Compiz'de Animasyon/Canlandırma Sorunu

Başlatan Alquimista, 08 Aralık 2009 - 20:13:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alquimista

Yaklaşık 2 saatir forumda alt üstmediğim konu kalmadı. Bir çok çözüm önerisinide denedim fakat olmuyor. Gözümden kaçan bir şey olduysa kusura bakmayın.

Wubi ile ati hd3430 ekran kartına sahip makinem ile ubuntuyu gayet şahane kullandım. bir tane bile sorun yaşamadım.

fakat bugün hd'i bölüp, sıfırdan dvd ile kurulum yaptım. compiz'i ubuntu yazılım merkezinden yükledim ama hiçbir şekilde animasyonları, efektleri kullanamıyorum. yalnızca küpü döndürebiliyorum, çoklu masaüstünü kullanıyorum.

pencereler ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşündüğümden ve forumdan okuduklarımdan emerald kurdum yine aynı sorun. compiz'i sınırlı olarak kullanabiliyorum.

forumda okuduklarım kadarı ile şöyle bir noktaya geldim; compiz-check ile şu çıktıyı alıyorum:

Gathering information about your system...

Distribution:          Ubuntu 9.10
Desktop environment:   GNOME
Graphics chip:         ATI Technologies Inc Device 95c2
Driver in use:         fglrx
Rendering method:      None

Checking if it's possible to run Compiz on your system...  [SKIP]

Checking for hardware/setup problems...           [SKIP]

At least one check had to be skipped:
Error: No rendering method in use (AIGLX, Xgl or Nvidia)

Error: No rendering method in use (AIGLX, Xgl or Nvidia) olan kısım sıkıntımı arz ediyor sanki. forumda aradım uzun süre, verilen komutarı denedim, kaldırdım yeniden yükledim ama bir işe yaramadı. saatlerdir uğraşıyorum.

İşin canımı sıkan tarafı wubi ile 10dk'da kurulum yaptım, sıfır hata ile kullandım ama şimdi neden böyle bir sıkıntı başladı bunu anlayamıyorum.

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3430
GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

bu da bir fikir verebilir belki. ekran kartı sürücülerimde sorun olduğunuda sanmıyorum. neden acaba.. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

garafatma

Küpü kullanabiliyorsan sorun yok demektir, ki zaten render çıktın olumlu sonuç vermiş. Mesela neyi yapmaya çalışıyorsun?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Alquimista

örneğin pencerelere ait hiçbir efekt kullanılmıyor. küçültürken, büyütürken, açıp kapatırken seçtiğim hiçbir değişiklik olmuyor.

ati'nin sitesinden son sürücüleri indirip onlarıda kurdum, wubi'de nasılsa şuanda öyle görünüyor sistem bir fark yok ama şimdi compiz sıkıntılı nedense.

derken, sorun çözüldü.

sudo aptitude install  simple-ccsm

"Simple CompizConfig Settings Manager"ı yükledim, efekleri değiştirdim ve şimdilik * her şey çalışıyor. CompizConfig ayar yöneticisinden efektleri şuan ayarlayabilmeyede başladım. Saatler boyunca araştırdım, debelendim en sonunda saçma bir şekilde ama düzeldi.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

garafatma

Düzelmiş olması iyi :) Ancak çok fazla compiz kullanmadığım için bende pek yardımcı olamadım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Alquimista

düşünmüş olman yeter keiser_soze, teşekkür ederim. benim ki biraz inat oldu, ya böyle pencereler yanıyordu fln niye olmuyor yahu diye stres yaptım durduk yerde; sakin kafa ile düşünsem aslında çözülecekmiş hemen =D

bu forumun acayip derecede yardımı oluyor bana, aradığım hemen her soruya cevap buluyorum. sorunumun cevabınıda zaten yine bir başlık altında verilen öneriler ile çözdüm. bu sitedeki insanların beklentisiz ve ciddi anlamda samimiyetle yeni kullancılara çılgınlar gibi yardım etmeleri çok güzel, herkese tek tek teşekkür etmek istiyorum.

şimdi evdeki diğer 2 makinaya yüklediğimiz ekran kartı ve compiz sıkıntıları için bakınalım biraz foruma =D sağolun yeniden.

Sherlock Holmes

Bunların'da yararı olacaktır, eğer'ki Compiz ayar yöneticisi yüklü değil ise;
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
sudo apt-get install compizconfig-backend-gconf
Uygulamalar - Sistem - Tercihler - CompizConf Ayar Yöneticisi
yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.
:)