Çocuklar için Edubuntu!

Başlatan baran, 10 Mart 2008 - 16:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baran

Merhaba, 2-7 yaş arası çocuklar için oldukça yararlı bazı yazılımları aktarmak isterim. Bunları  edubuntu'da ya da ubuntu türevlerinden herhangi birinde çalıştırabilirsiniz.

1- Gcompris: Çocuklar için, dil etkinliklerinden bilime, sayılardan oyunlara, 70 kadar oyun ve etkinliğin bulunduğu öğretici ve eğitici bir etkinlik paketi. Türkçeleştirmesi hemen hemen tamamlanmış olan yazılım paketini snaptic paket yöneticisinden kurarken Türkçe dil ve ses paketini de seçmeyi unutmayın.

2- Kdeedu: Kde topluluğu şemsiyesi altında  çocuklar, yetişkinler ve eğitimciler için hazırlanan bu yazılım paketinde dil etkinlikleri, matematik, coğrafya, kimya, geometri ve benzeri etkinlikleri gerçekleştirebileceğiniz yazılımlar bulunuyor. Dil dosyası kde için tr kodlu dil dosyasıdır.

3- Childsplay: Çok geniş olmayan bir oyun ve öğretici etkinlikler paketi. Ancak bazı etkinlikleri gerçekten eğlenceli ve öğretici.

4- Patetes adam: Çeşitli tipleri olan patates adam uygulamasında, seçilen tipin bıyık, sakal, kravat, saat vb. aksesuarları giydirilerek uygulama yapılıyor. Yazılım seçtiğiniz aksesuarın ne olduğunu size seçtiğiniz dilde okuyor. Pateses adam, penguen ve akvaryum gibi üç seçeneği var.

Çocuklar için yararlı olduklarını düşündüğüm ve etkin bir şekilde kullandığım bu yazılımlar tüm ubuntu türevlerinde çalışıyor.

umutubuntu

Çocuklar için bir tür Gimp olan Tuxpaint'i unutmayalım.  :)

hasansahin

Benim 3 yaşındaki kızım flash sitelerinde geyikten winx kız oyunları oynuyor. Bu durumdan bende pek memnun değilim.
Hardy release olduğundan ilk işim bu konuya el atmak olacak. Çok teşekkürler...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

eren

Alıntı yapılan: hasansahin - 15 Nisan 2008 - 16:38:40
Benim 3 yaşındaki kızım flash sitelerinde geyikten winx kız oyunları oynuyor. Bu durumdan bende pek memnun değilim.
Hardy release olduğundan ilk işim bu konuya el atmak olacak. Çok teşekkürler...

Bu geyikten winx kız oyunu ne oluyor?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Pardon Eren'cim çok geç gördüm. www.minikperi.com ve www.minikbarbie.com sitelerine girince göreceksin  ;D
Albert Einstein.

ufuk_k

Aynen hasansahin, benden epey küçük bir kızkardeşim var. O da sürekli böyle. Aynı evde yaşasam edubutu kurup gösterir, uğraşırım da, uzakta olunca mecburen windowsun şefkatli kollarına bıraktık. Msndir, Hepsidir gırla gidiyor. Şimdi uzaktan da anlatılmaz ki çocuğa ya da yaşını başını almış babama Ubuntu :D

eren

Alıntı yapılan: hasansahin - 23 Mayıs 2008 - 13:17:40
Pardon Eren'cim çok geç gördüm. www.minikperi.com ve www.minikbarbie.com sitelerine girince göreceksin  ;D

Hala anlamış değilim bu oyunların sakıncalı kısımlarını :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eren - 23 Mayıs 2008 - 13:23:39
Alıntı yapılan: hasansahin - 23 Mayıs 2008 - 13:17:40

Hala anlamış değilim bu oyunların sakıncalı kısımlarını :)

Zaman kaybı olmasın, hehe. Tamam oyun zaman kaybettirir ama eğer bir şeyler katıyorsa güzel demektir. Bu peri, cüce oyunları çok bir şey katmaz sanırım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Eren'cim zaten ben sakıncalı demedim, geyik dedim :) Çocuklar bu oyunları oynarken çok fazla birşey öğrenemiyorlar.
Ama ubuntu altında edubuntu paketlerini kullanarak veya direkt olarak edubuntu kullanarak daha eğlenceli ve öğretici oyunlar oynatılabilir.

