MEB'in bilgisayarlara Linux dağıtımı kurmasını ister misiniz?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEB'in bilgisayarlara Pardus (veya başka bir linux dağıtımı) kurmasını ister misiniz?

Evet
457 (92.3%)
Hayır
13 (2.6%)
Olabilir
25 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 495

heartsmagic

Ufak bir örnek vereyim. Bundan seneler seneler önce bir tanıdığımın çocuğuna matematik dersi anlatıyordum. Mola arasında bilgisayarımda yazmak için tırmaladığım C programını açıp kodlarımı incelemeye başladım. Çocuk ilköğretim öğrencisi. Merak edip ne yaptığımı sordu. Kendisine kabaca programlamanın nasıl bir mantığı olduğunu anlattım. Bir iki de ufak örnek gösterdim. O akşam çocuk bilgisayar mühendisi olmaya karar vermişti. Ha, anlattıklarımı da kavramış görünüyordu.

Doğru şekilde, doğru zamanda doğru şeyler anlatılırsa ilgi duyacak birileri mutlaka olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

Ama doğru zamanı ve doğru şeyi bilmek her zaman mümkün değil ,
Ne tesadüfi ne de biliçli, sadece bazı zamanlar bazı kişiler için önemli özellikle gelişim aşamasındaki çocuklar için bana kalırsa bu  daha da önemli ve  doğru zaman daha kolay yakalanabilir ,  çünkü algı daha açık belli bir yaşa kadar ,(onun için öğretmen daha dikkatli ve  ne yaptığının farkında davranışlarını şekle sokmalı ) diye düşünüyorum kendimce :D   ;
Bu güzel örnek için teşekkürler @heartsmagic :)

solidsnake

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:02:32
Öğretmenler kullansa bile öğrenciler istemez onlar sadece windows kullanmasını biliyor ve sadece windows kullanacak kapasitedeler...
Çok önyargılısın

barış

Öğretmenler kullansa bile öğrenciler istemez onlar sadece windows kullanmasını biliyor ve sadece windows kullanacak kapasitedeler...

Linux kullanmak için özel bir kapasite gerekmez. Sadece 1-2komut ezberlemek gerekir ki artık onları bile ezberlemene gerek yok. (apt-get komutları gibi) Ben de linux kullanıyorum insanüstü güçlere ya da özel bir kapasiteye sahip değilim. Komut ezberleyemezler diyorsan, CS'deki her türlü komutu ezbere bilirler ama ;)

BayboraKaan

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:34:23
Alıntı yapılan: AlmaMorena - 13 Mart 2010 - 01:27:31
Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Mart 2010 - 01:13:43
Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 13 Mart 2010 - 01:07:36
Ben dersi bırakıp linux'tan ve onla yapılabileceklerden bahsettiğimde bile dut yemiş bülbül gibi uslu uslu dinliyorlardı, sorular sormaya başlıyorlardı. Aslında inanın hoşlarına gider.
Gördüğüm öğrencilerin bilgisayarı kullanması bile mucize oluyor kaldıki Linux hakkında bazı bilgiler verince hiç bir şey anlamadılar hala anlatıyorum ama ısrarla anlamıyorlar... öss ve ösy'de nasıl sıfır (0) çektiklerini bile anlatıyor...

Bana göre hiçbir zaman başarısız öğrenci yoktur, başarısız öğretmen ya da sistem vardır. Çocukların anlamayacağı bir dilde Linux anlatmakla, onların sevebileceği Linux'u anlatmak farklı konular.

