax var ondada nedense sudo komutunu çaliştiramadim ? Yarin sakin kafayla birdaha deneyelim bakalim sonuca ulaşaiblecekmiyim şuan dediklerinizi deniyorum ama unknow command diyor?

ufuk_k

Bu komutları slaxi boot etmek için yapıyorsunuz, yani çalışan bir sistem içinden, yani burası da ubuntu forumu olduğundan ubuntu içinden yaptıgını düşünerek bu komutları verdim. Slaxı başlattıysan ve slax içinden vereceksen ne diye vereyim bu komutları?

matafleur

Alıntı yapılan: naughty - 15 Haziran 2008 - 01:54:41
şu an elimde sadece calişan slax var ondada nedense sudo komutunu çaliştiramadim ? Yarin sakin kafayla birdaha deneyelim bakalim sonuca ulaşaiblecekmiyim şuan dediklerinizi deniyorum ama unknow command diyor?

Slax root olarak sistemi açar.O yüzden sudo veya su komutları çalışmaz.

Zaten root olduğunuz sistemde 2. kez root olamazsınız (:

Komutları sudo veya su kullanmadan deneyin.

xxx3

Ben 5. adımdaki hdd kaydetmeyi anlamadım biraz açarmısınız cd sürücüm çalışmıyor bu yüzden bende usb den kurucam ayrıca dosyaların ismini deyiştirmek için root olmamız lazım demişsiniz bu işlemleri ubuntudan mı yapıcaz xp ortamında yapamayız mı ?

boyrazza

win vista basic kullaniyorum ve optik okuyucum arizali oldugu icin flash bellek ile kurmam gerekli...... vista ile ubuntuyu flash bellekle nasil kurabilirim, yardimci olursaniz sevinirim...
yazilanlari okudum ama sanirim ubuntu uzerinde kurmayi anlatmissiniz////
sevgiyle....