Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Beta çıktı!

Başlatan ironic, 01 Ekim 2009 - 23:02:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

şimdi güncelleme yaptıktan sonra ne bileyim, şöyle 200 - 300 MB dosyaların inmesi, sistemin yeniden başlatılması vs. gerekmez mi? Hala Alfa 6'da gibiyim :D Ya da nasıl öğrenilir Beta'ya geçiş yapıp yapmadığım?

agritux

Kuzum sistem daha dün çıktı yahu :) tüm güncellemeler içinde zaten

Düzenleme: sen beta cd sini mi indirip kurdun?
alphadan mı güncelleme yapıyorsun?
alpha depolarına daha güncelleme gelmedi diye biliyorum.

özgürubuntu

Beta CD indirmedim, Alfa'dan güncelleme yapıyorum Ardacığım, yukarda da yazdım ya defalarca :P Alfa 6 çıktığı gün depolardan Alfa 5'ten yükseltme yapabilmiştim, 2 Ekim'deyiz henüz güncellemeler Alfa depolarına düşmedi diyorsun demek hmm

omerismail

geceden indirdim sabahleyin kurdum. 9.04 de başıma gelen kaos 9.10 dada aynen devam ediyor. kurulduktan sonra manuel power tuşuna basarak restart yapmak zorunda kaldım. touchpad yine çalışmıyor başlangıçta mouse ayarlarından düzeltiyorum. alphalarda kapanmama sorunu yoktu betaya ilave etmişler. sanırım ubuntu benim laptop ta uyumsuzluk ne varsa o konuda güncelleme yapıyor. birde dikkatimi çekti alpha sürümlerinden beri betada da aynı 9.04 ve evvelki sürümlerinde europe de bulunan yerimiz birden asia ya kaydı. avrupa birliği almamak için uğraşıyor ubuntu bizi onlardan evvel çıkarmış. hoş bizi nerede gösterirlerse göstersinler umrumda değil bana göre asya da bizim avrupada.  ama insan garipseniyor. 9.04 de kadar europe içinde gösteriliyorduk şimdi asia da.
anlaşılan notebookumuzun bir kenarında mecburen ayırıp yer verdiğimiz windows xp den tamamen kurtulamayacağız. şimdiden 10.04 ü beklemeye başladım.

agritux

Alıntı yapılan: sessizce - 02 Ekim 2009 - 00:26:06
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Ekim 2009 - 00:17:17
Alfa 6'dan yükseltme komutları "aptitude update & upgrade" komutlarını veriyorum ama hiç bir güncelleme ve yükseltme çıkmıyor

Alıntı yapılan: ironic - 01 Ekim 2009 - 23:02:46

Alfa 6 ya ait çeşitli ekran görüntüleri (beta güncellemesi henüz gelmedi):

Burada acaba ondan mı bahsetmek istemiş?

Alıntı yapılan: wiper - 02 Ekim 2009 - 00:24:57
Ubuntu 9.10 ile kullandığım temel dağıtımı bende Ubuntu ile değiştireceğim. Şu an yedekleme yapıyorum, 400 GB yedeklemek kolay değil ama Ubuntu için değer. :)

Neden ne için nasıl ben anlamadım :)

İlk iletide de yazıyordu, bende yazmıştım ondan sordum :)

