MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

Contempt

Elbette ki kurulmalı ve hemde daha fazla geç kalınmadan. Hergün nette tonlarca  haber okuyoruz. Dünya ülkeleri Kamu kurumlarını geçiriyor linux 'a.

Meb te öğretmenler için  eğitimlere kurslara başlamış hem gördüğüm kadarı ile ilk kurs bitmiş bile :D

http://pardus.meb.gov.tr/
Herşeye Rağmen...

hckr

Türkiye'de kimse adam akıllı linux için yazılım geliştirmiyor,bu yüzden de kurumların kullandığı bilgisayarlarda windows mecbur oluyor.

sem

Kurumlarn kullandığı programlar Türkiyede mi yazılıyor? (merak)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

alquirel

Aslında başlığı açılan K9 paketi gibi istense en kralından kurumlara yönelik uygulamalar geliştirilebilir -ki bence çok da uzak değil...

eribol

Altı üstü bir siteyi firefox(w3 standartları aslında) uyumlusu yapmak bu kadar zahmetli olamaz. Hazırcı, bedavacı mantığı sadece öğrencilerde veya gençlerde yok. Biz okulda uluslararası iş mi yapıyoruz da o kadar programa ihtiyacımız olsun. e-okul, mebbis gibi sistemler firefox ile açılsın yeter.

izzystradlin

meb'den daha önce yök bu konuda üniversiteleri bilinçlendirmeli bence. misal tobb ekonomi teknoloji üniversitesi, öğrencilerine laptop veriyor, ve bu sene her laptop pardus kurulu geldi. haa nasıl oldu? bence eksik oldu. pardus tek başına gelmeliydi yanında windows kurulu geldi ve o her bilgisayar için o saçma işletim sistemine para ödenmiş oldu yinede.

bence üniversite okuyan arkadaşlar bu konuya eğilmeli, bilgisayar laboratuarları tamamen pardus'a geçirilmeli. bu konuda yönetime talepte bulunulabilir. vakıf üniversitesinde okuyan ve, her sene kayıt yaptıran öğrenciye laptop veren okullarda ise, laptoplarda kesinlikle yalnızca pardus sistemi gelmesi için çalışılmalı, ille yok olmaz windows gelsin deniyosada, en azından yanında hiç bir masrafı olmayan açık kaynak bir sistemde yüklü şekilde gelmeli, aksi kullanıcının seçme hakkına aykırı oluyor zaten.

Tuxie

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2010 - 23:45:42
Yani öğrenciler Counter Strike oynayamazlar diye Linux kurmasın MEB hiçbir bilgisayarına? Acı bir yaklaşım olmuş bu, bence güzelce düşünüp öyle istek yapmak lazım, en azından makul şeyler söylenebilmeli. @Tuxie, "o kadar soru vs. ..." demişsin ya, böyle düşünüyorsan bizler de forumu kapatıp gidelim.

