gnome ve kde?

Başlatan tab, 28 Ekim 2009 - 20:21:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tab

arkadaslar aklıma takılan bir konuyu buraya acmak istedim

konu aslında basit ama işin içine fanatiklik girince değişiyor.konu kısaca sudur:
aslında fanatik gnome kullanıcısıyım ama sunu merak ediyorum kde nedir gnome göre artı eksi yonu nedir bunu kullanıcılardan ve sizlerden öğrenmek istiyorum

en merak ettiğim soru yarın kararlı surum olan 9.10 cıkacak kde için de boyle birsey soz konusu mu?

agritux

Bence sen masaüstü ortamlarını, sürümleri vs tam anlamıyla bilmiyorsun :)

tab

?
neden  :-\

bilgim az diyebilirim kde için ama gnome için diyemem zaten gnome kullanıyorum!!!!

umutubuntu

Senin için en güzeli yarın yayınlanacak olan KDE sürümünü indirip çalışan CD ile denemek olacaktır.

tab

muhakkat ama benim su aralar zaman ile sıkıntım var yani sadece gnome kurabilirim kde yi denemem zor ben sizden bilgi almayı dusunurum belki bos bir vaktim de de denemek..

ayro

hoca şu anda xfce kullanıyorum ... Yok..

gnome yada kde gibi değil.Kde yada gnome güzeldir.Zaten gnome ve Kde karşılaşması yapmışsın;

Bana gnome c# gibi geliyor, kde de c gibi.Birisi kolay, diğerinde ayrıntılar var..

Fakat hangi linux dağıtımını kullanırsan kullan, hangi masaüstünü kurarsan kur linux linuxtur.

Dersenki karar veremiyorum hangisini kullanayım die o zaman ; 1 hafta gnome, 1 hafta kde kullan.Hangisinde rahat edersen, sana uygun gelirse onu kur.Maalesef gnome un kullanıcıları konsoldan uzaklaştırdığı şeklinde fikrim var.Bazıları katılır bazıları katılmaz bilemem ama gnome kullanıyorum.

Kde4 yeni çıktı baya bi bug vardı.Pardus 2009 ile kullanıyordum vaz geçtim ubuntuya geldim kafam rahat şimdi.Ubuntu 9.10 çıkmadan xfce li linux mintt falan kurdum nasıl diye.Fantaziye gerek yokmuş aslında..Xfce kde ve gnome un yerini tutamaz.

Hangisini tavsiye edersin dersen bilmem cidden birini öneremem.İkiside farklı tatlar veriyor bana.İkisinide dene bence

edit: Mesaj yazmışsın.Bu işler zamana falan bakmaz zaten.Oyun oynamıyorsun sonuçta.İkisinide kur 1 hafta kullan ,normal kullanımda hangisi rahat gelirse onu kullanırsın fazla bi fark yok aralarında
Sistemi bilmeden istediğin gibi müdahile edemezsin!

tab

cevabınız beni bir nepze de olsa tamın etti @ayro

sunu diyebilirim ki gnome ile basladım cok uzun zaman oldu baskasını dusunmuyorum sunu diyeceksiniz neden konuyu actın kısaca sudur ki kde kullananlar kde nin gnome daha iyi olduğunu ifade ediyorlar aklıma takılan nesi iyi farklı?tabiki zamanım olursa denerim ama su sıralar cok zor.belirttiğim gibi bilginize bas vuruyorum...:)

ayro

hocam eğer linux kullanmak istiyorsanız gnome da kalın yok ben linux bilen bir kullanıcı olmak istiyorum, herşeyden bilgim olsun, ileride işime yarar diyorsanız kde kurup 1 hafta bıkmadan deneyin.

1 hafta sonunda görüşlerinizide yazarsanız diğer kullanıcılar için iyi olur.

Dediğim gibi ben bir kıyaslama yapamam.Fakat gnome ile kde linux ile windows gibi farklı.Yani her ne kadar aynı olarak görünsede farklı.Kde biraz daha ayrıntılı o yüzden cezbediyor arch linux gibi.Onu kurarken elle girmiştim bütün ayarları ama acayip zevk vermişti.

Gnome ise daha rahat.Çökme mökme yok ( en azından göstermiyor ) ki kde 4 + pardus 2009 ile pencere rengini değiştirince bile çöküyordu sinir olup kaldırdım.Gnome rahat, basit, hızlı...
---