canosayan

Alıntı yapılan: omerismail - 02 Ekim 2009 - 12:09:01
geceden indirdim sabahleyin kurdum. 9.04 de başıma gelen kaos 9.10 dada aynen devam ediyor. kurulduktan sonra manuel power tuşuna basarak restart yapmak zorunda kaldım. touchpad yine çalışmıyor başlangıçta mouse ayarlarından düzeltiyorum. alphalarda kapanmama sorunu yoktu betaya ilave etmişler. sanırım ubuntu benim laptop ta uyumsuzluk ne varsa o konuda güncelleme yapıyor. birde dikkatimi çekti alpha sürümlerinden beri betada da aynı 9.04 ve evvelki sürümlerinde europe de bulunan yerimiz birden asia ya kaydı. avrupa birliği almamak için uğraşıyor ubuntu bizi onlardan evvel çıkarmış. hoş bizi nerede gösterirlerse göstersinler umrumda değil bana göre asya da bizim avrupada.  ama insan garipseniyor. 9.04 de kadar europe içinde gösteriliyorduk şimdi asia da.
anlaşılan notebookumuzun bir kenarında mecburen ayırıp yer verdiğimiz windows xp den tamamen kurtulamayacağız. şimdiden 10.04 ü beklemeye başladım.

bence Asya yada Avrupa'da görünmekten önce neden Ankara değil de İstanbul görünüyor diye düşünmek gerekir. Sonuçta bu ülkenin başkenti Ankara'dır.

Gerçi bu sizin aklınıza avrupa biliği olarak gelmiş. benimkine ise fener rum patrikhanesini ve ekümeniklik tartışmalarını geldi
Chmod bizim işimiz.

agritux

Alıntı yapılan: omerismail - 02 Ekim 2009 - 12:09:01
geceden indirdim sabahleyin kurdum. 9.04 de başıma gelen kaos 9.10 dada aynen devam ediyor. kurulduktan sonra manuel power tuşuna basarak restart yapmak zorunda kaldım. touchpad yine çalışmıyor başlangıçta mouse ayarlarından düzeltiyorum. alphalarda kapanmama sorunu yoktu betaya ilave etmişler. sanırım ubuntu benim laptop ta uyumsuzluk ne varsa o konuda güncelleme yapıyor. birde dikkatimi çekti alpha sürümlerinden beri betada da aynı 9.04 ve evvelki sürümlerinde europe de bulunan yerimiz birden asia ya kaydı. avrupa birliği almamak için uğraşıyor ubuntu bizi onlardan evvel çıkarmış. hoş bizi nerede gösterirlerse göstersinler umrumda değil bana göre asya da bizim avrupada.  ama insan garipseniyor. 9.04 de kadar europe içinde gösteriliyorduk şimdi asia da.

Umarım karşılaştığınız hataları geliştiricilere rapor ediyorsunuzdur...

Asya avrupa mevzusuna gelince debianda asya olarak görünüyor. Ordan aldılarsa ondan olabilir :)

heartsmagic

Güncelleme sıkıntısı yaşayanlar şunu deneyebilir:

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude dits-upgrade
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tasy

Alıntı yapılan: canosayan - 02 Ekim 2009 - 11:21:29
Alıntı yapılan: sessizce - 02 Ekim 2009 - 11:19:06
Alıntı yapılan: tasy - 02 Ekim 2009 - 10:16:21
Ana sayfamda süper durdur walla :D

http://www.ozanuzer.com/

windows işletim sistemi kurulu bir makinada anasayfanız bozuk açılmakta.

firefoxta da sağ tarafta kaydırma çubuğu çıkmakta bir 10 piksel kadar alan için.

bu haberler genelde yıkıcı olabiliyor. ama kötü bir niyetimiz yok.

Yok canım ne kırıcı olcak. Onun farkındayımda Bi boş vakit bulupta düzeltemedim bende güzel çıkıyo ;) bi ara el atmam lazım ona...

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Ekim 2009 - 11:26:35
şimdi güncelleme yaptıktan sonra ne bileyim, şöyle 200 - 300 MB dosyaların inmesi, sistemin yeniden başlatılması vs. gerekmez mi? Hala Alfa 6'da gibiyim :D Ya da nasıl öğrenilir Beta'ya geçiş yapıp yapmadığım?