Ayrıca ÖSS ya da ÖSY'de sıfır çekmekle insanların anlama kapasiteleri arasında bir bağ kurmanız çok garip. ÖSS gibi bir sistemin ölçtüğü şey ne kadar sistem adamı olup ezber yapabildiğinizdir, bilmek ya da anlamakla bunun ilgisi yok.
o sınavda sıfır almak imkasıza yakın bir olay ya soruların hepsini bileceksiniz yada oda meçhul tamam sınav ile anlama kapasitesi ölçülmez ama bu forumun ilgili başlıklarınıda göstersem anlamayan olunca ne yapılır? arkadaş vardı XP kullanıyordu bozmuş ona kubuntu verdim detaylı anlattım zaten zarfta yazıyor ama anlattım sonuç ne oldu dersiniz kuramamış... bende Kubuntu'mdan olmuş oldum...:(
Kendimle gurur duyuyorum ÖYS 2 defa girdim hep sıfır çektim :D

ırmak

Hayır diyenlerden biri de benim ama linç edilme korkusuyla kimliğimi açıklayamadım bunca zaman :)

Alquimista

Alıntı yapılan: barışubuntu - 13 Mart 2010 - 08:59:13

Linux kullanmak için özel bir kapasite gerekmez. Sadece 1-2komut ezberlemek gerekir ki artık onları bile ezberlemene gerek yok. (apt-get komutları gibi) Ben de linux kullanıyorum insanüstü güçlere ya da özel bir kapasiteye sahip değilim. Komut ezberleyemezler diyorsan, CS'deki her türlü komutu ezbere bilirler ama ;)

@barışubuntu, bir iki komut ezberlemek derken yine iyi ihtimalle söylemişsin, sana katlıyorum ve hatta şunu da rahatlıkla ekleyebilirim ki ben ailemin kullandığı bilgisayara Ubuntu Karmic Koala yükledim. Ubuntu yüklemeden önce her 3 günde bir bir virüs sorunu ya da saçma sapan windows hataları için telefonda konuşup çözüm tarif ederdim, Ubuntu yükledikten sonra aylar geçmesine rağmen hiç bir komut bilgisine sahip olmamasına rağmen ailem bir defa bile bilgisayarda ufak sorun için bile aramadılar. Bilgisayarın hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak bir satır komut bilmeseniz bile Linux bir sistem rahatlıkla kullanabilirsiniz.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

maydin95

2. si de Öğrenciler kullanmak istemez kanısının yanlış olduğudur. Hiç bilgisayarla tanışmamış ne kadar öğrenci var bu ülkede. Onlar pardusu öğrendikten sonra Windows'a niye geçsinler ki. Hele kız öğrencilerin oyunla pek alakası yok. Onlar bilgisayarı genelde sadece Office için kullanıyorlar. Erkekler ise @barışubuntu nun da dediği gibi Counter Strike hile kodlarının hepsini ezbere bilirler. CS de komutla yönetiliyor. Ubuntudaki komutları öğrenmek vız gelir CS oynayana. Tabii bu komutlarıda bilgisayara benim gibi merakı olanlar öğrenirler. Onlar için de sorun olmaz
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

yugoer

meb önce şu e-okul, mebbis vb. sitelerindeki %100 ie uyumlu ve diğer tarayıcılara savaş açan, active x denilen şeyden vazgeçsin. mebbis denilen illet siteye ieden başka tarayıcıyla girmek imkansız.(wine deki ie bile işe yaramıyor) yani okullardaki bilgisayarlara linux kurulsa veya ie kullanılmasa Türkiye'deki hemen hemen tüm eğitim işlemleri çöker.

bu sadece meb için değil diğer devlet siteleri içinde geçerli. yani anlayacağınız devletimizin internetteki belkemiği adobe(adobe ile yapılan lisans anlaşmaları)+microsoft ürünleriyle(windows + ie kullanma zorunluluğu) %100 uyumlu ve diğer alternatiflere tamamen kapalıdır.

