Çift ekran kartı sorunu

Başlatan neisseria, 11 Kasım 2009 - 10:16:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neisseria

Arkadaşlar merhaba daha çok yeniyim. Ubuntuyu yeni indirdim o kadar yani! Kurdum ama bir sorunum var.

Laptop Lenovo u330 çift ekran kartlı biri onboard intel diğeri ati
Evde Hdmi dan film izlediğim için atiyi çalıştırabilmem lazım
eğer bunu halledebilirsem direkt ubuntuya geçeceğim
vistadan kurtulmak istiyorum lütfen yardım edin.
Tekrar söylüyorum ubuntuyu sadece kurdum anlatacak arkadaştan çok detaylı anlatmasını rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.

zeitgeist

Aramıza hoş geldin. Kullandığın dağıtımı biraz daha iyi tanımak ve ilk aşamada sana gerekli olacak bilgileri edinmek için şu başlığı incelemen yararlı olacaktır.

Ekran kartıyla ilgili sorunun nedir? Bir durum özeti yapmışsın ancak sorunun ne olduğunu belirtmemişsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

neisseria

teşekkür ederim. ubuntu 9.1.0 kullanacağım. sorun şu onboard olan ekran kartını tanımada sıkıntı yok fakat laptopda bulunan ve hdmi çıkışa bağlı olan ati kartı tanımıyor veya daha açık olmak gerekirse vistada direkt bilgisayarımı kapatmadan iki kart arasında geçiş yapabiliyorum ama ubuntuda böyle bir seçenek ya yok ya ben bulamadım. umarım sorunu anlatabilmişimdir.

zeitgeist

Şimdi anladım. Açıkçası ne Windows ne de Linux işletim sistemlerinde senin söylediğin şekilde film izlemiyorum ve iki ekran kartının aynı anda kullanıldığını da bilmiyordum. Ben tek bir ekran kartından monitör ve hdmi çıkışıyla iki ekran kullanarak izliyorum.

Şu çıktıları buraya geçersen bu konuda bilgisi olanlar yardım edecektir:

lspci

lspci | grep -i vga

glxinfo | grep render

neisseria

aynı anda iki ekran kartı çalıştırmak değil amacım
istediğim zaman onboard olanı istediğim zaman atiyi kullanabilmek
veya yalnızca atiyi kullanabilmek

zeitgeist

Anladım, "aynı anda" ibaresinden kastım iki kart arasında geçiş yapmandı. Sonuç itibarıyla onboard ekran kartının hdmi çıkışı olamayacağından ötürü en sağlıklısı Ati ekran kartı üzerine yoğunlaşmamız lakin hemen belirteyim Ati ekran kartları X serisi kartlarında Linux desteğini sona erdirdi dolayısıyla bir önceki mesajda belirttiğim komutlarla öğreneceğimiz ekran kartı model ve sürücü bilgileri önem arz ediyor.

neisseria

alper@alper-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV620 Audio device [Radeon HD 34xx Series]
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5906M Fast Ethernet PCI Express (rev 02)
03:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection
06:09.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
06:09.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
06:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
06:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
06:09.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)
alper@alper-laptop:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

alper@alper-laptop:~$ lspci | grep -i vga
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
alper@alper-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
alper@alper-laptop:~$ ^C

Not: Çıktıları mesaj yazdığın sayfada bulunan # aracıyla code etiketleri içine alırsan çıktıları okumak çok daha kolay olacaktır.

Onoktake

Şuradaki anlattıklarımı adım adım uygularsan, ati hd ekran kartını rahatlıkla kurar ve sorun yaşamazsın. (Benimki hd3450)

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

zeitgeist

Şimdi bu aşamada normal süreç şu olmalı: Ubuntu menüde  Sistem>Yönetim>Donanım Sürücüleri uygulamasını açtığında Ati ekran kartıyla ilgili bilgileri görürsün, burada "etkinleştir" diyerek sürücü kurulumunu yapabilirsin. Ubuntu netten gerekli sürücüleri indirip kuracaktır. Eğer bu aşama sorunsuz olursa ekran kartı sürücülerin ve Ati Catalyst Center kurulmuş olacak dolayısıyla Catalyst ile hdmi ayarlarını yapabilirsin. Yok eğer bu aşama sorunlu olursa yine bu başlığa dönebilirsin ya da forumda Envy ile sürücü kurulum konularını inceleyebilir ya da Ati sabit başlığında bulunan elle sürücü kurulumu konusunu inceleyebilirsin.

heartsmagic

İşin ilginç yanı herkes pil ömrü nedeniyle ATI'yi nasıl devre dışı bırakırız diye soru sormuş. Sendeyse tam tersi. Tavsiyeleri bir yerine getirmeye çalış bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Yeni leptoplar artık çift ekran kartıyla geliyor enerji tasarufu için. Linux altındada buna bir çözüm bulunmalu bende ikisinide kullanma konusunda istendiğinde birinden öbürüne geçmek için.