Daha bende de ses yok. Gece ve az önce bir iki paket güncellemesi geldi o kadar.

omerismail

forumda ki arkadaşın tavsiyesi üzerine iso dosyasının açılmadan yazdırılması için nero kurdum. birde öyle yazdırayım. ben poweriso kullanıyordum oda yazdırıken isoyu açıyor. selamlar
debiandan almış olabilirler doğrudur onu bilemem ama ubuntu ilk çıktığından beri debian tabanlı ubuntu 6.06-7.04-7.10-8.04-8.10-9.04 sürümleri çıkarken başkent Ankara idi şimdide Ankara. tabi burada ne gibi kriter düşündüler bilemem uygulama onların. seçerken asia sonra turkey olarak seçiliyor fakat dikkat ederseniz yukarı kısmındaki haritada Ankara gösterilmiyor doğrudan İstanbul gösteriliyor.
doğrusu da bizi Asyada göstermesi zoruma gitmiyorki.. bizim çoğuluk toprağımız etkinliğimiz tarzımız zaten Anadolu ve dolayısıyla Asya..
sadece garipsedim. arkadaşlar bunu yazmamdaki maksat yapılan değişikliği anlatmak için ben görüş olarak hiç Avrupalı olmadım olmamda..bu bana ait düşünce

sudocu

hala bios versiyonunu tanimam deyip elle fsck yaptirmak zorunda birakiyor. onceden olmayan sorunlarin cikmasi hos degil.
bir de su hdmi ses konusunu azicik kolaylastirsalar olmaz mi? saatlerdir ugrasiyorum ama hdmi ile nasil ses alinir anlamis degilim. ses seceneklerine tiklayinca analog, digital gibi seceneklerin yanina hdmi diye bir secenek eklemek cok mu zor?
her seyin basi sudo!

ironic

Az önce 50 MB lık bir güncelleme geldi sonunda..  :)

rdmplt

beta nasıl arkadaşlar kararlı mı? 9.04 den 9.10 beta ya yükseltmemi önerir misiniz? yoksa 29 ekimi bekleyeyim mi?

sudocu

sifre konusunda biraz sorun var. guncelleme yapmak istedim sifremin yanlis oldugunu soyluyor. terminal acilmamaya basladi. ubuntu tweak ile depolari ekleyemedim cunku sifremi sormadi.(gerci terminalle halletim) biraz guncellemeye ihtiyaci var.
her seyin basi sudo!

ironic

@rdmplt, kararlı ve sorunsuz bir sistemin varsa beklemek en güzeli. Şu an gözle görülür sorunlar bende mevcut.

ironic

@BayBoraKaan, Karmic te farkettiğim yeni bir özellik var. Arkaplan bölümünde , albüm halinde bir fotoğraf var. O seçildi mi her açılışta albüm içerisinden farklı bir fotoğraf arkaplan oluyor. Belki belli bir süre sonra da değişiyordur. Henüz görmedim. :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 02 Ekim 2009 - 19:44:49
Az önce 50 MB lık bir güncelleme geldi sonunda..  :)

Ben hala güncelleme alamadım :)

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude dist-upgrade

boş döndü ;
liberty@liberty-laptop:~$ sudo aptitude dist-upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done
Hiçbir paket kurulmayacak, yükseltilmeyecek ya da kaldırılmayacak.
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 0 yükseltilmedi.
Arşivlerden 0B veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 0B yer kullanılacak.
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done

agritux

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 02 Ekim 2009 - 23:47:42
Walpapoz düzeldi de sorunum daha büyük ses donanımımı tanımadı  >:( Bu gece herhalde winzortan film seyrederek uyucam :D