Ayrıca konu nasıl tekrar Pardus'a geldi anlamadım, anket ne diyor bakıldı mı?
@heartsmagic şimdi tek tek cevap vereyim size;
1-Counter oyunu sadece bir örnekti MEB kurduğu bilgisayarları farkındamısınız bilmem ama 9 yaşındaki bir çocukta 15 yaşında bir çocukta kullanacak ve siz bu çocuğa Linux programlama yada KDE nedir onu mu anlatacaksınız bu sadece bir örnekti ben en son COUNTER  ne zaman oynadım hatırlamıyorum bile anlıyacanız Counter sadece bir örnekti
2-Ben istek yapmadım sadece olacağı ve niye olması gerektiğini söyledim zira bakanlık beni dinleyecek hali yok sizide dinlemez herzaman ki gibi
3-Bu kadar soru gönüllüler tarafından cevaplanıyor kendiniz söylemişsiniz ama okullarda böyle olmaz doğru dürüst teknik bir kitap bile bulmak çok zor bu konuda yetişmiş mühendislerde doğal olarak öğretmenlik değil kendi işlerini yapacaklardır.
4- Forumu kapatıp kapatmamak size kalmış birşey yönetici ben değilim ama tabi ki dünyanın sonuda olmaz herhalde zira burada fikirlerim değil konuya yaklaşım yönüm eleştiri bombardımanına tutulmuş.Eminim ki hayır değil da evet kurulmalı hatta tüm kamu kurumlarına kurulmalı deseydim bir sonraki cevap daha değişik olurdu herhalde sorunumuz da burada bizim her ne kadar kabul etmesek te hayatta gerçekçilik hüküm sürer.Bugün bir muhasebe programının windowstaki ,linux karşılığı varmıdır yada ne kadar iyidir bir autocad çizimini bir mimar belediyeye götürdüğünde Linux ta bunu nasıl düzenleyeceksiniz bugün bir okulda bilgisayar çöküyor hemen mdür muavini bilgisayarcı çağırıyor windows yapması bile 1 saat alıyor ve işlem yapılacak konu ÖSYM başvuruları. evet @heartsmagic acı yaklaşımlarım bunlar benim sizlerden de bu acı yaklaşımların tam tersi  tatlı ifadeler beklerdim.
Son olarak Pardus a gelirsek ben konu pardusa geldi demedim ve konuyu da pardusa getirmedim size tavsiyem bir daha okuyun zira ben orada Pardusa ilişkin hiçbir şey olumlu yada olumsuz söylemedim sadece Pardus ta da demişim zaten.Ama şaşırdım diyeyemem zira bunu önceden yaşamıştım tecrübem var yani

heartsmagic

1. Counter sadece bir örnekse bile gayet kötü bir örnek olmuş ne yazık ki. Okuldaki bilgisayar dersinin Counter ile, daha genel anlamda oyunla ne alakası var? Müfredatta ben oyun diye bir bölüm görmedim, göreceğimi de sanmıyorum. Windows üzerinde yapılıp da Linux üzerinde yapılamayan bazı şeyler için örnek vermeye çalıştıysan eğer dediğim gibi ne yazık ki kötü bir örnek olmuş.

2. Hiçbirimiz burada bir merciye istek yapmıyoruz, ancak ankete katılıp oy kullanmak, üzerine bir de yorum yapmak neresinden bakarsan bak bir istektir. Kişiseldir ancak yine de istektir.

3. Windows müfredatını anlatan kişiler mühendis mi? Cevap belli. Linux üzerine kurulacak müfredatı anlatacak insanların da mühendis olmasına gerek yok haliyle.
Muhtemelen birkaç ileti önce verilen kaynağı da görmedin:
http://pardus.meb.gov.tr/

Kısacası bizim mühendislere, teknik düzeyi çok üstlerde olan insanlara değil, Linux konusunda orta halli eğitim verebilecek düzeyde öğretmenlere ihtiyacımız var. Şu an için kaç kişidir, kaç kişi bu eğitimi verebilir elbette bu tartışılır.

4. Forumu kapatma mevzusu doğru anlaşılmışsa bile yanlış yorumlanmış yine. Bizler gönüllü olsak bile burada her gün onlarca temel düzeyin altında, hatta forumda defalarca anlatılmış sorular sorulmakta. Bir şekilde bizler mesaimiz dışında bu işlere yetişebiliyorsak, müfredat dahilindeki konuların üzerine öğrenciler tarafından defalarca ve hatta defalarca sorulacak sorulara sanırım öğretmenlerimiz mesailerini kullanma avantajıyla cevap verebilirler. Zira bu iş böyle öğrenilir. Kısacası öğrenciler soru soracaklardır diye Linux olmasın demek ne kadar doğru? Forumu kapatma meselesi de bu bağlamda söylenmiştir. Yoksa burası bulunmaz hint kumaşı değil, biz kapatırız başkası açar. Sanırım yanlış anlaşıldı mesele.