Dediğim gibi linuxu öğrenmek istiyorsan kde yi kur 1 hafta dene

xwes

KDE "fazla gelişmiş" bir masaustu yoneticisidir. Fazla gelişmiş oldugu için bir çok kişi çokmesinden şikayet eder. Aam gerçekten çok hızlı gelişrigi için hataları da çok çabuk duzeltilir. Örneğin ritimbox ile amaroku ele alalım. Son bir sene içerisinde ritimbox belki bir yeni sürüm çıkarmıştır belki de hiç çıkarmamıştır. ama amarok bir yılda 5-6 kere yükseltme yapıyor ve yeni özellikler getirioyor, yeni özelliklerle beraber biraz da hata gelmesi normal. Yine mesela gnome ayda yılda bir sürüm çıkarırken KDE çok sık güncellenir. Bence meselenin özü burada. Ben bayağı bir süre gnome kullandım 4-5 ay da KDE kullandım. KDEye alışmam biraz zaman aldı, şu an için söyleyebilirim ki kararlığından hiç şikayetçi değilim.
Şunu da belirtmekte fayda var, KDEde gnomede olmayan bir sürü özellik var. Ama bu özelliklerin bir çoğunu bazı kullanıcıların umrunda olmayabildiği için bir çok kimse için KDE boş kalabalık gibi geliyor. Kişiden kişiye değişir yani. En iyisi kullanıp görmek, karşılaştırmak.
Mesela bir kaç ayrıntı özellik vereyim bakalım size anlamlı gelecek mi:
-Masaustu bir çok etkene baglı olarak otomatik değişebiliyor (ek program kurmadan) Burada biraz bahsetmiştim
-Gnomede çoklu isim değiştirme özelliği yok. Geçen gün muhabbeti oldu. Aam KDEde Burada anlattığım gibi bu özellik var.
-Panelde sistem tepsisi windowstaki gibi genişleyip daralabiliyor. (hatta windowstakine ek olarak özelleştirilebiliyor)
-Bir dosyaya sag tıklayarak bilgisayarın herhangi bir yerine tek bir tıkla gönderebilir ya da kopyalayabilirsiniz.
-Masaustundeki bir klasorün içindeki klasürn içindeki klasörün.... içindeki dosyaları görebilir ve üzerinde işlem yapabilirsiniz.
-KDEnin tüm programları için kısayollar belirlemek oldukça kolay.
-Sistem menüsü yine gnomedekinin aksine sade değil, bayağı farklı ve işlevsel.
-Plasma denen sistemle masaustu çok farklı bir şekilde kullanılabiliyor.
-.gif formatlı resimler için ayrı bir resim görüntüleyiciye gerek duymazsın, her resmi açan çok hoş bir resmi görüntüleyici var: Gwenview

Bu ve bunun gibi bir sürü ayrıntı ve görselliğinin öntanımlı olarak kusursuz olması, çok begenilen amarok, kdenlive, kaffein, ktorrent, kate, k3b  gibi programların KDE programları olmalarından ötürü KDE üzerinde daha güzel çalışmaları KDEyi bazı insanlar için vazgeçilmez yapıyor. Ancak fanatikliğin anlamı yok. Ben her ne kadar KDEyi hayranlıkla kullansam da gnomeye de çok sempati duyarım, bende ayrı bir yeri vardır.

ironic

Ben kendimi zoraki bir seçim içerisinde hissetmiyorum. İmzamda yazan 3 masaüstünü de kullanıyorum. Mutlaka birini kullanmalıyım diye bir sıkıntım yok. Aynı rahatlığım kullandığım tarayıcılarda da geçerli. Opera , Firefox, Chrome .. Şu sıralar ağırlığı Firefox a versem de hepsini severek kullanıyorum.

Gnome, KDE veya diğer ortamlar , hepsi denenmeyi fazlasıyla hakediyor. KDE özellikle zengin görselliği ve geniş ve başarılı yazılım desteği ile geleceği daha parlak bir masaüstü ortamı bence.

tab

arkadaslar cevaplar,anlatımlar cok guzel tatmın edici ellerinize sağlık bunları goz onunde bulundaracağım..

xwes

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ekim 2009 - 21:33:07
Ben kendimi zoraki bir seçim içerisinde hissetmiyorum. İmzamda yazan 3 masaüstünü de kullanıyorum. Mutlaka birini kullanmalıyım diye bir sıkıntım yok. Aynı rahatlığım kullandığım tarayıcılarda da geçerli. Opera , Firefox, Chrome .. Şu sıralar ağırlığı Firefox a versem de hepsini severek kullanıyorum.

Gnome, KDE veya diğer ortamlar , hepsi denenmeyi fazlasıyla hakediyor. KDE özellikle zengin görselliği ve geniş ve başarılı yazılım desteği ile geleceği daha parlak bir masaüstü ortamı bence.
Bence çok mantikli anlatmişsiniz. Zaten hepsi bizim degil mi, istedigimizi kullaniriz. MSNyi az kullanmama ragmen sitemimde amsn, emesene, kopete, mercury messenger ve skype var. Ayni zamanda opera, konqueror, firefox ve google chrome var. Dediginiz gibi kendini bir şeyi kulanmak zorunda hissetmemeli insan. Hele hele GNU dunyasinda.

tab

aynen ama benim ki zorakilik değil!
merak ikisi arasında ki değişik noktalar ozellikle kullananlar buraya yazıyor ya onda sunu gordum ama diğeri bu yonde gelişmeli vs...

amac bundan ibaret yoksa tabi ki hepsi bizim linux gnu

ayro

hoca ekstradan bir iki şey söyliym ;

Linuxta ne yaparsan yap sempatizanlık yapma.Yani gnome kdeyi döver, ubuntu x dağıtımını döver, linux windowsu döver gibi anlamsız tartışmalara girme...Genel kıyaslama yapma.Yani önce kullan, farklarını anla sonra bak.Belki kde sana daha tatlı gelecek.