Mauspet bende de çalışmıyor :D

İnsan istemezse windows kullanmak zorunda kalmazki... Live cd yok mu abi elinde 9,04? aç ondan izle :)

omerismail

bu forumda tavsiye üzerine iso yu yeniden yazdırdım. kurdum.
kapanma sorunu ortadan kalktı. medibuntu deposunu ekledim. güncellemeleri yükledim. bazı programları yükledim. her şey iyi gitti.
en son burada yazmak için girdiğimde uygulama sorunu hatası verdi. hata şöyle:
    üzgünüm " npviewer.bin " programı beklenmedik şekilde kapandı.
sorun oluştuğunda yapmakta olduğunuz işlemin gizliliği yoksa (parola yada kişisel bilgilerin girilmesi gibi), sorunu rapor ederek uygulamanın geliştirilmesine yardım edebilirsiniz.
bende rapor edip bildirdim.
bu çökme hatası nedendir bilinen çözümü varmı ? selamlar

Contempt

Alıntı yapılan: ironic - 02 Ekim 2009 - 22:01:38
@BayBoraKaan, Karmic te farkettiğim yeni bir özellik var. Arkaplan bölümünde , albüm halinde bir fotoğraf var. O seçildi mi her açılışta albüm içerisinden farklı bir fotoğraf arkaplan oluyor. Belki belli bir süre sonra da değişiyordur. Henüz görmedim. :)
Gnome 2.28 de arka planda slayt gibi değişen resimler geliyor. Aynı olayı bende mandrivada kullanmıştım.
Herşeye Rağmen...

sudocu

sudo stop gdm komutu calismiyor. sudo /etc/init.d/stop gdm yerine bunu kullanmamiz gerekiyormus, bir de calissa...
her seyin basi sudo!

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Ekim 2009 - 00:08:29

Az önce 50 MB lık bir güncelleme geldi sonunda..  :)

Bende @heartsmagic' in paylaştığı Hollanda yansıları ekli. 50 MB nin üzerine bir miktar daha güncelleme geldi fakat henüz sistemde bir rahatlama farkedemedim.

Alıntı yapılan: Contempt - 03 Ekim 2009 - 08:03:13
Gnome 2.28 de arka planda slayt gibi değişen resimler geliyor. Aynı olayı bende mandrivada kullanmıştım.

Gnome özelliği olmasına daha çok sevindim. Artık Gnome , KDE ' ye gereken yanıtı vermeli.  :)

omerismail

ubuntu-tr.net forum sitesine girerken yapıyor. sebebini anlamadım aynı hatayı veriyor. birde mouse titremesi oluyor.ekranın altında browser sol alt köşesinde bağlanılacak yerin adrsinin yazdığı yer devamlı titriyor ve mouse götürdüğüm yerde hep oynamada. 

xwes

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ekim 2009 - 11:26:32
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Ekim 2009 - 00:08:29

Az önce 50 MB lık bir güncelleme geldi sonunda..  :)

Bende @heartsmagic' in paylaştığı Hollanda yansıları ekli. 50 MB nin üzerine bir miktar daha güncelleme geldi fakat henüz sistemde bir rahatlama farkedemedim.

Alıntı yapılan: Contempt - 03 Ekim 2009 - 08:03:13

Gnome özelliği olmasına daha çok sevindim. Artık Gnome , KDE ' ye gereken yanıtı vermeli.  :)

Gnomenin (bu gibi ozellikler konusunda) KDEye ulaşmasi için daha çok ama çok çalişmasi gerekiyor. Şu an KDE arkaplani Gnome ile yapilanlarin hepsine ek olarak şu şekillerde ayarlanabiliyor;
-isterseniz bir desen (pattern) olarak
-isterseniz yerkure ya da ay masaustunuzde degişik gorunumlerle ve sizin istediginiz hizda surekli donerek arkaplan oluşturur
-yine yer kure uydudan alinan goruntulere gore gece ve gunduz degişimlerine uygun olacak şekilde ve yine donerek
-Isterseniz mandelbrot isimli bir kendiliginden degişici renk cumbuşu olarak
-istersiniz bulundugunuz ilin hava durumuna gore degişen anlamli (yagmurlu, guneşli vs.) masaustleri olarak :)

Duzeltme: Bir de virus diye bir seçenek var ki daha ne oldugunuz çozemedim.