5. Konuyu Pardus'a getirmedin? O zaman ben eleştirdiğim yorumundaki ilk cümleni sanırım yanlış anladım!

@Tuxie, eleştiri bombardımanı olarak görebilirsin söylediklerimi. Evet öyledir aslında zira neden öyle olduğunu da bir önceki iletimde özet halinde aktarmaya çalışmıştım. Niyetim meselenin bu kadar uzaması değildi, ancak şahsım adına yanlışta ısrar edilmesi durumunda dayanamayıp eleştirileri uzatabiliyorum.

Konuyu da açalım. İnsanlar fikirlerini belirtebilirler. Peki bu neden yanlış olarak etiketleniyor benim tarafımdan? Yanlış olan taraf konunun eleştirilmesi değil, yanlış argümanlar kullanılarak eleştirilmesi. Siz Linux olmasın sözüne "Counter oynayamazlar ve soru sorulabilir" teziyle hayır derseniz ben yine eleştiririm. Halbuki konuya "Şu an bu olayı kotaracak düzeyde personel/memur/öğretmen yok, ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Şu haliyle tamamen geçirmek elbette yanlış olur, belki bir kaç makine ile, müfredatta olacak birkaç konu ile bu iş başlatılabilir." savıyla yola çıkılsaydı ben elbette itiraz etmezdim, zira ben de bu şekilde düşünüyorum.

Meseleyi de bir temele oturtmak için soru sorayım.
Okullardaki bazı makinelerde Linux'u, müfredatta da Linux konularını görmek sizi sevindirmez mi?

Cevap olarak hayır diyen birisi varsa eğer sanırım yanlış forumda bulunuyordur. Evet diyenler de neden zor olacağını söylerler ancak isterler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzystradlin

bu arada acayip bir şekilde off-topic * olacak sanırım ama; linux kullanıcısı neden counter strike oynayamıyormuş yahu? varsayalım şuan oynayamıyor, zor geliyor playonlinux filan, valve, steam'i mac için çıkardı ve linux için çalışmalara başladığıda biliniyor! yoksa bilinmiyor mu?

Alıntı YapIt's Official: Valve Releasing Steam, Source Engine For Linux!
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=valve_steam_announcement&num=1

barış

Alıntı yapılan: Tuxie - 27 Ağustos 2010 - 20:22:45
Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2010 - 23:45:42
Yani öğrenciler Counter Strike oynayamazlar diye Linux kurmasın MEB hiçbir bilgisayarına? Acı bir yaklaşım olmuş bu, bence güzelce düşünüp öyle istek yapmak lazım, en azından makul şeyler söylenebilmeli. @Tuxie, "o kadar soru vs. ..." demişsin ya, böyle düşünüyorsan bizler de forumu kapatıp gidelim.

Ayrıca konu nasıl tekrar Pardus'a geldi anlamadım, anket ne diyor bakıldı mı?
@heartsmagic şimdi tek tek cevap vereyim size;
1-Counter oyunu sadece bir örnekti MEB kurduğu bilgisayarları farkındamısınız bilmem ama 9 yaşındaki bir çocukta 15 yaşında bir çocukta kullanacak ve siz bu çocuğa Linux programlama yada KDE nedir onu mu anlatacaksınız bu sadece bir örnekti ben en son COUNTER  ne zaman oynadım hatırlamıyorum bile anlıyacanız Counter sadece bir örnekti
2-Ben istek yapmadım sadece olacağı ve niye olması gerektiğini söyledim zira bakanlık beni dinleyecek hali yok sizide dinlemez herzaman ki gibi
3-Bu kadar soru gönüllüler tarafından cevaplanıyor kendiniz söylemişsiniz ama okullarda böyle olmaz doğru dürüst teknik bir kitap bile bulmak çok zor bu konuda yetişmiş mühendislerde doğal olarak öğretmenlik değil kendi işlerini yapacaklardır.
4- Forumu kapatıp kapatmamak size kalmış * bir şey yönetici ben değilim ama tabi ki dünyanın sonuda olmaz herhalde zira burada fikirlerim değil konuya yaklaşım yönüm eleştiri bombardımanına tutulmuş.Eminim ki hayır değil da evet kurulmalı hatta tüm kamu kurumlarına kurulmalı deseydim bir sonraki cevap daha değişik olurdu herhalde sorunumuz da burada bizim her ne kadar kabul etmesek te hayatta gerçekçilik hüküm sürer.Bugün bir muhasebe programının windowstaki ,linux karşılığı varmıdır yada ne kadar iyidir bir autocad çizimini bir mimar belediyeye götürdüğünde Linux ta bunu nasıl düzenleyeceksiniz bugün bir okulda bilgisayar çöküyor hemen mdür muavini bilgisayarcı çağırıyor windows yapması bile 1 saat alıyor ve işlem yapılacak konu ÖSYM başvuruları. evet @heartsmagic acı yaklaşımlarım bunlar benim sizlerden de bu acı yaklaşımların tam tersi  tatlı ifadeler beklerdim.
Son olarak Pardus a gelirsek ben konu pardusa geldi demedim ve konuyu da pardusa getirmedim size tavsiyem bir daha okuyun zira ben orada Pardusa ilişkin hiçbir şey olumlu yada olumsuz söylemedim sadece Pardus ta da demişim zaten.Ama şaşırdım diyeyemem zira bunu önceden yaşamıştım tecrübem var yani