Ayrıca 3 yaşındaki kızım UBUNTU kelimesinin ne olduğunu biliyor. Linux'un ne olduğunu biliyor ki ne mutlu bana. Bana şunu söyleyebiliyor :

Babacım, bilgisayarı açtım sonra ordan ubuntuyu seçtim. Ekranda çiçekler oldu büssürü(ubuntu logosu :) ayrıca otomatik login var). Sonrada ordan patates adama tıklıyosun, sonra onu giydiriyosun, sonra başka oyunda var, küplerin hepsini aynı renk yapıyosun vs vs vs... valla mouse ve klavyeyi babamdan iyi kullanıyor :)

Şimdi ben mutlu olmayımda kimler olsun kardeşim ;)

4,5-5 yaşına geldiğinde slackware kullanmaya başlayacaz. Şimdiden kastırmak istemiyorum  ;D
Albert Einstein.

heartsmagic

Alıntı yapılan: hasansahin - 23 Mayıs 2008 - 15:26:04
4,5-5 yaşına geldiğinde slackware kullanmaya başlayacaz. Şimdiden kastırmak istemiyorum  ;D

Babasının kızı işte, hehe.

eren

Hasan beni güldürdün Allah'ta seni güldürsün :D Ben kardeşimi 6 yaşında başlatmıştım, sen kızını 3 yaşında başlatmışsın :) Bizler pek iyi değiliz sanırım.

hasansahin

Albert Einstein.

egitimist

Alıntı yapılan: hasansahin - 23 Mayıs 2008 - 15:26:04
Eren'cim zaten ben sakıncalı demedim, geyik dedim :) Çocuklar bu oyunları oynarken çok fazla birşey öğrenemiyorlar.
Ama ubuntu altında edubuntu paketlerini kullanarak veya direkt olarak edubuntu kullanarak daha eğlenceli ve öğretici oyunlar oynatılabilir.

Ayrıca 3 yaşındaki kızım UBUNTU kelimesinin ne olduğunu biliyor. Linux'un ne olduğunu biliyor ki ne mutlu bana. Bana şunu söyleyebiliyor :

Babacım, bilgisayarı açtım sonra ordan ubuntuyu seçtim. Ekranda çiçekler oldu büssürü(ubuntu logosu :) ayrıca otomatik login var). Sonrada ordan patates adama tıklıyosun, sonra onu giydiriyosun, sonra başka oyunda var, küplerin hepsini aynı renk yapıyosun vs vs vs... valla mouse ve klavyeyi babamdan iyi kullanıyor :)

Şimdi ben mutlu olmayımda kimler olsun kardeşim ;)

Piaget'in Bilişsel Gelişim Evreleri göz önüne alındığında kızının yaşıtlarından bilişsel beceri anlamında ileride olduğunu söyleyebilirim. Maşallah diyelim.

Bilgisayar kullanımının yaş ile doğru orantılı olarak arttığını düşünüyorum. Bilişim teknolojileri eğitimde faydalı olduğu su götürmez bir gerçek ama bardağın boş kısmını da gözardı etmemeliyiz. Bu handikapı fiziksel ve sosyal gelişim açısından değerlendirirsek;

Oyun çağında olan, grup içerisinde sosyalleşme ihtiyacı olan bir çocuğun bu ihtiyacını bilgisayar karşısında geçireceği zaman nedeniyle karşılayamaması, sosyalleşme konusunda bir engel teşkil edebilir.

İskelet ve kas yapısının gelişme döneminde hareketsiz, yanlış pozisyonda oturmasının fiziksel gelişime vereceği zararlar akla gelebilir.

Bence,

-Bilgisayar kullanımını uygun bir zaman programa göre düzenlersek,
-Doğru bir oturma alışkanlığı kazandırırsak,
-30, 40 dakikada bir odanın uzak köşesine gözleri odaklayarak dinlendirirsek,
-30,40 dakikada bir saldalyeden kalkıp kan dolaşımını düzenlersek,
-Tepki süresi yüksek, radyasyon oranı düşük bir LCD monitör imkanı sağlarsak,

bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Allah, çocuklarınıza uzun ömürler ve iyi bir gelecek nasip etsin.

eren

Amin serdar.

Ben aslen elektronik okuduğum için bol radyasyonlu bir çocukluk geçirdim. 14-15 yaşından beri elektronik aygıtların içerisindeyim. Radyasyonu düşük seviyede olan aygıtlar alınmasını öneriyorum. Hemen hemen tüm aygıtlarda bu değerler yazıyor.