Anıl

Konuya yazılan mesajları tekrar tekrar okudum ve  çok keyif aldım arkadaşlar , gerek birbirine karşı , gerekse birbirine paralel düşünceler var ama evet diyenler bile   çok farklı bakış açılarından konuya girmiş , durum böyle olunca insanın ufku genişliyor , güzel fikirlerinize istinaden,  ayrıca teşekkür etmek için bu mesajı yazma gereği hissettim , ellerinize sağlık.
Ubuntu - SuSe

onbilx

Sadece MEB değil devletin bütün kurum ve kuruluşlarının pardus kullanması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle teknolojide sürekli ve sadece ithal eden bir ülke konumuna düştük. Mutlaka üretim yapmamız lazım.

marjinal1st

Kursun kurmasına ama önce şu bilişim sistemlerini Windows-IE bağımlılığından kurtarsın. Yoksa hiçbir anlamı olmaz.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

Tuxie

Hayır bence kurmamalı yani bir şeyide milli mesele yapmasak olmaz, Pardus hakkında da tv lerde milli işletim sistemi diye yalan yanlış insanları bilgilendirdiler.Teknik desteği geçtim o kadar öğrenciye nasıl başa çıkıcaksınız hep soru hep soru hele bide counter falan filan oynayamazlarsa yandılar ki öyle bilgisayar öğretmenleri varki evlerden ırak tabi burada hepsini kastetmiyorum ama bize yıllarca okulda başlat çubuğunundan başka * bir şey öğretmediler doğal olarak bizlerde bilmedikleri için sandık.
Hem tamamen armut piş ağzıma düş olur hayatta insanların birşeyleri hep kendi çabasıyla bulup yapmasını başarmasını istedim kendimde öyle olmaya gayret ettim.Hem Meb in böyle bişey yapıcağını hiç sanmıyorum.Yapmamalıda  başımıza ne geldiyse bu hazırcılıktan geldi birşeyi gerçekten öğrenmek için o şeyi değerlendirmeniz gerekir biri bana burada komut söyler hemen uygularım inanın sabaha unuturum ama onu saatlerce nette kendim arayıp buluyım birdaha unutabileceğimi sanmıyorum

GAREZ

Alıntı yapılan: Tuxie - 25 Ağustos 2010 - 16:14:28
Hayır bence kurmamalı yani bir şeyide milli mesele yapmasak olmaz, Pardus hakkında da tv lerde milli işletim sistemi diye yalan yanlış insanları bilgilendirdiler.Teknik desteği geçtim o kadar öğrenciye nasıl başa çıkıcaksınız hep soru hep soru hele bide counter falan filan oynayamazlarsa yandılar ki öyle bilgisayar öğretmenleri varki evlerden ırak tabi burada hepsini kastetmiyorum ama bize yıllarca okulda başlat çubuğunundan başka * bir şey öğretmediler doğal olarak bizlerde bilmedikleri için sandık.
Hem tamamen armut piş ağzıma düş olur hayatta insanların birşeyleri hep kendi çabasıyla bulup yapmasını başarmasını istedim kendimde öyle olmaya gayret ettim.Hem Meb in böyle bişey yapıcağını hiç sanmıyorum.Yapmamalıda  başımıza ne geldiyse bu hazırcılıktan geldi birşeyi gerçekten öğrenmek için o şeyi değerlendirmeniz gerekir biri bana burada komut söyler hemen uygularım inanın sabaha unuturum ama onu saatlerce nette kendim arayıp buluyım birdaha unutabileceğimi sanmıyorum
Pardus ulusal işletim sistemimiz olması sadece tanıtım için slogan... ayrıca CS oyununu PlayOnLinux ile kurabilirsiniz... ben çok oyun kurdum çalıştırdım... kullanamayanlarda zaten Windows bile kullanamıyorki... kayıp sayılsın...

Tuxie

@GAREZ  pardus ulusal bir işletim sistemidir sloganına birşey demedim tv lerde bu işi bilmeyen yeterli derece teknik bilgisi olmayan kişiler gazeteciler sanki baştan aşağı türk malı gibi konuşup anlattılar burada olan herkes bilir ki ne KDE nede kernel türkiyede üretilmedi sadece burada birleştirildi ona bakarsak aynısı tüm linux dağıtımları için geçerli.
İkincisine gelirsek hadi diyelin CS kurdunuz bunun PES'i var başka başka bin türlü oyun var bunlar ücretli ve özellikle windows platformu için üretilmiş mutlaka linux'ta kararsızlıklara sebep olucaktır

GAREZ

wine ile sorun olmaz PlayOnLinux kurulunca beraberinde oda kuruluyor... youtube'ta bak wine ile kurulan Pes ve daha ne kadar oyun var... bence MEB bir süre sonra Windows'a geri döner...

hckr

Yalnızca MEB değil tüm kurumlar linuxe geçiş yapmalı bence bir de bu Windows'un devlete getirdiği maliyet var böylece ondan da kurtulur.