Ben 17 yaşındayım. 12yaşından beri Linux ile tanışıyorum, 14yaşından beri de Linux kullanıyorum. 14yaşından beri, PHP, C++ ile ilgileniyorum. Sosyal hayatımda gayet iyi devam ediyor.
3-için ise teknik kitaplar Windows için MEB onaylı nasıl çıkıyorsa, Linux için de aynı onaylı kitaplar çıkar. Başlardan birinin TÜBİTAK'a tek telefon açması yeterli olur ;) Pardus'un geliştirilme emri de o şekilde verildi.

Tuxie

@heartsmagic bence yaptığınız tamamen Linux ve açık kaynağa olan aşırı ilginiz ve sevginizden kaynaklanıyor ve doğal olarak onu koruma ve kötü söz söyletmemem eğiliminde olduğunuzdan ne yazık ki yapıcı eleştirileride görmezden gelip sert bir tavır takınıyorsunuz.
Size birşey söyliyeyim doğru forumda olduğumu düşünüyorum ki bu sorunun sorulması bile manasız bana göre tabiki de Linux'u kullanan biri olarak ve ona vazgeçemez bir şekilde bağlanmış biri olarak her ortamda LİNUX görmeyi çok isterim ama siz tepki versenizde işin gerçekleri var Türkiyede bugün Windows bile doğru düzgün ne yazıkki anlaşılamıyor ne kullandığını bilmeyen insanlar var onlar için önemli olan Facebook ve MSN çalışması.
Linux dediğinizde aaağ o da ne? diyebiliyorlar.
Yani demek istemem o ki öğretmenler tabi ki mesai saatleri içinde vericekler ama çoğu iş meslek ve kamuda hala windows hakimiyeti var ve uzunca bir sürede olucak en azından donanım üreticileri bu işte büyük söz sahibi siz okulda bu çocuğa  linux verin fakat iş hayatı öyle demiyor demek istemem geçilecekse her türlü geçilmeli ama bunun için en az bir 5 yıllık altyapı çalıması lazım bana göre.
öyle 2-3 bilgisayara kurmakla olmaz.Hem orta halli demişsiniz ama bir sistem yeni bir lisan gibidir ve mutlaka öğretmenlerde onu bir yerden öğrenmeli hem okullarda windows değil ofis programları çokça öğretiliyor.
Kısacası Türkiye biçok şeyde altyapı oluşturmadan giriştiği için çoğu şey fiyaskoyla sonuçlandı önceden bir plan hazırlamak hep iyi olmuştur bazılarının yeteri kadar değer vermemesinden kaynaklanan problemlerden sonra bu geçiş fiyaskoyla sonuçlanırsa Günah keçisi LİNUX olur onu söylemeye çalışıyorum.yoksa beni bilen bilir buraya da zorla gelmedim Linux'uda zorla kullanmıyorum o halde Linux düşmalığı yapmamı gerektiren bir hal yok şu durumda

mozakca

İnterneti ve bilgisayar teknolojilerini en fazla kullanan kurum ve gelişmeye açık bir alt yapısı var bu yüzden ülke ekonomisine katkı boyutuyla meseleye bakılacak olursa büyük ölçüde tasarrufa açık bir alan olarak düşünüyorum.