Çocuklar şimdi çok şanslı. Benim kardeşim daha 15 yaşında olmasına rağmen ana dili gibi İngilizce ve İspanyolca konuşuyor, Windows, Linux, BSD ve Solaris kullanabiliyor. Programlama dili biliyor ve grafik işlemi yazılımlarında baya iyi.

foma

Konuyu hortlatıyorum ama yeni başlık açmak istemedim.Edubuntu ayrı bir dağıtım gibi kurulmuyor mu?Sitesinde bulduğum iso kalıpları add-on şeklinde.Ubuntuya ayrı bir paket gibi mi kuruluyor sadece?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

eren

Yok ayrı bir dağıtım olarak kuruluyor.

foma

20 dakikadır arıyorum ama sadece add-on şeklinde olan iso kalıplarını bulabildim.Nerde bu kurulan iso kalıbı acaba?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

eren

erginemr

Synaptic'te "edubuntu-desktop" isminde, bütün gerekli paketleri kuran bir meta paket var. Bu şekilde de mevcut sistem üzerine kurabilirsiniz.

foma

Ubuntu üzerine kurmaya karar verdim.Zaten 5 yaşındaki kuzenim için kuracağım.Flash oyun sitelerinde yemek pişirip, barbi bebek giydirmekten iyidir heralde edubuntu :d

Burak

Ben geçen sene yeğenimin bilgisayarına Edubuntu kurmuştum ve bana öyle geldi ki ev kullanıcıları için pek gerekli değil. Okullarda filan çoklu kullanımlarda avantaj sağlar gibi gelmişti. Onun dışında Ubuntu'dan çok farklı değil zaten. Farkı, yukarıda da belirtilen oyunların otomatik gelmesi. Ama bence en iyisi Ubuntu kurup, (çocuk eğer kız ise) 'bayanlara linux projesi'ndeki temaları kurup bir de malum oyunları yüklemek. Çocuk erkekse de uygun temalar bulmak kolay.

Bu arada yeğenimi biraz tanıtayım. Şu an 6,5 yaşında, 1. sınıfa başladı. 1,5 senedir Ubuntu kullanıyor ve geçen bir kaç ay bilgisayarı değiştiğinden bilgisayarında windows vardı. ubuntu kur diye başımın etini yiyordu. İnsanın 6,5 yaşında ubuntu diye tutturan bir yeğeninin olması çok güzel bir şey. :)

Bu arada bütün çocuklarla ilgili dikkatimi çeken bir şey söyleyim; bilgisayarla ilgili her şeyi çok çabuk kapıyorlar. Bir şeyi onlara anlatmadan bile bir kere yapsanız, daha sonra kendi kendilerine yapabiliyorlar, ki okuma-yazma bilmeyenleri bile. Bazen yeğenimi bir görüyorum, hiç öğretmediğim, hatta daha önce onun yanında hiç yapmadığım bir şeyi bile yapıyor. Nerden öğrendin diyorum, denedim oldu diyor :) Tabi arada yanlış şeyler de yapmıyor değil, bu denemeleri yüzünden.

Gerçi 1,5-2 yaşında fareyi eline alan çocuklardan bunları görmek çok da ilginç değildir ama insan şaşırıyor gene de.

eren

Benim kardeşimde lise çağında, 2 yabancı dil, 2 programlama dili, 3 tane grafik tasarım programı biliyor ve hayatının geri kalanı garantilenmiş durumda, liseyi bitirdiği an yurt dışında çok mükemmel üniversitelerden birinde burslu olarak okuyacak.

Aramızda epey yaş farkı olduğu için daha küçükken bilgisayar ile tanıştırdım ama faydalı yönleriyle. Ödevlerini bilgisayar kullanarak yaptı, hep araştırdı, İnternet'in tüm olumlu nimetlerinden faydalandı, yaşıtlarının bilgi açısından önüne geçti, öğrendiklerini derslerine de yansıttı ve şu anda %100 burslu olarak Türkiye'nin en iyi liselerinden birinde okuyor. Okulda ilk 3 arasında.

Bilgisayarı ve İnternet'i doğru olarak kullanırsak çok faydalı ama zararlı yönleri yok mu, tabi ki var. Ama doğru yönünü keşfeden, kendi kendine öğrenmeyi keşfeden çocuk özgüven de kazanıyor, özgüven içinde bilgi şart ve özgüveni yüksek olan bir insanın hayat boyunca kolay kolay sırtı yere gelmez.

heartsmagic

Edubuntu'yu oyunları için kurmayın bence. İçerdiği oyunları zaten depolardan kurabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam Edubuntu'nun sınıflarda kullanılmak üzere hazırlanmış programları vardı. Öğretmen uzaktan öğrencilerin bilgisayarına bağlanıp birtakım işler yapabiliyordu. Bu amaçla kullanılıyor genelde sanırım.

serdar

olmadı ki eren gibi bir abimiz... :(