Sherlock Holmes

maydin95

Microsoft Okullara beleş Windows veriyormuş birindn bunu duydum.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

andirinli

Alıntı yapılan: maydin95 - 25 Ağustos 2010 - 18:29:10

görünürde beleş gibi. tanesini yaklaşık 10$ a veriyor. ama emin ol bu tamamen ticari bir hamle.
gelecekteki potansiyel müşterilerini şimdiden yetiştiriyor. olay bu.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

heartsmagic

Yani öğrenciler Counter Strike oynayamazlar diye Linux kurmasın MEB hiçbir bilgisayarına? Acı bir yaklaşım olmuş bu, bence güzelce düşünüp öyle istek yapmak lazım, en azından makul şeyler söylenebilmeli. @Tuxie, "o kadar soru vs. ..." demişsin ya, böyle düşünüyorsan bizler de forumu kapatıp gidelim.

Ayrıca konu nasıl tekrar Pardus'a geldi anlamadım, anket ne diyor bakıldı mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GAREZ

haklısın ubuntu'nun eğitim için özel versiyonu var onu kurmalılar... kullanamayan olmaz heralde...

ubuntupardus

Alıntı yapılan: andirinli - 25 Ağustos 2010 - 23:24:41
Alıntı yapılan: maydin95 - 25 Ağustos 2010 - 18:29:10

görünürde beleş gibi. tanesini yaklaşık 10$ a veriyor. ama emin ol bu tamamen ticari bir hamle.
gelecekteki potansiyel müşterilerini şimdiden yetiştiriyor. olay bu.

Evet okullara ücretsiz verildiği doğru. Sadece işletim sistemi değil diğer programarına bakarsanız onlarda ücretsiz dir.

Bunu yaparak Sizin onun ürünlerinizi kullanmaya teşvik ediyor.
İlk okuldan beri okul bilgisayarnızda Windows yüklü olduğu için Eve aldığınız bilgisayara alıştığınızdan dolayı Windows kuruyorsunuz.

Sonra okullarda verilen programla dersleride de öğretilen. Basic.NET platformu dur. Bunu da ücretsiz veriyor. Ve siz microsoft ürünleri ile büyüyorsunuz. Sizi kendisine bağımlı kılmaya çalışıyor.

Okuldan aldığınız bir Vb.net programını eve kurun sorunsuzca kullanabirirsiniz :D

RudeBoy

böyle bir uygulama güzel olurdu fakat microsoft böyle birşeye izin vermez çünkü çocuklar dünyanın geleceği, yaşlılar ubuntu kullansın fakat gençler mutlaka microsoft windows kullanmalıdırlar mantıgıyla hareket ediyor.

kalkan1973

Ben çocuğumu şimdiden LİNUX'a alıştırdım. Adam kurduğum WİNDOWS'u beğenmiyo. Burada da bahsedildiği üzere DERS konularıyla ilgili diye WİNDOWS ve OFFİCE kuruyordum. Beğenmedi ve FORMAT attırdı tekrardan LİNUX kurdum. Ki kendim işyerim ve çevrem de dahil baya bi LİNUX kullanıcısı kazandım En az 3 kişi.. Ki kurumlara da yaymayı düşünüyorum. Millet artık alışkanlıklarını değiştirmeli.Geçen yıl TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜNDE denemiştik... Güvenli olduğu için. Yüklemiştik. Ama şu an itibarıyla hala kullanıyorlar mı bilmiyorum.
Evde İşte her yerde Linux