Her fırsatta linuxu öğretmen arkadaşlarıma anlatmaya çalışıyorum hatta onların gözü önünde windowstan daha kolay bir kullanımı olduğuna dikkat çekiyorum. Fakat eski alışkanlıkların bir anda yıkılması çok zor. Milli Eğitim Bakanlığının meseleye el atması öğretmenlerin bu düşüncesini yıkabilir. Ama ne yazık ki ... (yoruma açık)
sevgi, emek ister.

GAREZ

onlar Botnet ağına takılmaya devam etsin Linux ile yaşamayı tercih edenler Live CD Linux ile bile olsa kullanır... Bornova Belediyesinin açtığı bilgisayar kursunda Knoppix denediğimde öğretmen buda ne diye sormuştu panikle Windows'u silip silmediğimi sormuştu :D MS beyinleri yıkadıkça hep varolacak...

darkfriairs

Kurması iyi olur. Fakat windows tahtını ele geçirir sanmak aptallık olur.

bytan

9 yaşında bir çocuğa Başlat çubuğu nasıl anlatılırsa Gnome Panel de aynı seviyede anlatılabilir. O yaştaki çocuklar windows üzerine yazılım geliştirme konusunda ne kadar eğitim alıyorlarsa "Linux programlama" hakkında da o seviyede eğitim alabilir. Çocukların seviyelerine uygun konular, seviyelerine uygun şekilde anlatılırsa bir şekilde başlangıç sağlanmış olunur ve bu birey 20 yaşına geldiğinde Linux kelimesini duyduğunda "aaağ o da ne?" demeyecektir. Her zaman aklının bir tarafında microsoft/windows dışında da bir alternatif olabileceğini bilecektir.

İş hayatında windows hakimiyeti varsa bunun sebebi iş hayatındaki her bilgisayarda linux karşılığı bulunmayan bir teknik yazılımın kurulu olması değildir. İş hayatındaki teknik yazılım içeren bilgisayarların oranıyla tüm bilgisayarların oranı zannedildiği kadar çok yüksek değil. Kaldı ki, iş hayatında kullanılan teknik yazılımlar zaten 9 yaşında çocuğa değil, o yazılımı kullanacak personele veya kullanma adayına öğretilir. Bu öğretimin yeri ise ilköğretim seviyesinin üzeridir.

Bireyler iş hayatında linux kullanamayacak diyerek gerçekçiliğe pay biçiliyorsa ve linux öğretilmemeli savunuluyorsa, bu hareket noktası olarak bile yanlış olur. Her ne olursa olsun bir bilginin öğretilmemesini kabul etmek zor. Bunun sonucu olarak yukarıdaki "O da ne" tepkisinin ortaya çıkışı doğal oluyor.

Diğer taraftan okulda öğrendiğimiz  her şey hayatta ve/veya iş hayatında birebir ve doğrudan kullanılmıyor. Ancak bireye bağlı olarak doğrudan veya dolaylı olarak mutlaka faydalı oluyor.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kaosfeyk

bir işi yapan bir insan varsa ve o iş doğaya aykırı değilse o işi sende yapabilirsin.

hckr

Alıntı yapılan: sem0900 - 27 Ağustos 2010 - 18:05:07
Kurumlarn kullandığı programlar Türkiyede mi yazılıyor? (merak)
Evet Türkiye'de yazılıyor çoğu..

