[Çözüldü] 2. ekran kartını kurulumdan sonra 1. olarak aktif etme...

Başlatan emrah08, 30 Mayıs 2008 - 17:34:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrah08

Selam arkadaşlar, anakartımda ekran kartı çakışması sebebiyle pci express kartımla ubuntu(diğer linuxlar da dahil) kurulum yapamıyorum. Kurulumda loading hardware drivers yazıp kalıyor. Fakat onboard kartımla sorunsuz çalışıyor. Onboard kartı biostan kapatamıyorum çünkü öyle bir seçenek yok. Çok araştırdım. Kılavuzuna da baktım ama yok. Peki intel onboard kartımla kurulum yapıp ati ekran kartımı
İlk kullanılan kart haline getirebilir miyim? xorgconfig ayarlarından sorunu çözebilir miyim? Çünkü donanım listesine baktığımda Ati'yi sistem tanıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
sistemim:
p4 3.0 ghz ht
160 gb sata harddisk
foxconn 915gv anakart
ati x1550 512mb pro ekran kartı
2 gb ddr2 533mhz ram

erginemr

Merhaba adaşım.  ;)

Ubuntu'yu "Alternate Install CD"den kurmayı denediniz mi? Belki bu şekilde metin tabanlı kurulum yapabilirsiniz.

emrah08

Evet, onu da denedim ama sonuç yine aynı.

bebek

Aynı şeyi deneyen yabancı arkadaşlarımız olmuş:) problemlerini çözmüşler; bir de biz deneyelim bakalım.Terminale;
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
yazıp oradan ati'yi (yani tercih ettiğin ekran kartını) seç.
Umarım işe yarar.

erginemr

Alıntı yapılan: bebek - 30 Mayıs 2008 - 21:06:07
Aynı şeyi deneyen yabancı arkadaşlarımız olmuş:) problemlerini çözmüşler; bir de biz deneyelim bakalım.Terminale;
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
yazıp oradan ati'yi (yani tercih ettiğin ekran kartını) seç.
Umarım işe yarar.

Ne yazık ki eski Ubuntu versiyonlarında çok kullanışlı olan bu komut, Hardy'de kuşa çevrilmiş. Çalıştırınca yalnız klavye ayarlarını yapabiliyorsunuz.  ::)

ufuk_k

xorgconfig komutu tüm xorg.confu ayarlıyor diye biliyorum. Fakat Ubuntu'da kullanmadım (sudo ile vermek gerek, yoksa dosyaya yazamaz).

emrah08

arkadaşlar dediğiniz komut klavye ayarlarını yapmaktan başka birşeye yaramıyor.acaba başka komut varmı bu ayarlamayı yapabileceğim.??

ufuk_k

Onboard ekran kartı için yüklenen modüller var ise onları /etc/modprobe.d/blacklist dosyasına ekleyip yüklenmesini engelleyebilirsin. Benim aklıma gelen. Bunun için önce onboard kartın adını, kullandığı modülleri belirlemek lazım. Bunu da şöyle yaparsınız:

lspci | grep agp Bu şekilde modül isimlerini görürsünüz. Diyelim ki onboard modül adı via_agp

alt+F2 gksu gedit /etc/modprobe.d/blacklist dosyası açılır. Dosyanın sonun şu satır eklenir:

blacklist via_agp Benim aklıma gelen çözüm bu.

run

evet ben boyle bir kurulum yaptim ama gutsy gibbon 7.10 hardyle  pek fark yok aralarinda zannedersem
lanet ATI kartimi soktum  gutsy kurdum konsoldan
sudo apt-get update
daga sonra xserver-xgl kurdum bilgisayari yeniden baslattim. paket yoneticisinden xorg-driver-fglrx kurdum bilgisayari kapattim igrenc ATI ekran Kartini taktim ve acildi cozunurluk kotuydu xorg-confdan duzenledim oldu.compiz deli gibi calisiyor.
not kurulumu ingilizce olarak yaptim 

ufuk_k

Noolmuş bu foruma. Değiştir linkine tıklayınca başka bir sayfaya gidiyorum.

lspci | grep agp olmayacak. Doğrusu:

lsmod grep | agp

emrah08

hocam dediğin gibi black liste ekledim.ancak intel kartı yine tanıyor.sistem intelle yine açılıyor.yanlışmı yazdım acaba?(blacklist intel_agp) diye yazdım.

ufuk_k

emrah08

intel_agp              25492  1
agpgart                34760  3 drm,intel_agp

çıktısı bu şekilde...

emrah08

arkadaşlar sonunda olayı çözdüm.öncelikle harici kartı çıkarıp kurulum yaptım.ardından driverlarını kurdum.ve ensonunda blacliste:
blacklist agpgart
blacklist intel_agp

satırlarını yazdım ve olay çözüldü.bu arada ufuk hocam blackliste "blacklist agp part"ı da yazmam gerekiyomuş.ben sadece blacklist intel agp yazmışım daha önce ama şimdi düzeldi.yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

ufuk_k

Evet agpgart modülünü de eklemeyi deneseydiniz keşke, bende de onboard kart var ama nedense öntanımlı olarak harici kart seçili. Ama harici kartı çıkarıp kurulum yapmanıza gerek yokmuş sanırım. Neyse sorun çözüldüğüne göre başlığı kilitleyelim.