3d driver kullanamıyorum

Başlatan mccaner, 29 Mayıs 2008 - 11:22:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mccaner

Merhaba arkadaşlar, Ati'nin linuxle anlaşamadığı bir gerçek.Yalnız çoğu yongada hiç bir sorun çıkmazken bazı yongalarda muhtelif sorunlar oluşuyor. Bende bu bazı yongalardan olan x800gto bir ekran kartına sahibim. 7.10 sürümünde 3d hızlandırıcı normal çalışırken 8.04 te ekran devamlı açılış pencerisine geliyor ya da hiç açılmıyor. Ancak hata giderme oturumuyla açıp geri kaldırdığımda eski haline geliyor.
Aslında pek o kadar kullandığım yok 3d hızlandırıcıyı ama bir iki programda canımı sıkıyor. Ayrıca aynı sorunla karşılaşıp zor durumda olan arkadaşlar içinde bir yardım kaynağı olur diye düşünüyorum.
Teşekkürler.

ufuk_k

Forumda sürücü kurulumu ile ilgili başlıklar yardımcı olabilir. Envy diye aratırsanız, kurulum yönergelerini ve başlıkları görürsünüz.

mccaner

arkadaşım sağol tavsiyen için. ewet envy denilen programı kullandım. lakin durum eskisinden daha vahim oldu. şimdi ilk açılış ekranını dahi göremiyorum. program bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi tamam dedim. ve simsiyah bir ekranla karşı karşıyayım. şimdi napcez.? bilgisayara baya bi ayar çektim program yükledim ve onları programı yeniden kurarak yok etmek istemiyorum. bana bi çıkış yolu gösterirseniz sevinirim.

heartsmagic

Envy konsoldan da çalışır, sabit başlıkta bunu da okumuşsundur. Siyah ekran geldiğinde Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşüp Envy'yi çalıştır kurduğun sürücüyü kaldır. Sen daha önceden sürücü kurmuş muydun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mccaner

sîyah ekrandan kastim consol değildi. çalışmayan bir bilgisayar. ama biraz uğraştım grub üzerinde kurtarma consolunda bozuk paketleri kaldır dedim ve tekrar başlattım.bu kez karşılama ekranına kadar geldim. burdan güvenli kipte açtım ve sürücüyü kaldırdım. kaldırmadan önce normal masaüstü çalışmıyordu. daha önce kısıtlandırılmış sürücülerden kurmuştum yine aynı sorunla karşılaştığı için bu başlığı açtım. ama hala 3d hızlandırıcı kullanamıyorum. sanırım ekran kartından kaynaklanıyor.

ufuk_k

Evet ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor. Bence sürücüyü kaldırdıysanız, envy ile konsoldan kurmayı deneyin.

mccaner

envy ile konsoldan kurdum zaten konsol derken tty1 i mi kastediyorsunuz. uçbirimde çalıştırdım kurdu ama işte dediğim gibi oldu.. benim anlamadığım olay 7.10 da gayet normal çalışıyodu sürücü. ve envy falanda kullanmıyodum.

ufuk_k

Şimdi şöyle bir gözden geçirelim:

--Kısıtlanmış sürücü yöneticisi (Donanım sürücüleri/Hardware drivers) ile kurduğunuzda X başlamıyor.
--Envy ile kurduğunuz zaman da X başlamıyor.

Buraya kadar doğru mu? Bu iki kurulumu da başarılı yaptığınız halde sürücü ile X başlamıyor, öyle mi?

mccaner

kısıtlanmış sürücü ile kurduğumda karşılma ekranına geliyorum. ama dediğin gibi x açılmıyor. tekrar karşılama ekranına dönüyor.
envy ile kurduğumda ise ekranada hiç bir şey olmuyor. tty1 e dahi düşemiyorum yani pc kapanıyo gibi bişey.

ufuk_k

Acaba burada anlatılan metodları dener misiniz? Anlamadığınız yer varsa yardımcı olurum. Bir kaç yol anlatılıyor, ayrıca bazı ek konfigurasyon ve Xorg düzenleme yöntemi de var.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide

mccaner

peki sağol onkarı da bi denicem umarım aynı durumla karşılaşmam. öğrenicem ben bu linux u :)
yardımlarınız için çok teşekkürler.

ufuk_k

Öğrenirsiniz de, işte x800gto zor çalıştırılan bir kart. Ama Hardy altında belki bu sorunlar giderilmiştir diye düşünüyordum. Yöntemleri denerken tüm adımları dediği gibi uyguladığınızdan emin olun.

mccaner

arkadaşım denedim yine aynı durum sonuna kadar gitmedim çalıştığını kontrol için bilgisayarı baştan başlatın dio. dediğini yaptım aynı sonuç. giriş yaptıktan sonra bembeyaz bir ekranla karşılanıyorum . yani açılmıyor.
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

In the device section, if it is not already there add:
File: /etc/X11/xorg.conf

Driver "fglrx"

Then to make sure Xorg is set up correctly, you'll have to let aticonfig "initialize" it:

sudo aticonfig --initial -f

After this you should be able to restart your computer and have the driver working. To test type

fglrxinfo

ufuk_k

/etc/X11/xorg.conf dosyasını dediği gibi değiştirdiniz mi? fglrxinfo komutunun çıktısı ne veriyor?

mccaner

ewet dediği gibi dosyayı değiştirdim saten bi driver "fglrx" satırı ekleyin diyor. dediğini yaptım çalışmadı yani ekran açılmadı. bu durumda bende geri kaldırdım. bilgisayarı açabilmek için.
infofglrx doğal olarak kurulu değil mesajı veriyor.

:~$ fglrxinfo
'fglrxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
bash: fglrxinfo: command not found

ufuk_k

O zaman yabancı forumları ve diğer siteleri googledan araştırmak gerek. Bu kartla benzer sorun yaşayıp çözebilen arkadaşlar var ise onların çözümlerini denemek lazım. Çünkü ben ati kullanmıyorum ve eskiden kullandığım ati kartım da fglrx ile çalışmamıştı. Ama forumda belki çalıştırıp düzgün kullananlar varsa onlar yardımcı olabilirler.

mccaner

yardımların için teşekkürler. napalım bizde böle devam ederiz artık.
birde bişi dicem belki baştan demem icab ederdi ama şimdi aklıma geldi. compiz açık olması bu soruna tesir edermi?