Wacom Intuos

Keşke geçiş olsa ancak maalesef istenilenlerin aksi yönünde gelişmeler oluyor ve çok iyi bir altyapı kurulup planlı hareket edilmesi gerekiyor. Pardus için yapılan sistem kullanma çalışması devam ettirilmeli ve bir noktada durup yok olmamalı. Benzer bir şekilde Ubuntu kullanımı için de eğitim verilip kullanım alanı yaratılabilir ama dediğim gibi çok iyi bir altyapı kurulup planlı hareket edilmeli yoksa her şey bir anda felaket derecesine dönüşebilir.
Ubuntu-Mac OS X-Windows 7

heartsmagic

Alıntı yapılan: Tuxie - 28 Ağustos 2010 - 10:59:54
@heartsmagic bence yaptığınız tamamen Linux ve açık kaynağa olan aşırı ilginiz ve sevginizden kaynaklanıyor ve doğal olarak onu koruma ve kötü söz söyletmemem eğiliminde olduğunuzdan ne yazık ki yapıcı eleştirileride görmezden gelip sert bir tavır takınıyorsunuz.

@Tuxie, kusura bakma yine ağır olacak ancak yanlışını devam ettiriyorsun, yazdıklarımı da (gayet açık ve güzel bir Türkçe ile yazsam da) algılayamıyorsun. Gerçi küçük bir yanlışından döndün, fark ettiysen artık "planlı olacaksa olsun" demeye başladın.

Geleyim yukarıdaki alıntıladığım yere. Ben bir şeyi asla körü körüne savunmaya çalışmam. Eğer Linux'un eksikleri varsa emin ol bunu çevreme de anlatırım, başkalarına da. Geçiş için olacak sıkıntıları da tahmin edebiliyorum fakat bu benim buradaki ankete "hayır" dememi gerektirmiyor. Tekrar edeyim, hayır diyenler olabilir, saygı duyarım. Eğer neden hayır dediklerini açıklamazlarsa irdelemem, bir şeyleri de açıklamaya çalışmam. Ancak sen tutup bu hayırı yanlış argümanlar üzerinden anlatırsan ben eleştiririm ve bu eleştirim elbette ağır olur. Senin argümanlarını eleştirdim, tek tek cevapladım ancak bakıyorum ki oralara hiç değinmiyoruz tekrar. Demek ki en azından bazı şeyleri kabullenmişsin. Yeni yazdığın konuları da @bytan güzel bir şekilde cevaplamış.

Geçiş sancısız olmayacak elbette, planlı programlı olacak. Her birim kendi üzerine düşeni yapacak. Bu da yavaş yavaş olacak. Sen kendi cümlelerinin bile tezat taşıdığının farkında değilsin. "Bir anda olmaz planlı olsun" derken, benim birkaç makineyle başlanılsın sözüm üzerine "birkaç makine ile olacak iş değil o" diyorsun. Nasıl olacak peki? Bir sabah uyanacağız tüm Türkiye Linux'a mı geçmiş olacak?

Konuyu kişisel olarak uzatmak istemiyorum zira benim "kör tartışma" diye tabir ettiğim noktaya geliyoruz. Karşı tarafın söylemlerindeki yanlışları düzeltsek bile hiç oraya değinmeden farklı yanlışlar söyleniyor. Biz yine düzeltmeye çalışıyoruz, yine oraya değinilmiyor yeni yanlışlar söyleniyor. Bu böyle gidiyor ve ortada gözüken tek şey kişisel tartışma oluyor. Ha birde, benim gibi olanların Linux'u çok sevip körü körüne yorum yaptığımız sanılıyor. Dediğim gibi uzaması niyetinde değilim konunun. Ancak devam edelim diyorsan da lütfen daha önce yazdıklarımı değerlendir, değerlendir ki en azından ortada olanları görelim.

Mesela.

Okullarda Windows'a dayalı eğitim verenler mühendis mi, öğretmen mi?
Pardus'un MEB ile ilgili bağlantısını gördün mü?
Öğrencilerin çok soru soracak olması sence Linux anlatmaya engel mi?
Okullarda oyun gerekli mi? "Linux olsun mu" anketinde oyun örneği vermek doğru mu?
Buraya yaptığın ilk yorumun ilk cümlesinde Pardus geçiyor mu? Konuyu Pardus'a getiren ben miydim, sen mi?

