kaynak kodu ile ilgili bir soru

Başlatan Tuxie, 04 Şubat 2010 - 16:10:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

arkadaşlar biraz bu konuyu anlayamadım en iyisi sormaktır dedim.şimdi açık kaynak kodlu dediğimizde kaynak kodlarını değiştirebiliyoruz tam olarak anlamadığım birşey var.bu kaynak kodları nerde acaba.herhangi bir dizin içindemi yoksa nedir tam olarak biri açıklayabilirse aklımdaki soru işareti kalkmış olucak.

barış

Alıntı yapılan: noreply102 - 04 Şubat 2010 - 16:10:56
arkadaşlar biraz bu konuyu anlayamadım en iyisi sormaktır dedim.şimdi açık kaynak kodlu dediğimizde kaynak kodlarını değiştirebiliyoruz tam olarak anlamadığım * bir şey var.bu kaynak kodları nerde acaba.herhangi bir dizin içindemi yoksa nedir tam olarak biri açıklayabilirse aklımdaki soru işareti kalkmış olucak.
Programın bulunduğu dizinde olduğuu düşünüyorum.

Dixie

Eğer programı paket ile kurduysanuz /usr/share dizini altında bulabilirsiniz. Yok eğer kaynak kodu derlediyseniz porgramı nereye kurduysanız o klasörde bulabilirsiniz. Örnek olarak amsn yüklü ise bilgisayarınıza /usr/share/amsn dizininde kaynak kodlar mevcuttur.

Tuxie

evet buldum paket yönetici ile kurulu programların kaynak kodları  mevcut çoğuda python ile yazılmış gibi duruyor.makine diline çevrilmiş ve kaynak kod olarak kalmış iki türlü dosya var.

heartsmagic

Eğer program depodan kurulmuşsa kaynak kodları olmayabilir. Ne yapılabilir? Sitesini bulursun ve kaynak kodlarını edinirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

inspector

Mesela Amsn programının kaynak kodu nerede? Bu yazılımı geliştirmek için hangi dili bilmek gerekiyor?

heartsmagic

Alıntı yapılan: inspector - 10 Şubat 2010 - 04:31:19
Mesela Amsn programının kaynak kodu nerede? Bu yazılımı geliştirmek için hangi dili bilmek gerekiyor?

http://www.amsn-project.net
http://www.amsn-project.net/developer.php

Java olsa gerek.

heartsmagic

Evet Mercury ile karıştırdım. Kendisi TCL kullanıyordu, bağlantısını verdiğin yerde de görülebiliyor bu.