Gnome üzerine KDE kurarsam komutlar değişir mi ?

Başlatan f4int, 08 Şubat 2010 - 18:13:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

f4int

Arkadaşlar Ubuntu'm da Gnome kurulu. Ben buna KDE yüklemek istiyorum. Ama Terminal Kodları Değişir mi ? Yada Kubuntu sipariş etsem yine aynı işi görür mü ? ve Kubuntu'da Terminal Kodları Ubuntu ile aynı mı ?

xwes

Kodlar genelde aynıdır. Ama bazen ufak ayrıntılara dikkat etmek gerekir mesela:
Ubuntuda şu kodu kullanarak kaynaklar listesini açıyoruz: sudo gedit /etc/apt/sources.list
Bu komutun dediği şudur: sudo yetkisi ile gedit metin programı /etc/apt/sources.list dosyasını açsın.
Kubuntuda gedit yerine metin düzenleyici oarak kate ya da kwrite kullanıldığı için kubuntuda şu komutu kullanırız:
sudo kate /etc/apt/sources.list
ya da
sudo kwrite /etc/apt/sources.list
Bunun gibi bazı ayrıntılar var.

f4int

Teşekkür ediyorum :) O güzel ve açıklayıcı yorumun için.

Kubuntu'yu sipariş edeyim ben :). KDE yüklesem Ubuntu'ya yine aynı olur dimi :D .

ironic

Terminal komutları bazı noktalarda değişiyor . Örneğin Gnome' daki sudo gedit ... komutu yerine KDE de sudo kate.. ile işlem yapılıyor. KDE de gedit kurulu olarak gelmiyor ama Gnome üzerine KDE yüklenirse gedit de yüklü olduğu için , sudo gedit...   komut verilebilir. Bir de gksu yerine kdesu komutu var. Sözün özü çok fazla bir fark yok. apt-get ve aptitude ile verilen komutlar zaten her iki sistemde de ortak.  

KDE yi ister komutla mevcut siteme ikinci bir masaüsütü ortamı olarak isterseniz de farklı bir sistem olarak (Kubuntu)  kurabilirsiniz. İki işletim sistemiyle uğraşmak yerine KDE masaüstü kurmak daha iyi bir tercih olur bence. Tabii tercih sizin.

sonay

Birkaç ufak tefek detay dışında farkı yok. Detaylara örnek "gksudo" yerine "kdesudo" yazmak gibi.

barış

Kodların söz dizimleri aynı kalıyor. O dağıtıma göre değişen bir şey. Yapısı aynı ancak şekli farklı oluyor. Çünkü programlar farklı olabiliyor. Örneğin "gedit" yerine "kate" ya da "kwrite" yazıyorsunuz dosyaları görüntülemek için falan. Onun dışında bir şey yok.