Bana çevremden windows mu linux mu diyorlar bende diyorum ki hangi konuda ? Oyun konusnda mı, performans konusunda mı vs..
----

Birde ben ondan ona geçişi sevmiyorum bölünme olmasın diye.Webtarayıcım firefox, msnim pidgin, masaüstüm gnome dur..

İşin özü : bir hafta dene, gör

tab

peki deneyip gorelim ama sunu da belirteyim ki siz yorum ve tecrubelerinizi belirtmeye devam edebilirsiniz belki benden sonra konuyu okuyacak olanlarda fikir sahibi olur..

erkuserdem

Ben gnome kullanıyorum ama şimdi merak ettim kde denemek istiyorum. KDE sürekli çöküyor demişsiniz. Çöken sadece masaüstü mü yoksa beraberinde başka şeylerde çöküyor mu?  Bir de kubuntuyu çok tavsiye etmiyorlar.  ubuntu kurup sonra konsoldan kde yüklemek daha mı mantıklı yada ikisi aynı şey mi? :)

xwes

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Ekim 2009 - 22:00:46
Ben gnome kullanıyorum ama şimdi merak ettim kde denemek istiyorum. KDE sürekli çöküyor demişsiniz. Çöken sadece masaüstü mü yoksa beraberinde başka şeylerde çöküyor mu?  Bir de kubuntuyu çok tavsiye etmiyorlar.  ubuntu kurup sonra konsoldan kde yüklemek daha mı mantıklı yada ikisi aynı şey mi? :)

KDE surekli çokuyor demedim, çokmesinden şikayetçi olunuyor dedim :) Bence gayet stabil. Ozellikle mandriva ya da open Susede kullanirsaniz zaten gnomeden kesinlikle farki yok. Ama ben bayagi kubuntu kullandim, şu an da kubuntu kullaniyorum ve 9.10a da yukseltme yaptim, hiçbir sorunum yok. Kubuntu olmasina ragmen şimdiye kadar KDE komple hiç çokmedi. Bir kere plasma çoktu ama o da zaten 2-3 saniye içinde otomatik olarak kendisini yeniden başlatti, bir sorun yok yani.

erkuserdem

Plasma ne işe yarıyor

ironic

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Ekim 2009 - 22:44:31
Plasma ne işe yarıyor

KDE 4 ile gelen yeni bir masaüstü konsepti. Halen geliştirilmeye devam ediyor. KDE 4.3 ile çok güzelleşti. Plasmoid adı verilen masaüstü uygulamacıkları var.

ayro

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Ekim 2009 - 22:00:46
hocam kde sürekli çöküyor değil.gnome da çöküyordur fakat göstermiyor..Her programda bug vardır.Çöker ..

Kde yalnızca masaüstüdür.Yani başka birşeye etki etmez.Dosya yönetimi vs.. gibi konularda yardımcıdır.

kubuntu kurdum performans alamadım.Pardus kde ile daha performanslı çalıştı.Ubuntu pardus ve kubuntudan çok daha güzel çalışıyor.

Konsoldan kde kurunuz.İsterseniz lxde, xfce de kurabilrisiniz.4 tanesinden birini oturum açarken seçebilirsiniz

xwes

Ubuntu uzerine KDE kurmaktansa direkt kubuntu kurmak çok daha iyi sonuç veriyor. Benim tecrubelerim bu yonde.

ayro

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 29 Ekim 2009 - 00:52:38
Sadece bu KDE'yi merak ettiğimden Pardus kuracağım bu gidişle 3. sistem olarak :D
hocam sıkıntı yaratmaz diyorsan dene..Fakat pardus 2009.1 çıkana kadar pardusta deneme.Sana tavsiyem.

Normal olarak gnome dosyalarını indir, sonra ctrl+alt+backspace ile masaüstünü yeniden başlat.Seçenekler kısmından , masaüstü gnome olarak gelir onu seç, giriş yap.

Birde girerken bu seferlik mi olsun yoksa ön tanımlı mı olsun der.Ön tanımlı yap 1 hafta kullan.

yenilikciadam

Konu eski ama şuanda unity bilgisayarımda kasmadan çalışırken kde çok kastı sistem özelliklerim ise gayet iyi 8gb ram falan var yani yinede kasıyor sistemin kendine gelmesi çok uzun sürüyor şuanda hiç önermem (en azından benim pc de çok kasıtor kde)
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.