Ayrıca @bytan'ın söylediklerine katılıyor musun?
9 yaşındaki çocuk başlat demeyi öğrenebiliyorsa bizde Uygulamaları da açabilir mi?
9 yaşındaki çocuk sence profesyonel düzeyde mi eğitim alıyor?
Bilgisayar dünyasında çalışmayanların okulda bilgisayar eğitimi almaları yanlış mı? Eğer değilse okulda görülen bilgisayar eğitiminin bir anlamı var mı? Eğer varsa bu eğitimin Windows yerine alternatifleriyle beraber anlatılmasının mahsuru nedir? Bu eğitimi alan örneğin doktor olamaz mı? Kaldı ki bilgisayar dünyasında çalışacak bir insanın çok yönlü olması mı iyidir, yoksa tek yönlü olması mı?

Bazen sert eleştiriler yapabiliyoruz doğrudur, yanlış bir zamanımıza denk geliyor, belki de huyumuz böyle. Peşinen özür diliyorum bunun için. Ancak ne yazık ki yanlışta ısrar etmek de benim yaptığım yanlış kadar yanlıştır.

maydin95

Linux'un bir artısı da program kurmada geliyor. Windows istediğin gibi program kur derken Linux'da şifre soruyor. Yani okullardaki bilgisayarlar öğrencilerin kurduğu programlarla şişmiyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

GAREZ

++++
kullanıcı hesabı ile sistemi bozamazlarda... Windows XP ile kullanıcı hesabını değiştirip yönetici olmak mümkün deepfriz diye program ile engellenir ama yinede virüs bulaşmasını önlemez...

Gnoll

Ah keşke :/ - ilk öğretimde (5-6-7-8) Linux'un temelleri atılsa, ben eminim ilerde QT ve Mono gibi şeylere ilgili olacak bir çok öğrenci olur. Belki bendeki bi hayal ama ben eminim Linux Türkiyenin tabanına yayılsa Linux'un gelişimi hızlanır. Sadece geliştirmek olarak değil, benim gibi İngilizceye meraklı insanlar burada çevirilere yardım eder, 1 satır bile çeviri yapsalar ne kadar hoş olur :)

Tuxie

@heartmagic ben olmasın demiyorum ki olsun olsun heryere Linux kursunlar ama bir düşünün daha sonra siz bu öğrencileri bir anda hiç tanımadıkları bir şeye yönlendireceksiniz başta eminim çok sancılı olacaktır herkes kabul etmeli ki windows aşinalığı çocuklarda ufak yaşta başlıyor okula gidildiğinde çocuk zaten biliyor şekilde gidiyor benim demek istemem o ki tamamen bir geçişten önce ,
okullarda öğretmenlerce önce ufaktan bir tanıtımı yapılsın aşinalık kazandırılsın ben düşüncem eğer halk olarak buna yönelebilirsek ben şimdi mesela oğlum olsa linux kullandığım için ona da linux öğretmiş olucam yada o kendi öğrenicek burada da iş bizim gibi gönüllülere düşüyor biz tanıtmalıyız ben çevremde gördüğüm herkese kuruyorum free cd istiyorum,ama mesela bir ilkokul çocuğuna verdiğimde öyle laflar ediyor ki insanı çileden çıkarıyor yani kısaca ciddiye almıyor.
ama sizinle kişisel olarak bir problemim yok ki kişisel olarak zaten tanımıyorum.Ben evet diyen arkadaşlarıda okudum gayet güzel önerileri ve farklı yaklaşımları var ve hepsinin değerli fikirlerine saygı duyuyorum ama nedense hep tek tip ses çıkıyor oysa armoniyi oluşturan farklı melodilerin birleşmesidir.
Galiba burada tek muhalif ses ben oluyorum ve dolayısıyla yanlış anlaşılıyorum halbuki ben de en az buradaki herkes kadar Linux'un popülerleşmesini istiyorum.
İkinci olarak Pardus ve MEB  ortak çalışmasını gördüm gayet güzel işte yavaş yavaş başlamışlar bunun neresi kötü ben Pardus ile ilgili sadece tv lerde hiç bir bilgisi olmayan sadece adını duymuş insanların böyle yalan yanlış anlatmalarını belirtmiştim sonuç olarak bende çok uzatmıycam.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Tuxie - 25 Ağustos 2010 - 16:14:28
Hayır bence kurmamalı yani bir şeyide milli mesele yapmasak olmaz, Pardus hakkında da tv lerde milli işletim sistemi diye yalan yanlış insanları bilgilendirdiler.Teknik desteği geçtim o kadar öğrenciye nasıl başa çıkıcaksınız hep soru hep soru hele bide counter falan filan oynayamazlarsa yandılar ki öyle bilgisayar öğretmenleri varki evlerden ırak tabi burada hepsini kastetmiyorum ama bize yıllarca okulda başlat çubuğunundan başka * bir şey öğretmediler doğal olarak bizlerde bilmedikleri için sandık.
Hem tamamen armut piş ağzıma düş olur hayatta insanların birşeyleri hep kendi çabasıyla bulup yapmasını başarmasını istedim kendimde öyle olmaya gayret ettim.Hem Meb in böyle bişey yapıcağını hiç sanmıyorum.Yapmamalıda  başımıza ne geldiyse bu hazırcılıktan geldi birşeyi gerçekten öğrenmek için o şeyi değerlendirmeniz gerekir biri bana burada komut söyler hemen uygularım inanın sabaha unuturum ama onu saatlerce nette kendim arayıp buluyım birdaha unutabileceğimi sanmıyorum

@Tuxie, illa yukarıdaki ilk iletini/yorumunu buraya alıntılamak zorunda mıydım? Söylemek istediğim değişmedi, yorumların hâlâ tezat içeriyor ve benim itiraz noktam bu iletindi. Son söylediklerinle şu ilk iletini bir daha karşılaştır bence. Lütfen, tekrar yorum yapmadan önce bunu yap. Sana kimse muhalif demiyor, şu ilk iletin üzerine eleştiri getirdim, sanırım üç dört defa çark edip, beni seni muhalif ilan etmekle suçladın.

İlk cümlen "hayır kurmasınlar" olacak, "Hem tamamen armut piş ağzıma düş olur hayatta insanların birşeyleri hep kendi çabasıyla bulup yapmasını başarmasını istedim kendimde öyle olmaya gayret ettim" diyeceksin, ardından da "ben kurulmasın" demedim, "okullarda öğretmenlere tanıtım yapılsın, aşinalık kazandırılsın" diyeceksin. İlk söylediklerinle çelişkili. Son söylediklerinle de aslında benim itiraz edip de söylemek istediğim şeyleri tekrarlayacaksın.

Tuxie

@Heartsmagic forumlarda sadece yazarak insanlar duygu ve düşüncelerini tam olarak dile getiremiyor yani demek istemem o ki bir cümle yazıyorum ama o cümleyi yüz ifadesiyle tamamlayabilirm yani tam olarak ne anlatmak istediğimi fakat burada öyle bir şansın yok o yüzden yazdığınız bir cümle çok çok yanlış anlaşılıp başka taraflara gidebiliyor.
Dışardan bakınca evet tezatlık içeriyor ama benim anlatım tarzımdan kaynaklanıyor olayların çıkış noktasını hep bu türden seçiyorum yani mesela hayır dediğimde arkasından evet olsa ne olurdu?
Sonucuna bağlıyarak aslında evet ama hayır ooooff biraz karışık benim de kafam karıştı galiba bu konuda biraz kararsızlığa itildim.
Aslında zaten bu forumdaysam ve yaklaşı 1.5 senedir Linux kullanıyorsam evet demem kadar normal birşey olamaz aslında hayır dememde evet dememden kaynaklanıyor.Kısacası bende Liux ve Ubuntu'nun windows'un tahtına oturmasını en çok isteyenlerden biriyim o yüzden lafı fazla uzatmayacağım ve sonuç olarak kurulsun diyorum  ;)